Jak postawić pierwszy kupon

Jak postawić pierwszy kupon bukmacherski?

Marietta Stachak
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
4.1(2 głosów)

Obstawianie zakładów bukmacherskich nie jest czynnością skomplikowaną. Istnieje jednak kilka kwestii, którym wypada się przyjrzeć nieco bliżej, jeśli planujemy rozpocząć swoją przygodę z typowaniem. Jedną z podstaw jest konstruowanie kuponu bukmacherskiego, na którym znajdą się nasze zakłady. Jak to zrobić? Czytaj dalej, by dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Jak stworzyć kupon – krok po kroku

Stworzenie kuponu u bukmachera online jest zadaniem niezwykle prostym. Mimo to, dla pewności, postanowiliśmy opisać cały proces, krok po kroku, na przykładzie serwisu bukmachera Fortuna.

1. Zaloguj się na konto i wybierz interesujące cie zdarzenia poprzez zaznaczanie rezultatów z oferty.

Kupon w Fortunie krok pierwszy

2. Po kliknięciu w prostokąt opisany liczbą w kolumnie “więcej”, ukażą się dodatkowe rynki na dane wydarzenie.

Kupon w Fortunie krok drugi

3. Podgląd kuponu ukaże się nam po prawej stronie ekranu.

Kupon w Fortunie krok trzeci

4. Gdy już skonstrujesz kupon, określ stawkę i zatwierdź przez kliknięcie w przycisk „Zagraj”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na środku ekranu pojawi się komunikat o poprawnym zawarciu kuponu.

Kupon w Fortunie krok czwarty

5. Podgląd wysłanych kuponów, wraz z ich aktualnym statusem, można znaleźć w dowolnej chwili w zakładce “Moje kupony”.

Kupon w Fortunie krok piąty

UWAGA: Niektóre kupony możemy zamknąć wcześniej, korzystając z opcji cash out. Gdy jest dostępne, w podglądzie kuponu dostępny jest banner “Wypłać [kwota] PLN”, która znajduje się u jego dołu.

Typy kuponów bukmacherskich

Wiemy już jaką formę mogą przybrać obstawiane przez nas kupony. Pora sprawdzić jakiego typu zakłady możemy na nich obstawić.

Kupon pojedynczy (SOLO)

Kupony pojedyncze, jak sama nazwa wskazuje, składają się z jednego wydarzenia. Jest to najprostszy możliwy typ zakładów bukmacherskich. Obstawianie ich wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem niż w przypadku kuponów z większą liczbą zdarzeń. Jednocześnie, kursy na kuponach pojedynczych są z reguły wyraźnie niższe, przez co najbardziej opłaca się obstawiać je za wyższą stawkę. W zależności od tego czy typujemy rynek dwudrogowy lub trzydrogowy, szanse oparte na rachunku prawdopodobieństwa wynoszą odpowiednio 50% lub 33%. Ewentualna wygrana na kuponie SOLO wyliczana jest według następującego wzoru:

Wynik = Zdarzenie x Stawka x 0,88 (podatek)

Kupon SOLO – przykład: W przypadku tego najprostszego typu zakłady wskazujemy tylko jeden mecz i obstawiamy go za określoną stawkę. Jako przykład, wybraliśmy remis Rakowa Częstochowa w meczu eliminacji Ligi Konferencji przeciwko Gent, po kursie 4,70 i za stawkę 20 PLN. 

Bukmacher przemnoży nasz kurs przez stawkę pomniejszoną o podatek 12%. Mnożnik wynosi więc 0,88.Tym samym, wyliczenie wygranej będzie więc wyglądało w następujący sposób:

  • 20 PLN x 0,88 x 4,70 = 82,72 PLN

Nasza ewentualna wygrana to 82,72 PLN. Zakład zostanie oznaczony przez bukmachera jako SOLO. Podgląd kuponu znajdziemy w zakładce “Moje kupony”.

Kupon akumulacyjny (AKO)

Kupony AKO, czyli tak zwane akumulatory, to kupony składające się z dwóch lub więcej zdarzeń. Wyróżnia je możliwość wygrania bardzo dużych pieniędzy, jednak również wyższy poziom ryzyka niż przypadku zakładów pojedynczych. Szanse na wygraną maleją bowiem z każdym dodatkowym spotkaniem na kuponie, co wynika z samego rachunku prawdopodobieństwa. Mimo to, kupony akumulacyjne cieszą się największą popularnością wśród graczy, będąc jednocześnie głównym źródłem utrzymania bukmacherów. W przeciwieństwie do zakładów pojedynczych, lepiej jest obstawiać je za niższe stawki. Wygraną na kuponach AKO obliczamy według następującego wzoru:

Zdarzenie 1 x Zdarzenie 2 x Zdarzenie 3…. x Stawka x 0,88 (podatek)

Ostatecznie, wyliczenia wyglądają następująco:

Wynik (wygrana) = kurs łączny (iloczyn kursów pojedynczych zdarzeń) x stawka x 0,88

Kupon AKO – przykład: Obstawianie kuponów akumulacyjnych w praktyce jest podobne do obstawiania kuponów SOLO, a różnią się jedynie liczbą zdarzeń – w przypadku kuponów AKO obstawiamy co najmniej dwa spotkania. Wchodzimy w ofertę bukmachera i dodajemy kolejne mecze. W tym przykładzie są to spotkania eliminacji Ligi Mistrzów – Dinamo Zagrzeb – Sheriff Tiraspol, Szachtar Donieck – AS Monaco i Broendby Kopenhaga – RB Salzburg.

Pomnożone przez siebie kursy 1,45, 3,50 i 1,60 dają kurs łączny wynoszący 8,12. Zostają one następnie przemnożone ponownie przez stawkę i mnożnik 0,88, dając ewentualną kwotę wygranej o wartości 214,37 PLN, według działania:

  • 20 PLN x 0,88 x 1,45 x 3,50 x 1,60 = 214,37 PLN

Kupon zostanie oznaczony przez buka jako AKO, co będzie widoczne również na podglądzie w zakładce “Moje kupony”.

Kupon systemowy (KOMBI)

Trzecim i ostatnim typem kuponów bukmacherskich są kupony systemowe, znane również pod nazwą kuponów kombinacyjnych lub blokowych. Chociaż obstawienie ich wiąże się ze zwiększeniem stawki, to dzięki nim można również zwiększyć swoje szanse na wygraną. W przypadku zakładów systemowych gracz obstawia tak naprawdę kilka zakładów w tzw. blokach, za które może otrzymać częściowy zwrot, nawet jeśli któreś ze zdarzeń na kuponie okaże się nietrafione. Typów zakładów systemowych jest wiele – mogą to być na przykład 2 z 3, 2 z 4 lub 5 z 6. Szerzej o zakładach systemowych napiszemy w innym artykule.

Dane na kuponie

Na każdym kuponie bukmacherskim, niezależnie czy papierowym, czy cyfrowym, znajdziemy szereg danych, które go definiują. Poniżej opisaliśmy te najczęściej występujące, niezależnie od bukmachera:

  • Numer kuponu – każdy kupon bukmacherski posiada swój unikatowy numer przypisany przez operatora. Z jego pomocą, bukmacher może go zidentyfikować. Numer na kuponie papierowym może okazać się również przydatny, jeśli chcemy sprawdzić czy okazał się wygrany – możemy to zrobić np. na stronie bukmachera, po wpisaniu go w przeznaczonym do tego polu
  • Rodzaj kuponu – jak już wspomniałem w powyższym akapicie, rozróżniamy trzy typy kuponów – SOLO, AKO i KOMBI. Bukmacherzy z reguły określają jakiego typu jest dany kupon
  • Zdarzenia – wydarzenia na kuponie są uszeregowane od góry do dołu, jeden po drugim. Są one również opisane pod kątem typu zakładu jaki obstawiamy (np. 1X2, dokładny wynik, obie strzelą, itp.). Pod zakładem często opisana jest również data i godzina każdego z wydarzeń
  • Typ – w tym miejscu zamieszczony został typ na wybrane zdarzenie. Może to być np. 1, X lub 2 w przypadku zakładu na klasyczne 1X2, + i – w przypadku zakładów under/over, czy wynik meczu, dajmy na to 2:1 lub 0:1
  • Kursy zdarzeń – na kuponie bukmacherskim zawsze znajdują się również kursy na postawione przez nas zdarzenia. Z reguły znajdują się one w kolumnie po prawej, obok zdarzeń
  • Całkowity kurs – jest to kurs łączny, który został wyliczony poprzez pomnożenie przez siebie kursów wszystkich zakładów na kuponie
  • Wkład – jest to kwota za jaką zdecydowaliśmy się obstawić nasz kupon
  • Podatek – tradycyjne 12% jakie skarbówka pobiera od każdy obstawiony u polskich bukmacherów kupon
  • Kwota wygranej (EWK] – wygrana na jaką możemy liczyć, jeśli nasz kupon okaże się trafiony. Jest wyliczana według wzoru: kurs całkowity x wkład x 0,88

Jak rozliczane są kupony u bukmacherów?

Kupony bukmacherskie rozliczane są z reguły w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu minut od momentu zakończenia ostatniego spotkania.

Gdzie jednak reguła, tam znajdą się również wyjątki. Jeśli z jakichś przyczyn któreś ze spotkań na kuponie nie zostanie rozegrane lub przykładowo zostanie przerwane, wówczas rozliczenie kuponu może potrwać nieco dłużej. Na ogół tego typu spotkania zostają policzone jako zwrot, czyli po kursie 1,0. W praktyce oznacza to, że zakład zostaje unieważniony, a ewentualna wygrana zostaje pomniejszona o wartość jego kursu. Wyjątkiem są mecze zweryfikowane jako walkowery – w tym wypadku, większość bukmacherów rozlicza je w sposób normalny, jako zakład trafiony lub nietrafiony.

Podatek od kuponów bukmacherskich

Podatek od kuponów bukmacherskich w Polsce wynosi standardowo 12%. Jest to tak zwany podatek od gier, który jest regulowany zapisami z art. 71 ust. 2 pkt 1 tzw. „ustawy hazardowej. Dodatkowo, przy kwocie przekraczającej 2280 PLN, na gracza nałożony zostaje podatek od wygranej w wysokości 10%. Obejmuje on każdy wygrany kupon, który przekroczy ten próg. Zostaje nałożony po rozliczeniu kuponu i wynika z zapisów art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy on nie tylko wygranych z zakładów bukmacherskich, ale przychodów ze wszystkich gier losowych i konkursów, zarówno w Polsce, jak i w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

WSKAZÓWKA: Płacenia 10% podatku można jednak bez większego problemu uniknąć, poprzez rozbicie kuponu na mniejsze. W tym celu dzielimy stawki kuponu – przykładowo zamiast obstawiać jeden kupon za 100 PLN, który ma EWK w wysokości 2500 PLN, możemy wysłać dwa kupony za 50 PLN o kwocie EWK wynoszącej 1250 PLN, a więc nie przekraczającej progu objętego dodatkowym opodatkowaniem.

Historia kuponów

Sekcję „Historia kuponów” znajdziemy u każdego szanującego się bukmachera online. Znajdziesz tam wszystkie kupony, które u niego postawiłeś, zarówno wygrane, jak i przegrane, a wszystkie one będą odpowiednio oznaczone. Dzięki tej sekcji, gracz może w każdej chwili dokonać bilansu zysków i strat z zakładów bukmacherskich w określonym czasie. Oczywiście, jest ona dostępna wyłącznie w serwisach bukmacherów internetowych.