Podatek bukmacherski

Podatek bukmacherski

Marietta Stachak
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(31 głosów)

Czym jest podatek bukmacherski? Jakie są stawki tego podatku? Kto musi go zapłacić i czy można go uniknąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Podatek bukmacherski a prawo

Wraz z nowelizacją tzw. ustawy hazardowej z 2017 roku na legalnych bukmacherów, czyli tych, którzy uzyskali licencję Ministerstwa Finansów na przyjmowanie i udzielanie zakładów wzajemnych na terenie Polski został nałożony 12-procentowy podatek od zakładów bukmacherskich. Taki zapis znajduje się w art. 71 ust. 2 pkt 1 Ustawy o grach hazardowych. Pomimo, iż jest on dość uciążliwy dla operatora, liczba firm bukmacherskich, które działają w Polsce, zarówno stacjonarnych, jak i online, stale się zwiększa.

W branży bukmacherskiej gracze stykają się zatem z dwoma rodzajami podatków:

 • podatkiem obrotowym 12%
 • podatkiem dochodowym 10%

Podstawowy podatek obrotowy pobierany jest od stawki każdego kuponu w momencie zawierania zakładu i każdorazowo wynosi 12%. Podatek dochodowy natomiast dotyczy tylko tych wygranych, które przekroczyły kwotę 2280 zł. Z pewnością, gracze nie mają obowiązku rozliczania się z ewentualnych wygranych z Urzędem Skarbowym, dlatego też nie trzeba składać żadnych deklaracji, nie musimy uwzględniać tego typu kwot w naszych zeznaniach podatkowych. Odpowiednie deklaracje leżą jedynie po stronie bukmachera. Gracze zatem nie muszą sobie zaprzątać głowy Urzędem Skarbowym.

12% podatek obrotowy

Jak sama nazwa wskazuje, 12% podatek od zakładów bukmacherskich przez internet naliczany jest w przypadku dokonywania obrotu, a więc w momencie, gdy stawiamy pieniądze w zakładzie, czyli gdy nimi obracamy.

Podatek bukmacher

Podatek bukmacherski pobierany jest bezpośrednio przez bukmachera, także gracz nie musi niczego samodzielnie obliczać. Popularną praktyką legalnych bukmacherów jest po prostu obniżenie stawki, jaką stawia gracz o 12%. Jeśli zatem stawiamy kupon za 100 zł, bukmacher potrąci tę kwotę o 12%, poprzez co finalna stawka po odjęciu podatku wyniesie 88 zł. Pomimo, że przeznaczamy na kupon 100 zł, gramy jak za 88 zł. Zobaczmy to na przykładzie.

Powiedzmy, że chcemy obstawić wygraną Bayernu po kursie 2,30 i Barcelony po kursie 1,80, a na kupon przeznaczyć 50 zł.

W przypadku braku podatku wygrana wyglądałaby następująco:

50 zł x 2,30 x 1,80 = 207 zł

Jednak uwzględniając obowiązkowy podatek bukmacherski 12% obliczenia kształtują się tak:

50 zł x 0,88 x 2,30 x 1,80 = 182,16 zł

Różnica pomiędzy kwotą 207 a 182,16 (czyli 24,84 zł) to dokładnie 12% podatek bukmacherski, który zasila konto bukmachera, jak i budżet państwa.

10% podatek dochodowy

Kolejny podatek bukmacherski to 10% podatek dochodowy. W przeciwieństwie do podatku 12%, podatku dochodowego nie płacą wszyscy.

Kwota równoważna 10% dotyczy tylko tych, którzy wygrają na jednym kuponie więcej niż 2280 zł. Jest to podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich. W tym przypadku warto przytoczyć kilka zasad, jakie obowiązują przy rozliczaniu podatku dochodowego.

Wygrane gracza na innych kuponach nie sumują się. Nie jest ważne, czy postawisz jednego dnia kilka kuponów i wygrasz łącznie więcej niż 2280 zł. Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich 10% dotyczy zatem tylko wygranych na jednym kuponie. Jeśli więc wygrasz w sumie więcej niż 2280 zł, ale kwota ta będzie rozłożona na kilka kuponów – podatku nie będzie. Jeśli wygrasz powyżej 2280 zł na jednym kuponie – wtedy podatek bukmacher naliczy.

Zakłady bukmacherskie podatek

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich w wysokości 10% naliczany jest od całej kwoty wygranej na kuponie, a nie tylko od nadwyżki ponad kwotę 2280 zł. Co to oznacza w praktyce? Powiedzmy, że wygraliśmy na jednym kuponie 2400 zł. Jak wiemy, jest to kwota, którą obejmuje podatek dochodowy, zatem graczowi zostanie potrącone 10% od wygranej. Rzeczone 10% będzie natomiast liczone od kwoty całościowej 2400 zł (czyli 2400 x 0,1 = 240 zł), a nie od samej nadwyżki 120 zł (2400 – 2280 zł). Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich w przypadku wygranego kuponu na kwotę 2400 zł będzie zatem wynosił 240 zł, czyli kwota jaką otrzyma gracz to 2160 zł.

Czy w przypadku podatku dochodowego gracz musi samodzielnie odprowadzić podatek 10%? Nie, podatek bukmacher naliczy automatycznie, a więc gracz nie musi niczego samodzielnie obliczać.

Podatki od gier hazadrowych

W przypadku gier hazardowych poza zakładami bukmacherskimi także nałożone są podatki od wygranych. Według Ustawy o grach hazardowych określona została wysokość opodatkowania w zależności od rodzaju gry:

 • 10% dla loterii fantowej oraz fantowej gry bingo
 • 15% dla loterii pieniężnej
 • 20% dla gry liczbowej
 • 25% dla pieniężnej gry bingo, gry telebingo, loterii audioteksowej oraz pokera rozgrywanego w postaci turnieju gry pokera
 • 50% dla gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości, gry w karty (wyłączając turniej gry pokera)
 • 2,5% dla zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt organizowane w oparciu o specjalne zezwolenie (w przypadku zakładów bukmacherskich podatek wynosi 12%)

Zakłady bukmacherskie podatek od gier hazardowych muszą opłacić. Podatek bukmacherski zarówno w Internecie, jak i w punktach naziemnych opłacany jest przez organizatorów gier hazardowych.

Gdzie grać bez podatku? Bukmacherzy bez podatku

Czy możliwa jest gra bez podatku? Teoretycznie nie, ponieważ od podatku nie ma ucieczki. Jednak w niektórych przypadkach to bukmacher podatek pokryje z własnej kieszeni zdejmując ten obowiązek z gracza. Dzięki temu klienci zakładów bukmacherskich mogą cieszyć się grą nieobarczoną podatkiem bukmacherskim 12%. W związku z tym, samo nasuwa się pytanie który bukmacher oferuje gry bez podatku bukmacherskiego?

Fortuna Happy Hours bez podatku 14%

Fortuna w ramach promocji Happy Hours oferuje bonus kursowy podwyższający wygraną o 14%. Zakłady bukmacherskie podatek odliczą dla każdego kuponu prematch lub live o dowolnej stawce, na którym znajdują się co najmniej 3 zdarzenia. Oferta obowiązuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dotyczy także zakładów stawianych przez aplikację mobilną.

 • Typ kuponu: AKO, MAXIKOMBI
 • Minimalna liczba zdarzeń na kuponie: 3
 • Minimalny kurs zdarzenia na kuponie: 1.3

Zastrzeżenia: Happy Hours nie łączy się z Superofertą, Hitem Dnia oraz Zakładem Bezpiecznym. Dodatkowo, kupony objęte promocją nie podlegają wcześniejszej wypłacie czyli „Early Cash Out”.

forBet gra bez podatku w pakiecie powitalnym

Gra bez podatku to jedna z promocji zawierających się w pakiecie powitalnym forBET. Aby móc skorzystać z tej opcji gracz musi postawić kupon z minimum 3 zdarzeniami o kursie wynoszącym co najmniej 1,30 na każde pojedyncze zdarzenie. Zatem po spełnieniu tych warunków przez kolejnych 14 dni będziesz mógł grać bez podatku. W tym czasie zakłady bukmacherskie podatek ten wezmą na siebie.

Betclic bez podatku z Multi+

Bukmacher Betclic przygotował ofertę eliminującą podatek bukmacherski – zakłady bukmacherskie podatek sami pokryją. W związku z tym zakłady zachęcają do wzięcia udziału w promocji Multi+, w ramach której gracze mogą otrzymać dodatkową wygraną w zależności od tego ile zdarzeń umieszczą na kuponie. Aby otrzymać bonus 7% należy postawić kupon ako z co najmniej 5 zdarzeniami. W ten sposób procent bonusu zwiększa się wraz z liczbą zdarzeń.

Liczba zdarzeń na kuponieDodatkowy bonus
5 +7%
6+14%
7+20%
8+25%
9+30%
10+35%
11+40%
12+45%
13 i więcej+50%
Zasady promocji Multi+ w Betclic

W promocji biorą udział zakłady przedmeczowe i live o min. kursie 1,20 oznaczone logo Multi+, natomiast maksymalny bonus, jaki można otrzymać to 1000 zł.

PZBuk Kombo+ bez podatku

PZBuk przygotował dla swoich graczy ofertę, w ramach której można uzyskać dodatkowe wygrane liczone w procentach.

Kombo + obejmuje wielokrotne zakłady przedmeczowe na konkretne wydarzenia z piłki nożnej, tenisa, siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki. Także w tym przypadku ujęta jest zasada, że im więcej zakładów umieścisz na kuponie, tym więcej możesz wygrać.

Liczba zakładów na kuponieDodatkowa wygrana
3+2%
4+4%
5+7%
6+14%
7 i więcej+25%
Zasady Kombo + w PZBuk

LVBET – Zbijamy podatek po rejestracji

LVBET oferuję grę bez podatku dla swoich nowych graczy jako dodatek do Pakietu Powitalnego LVBET. Aby cieszyć się grą bez podatku przez 14 dni po rejestracji należy postawić zakład akumulowany złożony z minimum 3 selekcji z kursem łącznym 2,4 lub wyższym. Można zyskać nawet do 14% więcej. W praktyce wygląda to tak, że wskaźnik 0,88 zostanie podwyższony do 1,00.

Przykładowo, jeśli stawiasz zakład za 400 zł, stawka zakładu po przemnożeniu przez wskaźnik wynosić będzie 400 zł. Jeżeli postawisz zatem zakład za 400 zł po kursie 3,50, wygrasz 1400 zł.

Oferta dotyczy zarówno zakładów przedmeczowych oraz na żywo. W promocji nie biorą udziału zakłady:

 • postawione za środki bonusowe,
 • pojedyncze,
 • rozliczone przez opcję Cash-Out,
 • zawarte na platformie Sportów Wirtualnych,
 • typu “MultiSingiel”.

KingSize Totolotek zasady promocji

W Totolotku możemy zdobyć aż do 66% więcej. W związku z tym także tutaj promocją kieruje zasada, że im więcej zakładów na kuponie, tym więcej można zyskać. Warunkiem jest postawienie 20 zł na zdarzenia z kursem wyższym niż 1,2.

Liczba zdarzeń na kuponieWysokość bonusu
5+5%
6+10%
7+15%
8+20%
9+25%
10+30%
11+35%
12+40%
13+45%
14+50%
15-29+52%
30+66%
Zasady KingSize w Totolotek

TOTALbet promocje bez podatku

TOTALbet postanowić zapłacić podatek bukmacherski za swoich graczy. Wszystko więc odbywa się za pośrednictwem oferty TOTAL Bonus obowiązującej na całą ofertę bukmachera. Zakłady Bukmacherskie podatek pokryją, jeśli postawisz kupon ako z min. 4 zdarzeniami o kursie co najmniej 1,20 na jedno zdarzenie. Podobnie jak w innych ofertach bukmacherskich – im więcej zdarzeń na kuponie, tym większa wygrana – nawet do 113%!

TOTALbet wprowadził także grę bez podatku na wirtuale. Gracz w związku z tym musi postawić 3 zdarzenia, każde z kursem co najmniej 1,20, a bukmacher doliczy 14% do wygranej. Maksymalny bonus to 40% przy kuponie na 10 zdarzeń. W ramach oferty na wirtuale można zatem obstawiać wyścigi chartów, motocykle, piłkę nożną i żużel.

To jeszcze nie wszystko. TOTALbet bez podatku to też promocja Gra Bez Podatku na Wszystko. Aby wziąć udział w tym bonusie należy postawić kupon z trzema zdarzeniami (każdy z kursem minimum 1,20). Wygrana zostanie powiększona o 14%. Co ważne, nie ma tu minimalnej stawki zakładu. W grę wchodzą wszystkie dyscypliny sportowe. Promocja nie łączy się z ofertą powitalną, ale łączy się z TOTAL Bonus.

NobleBet bez podatku

Noblebet oferuje grę bez podatku w ramach Pakietu Powitalnego dla nowych graczy. Po założeniu konta można obstawiać bez podatku przez kolejnej 30 dni. Aby to uzyskać należy zagrać zakład kombinacyjny zawierający co najmniej 3 zdarzenia o łącznym kursie minimalnym 2,20. Do wybranej doliczone zostanie 14%.

Zakłady bukmacherskie podatek

Jak wiemy, w życiu są tylko dwie pewne rzeczy – podatki i śmierć. W niektórych przypadkach zakłady bukmacherskie podatek 12% decydują się pokryć ze swojej strony. 10% podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich dotyczy z kolei wygranych na jednym kuponie kwoty wyższej niż 2280 zł. Jeśli zależy Ci, aby ominąć podatek od zakładów bukmacherskich i go nie płacić, sprawdź jakie oferty wystawiają bukmacherzy w ramach gry bez podatku. Jeśli spełnisz wszystkie warunki, można tylko zyskać.