DOTA 2 – obstawianie meczy

Defense of the Ancients 2, lepiej znana pod skrótem DOTA 2, to od lat jedna z najpopularniejszych gier w ofertach esportowych legalnych bukmacherów online. Powstała jako modyfikacja dla kultowej gry słynnej firmy Blizzard Entertainment, Warcraft III: Reign of Chaos. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego co trzeba na temat obstawiania DOTA 2.

Gdzie obstawiać DOTA 2?

Poniżej opisaliśmy trzech bukmacherów, których oferty na DOTA 2 wyróżniają się na tle konkurencji.

LVBET

Esport zawsze był ważną częścią oferty bukmachera LVBET i to samo tyczy się zakładów na DOTA 2. Znajdziemy u niego liczne turnieje, poszeregowane według kontynentów i krajów. Na poszczególne spotkania wystawionych jest z reguły ponad 80 rynków, a także zakłady terminowe, m. in. na zwycięzców największych turniejów. Mecze DOTA 2 można obstawiać również na żywo. W przypadku niektórych z nich, dostępne są transmisje, głównie z platformy Twitch. W LVBET dostępne są również specjalne promocje na wydarzenia ze świata sportu elektronicznego. Marże na ten esport u tego buka wynoszą około 10%.

STS

DOTA 2 znajdziemy również w ofercie STS. Podobnie jak LVBET, posiada on specjalną sekcję esportową. Tę grę można obstawiać zarówno w formie przedmeczowej, jak i live. W ofercie znajdziemy wydarzenia nie tylko z dużych, ale i z mniejszych turniejów. W przypadku tych pierwszych, dostępne są również zakłady terminowe. Wśród rynków w STS znajdziemy m. in. handicapy, sumę map, czy zwycięzcę gemów. STS ma w ofercie transmisje z najważniejszych wydarzeń ze świata DOTA 2 oraz promocje na esport. Marże na DOTA 2 w STS wynoszą około 8%.

forBET 

forBET regularnie wystawia rynki na DOTA 2. Bukmacher ten oferuje zakłady głównie wydarzenia większego kalibru, zarówno w formie przedmeczowej, jak i na żywo. Wśród dostępnych rynków, znajdziemy m. in. zakłady na zwycięzcę, handicapy, liczbę map w formie under/over, zwycięzców poszczególnych map, dokładny wynik oraz zakłady na cele w grze, takie jak niszczenie wież czy baraków. Chociaż forBET posiada transmisje meczowe w swojej ofercie, to relacje z meczów DOTA 2 należą u niego do rzadkości. Marże na ten esport w forBET kształtują się na poziomie 8,5-9%

Jak obstawiać DOTA 2?

Pora przyjrzeć się najpopularniejszym rynkom na zakłady bukmacherskie na DOTA 2 i dowiedzieć się jak obstawiać tę grę.

Zwycięzca meczu (H2H)

Najbardziej klasyczny i zdecydowanie najpopularniejszy rynek wśród typerów. Gracz ma za zadanie wytypowanie rezultatu spotkania. Obstawiając zwycięzcę meczu trzeba brać pod uwagę liczne czynniki, nie tylko statystyczne. Ważne może okazać się również na przykład to, który mecz danego dnia rozgrywają uczestnicy obstawianego spotkania.

Suma gemów

Dwudrogowy rynek na under/over. Zadaniem gracza jest prawidłowo wytypować, czy spotkanie potrwa mniej czy więcej niż 2,5 gema. Rynek ten czasami jest dostępny jako zakład łączony ze zwycięzcą spotkania. Jak obstawiasz DOTA 2, to z pewnością miałeś z nim, ponieważ jest oferowany przez większość buków.

Suma zabójstw under/over

Zakład na liczbę zabójstw popełnionych łącznie przez obie drużyny lub przez każdą z nich z osobna. Obstawiamy go w formie under/over, a liczba killi dostępnych do obstawiania waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Handicapy (gemy, zabójstwa)

Jeśli uważamy, że któraś z drużyn wyraźnie góruje nad swoimi rywalami, to dobrą opcją jest obstawianie handicapów. W przypadku meczów turniejowych możemy obstawiać wygraną jednej z drużyn w handicapie -1,5, co w praktyce oznacza wygraną 2:0. Możliwe jest również typowanie liczby zabójstw. W przypadku tego zakładu opcji jest z zasady więcej niż w przypadku handicapów na gemy.

Czas gry

Niektórzy bukmacherzy pozwalają obstawiać czas gry w danym gemie w formie under/over. Ponieważ mecze DOTA 2 nie mają limitów czasowych, opcji na ten zakład może być całkiem sporo. Co dość oczywiste, undery korzystniej jest obstawiać, jeśli jedna z drużyn jest wyraźnie mocniejsza, a overy, gdy mamy do czynienia z dwiema wyrównanymi ekipami.

Dokładny wynik w mapach

Podobnie jak w przypadku np. piłki nożnej czy siatkówki, typerzy DOTA 2 mogą obstawić dokładny rezultat spotkania. Opcje są z reguły cztery – 2:0, 2:1, 0:1, 0:2. Po raz kolejny, kluczowa w przypadku obstawiania tego rynku najistotniejsza jest wiedza na temat siły i aktualnej formy obydwu drużyn.

Zakłady na cele w grze

Poza niszczeniem bazy przeciwnika, w DOTA 2 istnieją również inne cele, które można wykonać. Zazwyczaj można je obstawiać w formie “kto pierwszy…?”, przykładowo, kto pierwszy zabije rywala (pierwsza krew), kto pierwszy zniszczy baraki, czy kto pierwszy zniszczy wieżę.

Kto pierwszy zabije X razy

Zakład przypominający znany z zakładów na koszykówkę „wyścig”, z tym, że w tym wypadku zamiast liczby punktów liczą się zabójstwa na bohaterach w drużynie przeciwnika. W ofertach większości buków możliwe zakłady to kto pierwszy zabije 5, 10, 15 lub 20 razy. 

DOTA 2 – zasady gry

Rozgrywka w DOTA 2 toczy się pomiędzy dwiema drużynami, które składają się z pięciu graczy. Dwie rywalizujące ze sobą frakcje to the Sentinel i the Scourge. Baza tych pierwszych znajduje się w południowo-zachodnim rogu mapy, a drugich – w północno-wschodnim. Każdemu z graczy przypisana zostaje jedna potężna postać – tzw. „heros” (angielski „hero”). Zadaniem drużyn jest obrona swoich baz na mapie i eliminacja graczy drużyny przeciwnej. Rozgrywkę wygrywa drużyna, która zniszczy należący do rywali Ancient – kluczowy budynek dla każdej z drużyn. W przeciwieństwie do większości gier strategicznych, w DOTA 2 gracze nie budują budynków ani nie zarządzają surowcami.

Herosi

Herosi, to jak wspomniałem postacie, którymi posługują się gracze. Do wyboru w tej grze jest łącznie 112 herosów (bohaterów), jednak w zależności od trybu ich liczba może się różnić. Każdy z nich posiada unikalne umiejętności i wyróżnia go określona gama cech. Podczas rozgrywki gracze zbierają punkty doświadczenia i złoto, a także zabijają jednostki sterowane przez komputer, tzw. „creepy”. Ponadto, złoto zdobyte podczas gry mogą przeznaczyć na zakup przedmiotów, które rozwijają ich umiejętności.

Złoto

Walutą w DOTA 2, za którą można kupić przedmioty, jest złoto. Można je zdobyć na kilka sposobów:

 • zabijanie creepów – najprostszy i najszybszy sposób na zdobycie tego cennego kruszcu. Złoto zostaje zaliczone na konto gracza, który zada ostatni cios. Poleca się skupić na tej czynności w pierwszych minutach gry.
 • zabicie lub asystowanie przy zabiciu herosów – za zabijanie rywali w tej grze można uzyskać spory zastrzyk golda, którego wartość różni się w zależności od serii zabójstw i poziomu zabitego bohatera.
 • niszczenie budynków – gracze otrzymują złoto również za niszczenie wież i budynków. Premia za to wynosi od 200 do 400 jednostek.
 • sprzedawanie przedmiotów – często ignorowany sposób na zdobywanie golda. Niemniej, może przynieść graczom sporo korzyści.
 • zabicie Roshana – kolejnym dobrym sposobem na zdobycie złota jest zabicie najmocniejszego potwora w grze, Roshana. Co ciekawe, ten sposób na zdobycie złota również nie należy do najpopularniejszych.
 • zdobywanie złota za wybrane umiejętności – część umiejętności bohaterów również pozwala zwiększyć zasoby golda. Należą do nich m. in. Track czy Jinada.
 • zdobywanie pasywnego złota – w DOTA 2 złoto przyznawane jest za sam udział w grze – zasoby rosną z każdą kolejną sekundą. Nie jest to jednak skuteczny sposób, na zgromadzenie dużych ilości tego kruszcu i nie należy polegać wyłącznie na nim.

Każdy z herosów otrzymuje złoto również na początku meczu. To, ile zostanie mu przypisane zależy od trybu w jakim rozgrywany jest dany mecz. Podczas rozgrywek turniejowych z reguły jest to 600 jednostek.

 W DOTA 2 rozróżniamy dwa typy złota:

 • rzetelne – otrzymujemy je za negowanie (denying) wież i baraków, niszczenie wież, zabijanie kurierów, herosów oraz Roshana. Co ważne, rzetelne złoto pozostaje na naszym koncie nawet po śmierci bohatera.
 • nierzetelne – tego typu złoto może zniknąć z konta gracza, po śmierci jego herosa. Zalicza się do niego złoto zdobyte w sposób pasywny, złoto za negowanie creepsów na naszej ścieżce, talenty GPM, ostatnie ciosy na creepsach i postaciach neutralnych.

DOTA 2 – doświadczenie

Doświadczenie, czyli tzw. punkty XP. Pozwala ono rozwijać zdolności naszego bohatera, a jednocześnie zwiększa jego wytrzymałość – jest to tzw. „levelowanie”. Gracze zdobywają kolejne levele wraz osiągnięciem określonego poziomu punktów, według następującej zasady:

Poziom herosa  XP początkoweXP do następnego levelu
10230
2230370
3600480
41080580
51660600
62260720
72980750
83730890
94620930
105550970
1165201010
1275301050
1385801225
1498051250
15110551275
16123301300
17136301325
18149551500
19164551590
20180451600
21196451850
22214952100
23235952350
24259452600
25285453500
26320454500
27365455500
28420456500
29485457500
3056045

Doświadczenie mogą zdobywać wyłącznie herosi, którzy zawsze zaczynają grę od 1. levelu. Poza zwiększeniem wytrzymałości i umiejętności, zyskują oni również możliwość uczenia się nowych talentów, dostępnych wyłącznie dla postaci na określonym poziomie.

Punkty doświadczenia przyznawane są za każdym razem jak ginie wrogi heros, a także gdy giną inne jednostki przeciwnika, takie jak creepy i przywoływane stwory. Punkty XP są dzielone pomiędzy wszystkich sprzymierzonych herosów znajdujących się w pobliżu, zawsze po równa. Oznacza to tym samym, że większa liczba herosów zmniejsza możliwości zdobywania doświadczenia. Bywa to dość problematyczne, tym bardziej, że herosi mający już maksymalny 30. level doświadczenia również biorą udział w podziale XP, w istocie odbierając je swoim sprzymierzeńcom.

DOTA 2 – mapy 

W przeciwieństwie do większości gier wieloosobowych online, rozgrywka w DOTA 2 zawsze odbywa się na tej samej mapie, która tak naprawdę nie posiada swojej własnej nazwy. Ancienty obydwu drużyn ustawione są przekątnie po przeciwległych stronach mapy, a prowadzą do nich trzy drogi – po jednej po lewej i prawej stronie mapy oraz jedna, która przechodzi przez sam środek mapy. Znajdują się na niej również sekretne sklepy, w których można zakupić ekwipunek oraz legowisko Roshana – najmocniejszego potwora na mapie, po którego zabiciu możemy uzyskać potężny artefakt Aegis of Immortal. 

Tryby gry w DOTA 2

W grze DOTA 2 dostępnych jest kilka trybów, które różnią się przede wszystkim wachlarzem dostępnych do wyboru postaci. Oto one:

 • All Pick – możliwość wyboru spośród wszystkich postaci;
 • Single Draft – do wyboru są maksymalnie 3 postacie, w tym po jednej postaci na siłę, zręczność oraz inteligencję;
 • Random Draft – do 20 postaci dostępnych do wyboru;
 • All Random – dostęp do wszystkich postaci w puli maksymalnej;
 • Captains Mode – wszystkie postaci dostępne do wyboru, z wyjątkiem Legion Commandera, Ember Spirita, Earth Spirita oraz Broodmother;
 • Captains Draft – do 24 postaci dostępnych do wyboru – po osiem na siłę, zręczność i inteligencję;
 • Least Played – pełna lista postaci pomniejszona o 40, z których gracz korzystał najczęściej;
 • Limited Heroes – do 40 postaci dostępnych do wyboru.

Tryb Captain’s Mode

Tryb, który zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ praktycznie każdy turniej w DOTA 2 rozgrywany jest właśnie na jego zasadach. W przypadku Captain’s Mode, każda drużyna ma swojego kapitana, który ma za zadanie wybrać pięciu herosów dla siebie i swoich kolegów, wykluczając przy tym sześć kolejnych postaci. Poszczególni gracze dzielą się postaciami już po wskazaniu ich przez kapitana.

Czas na wybór i wykluczenie postaci jest ograniczony. Wynosi on 35 sekund w podstawie, jednak każda z drużyn ma do wykorzystania dodatkowe 130 sekund. W przypadku, gdy danej drużynie skończy się czas, w ich szeregi przydzieleni zostają losowo wybrani bohaterowie. 

DOTA 2 – największe turnieje

Poniżej opisaliśmy kilka najważniejszych turniejów w kalendarzu Defense of the Ancients 2.

The International – mistrzostwa świata w DOTA 2

Słynny The International, to największa impreza w kalendarzu DOTA 2. Turniej rozgrywany jest raz do roku, a jego organizatorami są twórcy tej gry, firma Valve. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2011 roku. W turnieju występuje 18 zespołów, z których 12 otrzymuje zaproszenie w ramach DOTA Pro Circuit. Turniej ten wyróżniają przede wszystkim niesamowicie wysokie nagrody pieniężne, najwyższe spośród wszystkich wydarzeń esportowych. Przykładowo, w 2019 roku w puli nagród znalazły się ponad 34 miliony dolarów, z czego blisko połowa trafiła do zwycięzców. Najbardziej utytułowanym zespołem w historii The International jest OG, które jako jedyne wygrało go dwukrotnie – w latach 2018-2019.

YearChampionPrize pool
2011Natus Vincere1,60 miliona USD
2012Invictus Gaming1,60 miliona USD
2013Alliance2,87 miliona USD
2014Newbee10,92 miliona USD
2015Evil Geniuses18,42 miliona USD
2016Wings Gaming20,77 miliona USD
2017Team Liquid24,78 miliona USD
2018OG25,53 miliona USD
2019OG34,33 miliona USD
2020BRAKTurniej odwołany
The International DOTA 2 – zwycięzcy 2011-2020

Epicenter Major

Cykl turniejów w ramach DOTA Pro Circuit, który rozgrywany jest co roku w Moskwie. Jego organizatorem jest Epic Esports Events. Turniej rozgrywany jest w trybie LAN przy współudziale studia Valve, co czyni go jednym z turniejów rangi Major. Pula nagród turniejów sygnowanych marką Epicenter wynosi 1 milion dolarów. Turnieje te wyróżniają się niesamowitą oprawą wizualną. W Epicenter udział bierze 16 zespołów, które zostają podzielone na cztery grupy. Po dwie najlepsze awansują następnie do fazy play-off. W 2019 roku zwycięzcą moskiewskiego turnieju zostało Vici Gaming, które w finale pokonało Team Liquid.

DreamLeague

Kolejny cykl turniejów rangi major w kalendarzu DOTA 2. Organizatorami tego wydarzenia są DreamHack, ASUS ROG, Roccat, TheGDStudio oraz szwedzka telewizja TV6. Postawili sobie oni za cel stworzenie jednych z najbardziej prestiżowych rozgrywek w świecie esportu. DreamLeague jest jednym z głównych turniejów DOTA Pro Ciruit.. W finale imprezy, udział bierze 16 drużyn podzielonych na cztery grupy, które walczą o awans do fazy play-off, a więc zasady są zbliżone do tych znanych z Epicenter. W puli nagród tej imprezy jest okrągły milion dolarów. W sezonie 2019/2020 najlepszą drużyną tej imprezy okazał się Team Secret, w którego składzie występuje Polak, Michał „Nisha” Jankowski.

ESL One

ESL One organizuje turnieje esportowe w cieszące się dużą popularnością gry sieciowe, takie jak CS: GO i, oczywiście, DOTA 2. Sponsorem tych imprez jest oczywiście Valve, który jest twórcą obydwu wymienionych gier. W kalendarzu ESL One znajduje się m. in. słynna impreza w katowickim Spodku. Podczas turnieju w 2018 roku, w stolicy Górnego Śląska, bezkonkurencyjne okazało się rosyjskie Virtus.pro, na którego konto wpłynęło 400 tysięcy dolarów z puli nagród wynoszącej okrągły milion.

DOTA 2 – najlepsi gracze w historii

Na scenie DOTA 2 nigdy nie brakowało graczy wybitnych, którzy na stałe zapisali się w historii esportu. Poznajmy kilku z nich.

Danil „Dendi” Ishutin

Pierwszy supergwiazdor sceny DOTA 2. Do historii przeszły jego efektowne zagrania Pudgem, tzw. „Fountain Hooki”, z finału pierwszego międzynarodowego turnieju The International zorganizowanego w 2011 roku. Jest nie tylko znakomitym graczem, ale również prawdziwym showmanem, który do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród fanów tego sportu elektronicznego. „Dendi” jest również człowiekiem z zasadami – mimo ogromnych sukcesów przez 8 lat pozostawał wierny barwom organizacji Natus Vincere, z którą wygrywał najważniejsze turnieje. Po krótkim rozbracie z zawodowym uprawianiem esportu, Ukrainiec powrócił jako zawodnik swojego własnego zespołu B8.

Kuro „Kuroky” Takhasomi 

Kuro Takhasomi, znany w świecie DOTA 2 jako „Kuroky”, to kolejny weteran w naszym zestawieniu – jego profesjonalna kariera trwa już przeszło 10 lat. Mimo iż raczej unika błysku fleszy, jest bez wątpienia jednym z najlepszych graczy w historii tej dyscypliny. Podobnie jak Ishutin, Takhasomi swoją karierę rozpoczynał jako zawodnik Natus Vincere, jednak największe sukcesy osiągał w składzie organizacji Team Liquid. Wyróżniają go przede wszystkim nerwy ze stali i wrodzone umiejętności przywódcze. Jako jeden z dwóch zawodników w historii brał udział we wszystkich turniejach z cyklu The International. 

Clement „Puppey” Ivanov

Kolejny zawodnik, który występował w barwach mistrzowskiego składu Natus Vincere z 2011. Estończyk w kolejnych dwóch latach pełnił rolę kapitana zespołu, za każdym razem prowadząc swój zespół do wielkiego finału TI. W 2014 roku postanowił opuścić swoją pierwotną organizację, by założyć własną – Team Secret. W ciągu kolejnych lat zarobił wraz ze swoim teamem ponad 10 milionów dolarów. Ma na koncie ponad 50 wygranych turniejów, co jest rekordem sceny DOTA 2. Mimo upływu lat, cały czas należy do najlepszych graczy na świecie i nie zapowiada się, by w najbliższym czasie miałoby się to zmienić.

Johan “N0tail” Sundstein 

Duńczyk rozpoczął swoją karierę w DOTA 2 w 2012 roku. Szybko został zakontraktowany przez europejski oddział Fnatic, w którego składzie podbił serca kibiców. Po opuszczeniu szeregów swojego pierwszego zespołu założył własną organizację o nazwie OG, z którą osiągał jeszcze większe sukcesy. W latach 2015-2016 wygrał 4 z 5 Majorów organizowanych przez Valve, a w 2018 i 2019 roku wygrał dwa turnieje The International z rzędu. Jest najlepiej zarabiającym esportowcem w dziejach, a przez wielu jest uznawany również za najlepszego gracza w historii DOTA 2. Wraz z OG ma w planach bicie kolejnych rekordów. Wyróżnia go przede wszystkim doskonałe predyspozycje do gry zespołowej.

Michał “Nisha” Jankowski

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najlepszego polskiego gracza w tę grę. Michał „Nisha” Jankowski, bo o nim mowa, co prawda nie ma na koncie tak wielu sukcesów jak jego starsi koledzy, jednak od dłuższego czasu wyrabia sobie markę w światowej czołówce. Od września 2018 roku występuje w Team Secret u boku wspomnianego „Puppey’a”. Ich zespół zdołał w 2020 roku wygrał imponujące 8 turniejów z rzędu, a „Nisha” był jego kluczową postacią. Jego osiągnięcia zostały docenione podczas Esports Awards 2020, gdzie został nagrodzony tytułem najlepszego pecetowego esportowca roku. Wiele wskazuje na to, że największe sukcesy są dopiero przed nim.