zakłady rodzaje

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Marietta Stachak
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
2.8(3 głosów)

Obstawianie zakładów bukmacherskich może okazać się nie lada wyzwaniem dla początkującego gracza, który dopiero zaczyna swoją przygodę z bukmacherką. Zanim zainwestujemy swoje środki warto zaznajomić się z rodzajami zakładów bukmacherskich, ponieważ jest ich wiele i charakteryzują się odmiennymi zasadami. W tym celu przedstawiamy niniejszy kompleksowy artykuł zawierający szczegółowe wyjaśnienia jakie są rodzaje zakładów bukmacherskich i czym charakteryzuje się każdy z nich. Im więcej różnych zakładów oferuje bukmacher, tym z pewnością zasługuje na wyższą ocenę w rankingu bukmacherów pod względem oferty na zakłady. Zobacz jaki jest najlepszy bukmacher w Polsce i który z nich ma do zaoferowania jak najwięcej w tej kategorii.

Bukmacherzy wciąż prześcigają się w zasobności swoich ofert pod względem dostępnych rodzajów zakładów bukmacherskich, a każdy rodzaj zawiera dodatkowo wiele opcji. Dzięki takiemu stanowi rzeczy gracze mają ogromny wybór i szansę, aby wygrywać zakłady w ulubiony przez siebie sposób. Od teraz rodzaje zakładów bukmacherskich nie mają tajemnic!

1X2 – proste rodzaje zakładów bukmacherskich

To najbardziej popularny rodzaj zakładu, który analizowany jest w następujący sposób:

  • 1 – wygrana gospodarzy
  • X – remis
  • 2 – wygrana gości

Mamy zatem 3 możliwe zdarzenia do typowania. Albo wygra gospodarz spotkania, albo wygra gość, albo spotkanie zakończy się remisem.

Podwójna szansa 1X, X2, 12

Inaczej nazywana zakładami z podpórką, które działają na zasadzie dodania jeszcze jednej opcji rezultatu spotkania. Możemy zatem obstawiać w następujący sposób:

  • 1x – wygrana gospodarzy albo remis
  • x2 – wygrana gości albo remis

Obstawienie 1x daje nam wygraną w sytuacji, gdy spotkanie wygra gospodarz albo zakończy się remisem. Analogicznie – zakład nam nie wejdzie, jeśli mecz wygra zespół gości.

Co ciekawe, w sytuacji gdy bukmacher nie wystawia oferty na 1X/X2 gracz może ją obliczyć sam poprzez obliczenia w ramach kursów na 1X2. W praktyce jest to obstawienie zakładu w taki sposób, aby obie stawki dawały identyczną kwotę wygranej. W tym celu można posłużyć się specjalnymi arkuszami kalkulacyjnymi w ramach podpórki lub dokonać obliczeń na podstawie wzoru.

Przykład

Gracz chce postawić 100 zł, kursy 1X2 przedstawiają się następująco:

Liga Mistrzów1X2
Borussia D. – Paris SG 3,23,62,2

Gracz decyduje, że chciałby obstawić jednocześnie wygraną Borussi Dortmund i remis w tym spotkaniu. Musi zatem obliczyć stawkę, jaką ma postawić na 1 i stawkę na X. 

Stawka * kurs na X / (kurs na 1 + kurs na X)

100 * 3,6 / (3,2+3,6) = 360 / 6,8 = 52,94

Kurs na 1X wynosi zatem:

52,94 * 3,2 / 100 = 1,69

Obliczenia te nie są bardzo skomplikowane, jednak wymagają uwagi od gracza, aby nie zrobić w nich błędu. W przeciwnym wypadku może narazić się na straty finansowe lub kierować nie nieprawidłowymi danymi. Warto mieć to na uwadze sprawdzając te rodzaje zakładów bukmacherskich. 

Zakład dwudrogowy 12

Do dyspozycji mamy też zakład dwudrogowy, który opiera się na zapisie 12, co w praktyce oznacza:

  • 12 – wygrana gospodarzy albo wygrana gości (zakład bez remisu)

Zakład dwudrogowy występuje najczęściej w dyscyplinach sportowych, gdzie spotkanie nie kończy się remisem – któraś z drużyn musi wygrać. Jest tak na przykład w siatkówce czy tenisie ziemnym. 

1 połowa spotkanie

1 Połowa/ Spotkanie

Zakład 1 Połowa/ Spotkanie to nic innego jak obstawienie wyniku do przerwy oraz na koniec spotkania.

W ramach tego zakładu do wyboru mamy opcje:

Rodzaje zakładów bukmacherskich 1 połowa spotkanie
1 Połowa/ Spotkanie

Jak widać w zakładach 1 połowa/ spotkanie mamy aż 9 wariantów, z jakich gracz może wybierać stawiając swój zakład. Z pewnością poprawne wytypowanie wyniku do końca pierwszej połowy i na koniec całego spotkania może graczowi zapewnić sporą wygraną.

Zakład bez remisu – Draw No Bet

Zakłady bez remisu można podciągnąć pod kategorię zakładów podwójnej szansy albo zabezpieczenia. Mają zatem miejsce w zakładach typu 1X2. Obstawiając Draw No Bet korzyścią dla gracza jest zwrot stawki w sytuacji, kiedy wynik spotkania zakończy się remisem.

Jeśli bukmacher nie podaje nam stawek na DNB możemy je obliczyć sami według prostego wzoru. Obliczenia sprowadzają się do podzielenia stawki, jaką chcemy postawić przez kurs na remis w spotkaniu (X) i postawić pozostałą kwotę na gości (lub gospodarzy).

Stawka do postawienia na Remis w NDB = Cała kwota stawki, jaką chcemy postawić w tym zakładzie / kurs na remis

Stawka do postawienia na wygraną gospodarzy = cała kwota stawki, jaką chcemy postawić w tym zakładzie – (minus) Stawka do postawienia na Remis w NDB

Na podstawie powyższych informacji łatwo zauważyć, że Draw No Bet daje nam lepsze kursy niż zakład podwójnej szansy z tego względu, że w przypadku zakończenia spotkania remisem otrzymamy zwrot stawki (czego nie ma w przypadku klasycznej podpórki).

Moneyline: ML, czyli dwutorowe rodzaje zakładów bukmacherskich

Kolejny bardzo ciekawy przykład na zakład dwutorowy w dyscyplinach wyniku dychotomicznego (wygrana bez remisu, 12), a także tych zakładających remis (1X2), gdzie uwzględniony jest doliczony czas gry (dogrywka). ML to zatem zakład na ostatecznego zwycięzcę meczu.

Moneyline z pozoru podobny jest do zakładu Draw No Bet – w końcu oba nie zakładają remisu jako wyniku zakończenia spotkania (zwrot stawki w przypadku X w DNB). Są jednak między nimi istotne różnice. W ramach Moneyline nie są przewidziane żadne zwroty. W ML pod uwagę brana jest też dogrywka, podczas gdy w DNB mówimy jedynie o regulaminowym czasie gry.

Zakłady under/over (U/O)

Zakłady under/over polegają na obstawieniu wyniku poniżej lub powyżej ustalonej liczby. W zakładach bukmacherskich najczęściej spotyka się zakłady poniżej i powyżej wartości 2,5. Co to oznacza? Weźmy zatem pod rozważania przykład z piłki nożnej.

Gracz ma do wyboru obstawienie spotkania na wynik poniżej 2,5 bramki lub powyżej 2,5 bramki. Najłatwiej zrozumieć tę zasadę według poniższych wykresów.

Powyżej 2,5 (over 2,5)

Rodzaje zakładów bukmacherskich over 2,5

Powiedzmy, że postawiliśmy over 2,5. Jeśli w spotkaniu padnie jedna lub dwie bramki, będzie to przegrana. Jeżeli jednak mecz zakończy się 3, 4 lub większą liczbą bramek (niezależnie której drużyny) zakład będzie rozstrzygnięty jako wygrany. 

Poniżej 2,5 (under 2,5)

Rodzaje zakładów bukmacherskich under 2,5

W przypadku, gdy postawimy poniżej 2,5 bramki i w meczu padnie jeden lub dwa gole, zakład zostanie zaliczony jako wygrany. Jeśli natomiast spotkanie zakończy się z trzema lub więcej bramkami zakład będzie rozliczony jako przegrany. 

Analogiczne wykresy można by było stworzyć kierując się inną jednostką. Zakłady over/under to nie tylko bowiem zakłady na liczbę goli, ale tak naprawdę na wszystko, co można określić liczbowo  w meczu. Mogą być to zatem zakłady na żółte czy czerwone kartki, faule w grze, wygrane sety, rozegrane rundy itd. Zakłady poniżej/ powyżej najczęściej możemy spotkać w przypadku sportów takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis ziemny czy boks. Warto dodać, że tego typy zakłady dotyczą zazwyczaj regulaminowego czasu gry, chyba że bukmacher określi inaczej. Co ciekawe, zakłady O/U można także typować na żywo. 

Handicap eu a

Handicap europejski (EH) i handicap azjatycki (AH) – najbardziej popularne rodzaje zakładów bukmacherskich

Zakłady o konstrukcji handicapu wydają się być skomplikowane w zrozumieniu, jednak w praktyce okazują się być całkiem przystępne. Sprawdźmy najpierw jak Słownik języka polskiego wyjaśnia definicję handicapu.

Handicap – fory lub korzystna sytuacja ułatwiająca wykonanie zamierzeń (czasem też niekorzystna sytuacja utrudniająca wykonanie zamierzeń).

Handicap jest to zatem zakład mający na celu wyrównanie szans na zwycięstwo słabszej drużyny w spotkaniu. Można to zobrazować sytuacją, kiedy w ramach handicapu leader wygrywa dopiero z przewagą dwóch bramek, a słabszej drużynie, aby wygrać wystarczy osiągnięcie remisu. 

Przykładowo, jeśli zespół gości dostał przed meczem handicap +1.0 bramki,a  spotkanie ostatecznie zakończyło się remisem to w takim wypadku wygrana należy do drużyny gości – w rozliczeniu handicapu otrzymujemy wynik 0:1. 

W zakładach bukmacherskich rozróżnia się dwa rodzaje handicapu. Jest to handicap europejski (EH, european handicap) i handicap azjatycki (AH, asian handicap) popularnie nazywany też azjanem. Poniżej wyjaśnimy na czym polega handicap i czym się różni handicap europejski od azjatyckiego.

Handicap europejski (EH)

Zdecydowanie częściej spotykany wśród legalnych bukmacherów niż AE. Jest to zakład trzydrogowy (1X2), a do określenia linii handicapu stosowane są zatem liczby całkowite (nie są dodawane połówki). Jest to zabieg mający na celu wyrównanie kursów na obie drużyny.

Zasady działania handicapu europejskiego przedstawiamy w poniższej tabeli.

Rodzaje zakładów bukmacherskich handicap
Handicap europsejski zasady

Wpływ zastosowania handicapu widać także przy wysokościach kursów. Przykładowo, jeśli na zwycięstwo Bayernu bukmacher dawał kurs 1,11 to przy handicapie -2:0 wartość kursu zmieniła się na 2,04. 

Handicap azjatycki (AH)

Azjany wykluczają zakończenie spotkania remisem, czyli obstawiamy je jako zakład dwudrogowy (12), a mecze zakończone remisem rozliczane są na zasadzie Draw No Bet. Największa jednak różnica pomiędzy EH a AH jest taka, że w handicapie azjatyckim linię handicapu określa się poprzez użycie liczb całkowitych (np. +2.0, -1.0), połówek (np. -0,5, +1,5), a nawet ćwiartek (np. -0,25, +1.75).

Poniżej zamieszczamy tabele przedstawiające sposoby rozliczania handicapów azjatyckich w podziale na rodzaje.

Handicap całkowity (-1, 0, +1)

-1 0 +1
wygrana 2 golami tak tak tak
wygrana 1 golem zwrot stawki tak tak
remis nie zwrot stawki tak
przegrana 1 golem nie nie zwrot stawki
przegrana 2 golami nie nie nie

Handicap połówkowy (-1,5, -0,5, +0,5, +1,5)

-1,5 -0,5 +0,5 +1,5
wygrana 2 golami tak tak tak tak
wygrana 1 golem nie tak tak tak
remis nie nie tak tak
przegrana 1 golem nie nie nie tak
przegrana 2 golami nie nie nie nie

Handicap ćwiartkowy (-1,25, -0,75, -0,25, +0,25, +0,75, +1,25)


-1,25 -0,75 -0,25 +0,25 +0,75 +1,25
wygrana 2 golami tak tak tak tak tak tak
wygrana 1 golem W+P W+Z tak tak tak tak
remis nie nie W+P W+Z tak tak
przegrana 1 golem nie nie nie nie W+P W+Z
przegrana 2 golami nie nie nie nie nie nie

W+Z – 50% wygrana, 50% zwrot stawki
W+P – 50% wygrana, 50% przegrana

Jak widać, sposoby rozliczania handicapów azjatyckich są dość przejrzyste i nie powinny nastręczać zbyt wielu problemów. 

Zakłady na żółte i czerwone kartki – emocjonujące rodzaje zakładów bukmacherskich

Te rodzaje zakładów bukmacherskich nie niosą ze sobą skomplikowanych obliczeń i nie powinien przysparzać problem ze zrozumieniem jego zasady. Oczywiście zakłady te występują w dyscyplinach, które przewidują możliwość pojawienia się w spotkaniu czerwonej lub żółtej kartki za przewinienie. 

Wyróżnia się kilka rodzajów zakładów bukmacherskich na żółte i czerwone kartki. Niektóre z nich dotyczą zatem określenia liczby kartek, inne zakładają pojawienie się bądź nie pojawienie danej sytuacji. Są to:

  • liczba kartek w meczu (tu także w wersji z handicapem)
  • liczba punktów za kartki w meczu
  • czas pierwszej kartki
  • pierwsza/ostatnia kartka w meczu
  • który zespół otrzyma więcej kartek
  • czerwona kartka w meczu (zakład na tak lub nie)
  • dany zawodnik otrzyma kartkę (zakład na tak lub nie)
  • dany zawodnik otrzyma czerwoną kartkę (zakład na tak lub nie)

Obstawiając tego typu rodzaje zakładów bukmacherskich musimy wziąć pod uwagę dwa istotne elementy.

1. Należy przestudiować regulamin bukmachera pod względem rozliczania tego typu zakładów, zwłaszcza w przypadku zliczania liczby kartek w meczu.
Przyjmuje się, że bukmacher może zliczać dwie żółte kartki jako jedną czerwoną. Warto dowiedzieć się zatem jak określa to regulamin. W sytuacji: pierwsza żółta kartka dla zawodnika, druga żółta kartka dla zawodnika = czerwona kartka dla zawodnika możemy mieć dwa sposoby zliczania takiego zdarzenia:

  • Bukmacher policzy 3 kartki: 1 za pierwszą żółtą i 2 za czerwoną (czyli nie zlicza drugiej żółtej kartki) 
  • Bukmacher policzy 2 kartki – 1 za pierwszą żółtą i 1 za drugą żółtą (nie zlicza czerwonej kartki)

W zależności od zapisów w regulaminie bukmachera możemy więc otrzymać zupełnie inne rezultaty rozstrzygnięcia postawionego zakładu.

2. Drugim istotnym elementem, jaki należy przestudiować przed postawieniem zakładu na żółte i czerwone kartki są zatem czynniki, które mogą decydować o charakterze przebiegu spotkania. 

Liga spotkania

Pierwszy element to liga, w ramach której rozgrywane będzie spotkanie. Jest to aspekt, można rzec, antropologiczny i bierze pod uwagę temperament danego kraju lub obszaru. Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy krajów, takich jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy lubią agresywną grę. W takich meczach większe są szanse na pojawienie się żółtych i czerwonych kartek, niż na przykład w przypadku rozgrywek w krajach skandynawskich. 

Charakterystyka zawodników

Warto także wiedzieć jacy zawodnicy są bardziej skorzy do zdobywania większej liczby przewinień, niż inni czy statystyczni gracze. Jak wiadomo, w piłce nożnej są także zawodnicy znani z gorącego temperamentu na boisku czy nawet agresji. Przed postawieniem zakładu (zwłaszcza typu: czy dany zawodnik otrzyma kartkę) dobrze by było przestudiować historię tego typu zdarzeń u danego zawodnika.

Ranga spotkania i jego charakter

Kolejny istotny czynnik to także ranga spotkania i jego charakter. W meczach zaprzyjaźnionych zespołów jest mniej prawdopodobne, że pojawi się dużo kartek, niż w spotkaniach typu derby. Derby są przeważnie zacięte i żadna z drużyn nie chce odpuścić, zważywszy też na to, że takie rozgrywki odznaczają się dużym ładunkiem emocjonalnym i presją na obu drużynach. Tak samo w meczach o stawkę może pojawić się więcej kartek, niż w meczach towarzyskich, podczas których zawodnicy obu drużyn częściej dbają o brak niepotrzebnych kontuzji. 

Taktyka zespołu

Ostatni element to taktyka zespołu. Taktyki często są zmieniane z oczywistych względów, jednak statystycznie kartki częściej pojawiają się w wyniku działań dobrych skrzydłowych, czyli po bokach boiska. Tu warto także spojrzeć na ostatnie mecze danego zespołu i sprawdzić czy nie mają zagrożenia zapauzowania któregoś z zawodników w wyniku otrzymanych kartek w meczu poprzednim. 

Z pozoru proste zakłady na żółte i czerwone kartki wymagają sporych przygotowań, a dotyczy to zwłaszcza osób, które nie śledzą na bieżąco działań zespołu, w ramach którego chcą postawić zakład. Zobaczmy jakie są jeszcze inne rodzaje zakładów bukmacherskich, a wciąż jest ich sporo!

Zakład na rzuty karne

Zakład na rzuty karne (Penalty) 

Rzuty karne zawsze wywołują wiele emocji zarówno wśród kibiców, jak i samych zawodników. Czyli jest to mieszanka ogromnej presji, umiejętności, bieżącej formy i dozy szczęścia. Dodatkowe obstawienie zakładu na rzuty karne może skutecznie podnieść ciśnienie, także wśród klientów bukmachera. 

Najbardziej popularne rodzaje zakładów bukmacherskich na rzuty karne to:

  • czy w spotkaniu będzie podyktowany rzut karny 
  • w której połowie zostanie podyktowany pierwszy rzut karny spotkania
  • kto będzie wykonywał rzut karny w spotkaniu (regulaminowy czas gry)
  • który zespół wygra rzuty karne (po dogrywce)
  • czy padnie bramka podczas n-tego rzutu karnego (po dogrywce, często w zakładach na żywo)

Powszechnie twierdzi się, że rzuty karne to loteria, jednak statystycznie prawdopodobieństwo strzelenia bramki z karnego wynosi 75-80%.

Następna bramka (Next Goal)

Jest to zakład, który może mieć dwie lub trzy opcje wyników. Dwie opcje zakładają wynik bez gola, a gdy gol nie padnie zwracana jest postawiona stawka. Tu pobierana jest często niższa prowizja dla bukmachera niż w przypadku drugim: trzy opcje zakładają opcję “bez gola” (No Goal) do wyboru przy obstawianiu zakładu.

Pierwsze zdarzenie

Kolejne rodzaje zakładów bukmacherskich dotyczą pierwszego zdarzenia. W zakładach na pierwsze zdarzenie gracz ma za więc zadanie określić które w wymienionych zdarzeń wystąpi jako pierwsze podczas spotkania. Tu często także następuje rozróżnienie w ramach pierwszej lub drugiej części spotkania. 

Możemy zatem obstawiać na przykład:

rodzaje zakładów bukmacherskich pierwsze zdarzenie
PIerwsze zdarzenie zakład bukmacherski

Wszystkie wymienione akcje w ramach zakładu dotyczą tylko regulaminowego czasu gry.

Ważna uwaga odnośnie obstawiania pierwszego zdarzenia jest taka, że gracz powinien czuwać nad faktycznym przebiegiem spotkania, a najlepiej je śledzić na żywo pod względem określonych sytuacji. Zaleca się tak, ponieważ nie każde zdarzenie jest notowane w oficjalnych statystykach, a zdarza się, że bukmacherzy nie zawsze poprawnie rozliczają takie zakłady.

Pozostałe rodzaje zakładów bukmacherskich

Rezultat do przerwy – (and HT, czyli Half Time) to obstawienie wyniku do czasu zakończenia pierwszej części spotkania z uwzględnieniem doliczonego czasu gry. 

Czas (Time) – zakład polegający na określenie czasu w spotkaniu, kiedy wystąpi określone zdarzenie. Często zakłady tego typu dotyczą czasu, w jakim padnie bramka w meczu. Jest to często także praktykowane w różnego rodzaju konkursach poza zakładami bukmacherskimi.

Strzelec bramki – zakład czy dany zawodnik zdobędzie gola w meczu.

Dokładny wynik (DW) – zakład na wytypowanie dokładnego wyniku, jakim zakończy się spotkanie. 

Obie drużyny strzelą (Both Teams to Score, BTS) – zakład czy oba zespoły strzelą gola w meczu.