Słownik bukmacherski

Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z bukmacherką powinna zaznajomić się ze słownictwem typowym dla tej branży. Pozwoli to uniknąć wielu błędów wynikających z niewiedzy, zatem na pewno warto poznać pojęcia zawarte w niniejszym słowniku bukmacherskim. Do Waszej dyspozycji oddajemy słownik bukmacherski, a w nim ponad 130 pojęć z opisami. Co to jest łamak, o co chodzi w cashbacku i paybacku, czym charakteryzuje się progresja i czym jest underdog? Wszystkie te informacje i znacznie więcej znajdziecie w specjalnie dla Was przygotowanym Słowniku Bukmacherskim.

Skróty bukmacherskie – słownik bukmacherski kompendium

1X2 (H2H, Head to head) – najpopularniejszy i jednocześnie najprostszy 3-drogowy zakład, gdzie możliwe są trzy wyniki – wygra gospodarz, będzie remis albo wygrają goście. Więcej o zakładach 1X2 w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

Handicap azjatycki / AH – zakład bukmacherski mający na celu wyrównanie szans na zwycięstwo dla słabszej drużyny. W ramach AH dodaje się lub odlicza jednej drużynie określoną liczbę goli i w rezultacie – przykładowo – leader wygrywa dopiero z przewagą dwóch bramek, a słabszej drużynie, aby wygrać wystarczy osiągnięcie remisu. Obstawiając tym systemem nie ma możliwości zakończenia spotkania remisem. Więcej o handicapach azjatyckich w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

AKO / Akumulowany Kurs Ogólny – (inaczej akumulator) kupon złożony z kilku zakładów prostych (minimalnie dwóch zdarzeń), który będzie wygrany tylko, jeśli wszystkie zdarzenia na nim zawarte będą prawidłowo wytypowane. Więcej o AKO piszemy w artykule zakłady akumulowane.

BTTS / Both Teams To Score – obie drużyny zdobędą gola. Zakład zostanie uznany za wygrany, jeśli oba zespoły zakończą grę mając co najmniej po jednym golu.

DNB / Draw No Bet – zakład bez remisu, czyli gracz obstawia zwycięstwo jednej z dwóch drużyn lub zawodników. Więcej o zakładach bez remisu w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

DW / Dokładny Wynik – zakład polegający na dokładnym określeniu wyniku końcowego spotkania.

Handicap Europejski / EH – zakład bukmacherski mający na celu wyrównanie szans na zwycięstwo dla słabszej drużyny z uwzględnieniem 3 opcji wyniku. W ramach EH dodaje się lub odlicza jednej drużynie określoną liczbę goli i w rezultacie – przykładowo – leader wygrywa dopiero z przewagą dwóch bramek, a słabszej drużynie, aby wygrać wystarczy osiągnięcie remisu. Obstawiając tym systemem jest możliwość zakończenia spotkania remisem (inaczej niż w handicapie azjatyckim). Do określenia linii handicapu w przypadku EH stosowane są jedynie liczby całkowite. Więcej o handicapie europejskim w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

EWK / Ewentualna Wygrana Kwota – kwota przeznaczona do wypłaty po poprawnie wytypowanym wyniku. Współczynnik wartości wygranej oblicza się według wzoru:

EWK = (stawka * kurs całkowity * 0,88) dla podatku obrotowego 12%.

ET / Extra Time – dodatkowy czas, czyli po prostu dogrywka.

FT / Full Time – pełny czas, czyli regulaminowy czas trwania rozgrywki bez dogrywki (np. dla piłki nożnej jest to 90 minut).

H2H / Head To Head – zakład na pojedynek między dwoma klubami lub zawodnikami. Może być zawarty na konkretny turniej i konkretnych zawodników rywalizujących przeciwko sobie albo na rywalizację wszystkich drużyn w całym sezonie – która z nich będzie ostatecznie na pierwszym miejscu.

HT/FT / Half Time/Full Time – (inaczej łamak) Half Time to obstawienie wyniku do przerwy, a wynik drugiej połowy nie wpływa na rozstrzygnięcie zakładu. Zakład typu HT/FT oznacza zatem typowanie wyniku do przerwy i równocześnie wyniku całego spotkania. Dla piłki nożnej będą to następujące opcje: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2. Przykładowo zakład 1/X oznacza, że do końca pierwszej połowy wygrywała drużyna gospodarzy, jednak ostatecznie całe spotkanie zakończyło się remisem.

ML / Moneyline – to zakład, w którym musi zostać wyłoniony zwycięzca. W tego typu zakładach uwzględniany jest czas dogrywki oraz ewentualne rzuty karne. W sytuacji braku rozstrzygnięcia gracz nie otrzyma zwrotu za taki zakład. Więcej o zakładach Moneyline w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

NSBR / Najdłuższa Seria Bez Remisu – jak sama nazwa wskazuje, jest to ilość  kolejnych z rzędu meczów, w jakich dana drużyna przegrała albo wygrała, czyli nie zakończyła spotkania remisem.

ROI / Return On Investment – (inaczej Yield) zwrot z inwestycji, czyli określony procentowo stosunek wypłaty z inwestycji do wniesionej kwoty, np. ROI=125% oznacza 25% zysku. Mówiąc inaczej, jaka część zainwestowanej kwoty nam się zwróciła.

Pojęcia podstawowe – słownik bukmacherski

3 za 3 – sytuacja, w której dwie drużyny, które czekają dwa wzajemne spotkania umawiają się, że w pierwsze spotkanie wygra pierwsza drużyna, a drugie druga. Tym sposobem obie drużyny zdobędą po 3 punkty.

ajax – opłata za zakłady (brytyjski slang).

ante post – zakład, który obstawiony jest z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, tzw zakład długoterminowy. Mogą być to także zakłady z bardzo długim wyprzedzeniem czasowym, np. kto wygra kolejne wybory prezydenckie. Ante post najczęściej stosowane jest w wyścigach konnych. Jeśli koń, na którego postawiliśmy nie wystartuje, zakład będzie zaliczony jako przegrany.

akumulator – AKO (Akumulowany Kurs Ogólny) /zakład kombinacyjny / Combo. Zob. AKO

amerykańskie kursy – inaczej moneyline odds – system wyrażania kwoty potencjalnej wygranej przy użyciu znaków plusa i minusa (+/-).

angles – użycie aktualnych informacji sportowych, aby lepiej wytypować obstawiane wyniki.

arbitraż / arb, inaczej arbitrage i surebet – pewny typ dający 100 % wygraną, który wynika z różnic kursowych u różnych firm bukmacherskich.

azjan – inaczej handicap azjatycki. Więcej o handicapie azjatyckim tutaj.

bandy – dyscyplina sportowa, odpowiednik hokeja na lodzie (z niewielkimi różnicami).

bankroll –  ilość pieniędzy przeznaczona na grę.

bilans konta – zestawienie wygranych i przegranych środków na danym koncie bukmacherskim.

Bismarck – przegrana gracza, czyli zysk dla bukmachera.

bonus lojalnościowy – oferta bukmachera przygotowana dla oddanych mu graczy, którzy regularnie stawiają zakłady i częściej przegrywają niż wygrywają. Często takie bonusy przybierają formę zbierania punktów, które można wymieniać na nagrody. 

bonus od depozytu – kwota, którą możemy otrzymać po wpłaceniu pieniędzy na konto gracza. Wyróżnia się najczęściej dwie formy otrzymania bonusu od depozytu – bonus powitalny i okolicznościowy. Co ważne, aby faktycznie otrzymać środki bonusowe gracz musi spełnić określone warunki obrotu bonusem, które różnią się w zależności od oferty bukmachera. 

bonus okolicznościowy – oferta bukmachera na zdobycie dodatkowych środków  (często w formie bonusu od depozytu) aktywowana w przypadku istotnych wydarzeń sportowych. 

bonus powitalny – oferta bukmachera skierowana do nowych graczy, którzy dopiero założyli konto. Najczęściej przybiera formę bonusu od depozytu w ramach pierwszej wpłaty środków. Należy pamiętać, że aby zdobyć bonus powitalny należy spełnić określone warunki obrotu bonusem. 

bonus reload – oferta bonusu od każdego kolejnego depozytu (nie liczy się w tym wypadku pierwszy depozyt). Skierowany jest dla stałych graczy uznanych za amatorów.  

bonus urodzinowy – dodatkowy bonus przewidziany dla osób, które w niedawnym czasie obchodzili urodziny. Można powiedzieć, że dodatkowe środki przyznawane z tej okazji to swego rodzaju prezent urodzinowy od bukmachera. 

bookie – inaczej bukmacher (ang. skrót i zdrobnienie od słowa bookmaker).

buck – zakład za 100$

bukmacher / buk – osoba lub  zajmująca się przyjmowaniem i rozliczaniem zakładów. Rozróżnia się bukmacherów internetowych, gdzie oferta dostępna jest online, i naziemnych, czyli posiadających fizyczne placówki, które przyjmują zakłady.

bukmacher azjatycki – bukmacher, u którego w ofercie znajdziemy przede wszystkim handicapy azjatyckie. 

bukmacher internetowy – bukmacher, który oferuje swoje zakłady w internecie

bukmacher naziemny – bukmacher posiadający fizyczny punkt stacjonarny, w którym gracze mogą zawierać zakłady. Bukmacher naziemny potocznie nazywany jest “ziemniakiem”. 

cash back – promocja bukmachera, dzięki której gracz może otrzymać okresowy zwrot procentu wartości od ujemnego bilansu za dany okres. Przykładowo dla promocji 10% cashback gracz, który w danym miesiącu wygrał 2000 zł, ale przegrał 1000 zł otrzyma 100 zł cashbacku.

canadian – zakład złożony z 26 innych zakładów w 5 sekcjach: 10 podwójnych, 10 potrójnych, 5 poczwórnych i 1 piątkowy. Aby canadian został zaliczony, co najmniej dwie gry muszą być wygrane. 

cash out – oferta bukmachera, która polega na wypłacie środków z zakładu przed jego rozstrzygnięciem. W ramach takiej rezygnacji gracz otrzyma tylko częściową rekompensatę w ramach cashout

century – 100 funtów.

chalk player – gracz, który stawia na faworytów.

cheater – ( z ang. “oszust”) gracz, który wykorzystuje luki w systemie bukmachera obstawiając zdarzenia po ich rozstrzygnięciu. 

combo – inaczej AKO, czyli Akumulowany Kurs Ogólny – zakład na przynajmniej dwa wyniki stawiane na jednym kuponie.  Wygrana jest wynikiem mnożenia stawki i każdego kursu na kuponie, przy czym kurs zdarzenia przegranego wynosi 0.

cover / coverowanie – sposób obstawiania, który ma zabezpieczyć gracza przed całkowitą utratą środków. Polega na stawianiu dwóch z trzech możliwych wariantów spotkania wybierając dwa najbardziej prawdopodobne warianty. Główną zasadą coverowania jest to, aby postawić tak, żeby przy pierwszym wariancie osiągnąć zysk, a przy drugim typie otrzymać zwrot zainwestowanej kwoty.

depozyt – środki pieniężne wpłacane na indywidualne konto gracza.

dubel – kupon złożony z dwóch typów/selekcji.

dywersyfikacja ryzyka – podzielenie, czy inaczej rozproszenie ryzyka poprzez stawianie na zakłady minimalizując możliwość przegrania dużej kwoty naraz. Na przykład, postawienie 50 zakładów za 1 zł zamiast 1 zakładu za 50 zł. 

evens – kurs, gdzie wygrana = stawka (2.00).

faworyt – zawodnik lub drużyna o statystycznie największych szansach na zwycięstwo w danej rozgrywce. Na faworytów otrzymujemy zawsze najniższe kursy bukmacherskie.

fix – inaczej “ustawka”. Sytuacja, w której mecze i inne zdarzenia są ustawione z góry, sfałszowane w celu osiągnięcia korzyści finansowej. 

fixed odds – obecna stawka oferowana przez bukmachera na główny wynik na dane zdarzenie (np. wygra, zremisuje, przegra)

freebetdarmowy zakład. Oferowany przez bukmachera w przypadku promocji lub pierwszej rejestracji konta. Gracz może postawić zakład za całą kwotę freebeta – jeśli poprawnie wytypuje wynik, otrzymuje wygraną bez stawki, natomiast jeśli nie obstawi dobrze –  traci freebeta. Co ważne, aby gracz mógł wypłacić w ten sposób wygraną kwotę, musi kilka razy dokonać obrotu freebeta. Dokładne warunki obrotowe zależą od wytycznych danego bukmachera. 

freeplay – darmowa gra oferowana przez bukmachera. Polega na posiadaniu osobnego konta, na którym środki mają postać freebetów. Środki można w tym przypadku podzielić na więcej niż jeden zakład. 

goalscorer – zakład na strzelca bramki

gracz rekreacyjny – gracz, który obstawia kierując się intuicją, w celach rozrywkowych. Nie stosuje żadnych technik ani taktyk wspomagających osiągnięcie zakładanego rezultatu.

gracz zawodowy – gracz nastawiony na osiąganie korzyści majątkowej z obstawiania zakładów. Bukmacher szybko orientuje się kiedy ma do czynienia z graczem zawodowym i nakłada na jego konto limity stawek.

greenbook – sytuacja, w której bez względu na końcowy wynik gracz osiągnie zysk lub w najgorszym razie wyjdzie na „zero”.

heinz – 63 zakłady zawarte w 6 selekcjach – 15 dwójkowych, 20 trójkowych, 15 czwórkowych, 6 piątkowych i 1 szóstkowy. Warunkiem jest minimum 1 zakład wygrany, aby gracz otrzymał zwrot.

insider – informacja poufna (“przeciek”) dotycząca rozgrywki, otrzymana najczęściej od osoby bezpośrednio związanej z tym spotkaniem.

klon bukmachera – bukmacher, który niewiele różni się od swojego oryginału – różna może być szata graficzna, promocje, oferty, lecz oferowane są te same są kursy.

kontra – coverowanie zakładu polegające na minimalizacji straty w sytuacji, gdy uprzednio postawiony zakład okazał się błędny. 

krecz – sytuacja w tenisie, kiedy zawodnik z powodu kontuzji poddaje spotkanie walkowerem.

kupon – zapis papierowy (w przypadku punktu naziemnego) lub elektroniczny (przy obstawianiu online) potwierdzający zawarcie przez gracza zakładu bukmacherskiego. Kupon zawiera informacje takie jak : kwota zakładu, typy bukmacherskie i możliwa wygrana kwota.

kurs – (ang. odds) współczynnik liczbowy wskazujący szansę na zajście danego wydarzenia sportowego. Aby określić potencjalną wygraną należy pomnożyć przez siebie kursy oraz postawioną stawkę, a następnie odjąć podatek bukmacherski

kurs odwrotny – (inaczej kurs przeciwny), kurs wystawiony na przeciwne zdarzenie w taki sposób, aby marża bukmachera wynosiła 0.
Wzór dla postaci dziesiętnej kursu odwrotnego (w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku): kurs odwrotny = 1/ (kurs podstawowy-1)

late ticket – zakład zawarty po rozstrzygnięciu zdarzenia lub wydarzeniu mającym wpływ na rozstrzygnięcie zdarzenia. Sytuacja ta ma najczęściej miejsce w przypadku problemów technicznych po stronie bukmachera, który może anulować w ten sposób zawarte zakłady zgodnie z regulaminem.

liga typerów – zawody wyłaniające najlepszych typerów, którzy wygrywają nagrody zapewniane przez organizatorów. Typowanie polega na określaniu poprawnych wyników zakładów na podstawie różnych przesłanek (wiedzy, doświadczenia, przeczucia itd.).

limit (stawki) – ograniczenie górnej granicy stawki maksymalnej, jaką można postawić na dany kupon. Bukmacherzy często nakładają limity stawek na graczy profesjonalnych.

Live – (inaczej też LiveOdds)  zakłady typowane w czasie trwania danego zdarzenia – czyli na żywo. W tego typu zakładach stawki mogą się dynamicznie zmieniać w zależności od zdarzeń zaszłych podczas spotkania. 

Livescore – śledzenie wyników na żywo – w trakcie trwania spotkania. Livescore prezentują strony z wynikami meczów ukazujące bieżący wynik w trakcie (oraz po zakończeniu) rozgrywki. 

łamak – (inaczej HT/FT / Half Time/Full Time) typowanie wyniku do przerwy i równocześnie wyniku całego spotkania. Dla piłki nożnej będą to następujące opcje: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/2. Przykładowo zakład 1/X oznacza, że do końca pierwszej połowy wygrywała drużyna gospodarzy, jednak ostatecznie całe spotkanie zakończyło się remisem. Więcej o zakładach pierwsza połowa/ spotkanie w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

marża bukmachera – (inaczej też prowizja bukmachera) opłata pobierana od wydarzenia na które oferowany jest zakład. Marża bukmachera określa jego zysk z zakładu w przypadku, gdy gracz postawi wszystkie możliwe wyniki jednego spotkania. 

masówka – (ang. public bet) zakład grany przez bardzo dużą liczbę graczy (“masowo” obstawiany), co zazwyczaj wywoływane jest poprzez plotkę lub inną niepotwierdzoną informację. Masówka skutkuje dużym spadkiem kursów na to zdarzenie (lub jego opcję), a w niektórych przypadkach nawet usunięciem przez bukmachera danego zdarzenia z oferty. 

medical – sytuacja w tenisie ziemnym, kiedy gracz prosi o interwencję medyczną podczas trwania meczu. Taka przerwa zarządzana jest za zgodą sędziego i trwa około 3 minut. 

mirror bets – (inaczej lustrzane zakłady) seria takich samych zakładów. W przypadku obrotu bonusu zalicza się tylko pierwszy zakład.

misprint – oczywista pomyłka bukmachera w nadawaniu kursów. Taka pomyłka, zgodnie z regulaminem, może być poprawiona nawet po zakończeniu spotkania i skorygowana poprzez zwrot stawki.

moneyline – to zakład, w którym musi zostać wyłoniony zwycięzca. W tego typu zakładach uwzględniany jest czas dogrywki oraz ewentualne rzuty karne. W sytuacji braku rozstrzygnięcia gracz nie otrzyma zwrotu za taki zakład. Więcej o zakładach moneyline tutaj.

multikonto – posiadanie więcej niż jednego konta dla jednego gracza. Jeden gracz może korzystać tylko z jednego konta, nawet jeśli jest założone na inną osobę. 

nadużycie bonusu – działania mające na celu wyłudzenie korzyści płynących z bonusu. Do nadużyć zalicza się także posiadanie wielu kont, co skutkuje ich zamknięciem przez bukmachera.

non runner – oznaczenie na zawodnika, który nie wystartował / nie wziął udziału w zawodach. Określenie to dotyczy najczęściej wyścigów konnych oraz chartów. 

obrócić bonus – spełnić warunki określone przez bukmachera celem możliwości wypłaty kwoty bonusu. Najczęściej jest to postawienie określonej kwoty na zakłady po danym kursie minimalnym. Każdy bukmacher dokładnie precyzuje warunki obrotu bonusem w Regulaminie danej promocji.

odds – inaczej kursy

odds compiler – inaczej trader, oddsmaker, analityk bukmacherski (ang. osoba wystawiająca kursy) – osoba wystawiająca kursy bukmacherskie. Często zadaniem odds compliera jest także obserwacja kont graczy i ich poziomu dochodów z wygranych. 

outright winner – (ang. wyłoniony zwycięzca) zakład na zwycięzcę turnieju lub całego sezonu. 

over – zakład na przekroczenie założonej liczby (bramek, fauli, setów, czerwonych kartek itd).

parlay – inaczej zakład wielokrotny

payback – stosunek sumy wpłaconych funduszy na konto gracza i zysków z postawionych zakładów. Jeśli mamy na koncie payback 110% to znaczy, że jesteśmy 10% na plusie w stosunku do wpłaconego depozytu. Zazwyczaj gracze o paybacku około i powyżej 98% są już monitorowani celem nałożenia limitów na ich konta. 

payout – różnica pomiędzy całością stawki na dane wydarzenie a prowizją bukmachera, czyli 100% minus marża (na przykład, jeśli marża wynosi 6% to payout = 100% – 6%, czyli 94%).

pewniak – z założenia pewne na 100% zdarzenie

podpórka / podwójna szansa – zwiększenie szansy na wygraną poprzez typowanie więcej niż jednej opcji w zakładzie 1X2. Więcej o zakładach podwójnej szansy w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

prawie surebet – zakład obstawiany na zasadzie surebeta, lecz mający miejsce w sytuacji zmiany kursu, gdy jedno ze zdarzeń zostało już obstawione. Prawie surebety są łatwiejsze do odnalezienia, najczęściej poprzez porównywarkę kursów. 

program lojalnościowy – program opracowany przez danego bukmachera zakładający przyznawanie punktów za poszczególne akcje podejmowane przez gracza. Punkty wymienne są na nagrody, bądź inne korzyści. Głównym celem wprowadzenia programu lojalnościowego jest zatrzymanie gracza u jednego bukmachera i wypracowanie lojalności na podstawie zaangażowania. 

progresja – (inaczej system progresywny, a według definicji słownikowej: wzrost, seria, postęp, sekwencja) to zabieg zmian stawek w kolejnych zakładach. Zmiana stawek uzależniona jest od poprzednich wyników obstawiania, a ich wartość określana jest przez przyjęty system gry. Wyróżnia się kilka systemów progresji – progresja malejąca, progresja rosnąca, progresje mieszane i system progresji z zabezpieczeniem. Granie progresją nie jest polecane przez specjalistów, ponieważ osiągnięcie zysku jest pozorne – w większości przypadków zastosowanie progresji prowadzi do szybkiej utraty środków.

public bet – bardzo popularna rozgrywka, która chętnie jest obstawiana przez graczy (na przykład El Clasico). Bukmacherzy często wykorzystują zainteresowanie takim wydarzeniem obniżając stawki, aby zwiększyć swoje zyski.

regulamin bonusu – zasady określone przez danego bukmachera w ramach obrotu bonusem i innych warunków jego otrzymania. 

regulamin bukmachera – zasady ustalone przez danego bukmachera w ramach funkcjonowania gracza w jego przestrzeni. Są to wszystkie zasady, jakich powinien przestrzegać gracz i do jakich zobowiązuje się bukmacher, począwszy od zakładania konta, przesyłania dokumentów, przez zasady zakładów i gry, obrotów bonusem, promocji specjalnych do sposobu i warunków wypłaty wygranej na konto bankowe lub inną dostępną metodą wypłaty środków. Regulamin bukmachera akceptowany jest przez Ministerstwo Finansów.

ryzyko – prawdopodobieństwo utraty postawionych środków w ramach stawiania określonych kwot na wydarzenia. Każdy zakład jest obarczony ryzykiem, ponieważ nie ma zakładów pewnych na 100%. 

singiel – obstawienie wyniku jednego wydarzenia. Zabieg ten uznawany jest za opłacalny na poziomie od 33 – 50% w zależności od typu zakładu. 

spalone konto – konto gracza, które ma nałożone tak niskie limity stawek, że obstawianie jest całkowicie nieopłacalne. Za spalone konto zazwyczaj uznaje się takie, gdzie gracz nie może postawić więcej niż 5 Euro na jeden zakład.

sporty wirtualne – rodzaj zakładów, o których rezultacie decyduje losowo komputer. Nie są to rzeczywiste rozgrywki, a symulacja komputerowa bazująca na własnym algorytmie. Takie zakłady są wysoce losowe, gdyż wyeliminowany jest z nich czynnik ludzki, który bywa często decydującym o nieprzewidywalności rozstrzygnięcia spotkania. Sporty wirtualne można traktować jako alternatywę gier kasynowych i automatów.

spread betting – zakład na przedział wyników, potocznie nazywany linią. W tym przypadku nie stawia się na konkretny wynik, a na zakres, jaki zostanie uzyskany w danym spotkaniu, np. w obstawianiu over/under.

stawka – łączna kwota przeznaczona na obstawienie danego zakładu. Stawka określana jest przez gracza podczas tworzenia kuponu.

stawka maksymalna – najwyższa kwota, jaką może postawić gracz na zakład. Wysokości stawek maksymalnych określane są przez bukmachera i zależą przede wszystkim od limitów, jakie zostały nałożone na dane konto gracza.

stawka minimalna – najniższa możliwa kwota, jaką może postawić gracz na dany zakład.

stream – przesył / transmisja obrazu wydarzenia udostępniana przez bukmachera. Najczęściej bukmacher wymaga, aby gracz posiadał na koncie minimalną kwotę dostępnych środków, aby mógł oglądać dane spotkanie na żywo.

Super Heinz – 120 zakładów zawierających się w 7 sekcjach, w tym 21 podwójnych, 35 potrójnych, 35 poczwórnych, 21 piątkowych, 7 szóstkowych, 1 siódemkę.

support – zespół osób reprezentujących bukmachera w sprawach dotyczących obsługi klienta. Wśród najpopularniejszych metod kontaktu wyróżnia się czat na żywo na stronie internetowej bukmachera.

surebet – obstawienie u różnych bukmacherów zdarzeń przeciwnych w ten sposób, aby otrzymać zysk. Surebety stosowane są najczęściej przy obrocie bonusem lub chęci transferu środków z jednego konta na drugie. Przy tego rodzaju obstawianiu należy brać pod uwagę ryzyko związane między innymi z możliwością przerwania czy przełożenia spotkania lub zmiany kursów u jednego w bukmacherów.

syndykat – nieustanne obstawianie tych samych zakładów przez grupę osób pozostającej we wzajemnym porozumieniu. Syndykat często stosowany jest celem wyłudzenia bonusów. Grupy te często jednoczą się poprzez zamknięte fora. 

tasiemiec – popularna “taśma”, czyli kupon AKO złożony z bardzo dużej liczby zakładów, najczęściej o niskich kursach. Pojęcie taśma ma odzwierciedlenie w długim wydruku z punktu naziemnego i jest przypisywana jako atrybut gracza amatora.

taśma – patrz tasiemiec.

tilt – termin pokerowy określający stan umysłu gracza kierującego się emocjami przy podejmowaniu kolejnych decyzji.

totalizator – typ zakładu o stałych kursach, gdzie zdarzenia obstawia się przeciwko sobie, a nie przeciwko bukmacherowi. Totalizator można realizować u bukmachera Traf.

tripel – kupon składający się z trzech typów.

trixie – 4 zakłady w 3 sekcjach, w co wchodzą 3 zakłady podwójne i 1 potrójny.

under/ over – (poniżej/ powyżej) zakład mający na celu określenie wyniku poniżej lub powyżej zakładanej wartości. Popularne zakłady under/ over to takie na liczbę goli w meczu, liczbę żółtych kartek, gemów itd. W piłce nożnej najczęściej obstawia się under/over na liczbę goli powyżej lub poniżej wartości 2,5, czyli “padnie 1 lub 2 bramki” albo “padną przynajmniej 3 bramki” w meczu. Więcej o zakładach under/ over w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

underdog – (inaczej outsider) zawodnik lub drużyna, która ma bardzo niskie szanse na zwycięstwo. Kursy na underdogi / ousiderów są zazwyczaj bardzo wysokie.

valuebet – “wartościowy zakład”. Zakład, który ma wysoki kurs na spotkanie, które obiektywnie nie jest aż tak wysoko wyceniane. Valuebet spełnia założenie  p*k > 1, gdzie p to obiektywne prawdopodobieństwo wygrania zakładu, a k to kurs na ten zakład.

Yankee – 11 zakładów zawartych w 4 sekcjach w tym 6 podwójnych, 4 potrójne i 1 poczwórny.

yield – zobacz ROI / Return On Investment.

zakład live (na żywo) – zakłady typowane w czasie trwania spotkania. Kursy zakładach live zmieniają się w zależności od postępu meczu. U niektórych bukmacherów możliwe jest jednoczesne oglądanie meczu za pomocą streamingu live. 

zakład pojedynczy – (inaczej singiel) zakład postawiony tylko na jedno zdarzenie

zakład specjalny – zakład wybierany przez bukmachera ze specjalnym oznaczeniem. Zakłady specjalne nie należą do regularnej oferty bukmachera. Mogą być to zakłady na frekwencję wyborczą lub inne wydarzenia, także niezwiązane ze światem sportu. 

zakład systemowy – (inaczej system blokowy, rozpis) określany mianem alternatywy dla kuponów AKO zakład, który zawiera w sobie kilka kuponów. System blokowy stosowany jest do minimalizacji ryzyka za sprawą obstawiania kilku kuponów.

zdarzenie dwudrogowe – (inaczej zdarzenie dwutorowe) zdarzenia oznaczone “12”, czyli takie, które mają tylko dwa warianty zdarzenia. Zdarzenia dwudrogowe mają zastosowanie w meczach boksu, koszykówki, siatkówki czy też zakładów poniżej/ powyżej w piłce nożnej. Więcej o zakładach dwudrogowych w artykule Rodzaje zakładów bukmacherskich.

zdarzenie przeciwne – zdarzenie odwrotne do określonego wyniku wyczerpujące każdą możliwość rozstrzygnięcia. Przykładowym zdarzeniem przeciwnym do przegranej zespołu X jest wygrana zespołu X lub remis.

zdarzenie trzydrogowe – (inaczej zdarzenie trzytorowe) zdarzenie oznaczone “1X2”, czyli takie, które ma trzy warianty zdarzenia – najczęściej “wygrana/ przegrana/ remis”.

ziemniak – kolokwialna nazwa określająca stacjonarny punkt naziemny bukmachera.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z TrustBet, a dodamy pojęcia, których nie zawiera nasz słownik bukmacherski.