Zakłady akumulowane

Zakłady akumulowane

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(31 głosów)

„O jeden most za daleko”. Tytuł słynnej filmowej produkcji z 1977 roku wydaje się idealny do określenia standardowej sytuacji z życia typera, który na swoim akumulowanym zakładzie stawia o jedno zdarzenie za dużo. Pojedynczy błąd niweczy cały trud włożony w opracowanie wnikliwej analizy spotkań i zostawia gracza z poczuciem niedosytu. „Gdyby tylko wszedł jeszcze ten jeden mecz” – typującemu wydaje się, że było blisko, ale matematyka obchodzi się z nami brutalnie. Zakłady akumulowane wymagają od gracza dozy szczęścia.

Królowa nauk pokazuje zatem, że nie tyle mieliśmy pecha, co szczęście że mogliśmy się emocjonować swoim kuponem aż do ósmego czy dziesiątego spotkania. Dlaczego? Niniejszy artykuł rzuci nieco światła na zakłady akumulowane. 

Akumulator, AKO, KOMBI, taśma – co to jest?

Najrozsądniej będzie poruszyć na początku kwestię nomenklatury. Z pewnością ucieszy Cię informacja, że pojęcia zakładu akumulacyjnego, wielokrotnego, akumulatora, AKO, KOMBI czy popularnej w środowisku „taśmy” w gruncie rzeczy oznaczają to samo. Jeżeli więc chcielibyśmy doszukiwać się jakichkolwiek różnic pomiędzy wymienionymi pojęciami, taśmę określilibyśmy jako kupon z wyjątkowo dużą liczbą zdarzeń, najczęściej z dość niskimi kursami. Możesz śmiało założyć, że znak równości postawiony między AKO, a KOMBI będzie poprawnym zapisem. Musimy jednak zastrzec, że jeśli korzystasz głównie z bukmacherów internetowych i poruszasz się po społecznościach typerskich w Internecie, „AKO” będzie najczęściej używanym wyrażeniem.

Warunkiem do tego, abyśmy mogli określić wniesiony zakład mianem akumulowanego, jest umieszczenie na kuponie minimum dwóch zdarzeń. Sama idea zakładów wielokrotnych jest niezwykle prosta. Decydując się na obstawienie przynajmniej dwóch rozstrzygnięć spotkań dajemy sobie szansę na większą wygraną. W przypadku akumulatorów, wygraną oblicza się bowiem jako iloczyn kursów i stawki, pomniejszony o 12% podatku (gramy przecież wyłącznie u legalnych w Polsce bukmacherów). Można bardzo szybko dojść do wniosku, że dwa niezależne kupony zawierające pojedyncze zdarzenia, nie wygenerują równie imponującej wygranej, co zakład akumulowany na te same spotkania zagrany za sumę stawek z zakładów typu „single”. Posłużmy się zatem najprostszym możliwym przykładem:

Zakład pojedynczy nr 1:

Zakłady akumulowane Fortuna AKO

Zakład pojedynczy nr 2:

Zakłady akumulowane Fortuna KOMBI

Zakład AKO:

Zakłady akumulowane taśma Fortuna

Angażując 100 złotych w dwa zakłady pojedyncze (po 50zł na każdy kupon), w przypadku pozytywnych dla nas rozstrzygnięć, sięgamy po wygraną 200,20 złotych. Ulokowanie tych samych 100 złotych jako stawki zakładu akumulowanego da nam możliwość sięgnięcia po dużo wyższą wygraną – aż 453,20zł. To właśnie duża dysproporcja między wysokością wygranych decyduje o tym, że gracze często decydują się na grę poprzez akumulatory.

Zakłady double, dubel, triple, treble

Gdzie zatem jest haczyk? Dlaczego w ogóle mielibyśmy rozważać grę za pomocą singli? Jak zapewne już się domyślasz, warunkiem sięgnięcia po wygraną w przypadku zakładów KOMBI jest trafienie rozstrzygnięć we wszystkich umieszczonych na kuponie zdarzeniach. 

Kupon AKO

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w środowisku bukmacherskim popularne są określenia double, dubel, triple, treble. Pierwsze dwa pojęcia odnoszą się do zakładów akumulowanych składających się z dwóch spotkań, natomiast pozostałe stanowią potoczne nazwy dla kuponów z dokładnie trzema zdarzeniami. 

Prędzej czy później pojawiają się dwa pytania dotyczące akumulatorów:

 1. Czy istnieje limit zdarzeń dla zakładów wielokrotnych?
 2. Jaka jest minimalna stawka dla zakładów KOMBI? 

Jeśli chodzi o liczbę zdarzeń to dość często spotykamy się z ich ograniczeniem do 32, choć są i tacy bukmacherzy, którzy pozwalają na tworzenie popularnych taśm nawet na … 100 spotkań! U niektórych legalnych w Polsce bukmacherów dozwolone jest zawieranie tego typu zakładów już za symboliczną złotówkę.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

 • W większości przypadków nie jest możliwe stworzenie kuponu zawierającego dwa zakłady dotyczące tego samego spotkania lub z zakładów wzajemnie się wspierających.
 • Nie istnieją także żadne ograniczenia dotyczące wysokości kursów. Zakład AKO może składać się zarówno z czterech selekcji o kursach 1.50 – 1,85 jak i siedmiu spotkań z kursami oscylującymi wokół 3.00. W tej kwestii panuje niemal nieograniczona dowolność. Jedynym co nas ogranicza jest limit wygranej określony w regulaminie każdego bukmachera. Największe możliwości na tym polu daje obecnie Fortuna – teoretycznie możesz tutaj sięgnąć po wygraną nawet 601 000 złotych!
 • Niektórzy z bukmacherów w swojej ofercie nie dają też możliwości tworzenia kuponów KOMBI składających się zakładów live i pre-match. Pozostaje nam wtedy skupić się albo na zakładach przedmeczowych albo na zakładach na żywo. 
 • Istnieje obiegowa opinia, według której dobry typer podwaja swoją stawkę na zakładzie akumulowanym typu double (dwa zdarzenia) lub triple (trzy zdarzenia). Z tego schematu można się oczywiście z powodzeniem wyłamywać. 

Wady i zalety obstawiania AKO

Zalety:

 • Nawet przy grze za niewielką stawkę jesteśmy w stanie stworzyć sobie szansę na sięgnięcie po imponującej wysokości wygraną.
 • Kupon złożony z większej liczby selekcji generuje większe emocje i zazwyczaj wydłuża zabawę.
 • AKO daje możliwość uzyskania satysfakcjonującej wygranej mimo niewysokich kursów na poszczególne zdarzenia.

Wady:

 • Z czysto matematycznego punktu widzenia: prawdopodobieństwo trafienia kuponu zmniejsza się z każdym dodanym zakładem.
 • Tylko trafienie wszystkich zdarzeń umieszczonych na kuponie uprawnia do otrzymania wygranej.

Zakłady akumulowane – szanse na wygraną

Czy decyzja aby grać za pomocą zakładu AKO znacznie obniża szansę na wygraną? Okazuje się, że już w przypadku najmniejszego zakładu akumulowanego (czyli dubla) różnica sięga kilkunastu procent w odniesieniu do singla! Jakie mamy szanse na wygraną stawiając tylko piłkę nożną, ograniczając się do zakładów 1X2? 

Teoretycznie, prawdopodobieństwo zwycięstwa, porażki lub remisu każdej drużyny to 33,33%.  Jeżeli 0,3333 (czyli 33,33%) podniesiesz do potęgi 2 (liczby zdarzeń na kuponie) to otrzymasz wynik 0,1109. Oznacza to, że biorąc pod uwagę tylko matematykę, prawdopodobieństwo wygranej wynosi zaledwie 11,09%! 

 Liczba selekcji  Szansa wygrania kuponu
211,09 %
33,69 %
41,23 %
50,41 %
60,14 %
70,05 %
80,02 %
90,01 %
Prawdopodobieństwo wygranej na kuponach AKO

Czy warto grać u różnych bukmacherów?

Z pewnością nie jest dla Ciebie tajemnicą, że to samo zdarzenie posiada różne kursy, w zależności od tego, u którego bukmachera zdecydowaliśmy się zagrać. W związku z tym obstawianie tych samych zdarzeń u różnych bukmacherów uwypukli różnicę w wysokości potencjalnych wygranych, a przede wszystkim sens posiadania konta u każdego lub prawie każdego z nich. Przyjrzyjmy się różnicom, gdybyśmy zdecydowali się zagrać kupon AKO złożony z czterech selekcji u kilku różnych bukmacherów.

BukmacherJagiellonia – PodbeskidzieCracovia-Stal MielecRaków – ZagłębieWarta-PiastCałkowity kurs
Fortuna1.861.752.121.8812.97
STS1.751.702.001,7510.41
Totolotek1.721,702,021,7510.33
Forbet1.791.692,051.8711.60
LV Bet1.791.832.101,9213.21
Betclic1.791.782.051.8712.21
Przykład zakładów AKO u różnych bukmacherów.

Jak na dłoni widać, że w przypadku tego zestawu spotkań i konfiguracji rozstrzygnięć na jakie chcemy postawić, różnica w osiągniętym całkowitym kursie jest naprawdę znacząca. Chęć gry poprzez zakłady akumulowane powinna więc iść w parze z posiadaniem kont u kilku bukmacherów.

Oferty AKO u legalnych bukmacherów

Nasuwa się zasadne pytanie: dlaczego decydujemy się zawierać zakłady akumulowane, skoro mają one tyle samo zalet co wad? Co więc decyduje o tym, że większość graczy angażuje swoje środki w zakłady wielokrotne, a nie pojedyncze? Żeby uzyskać rzetelną odpowiedź na tak postawione pytanie, należy dokładnie przyjrzeć się temu, co oferują poszczególni, legalni w Polsce bukmacherzy w zakresie zakładów wielokrotnych.

Oferowanie rozmaitych promocji obejmujących zakłady akumulowane jest dość popularną praktyką w środowisku legalnych bukmacherów. Mnogość rozwiązań i zróżnicowanie pod kątem osobistych preferencji czyni próbę wyłonienia najlepszego pod tym względem bukmachera zadaniem karkołomnym. To Waszej ocenie pozostawiamy kto na tym polu oferuje graczom najwięcej.

Happy Hours i AKO bonusy w Fortunie

Wśród polskich typerów jedną z najchętniej wykorzystywanych promocji jest Happy Hours w Fortunie. Zakłady akumulowane złożone minimum z trzech zdarzeń – każde z kursem minimalnym 1.3 , zawarte w godzinach np. 12:00-13:00 nie będą obarczone podatkiem. Innymi słowy, stawka za którą grasz, w tym przypadku nie zostanie pomnożona przez 0,88. Przy angażowaniu większych stawek, różnica w wysokości wygranej staje się bardzo znaczna, dlatego trudno się dziwić popularności korzystania z tego rozwiązania.

Od pewnego czasu Happy Hours w Fortunie i AKO bonusy zostały zautomatyzowane w ten sposób, że jeśli utworzysz kupon spełniający warunki obu promocji znajdą się automatycznie na kuponie. Gra bez podatku dodaje +14% do wygranych w ramach Happy Hours na kuponach 3AKO (prematch i live) i od 7% do nawet 50% na kuponach z większą liczbą zdarzeń przy AKO Bonusach (prematch). W przypadku promocji AKO bonusy, zaliczane są kupony składające się z minimum 5 zdarzeń, każde z kursem minimalnym 1.15. Gracz otrzyma bonus kursowy w wysokości od 1.07 do 1.50, w zależności od liczby zdarzeń na kuponie. Minimalna stawka kuponu wynosi 2 zł.

 Super AKO w STS – nieaktualne

Podobną strategię promocji przyjął nie mniej popularny w naszym kraju STS. Imponujący bonus powitalny i freebet dla nowych graczy to flagowe pozycje w ofercie tego bukmachera. Trzeba powiedzieć, że cieszą się one dużą popularnością, a zarazem są na tyle dużym atraktorem przyciągającym nowych graczy, że typerzy zainteresowani zakładami akumulowanymi decydują się na grę w STS kosztem korzystania z usług innych bukmacherów.

Totolotek zakłady akumulowane

AKO bukmacher

Niezwykle charakterystyczną na polskim rynku promocją w zakresie zakładów KOMBI jest King Size od Totolotka. W myśl zasad wdrożonych przez jednego z najstarszych polskich bukmacherów, przy spełnieniu pewnych warunków można zwiększyć potencjalną wygraną z kuponu akumulowanego nawet o 66%. Trzeba mieć jednak świadomość, że uzyskanie takiego profitu nie jest zadaniem prostym, bowiem warunki jego uzyskania są dosyć restrykcyjne.

Aby stać się beneficjentem wspomnianej promocji należy umieścić na kuponie minimum pięć zdarzeń o kursach nie niższych niż 1.20, ale dopiero 30 selekcji uprawnia do ubiegania się o wygraną o 66% większą. Dodatkowo, minimalną stawka, przy której można korzystać z promocji to 20 złotych. Dla formalności przypomnimy, że aby cieszyć się z wygranej, wszystkie obstawione spotkania muszą zakończyć się pozytywnym dla nas rozstrzygnięciem. Często okazuje się, że pogoń za jeszcze większym kursem całkowitym była nieopłacalna.

LV Kombi Boost

LVBET proponuje ze swojej strony promocję LV Kombi Boost. Możemy tu uzyskać bonus do ewentualnej wygranej w wysokości od 3% do aż 75%. Warunkiem korzystania z tego benefitu jest umieszczenie na swoim zakładzie akumulowanym minimum trzech zdarzeń. Dokładniej rzecz ujmując:

Liczba zdarzeń na kuponie% zwiększenia wygranej
33%
47%
510%
615%
720%
825%
930%
1040%
1150%
1260%
1375%
LV Kombi Boost – zasady

Minimalny kurs pojedynczej selekcji to 1.25. Należy tu także pamiętać, że bukmacher zastrzega, że jeśli jedna z selekcji zostanie rozliczona jako zwrot (po kursie 1.00) nie będzie ona brana pod uwagę, a kurs całkowity zostanie powiększony.

PZBuk pomocje na zakłady ako

W podobny sposób przyciąga do siebie graczy PZBuk. Typerzy gustujący w akumulatorach pochlebnie wypowiadają się na temat 2% bonusu już przy trzech selekcjach na kuponie do 25% przy 7 selekcjach. Co zrozumiałe, wartość bonusu rośnie w przypadku większej liczby spotkań. Istotnym ograniczeniem Kombo+ jest konieczność wyboru zdarzeń o kursie minimalnym 1.30, aby móc korzystać z „dodatkowych procentów”.

Oferta obejmuje wielokrotne zakłady przedmeczowe na następujące dyscypliny i ligi:

 • Piłka nożna – Ekstraklasa, Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A, Ligue 1, Liga Mistrzów, Liga Europy, Superpuchar Polski, kwalifikacje Euro 2020 oraz na mecze reprezentacji Polski podczas rozgrywek towarzyskich i w Lidze Narodów
 • Tenis – turnieje cyklu ATP, WTA oraz Wielkiego Szlema
 • Siatkówka – PlusLiga, Puchar Polski, Superpuchar Polski, Liga Mistrzów, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy
 • Piłka ręczna – SuperLiga, Puchar Polski, Bundesliga, Liga Asobal, Liga Mistrzów, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy
 • Koszykówka – NBA, Energa Basket Liga

Co szczególnie istotne, dodatkowe wygrane nie podlegają wymogom obrotu. Nie powinniśmy również zapominać o oferowanym przez tego bukmachera cahsbacku w ramach bonusu powitalnego, który można wykorzystać na zakłady AKO.

Akumulator AKO KOMBI Taśma TrustBet

Betclic promocje na zakłady akumulowane

Podobne założenia do kilku przedstawionych wcześniej promocji ma w swojej ofercie Betclic. Oszałamiające, dodatkowe 50% do wygranej można uzyskać już przy 14 zdarzeniach na zakładzie wielokrotnym. Musimy jedynie zwrócić uwagę na to, aby każde z umieszczonych na kuponie zdarzeń miało kurs nie mniejszy niż 1.20, a kwotą którą przeznaczymy na zakład było co najmniej 50 złotych.

Total Bonus w TOTALbet

TOTALbet połączył dwie promocje – bonus na kupony ako i grę bez podatku. Tym sposobem już od 3 zdarzeń aktywuje się gra bez podatku i tak kończąc na 30 zdarzeniach do 113%. Każde zdarzenie musi mieć kurs minimalny 1,20.

Bezpieczny kupon – co to?

Specyficzną formą proponowaną przez kilku bukmacherów w Polsce jest „bezpieczny kupon”. Chyba każdy regularnie typujący gracz, choć raz zaznał goryczy porażki z powodu jednego nietrafionego typu na swojej starannie sporządzonej taśmie. Bukmacherzy śpieszą takim typerom z pomocą, łagodząc skutki jednej wpadki. 

Bezpieczny kupon jest de facto zakładem AKO z możliwością jednej pomyłki. Oczywiście jej wystąpienie wyklucza zgarnięcie całej sumy jaką moglibyśmy otrzymać w wypadku trafienia kompletu zdarzeń, ale nieco osładza niepowodzenie gracza. 

Zakłady akumulowane kupon Fortuna

Skorzystanie z bezpiecznego zakładu w Fortunie wymaga od gracza spełnienia kilku warunków. Kluczowe jest osiągnięcie minimalnego progu kursu całkowitego zakładu akumulowanego, który w tym przypadku wynosi 100. Trzeba go jednak uzyskać stawiając na zdarzenia o kursach nie większych niż 3.50. W przypadku jednego potknięcia otrzymamy pięciokrotnie zwiększoną stawkę na kupon, lecz nie więcej niż 200 złotych.

Poniższy przykład obrazuje sytuację, w której będziemy uprawnieni do odbioru 100 złotych w przypadku jednej pomyłki w typowaniu:

Inne progi i mnożniki posiada w swojej ofercie STS, ale można powiedzieć, że idea bezpiecznego zakładu jest w jego ofercie taka sama. Różnica polega na tym, że maksymalny kurs pojedynczego zdarzenia nie może być wyższy niż 2.0, zaś minimalny kurs całkowity kuponu AKO to 175. W przypadku porażki otrzymamy dziesięciokrotność stawki do kwoty 250 złotych.

Największe wygrane w zakładach akumulowanych

Choć popularne jest powiedzenie, że najlepiej jest jeść małą łyżeczką, niewielu z nas decyduje się na grę singlami. Przytłaczająca większość z nas woli angażować swoje środki w popularne taśmy. Niewielu może się pochwalić spektakularnymi sukcesami, choć po świecie chodzą i tacy, do których ewidentnie uśmiechnęło się szczęście. Przykłady:

Kupon obstawiony przez jednego z graczy za 10 zł w STS pozwolił się cieszyć nie tylko z dobrego występu polskich piłkarzy na Euro 2016, ale i z gigantycznej wygranej, która niejednemu z nas zawróciłaby w głowie!

Zakłady akumulowane STS

Nie każdy rekordowy zakład akumulowany musi jednak być typową „taśmą” na kilkanaście zdarzeń. W przypadku innego gracza wystarczyły ledwie cztery spotkania, aby cieszyć się ogromną wygraną:

Zakłady akumulowane Fortuna akumulator

Jakimi zasadami kierować się grając AKO?

 1. Podstawa:  im mniejsza liczba zdarzeń, tym większa szansa na wygraną.
 2. Korzystaj z bonusów oferowanych przez bukmacherów.
 3. Nie zamykaj się na inne zakłady niż „1”, „X” i „2”. Korzystaj z zakładów na liczbę bramek, liczbę kartek czy też „obie strzelą”.
 4. Prowadź statystyki swojej gry, aby mieć kontrolę nad środkami.
 5. Szukaj najwyższych kursów porównując oferty bukmacherów.
 6. Zachowaj rozsądek przy ustalaniu stawek na grę.
 7. Nie bazuj tylko na kursach, faworyci również się potykają.
 8. Wyspecjalizuj się w kilku ligach/sportach.

Reasumując, zakłady akumulowane mimo swoich niewątpliwych wad cieszą się i najpewniej nadal będą się cieszyć dużą popularnością. Dla zdecydowanej większości legalnych bukmacherów są nośnikiem wszelkich działań promocyjnych – od bonusów od depozytu po tzw. grę bez podatku. Zdecydowana większość graczy preferuje strategię szybkiego, dużego zysku, który można uzyskać właśnie dzięki trafionemu zakładowi AKO. Na ten moment nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie, dlatego nie spodziewalibyśmy się wielkich zmian w polityce promocji bukmacherskich.