LoL zakłady bukmacherskie

LoL zakłady bukmacherskie – obstawianie meczy

Aleksander Klasa
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
4.2(2 głosów)

Charakterystyka League of Legends sprawia, że ma ona formę idealną do rozgrywania turniejów. Przez co staje się coraz bardziej popularny również w zakładach bukmacherskich. Plusem w typowaniu LoL jest to, że nie dotyczy go żaden czynnik sezonowości. Bukmacherzy prześcigają się w tym, kto ma obecnie najlepszą ofertę na League of Legends i pozostałe e-sporty. Wyznacznikiem tego są nie tylko wyższe kursy czy dostępność transmisji, ale czasem i bonusy jakie są przyznawane na grę w LoL.

Gdzie najlepiej obstawiać League of Legends?

Odpowiedź na pytanie „Gdzie obstawiać LoL?” nie może być jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od przyjętych kryteriów oceny. Zdecydowaliśmy się wziąć pod lupę spotkanie SBTC – Burst The Sky rozgrywane w ramach Vietnam Championship Series Winter i sprawdzić kursy oferowane przez polskich bukmacherów. Rozumiemy także potrzebę graczy typowania rynków inne niż główne, dlatego szczegółowo rozpisaliśmy, na dostępność których mogą liczyć na poszczególnych platformach.

League of Legends gdzie typować zakłady

Z przeprowadzonej analizy wynika, że najlepsze kursy w tym przypadku oferuje Totalbet, a w dalszej kolejności Superbet, Fuksiarz i Betcris. Bardzo korzystne przeliczniki ma również Fortuna i STS. Kilku bukmacherów zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji pod kątem liczby oferowanych zakładów w ramach jednego meczu. Prym pod tym względem wiedzie LV BET, a niewiele ustępuje mu Noblebet i eWinner. U wspomnianych operatorów można też obstawiać League of Legends na żywo.

Zakłady LOL – co obstawiać?

Sprawdziliśmy, jakie typy zakładów można znaleźć w przypadku obstawiania League of Legends:

 • „1” lub „2” – kto wygra mecz – najbardziej popularny rynek, w którym naszym jedynym zadaniem jest wskazanie ostatecznego zwycięzcy całego starcia;
 • Dokładny wynik – to jeden z tych zakładów, którego poprawne wytypowanie jest najtrudniejsze; w ramach rekompensaty kursy bukmacherskie na tego typu zdarzenia są naprawdę wysokie; początkującym graczom, polecamy skupić się w pierwszych tygodniach gry na innych, nieco łatwiejszych selekcjach;
 • Pierwsza krew/wieża/inhibitor – zadaniem typera jest wskazanie teamu, który jako pierwszy dokona na mapie zabójstwa, zniszczy wieżę lub inhibitor; to jeden z najpopularniejszych rynków zakładów;
 • Kto pierwszy wyeliminuje Barona Nashora lub smoka – z racji fundamentalnego wpływu eliminacji Barona Nashora na rezultat meczu, kursy często są zbliżone do tych jakie określają końcowe zwycięstwo; należy jednak pamiętać, że niezwykle ważna jest w tym kontekście obsada dolnej alei;
 • Ile potrwa mecz – spotkanie w LoL miewa bardzo dynamiczny przebieg, ale są i przypadki kiedy trwa około godziny; można spotkać zakłady, które dają szansę obstawienia czasu jaki rywalizować będą ze sobą oba teamy; przydatna okazuje się wtedy znajomość stylu gry drużyn biorących udział w spotkaniu;
 • Handicap +1,5/-1,5 – działa na podobnej zasadzie jak choćby w piłce nożnej; handicap stanowi pewne zrównoważenie szans między faworytem i outsiderem;
 • Liczba zabójstw – jak sama nazwa wskazuje, celem jest określenie liczby zabójstw jaka będzie miała miejsce; wbrew pozorom, na najwyższym poziomie nie ma ich zbyt wiele, a kulminacja ma miejsce w końcowej fazie rozgrywki, podczas przejmowania struktur przeciwnika;
 • Kto wygra pierwszą mapę – każdego, kogo interesuje zagadnienie jak obstawiać zakłady na LoL, nie zdziwi istnienie tego typu selekcji; znaczącą rolę spełnia tutaj wiedza na temat tego, po której stronie mapy rozpoczną rozgrywkę drużyny biorące udział w meczu;
 • Liczba map under/over – należy przewidzieć liczbę map jaka będzie potrzebna do ustalenia zwycięzcy spotkania;
 • Czy drużyna wygra przynajmniej jedną mapęw sportach elektronicznych to zakład typu „czy drużyna strzeli bramkę”; kursy bukmacherskie są szczególnie zachęcające jeżeli typujemy wygranie choć jednej mapy przez underdoga;
 • Zakłady terminowe: która drużyna wygra turniej – podobnie jak w przypadku innych, doskonale nam znanych dyscyplin, również w League of Leagends możemy starać się przewidzieć zwycięzcę turnieju jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Zakłady bukmacherskie LoL – jak obstawiać? Porady

Jeżeli uważasz, że sama znajomość zasad gry, przebiegu rozgrywki i tego, na czym polegają zakłady bukmacherskie w League of Legends – musimy Cię wyprowadzić z błędu. Potrzeba nieco więcej trudu, aby typy, które umieścimy na swoich kuponach okazały się mieć szczęśliwe dla nas rozstrzygnięcie. Prezentujemy zestaw porad, które dadzą Ci wiedzę na temat tego, na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełniać.

 1. Poznaj DOBRZE zasady gry. Gracze zakładów bukmacherskich bardzo często bagatelizują wagę dogłębnej znajomości zasady rozgrywki. Poświęć dłuższą chwilę na przeczytanie dobrego poradnika, obejrzyj kilka starć na Twitchu lub transmisje jakie udostępniają niektórzy polscy bukmacherzy. Co więcej, jeśli sam zagrasz w LoL, zyskasz dodatkową perspektywę. Podejdź do tego tematu naprawdę poważnie.
 2. Nie ograniczaj się wyłącznie do rynków głównych. Dość często okazuje się, że obstawianie LoL tylko w odniesieniu do rynków głównych (zwycięstw jednej lub drugiej drużyny) jest zadaniem niezwykle trudnym. Poznaj zasady rozliczania innych zakładów. Jest duża szansa na to, że znajdziesz taki rynek, który dzięki zdolnościom analizy da Ci dużo większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu.
 3. Obstaw wcześniej „na sucho”. Choć każdemu wydaje się, że wie jak typować mecze LoL, rzeczywistość bywa brutalna. Zweryfikuj wcześniej jak dobrze opanowałeś umiejętność przewidywania rozstrzygnięć w tej dyscyplinie. Możesz do tego wykorzystać arkusz kalkulacyjny i sprawdzić skuteczność swoich typów bez ryzyka utraty bankrolla. Inną ewentualnością jest gra za najniższe możliwe stawki.
 4. Zważaj na opinie bardziej doświadczonych graczy. Nikt z nas nie jest alfą i omegą. Zakłady na LoL wciąż nie przystają popularnością do piłki nożnej czy koszykówki. Liczba ekspertów jest ograniczona, więc szanuj opinię każdego, kto na analizę poświęcił naprawdę dużo czasu. Oczywiście nie musisz kopiować jego rozwiązań kropka w kropkę, ale weź pod uwagę wnioski, jakie udało mu się wyciągnąć z dostępnych danych.
 5. Skupiaj się na konkretnych rozgrywkach. Jeżeli chcesz znaleźć/oddać samodzielnie dobre typy, LoL musisz potraktować jak każdy inny sport. Wiesz pewnie, że dużym krokiem ku wygranym w zakładach bukmacherskich jest specjalizacja. Profesjonalni typerzy rzadko obstawiają piłkę nożną, wykorzystując zdarzenia z wszystkich europejskich lig. Najczęściej są ekspertami np. od drugiej ligi belgijskiej czy od najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii, Estonii,Chorwacji czy jakimś innym kraju. Stań się specjalistą od konkretnych turniejów lub lokalnych lig. Może np. Twoim konikiem stanie się polska Ultraliga?
 6. Analizuj postawę drużyn i graczy w poprzednich spotkaniach. Czynnik formy również występuje w odniesieniu do graczy LoL. Zdarza się, że poszczególne teamy łapią serię porażek lub zwycięstw. Co może mieć na to wpływ? Jako jeden z głównych powodów podaje się np. zmęczenie podróżami na turnieje.
 7. Porównuj formę zawodników grających na tych samych pozycjach. Porównanie dyspozycji i umiejętności zawodników grających na tych samych pozycjach może się okazać świetnym ruchem. Niekiedy, dysproporcja w formie dwóch graczy np. toczących zmagania w dolnej alei może być bardzo znacząca. Wówczas masz wielkie pole do popisu i zwiększoną szansę na to, że zdołasz swoją obserwację przekuć na dobry efekt postawionych przez siebie zakładów.
 8. Sprawdź czy wiadomo, z której strony Twój faworyt rozpocznie rozgrywkę. Przyjęło się, że strona czerwona znacznie mniej sprzyja graczom niż niebieska. Jeżeli wiesz, z której strony zacznie grę Twój faworyt – powinieneś wziąć to pod uwagę.
 9. Przeanalizuj dostępne wskaźniki: Przeciętna różnica w złocie w 25. minucie, Przeciętna różnica w ilości wież w 20. minucie, Przeciętna ilość zdobytych smoków w 20. minucie, Procentowy udział rozgrywek, w których wyeliminowano Barona Nashora. Kilka ogólnie dostępnych wskaźników pozwoli Ci podjąć decyzję, czy warto zaangażować środki w jeden z mniej popularnych rynków zakładów.
 10. Poznaj charakterystykę ekip pod kątem „pierwszej krwi”. Jak już wiesz, zakłady bukmacherskie w League of Legends nie dotyczą tylko bezpośredniego zwycięstwa. Można również obstawiać, kto dokona na mapie pierwszego zabójstwa. Nie bez powodu to jeden z najpopularniejszych zakładów. Dlaczego? W sieci dość łatwo można znaleźć informacje na temat tego, czy dany team stosuje na początku gry agresywną taktykę.
 11. Szukaj silnych stron outsiderów. Nie jest rzadkością, że mimo iż interesująca nas ekipa jest skazywana na pożarcie, to jej ryzykowna strategia gry niemal gwarantuje wystąpienie określonych zdarzeń na mapie. Przykład? Mimo prawdopodobnej porażki, drużyna na początku gry dokonuje przeważnie zabójstwa jako pierwsza.
 12. Obstawiaj na żywo. Śmiało korzystaj z możliwości jakie dają czołowi polscy bukmacherzy. U wielu z nich można śledzić przebieg rozgrywki na żywo, dzięki czemu możemy łatwiej przewidzieć jej ostateczny rezultat.
 13. Porównuj oferty bukmacherów. Wbrew pozorom, oferty bukmacherów na League of Legends znacząco się różnią. Nie tyle chodzi o wysokość kursów, co dostępność niektórych rynków. Mecz, który u bukmachera X można obstawiać tylko pod kątem zwycięstwa lub porażki, w firmie Y jest możliwy do typowania np. w kontekście under/over liczby map.
 14. Wyciągaj wnioski z przegranych kuponów. Choć wydaje się to wytarty slogan, to taka jest właśnie prawda. Wyciąganie wniosków z przegranych zakładów umożliwia uniknięcie błędów w typowaniu LoL w przyszłości.
 15. Śledź portale informacyjne ze świata e-sportu. E-sport stale się rozwija, a wraz z tym, rośnie liczba portali gwarantujących wysoką jakość treści na temat sportu elektronicznego. Warto zaglądać na nie choćby od czasu do czasu, aby być na bieżąco z wszelkimi mniej lub bardziej istotnymi zmianami.

Czy warto obstawiać League of Legends?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być wyłącznie twierdząca i jest ku temu wiele powodów. Oglądanie spotkań League of Legends na pewno jest świetną rozrywką, dochodzi w nich do wielu zwrotów akcji i jest bardzo dynamiczna – taka charakterystyka na pewno podoba się dzisiejszym 20- latkom i 30-latkom. E-sport, a zatem i LoL to przyszłość zakładów bukmacherskich i nie ma co do tego większych wątpliwości. Warto więc śledzić nowości w tym zakresie i poszerzać swoją wiedzę dotyczącą League of Legends. Mamy nadzieję, że nasz artykuł na tyle zainteresował Cię tą tematyką, że w niedługim czasie staniesz się ekspertem na tym polu.

LoL – zasady gry

Obstawianie League of Legends staje się łatwiejsze, kiedy dobrze zaznajomimy się z zasadami panującymi w świecie tej elektronicznej rozgrywki. Optymalnie jest mieć za sobą pewne doświadczenie w grze, które pozwala jeszcze lepiej rozumieć jej mechanizmy.

Aby móc sobie odpowiedzieć na pytanie: „Jak obstawiać League of Legends?”, musimy poznać reguły i przebieg rozgrywki. Punktem wyjścia jest to, że mecz rozgrywany jest pomiędzy dwiema ekipami składającymi się z 5 zawodników na mapie Summoners Rift. Oczywiście istnieją warianty, które umożliwiają grę na innych mapach i w mniej liczebnych składach, ale najważniejsze turnieje na świecie są rozgrywane właśnie w tej konfiguracji.

Po przeciwległych stronach mapy zlokalizowane są bazy drużyn biorących udział w spotkaniu. Prowadzą do nich trzy alejki:

 • górna,
 • środkowa,
 • dolna.

Przestrzeń między nimi wypełnia ponadto dżungla. To właśnie oczyszczenie jednej z alejek z 3 wież i inhibitora umożliwia dostanie się do Nexusa, którego zniszczenie w bazie wroga jest celem gry. Brzmi enigmatycznie? Śpieszymy z wyjaśnieniami.

Wieże stanowią zabezpieczenie bazy przed atakami stworów i bohaterów przeciwnika. Ich zniszczenie nie jest proste i wymaga podjęcia skoordynowanych działań zespołowych. Inhibory zaś to takie struktury, które blokują pojawianie się superstworów. Jeżeli zniszczysz taki, który należy do przeciwnika, zwykłe stwory oblężnicze zostają zastąpione superstworami. Najważniejszym obiektem jest natomiast Nexus. To ogromny kryształ, który trzeba zniszczyć, aby odnieść zwycięstwo. Jednocześnie powinniśmy zadbać, żeby przeciwnikowi utrudnić osiągnięcie tego samego celu w odniesieniu do kryształu umiejscowionemu w naszej bazie.

Zanim rozpocznie się rozgrywka, ma miejsce proces wyboru postaci, jakimi będą sterować gracze. Przebiega on na zasadzie „picków” i „banów”. Oznacza to, że zawodnicy blokują możliwość wyboru pewnego bohatera, a potem sami wybierają tego, którym będą grać. Z tego względu, najbardziej cenionymi graczami LoL są Ci, którzy do perfekcji opanowali sztukę gry wieloma postaciami. Warto wspomnieć, że do wyboru mamy ponad 140 charakterów, a ich liczba systematycznie się zwiększa, dzięki wypuszczanym patchom.

Kluczowy dla rozgrywki jest rozkład graczy na mapie i role jakie zostają im przydzielone.

Rejon mapyGraczCharakterystyka
Górna alejkaTop LanerMa zadania głównie defensywne.
Jest w stanie przyjąć na siebie
wiele obrażeń zadawanych przez
przeciwnika i skutecznie bronić
dostępu do bazy przed
najsilniejszymi graczami drużyny
przeciwnika.
Środkowa alejkaMid LanerBohater zdolny zadawać
największe obrażenia, mający
szanse na skuteczną walkę w
pojedynkę. Najczęściej to postać
używająca magii.
Dolna alejkaAttack Damage Carry + SupportTo duet graczy, którego działania
ukierunkowane na zbieranie
doświadczenia i złota ma
fundamentalny wpływ na rezultat
całej rozgrywki. W realizacji celów
ADC pomaga mu bohater, którego
silnymi stronami są leczenie czy
poprawa widoczności.
DżunglaJunglerJest najbardziej uniwersalnym
graczem w każdym teamie.
Przeczesuje dżunglę w
poszukiwaniu neutralnych
stworów, których likwidacja daje
dodatkowe profity całej drużynie.
Dodatkowo, z racji zajmowania
miejsca w centralnej części mapy,
wspomaga działania
sprzymierzeńców na wszystkich
alejkach, atakami z ukrycia.

Najlepsi polscy zawodnicy w League of Legends

Polacy nie są może potęgą na skalę światową, ale mamy kilku graczy, którzy na arenie
międzynarodowej zdecydowanie się wyróżniają. Na pierwszy plan wysuwa się Marcin Jankowski czyli
„Jankos” – jungler w zajmującej trzecie miejsce w rankingu światowym drużynie G2 Esports.
Cenionym graczem jest też „Selfmade” czyli Oskar Moderek z Fnatic (12. miejsce w rankingu).
Podobnie jak „Jankos”, również pełni rolę junglera. Którzy z naszych rodaków pokazują się jeszcze na
światowych arenach z dobrej strony? Na pewno kolejny „leśnik” czyli Inspired (Kacper Słoma) z
Rogue oraz dwaj gracze wcielający się w rolę Supportu – VandeR (Oskar Bogdan) oraz Jactroll (Jakub
Skurzyński). Reprezentują oni kolejno Misfits Gaming oraz Misfits Premier. Najlepszą polską drużyną
jest natomiast AGO ROGUE, plasujące się na 38. miejscu w rankingu światowym.

Zakłady Bukmacherskie na LoL – gdzie oglądać?

Ci z Was, którzy interesują się tematyką League of Legends bądź chcą się w nią zagłębić, na pewno
trafią na platformę Twitch, gdzie znajdą wiele streamy ze spotkań. Polscy bukmacherzy, którzy
oferują transmisje z oficjalnych kanałów Riot Games (twórcy gry) to przede wszystkim:

 • STS,
 • Fortuna.

To właśni Ci bukmacherzy posiadają najbardziej rozbudowane działy e-sportu, z LoL włącznie. W
Fortunie można choćby obstawiać polską Ultraligę. Zakłady przedmeczowe i na żywo znajdziemy też
w Forbet, eWinner, LVBET, PZBUK czy Totalbet. Można być pewnym, że wymienione firmy będą starać się poszerzać swoją ofertę, a do grona tych, którzy oferują zakłady na LOL, dołączą niedługo kolejne.