Wybór bukmachera

Jak wybrać bukmachera – na co zwrócić uwagę?

Marietta Stachak
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
4.6(1 głosów)

Wybór bukmachera, to coś od czego zacznie każdy gracz chcący rozpocząć swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi przez Internet. Na chwilę obecną (styczeń 2022), na rynku legalnych bukmacherów online w Polsce funkcjonuje 19 aktywnie działających podmiotów. Gracze mają więc sporo opcji. W naszym artykule opisaliśmy kilka kroków, które należy wykonać na drodze do wybrania bukmachera najlepiej spełniającego nasze wymagania. Sprawdź jak wybrać bukmachera.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera?

Poniżej opisaliśmy 7 punktów, które należy uznać za kluczowe przy wyborze bukmachera. Oczywiście, to które z nich są najważniejsze zależą od priorytetów jakie mają użytkownicy, jednak uwzględniając każdy z nich możemy uniknąć późniejszych rozczarowań.

1) Promocje bukmacherskie, w tym bonus powitalny

Zaczynamy od bardzo istotnego punktu, który zdolnym graczom może zapewnić spory zysk już na samym początku przygody z usługami danego bukmachera. Jednym z ważniejszych cech bukmachera są bez dwóch zdań oferty na start, czyli tak zwane bonusy powitalne. Możemy podzielić je na:

 • bonusy od depozytu, np. o wartości 100% lub 50% od pierwszej/drugiej/trzeciej wpłaty,
 • bonusy od depozytu z mnożnikiem,
 • zakłady bez ryzyka, czyli tzw. promocje cashback,
 • freebety, czyli darmowe zakłady.

Warto odnotować, że poszczególne składowe bonusów powitalnych mogą różnić się między sobą zasadami przyznawania i wymaganiami, które należy spełnić, by móc je wypłacić.

Powinniśmy więc wziąć pod uwagę:

 • maksymalną i minimalną kwotę bonusu,
 • wartość bonusu (np. 100% lub 50% depozytu),
 • liczbę obrotów kwotą bonusu,
 • minimalną liczbę zdarzeń na kuponie,
 • minimalny kurs na kuponie,
 • czy do obrotu wliczane są również przegrane kupony.

Poza bonusami powitalnymi, które są dostępne w ofertach większości bukmacherów, każdy z nich wystawia również promocje i konkursy, które mogą być stałe lub tymczasowe. Są to m. in.:

 • promocje kursowe na najciekawsze mecze danego dnia,
 • promocje na kupony akumulacyjne,
 • happy hours,
 • gra bez podatku,
 • rankingi najskuteczniejszych typerów,
 • promocje cashback,
 • programy lojalnościowe i programy VIP,
 • promocje na gry karciane i sporty wirtualne.

Bukmacherem, który w największym stopniu spełnia powyższe wymogi jest naszym zdaniem Fortuna. Posiada on wysoką ofertę powitalną, na którą składają się trzy bonusy – zakład bez ryzyka, bonus od depozytu i freebet za punkty FKP. Ponadto, poszczególne składowe oferty Fortuny mają bardzo przystępne warunki obrotu, do których wliczane są również zakłady przegrane.

2) Kursy bukmacherskie na Twoje ulubione dyscypliny i rozgrywki

Punkt kluczowy dla doświadczonych graczy, który jest często ignorowany przez typerów dopiero zaczynających swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. To właśnie od kursów zależy w dużej mierze to ile będziemy mogli zarobić na danym kuponie, oczywiście tuż obok wkładu jaki chcemy przeznaczyć na nasz zakład.

Wysokość kursów u poszczególnych bukmacherów zależy w dużej mierze od marży jakie pobierają za prowadzenie zakładów bukmacherskich i jest tak naprawdę bardzo ważnym źródłem dochodu bukmachera, który pozwala mu zniwelować część strat z zakładów wygranych przez graczy. Marża odliczana jest od kursów bukmacherskich, przez co graczom jest ciężej wypracować zysk. Dlatego też jest to czynnik niezwykle istotny, jeśli chcemy traktować zakłady bukmacherskie na poważnie.

Jak wyliczyć marżę bukmachera? Jest to dość proste. Wystarczy znaleźć kursy na poszczególne zdarzenia w zakładach dwu i trzydrogowych. My postanowiliśmy posłużyć się przykładem z walki bokserskiej:

 • Kurs na wygraną boksera A: 1,50
 • Kurs na wygrana boksera B: 2,81
 • Kurs na remis: 17,00

Podstawiamy kursy do następującego wzoru:

(1/kurs A x 100) + (1/kurs B x 100) + (1/kurs C x 100) – 100

Tym samym, wychodzi nam następujące równanie:

(1/1,50 x 100) + (1/2,81 x 100) + (1/17,00 x 100) – 100

(0,67 x 100) + (0,36 x 100) + (0,06 x 100) – 100

67 + 36 + 6 – 100

109 – 100 = 9 [%]

Przybliżona, marża na ten pojedynek u testowanego bukmachera wyniosła więc około 9%. Nie jest to wynik dobry, więc jeśli jesteśmy fanami boksu, to lepiej poszukać oferty innego operatora. W przypadku najpopularniejszych dyscyplin, takich jak piłka nożna, powinniśmy wybrać bukmachera, który pobiera marże na poziomie nie wyższym niż 4-5%, w myśl zasady, że im niższe prowizje pobiera za obsługę zakładów, tym lepiej dla gracza. Ważne jest również, by kursy były publikowane szybko, byśmy nie musieli czekać z konstruowaniem kuponu do ostatniej chwili.

Bukmacherem, który ma jedne z najbardziej atrakcyjnych kursów na popularne dyscypliny jest Superbet. Co najważniejsze, Superbet oferuje jedne z najwyższych kursów na spotkania topowych lig piłkarskich, a poza tym pobiera niewysokie prowizje za zakłady na inne sporty.

3) Ilość dostępnych dyscyplin, lig i rynków

Jeśli typujesz już od pewnego czasu, to możesz bez problemu wskazać dyscypliny sportowe i ligi, które obstawiasz najchętniej. W tym miejscu warto wspomnieć, że poszczególni bukmacherzy wystawiają w swoich ofertach różne sporty, a nawet ligi. Dlatego też, zanim zdecydujesz się wybrać jednego z buków, warto byś najpierw przyjrzał się temu jakie dyscypliny, rynki i ligi znajdziesz w jego ofercie.

Ostatnie badanie rynku bukmacherskiego w Polsce autorstwa portalu legalnibukmacherzy.pl wykazało, że polscy gracze najczęściej obstawiają następujące dyscypliny sportowe:

 1. Piłka nożna – 82%
 2. Skoki narciarskie – 47%
 3. Siatkówka – 42%
 4. Koszykówka – 31%
 5. Piłka ręczna – 30%
 6. Tenis ziemny – 29%
 7. Lekkoatletyka – 23%
 8. Sporty walki – 21%
 9. Formuła 1 – 19%
 10. Boks – 18%

Nie powinno dziwić, że dyscypliny te dostępne są do obstawiania praktycznie u wszystkich legalnych bukmacherów online. Jeśli jednak lubujesz się w typowaniu sportów uznawanych w naszym kraju za niszowe, takich jak choćby bowls, hurling, krykiet czy curling, to powinieneś przyjrzeć się ofercie interesującego cię bukmachera nieco bliżej. To samo tyczy się zyskującego coraz większą popularność e-sportu – co prawda taką zakładkę znajdziemy u zdecydowanej większości legalnych operatorów, to jednak już lista gier dostępnych do typowania może być znacznie bardziej ograniczona.

Nie należy również zapominać o rynkach. Co prawda zakłady na 1X2 i 12 w przypadku popularnych dyscyplin to standard spełniany przez wszystkich operatorów, to jednak już lista rynków pobocznych może być w zależności o buka dłuższa lub krótsza. Przykładowo, fanom piłki nie polecamy usługi firm, które oferują mniej niż 70-80 typów zakładów na najpopularniejsze rozgrywki. W przeciwnym razie istnieje duża szansa na to, że nie będziemy w stanie obstawić zakładów na niektóre typy handicapów, kartki, rzuty rożne, strzelców bramek lub statystyki meczowe. Dla wielu graczy istotna może być również odpowiednio rozbudowana oferta rynków terminowych.

Legalnym operatorem, który oferuje największą liczbę zakładów i rynków na poszczególne dyscypliny jest LVBET. W przypadku najmocniejszych lig piłki nożnej wystawia on nawet około 500 opcji. Sama lista dyscyplin u tego bukmachera obejmuje ponad 50 różnych sportów, co również plasuje go w ścisłej krajowej czołówce.

4) Metody wpłaty i wypłaty środków

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również metod wpłaty i wypłaty środków. Opcje te na ogół znacznie różnią się u poszczególnych bukmacherów online, jednak łączy je jeden wspólny mianownik – legalni bukmacherzy zawsze stawiają w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo środków swoich graczy. Jest to coś co nie zawsze jest zagwarantowane u nielegalnych operatorów zakładów wzajemnych. Polscy bukmacherzy online mają w swoich ofertach następujące metody wpłaty środków:

 • wpłata w punkcie (tylko bukmacherzy posiadający licencję na prowadzenie zakładów naziemnych),
 • przelewy bankowe,
 • ekspresowe przelewy bankowe w wybranych bankach,
 • karty płatnicze (Visa, MasterCard),
 • kody BLIK,
 • platformy płatnicze (PayU, DotPay, Tpay, Przelewy24, Google Pay, Apple Pay, Plix),
 • portfele elektroniczne (Skrill, Neteller, PayPal),
 • karty pre-paid (Paysafecard).

Poszczególne metody płatności różnią się maksymalną kwotą jaką jesteśmy w stanie jednorazowo wpłacić. Warto w tym miejscu odnotować, że chociaż sami bukmacherzy nie pobierają opłat za depozyty, to jednak sami operatorzy płatności mogą pobierać za nie opłaty. Czas realizacji również może się w niektórych przypadkach różnić, jednak w przypadku zdecydowanej większości z nich środki pojawią się na naszym koncie natychmiast.

Równie istotne co opcje wpłaty depozytu są również metody wypłaty. Co dość oczywiste, wypłaty są dostępne u wszystkich bukmacherów po przeprowadzeniu pełnej rejestracji konta, jednak nie każdy z nich pozwala na błyskawiczną wypłatę środków. Dzięki tej opcji, środki mogą pojawić się na naszym koncie w ciągu kilku-kilkunastu minut od zlecenia wypłaty. Z reguły jest ona dostępna jedynie w wybranych bankach, więc warto sprawdzić czy nasze konto będzie również obsługiwane. Jeśli nie, nasze zlecenie zostanie najpewniej obsłużone w ciągu 24 – 48 godzin.

Pod względem dostępnych opcji wpłaty i wypłaty środków najsolidniej prezentuje się bukmacher STS. Współpracuje on ze wszystkimi największymi bankami w Polsce. Poza tym, obsługuje platformy płatnicze, takie jak PayU i Dotpay, portfele elektroniczne PayPal, Skrill i Neteller, vouchery Paysafecard, a także karty płatnicze MasterCard i Visa oraz kody BLIK. Co ważne, STS pozwala błyskawicznie wypłacić pieniądze na rachunki w większości polskich instytucji finansowych.

5) Mobilność

Punkt wyjątkowo istotny w dzisiejszych czasach. Każdy szanujący się bukmacher powinien posiadać aplikację mobilną lub chociaż wersję przeglądarkową strony skrojoną pod użytkowników urządzeń przenośnych. Oczywiście, pierwszy z tych punktów wydaje się nawet bardziej istotny. Co powinna posiadać dobra aplikacja mobilna? Oto kilka ważnych punktów, które powinno się wziąć pod uwagę:

 • dostęp do oferty przedmeczowej i live,
 • transmisje meczowe,
 • match tracker,
 • szybkie logowanie (FaceID, TouchID i PIN),
 • powiadomienia push,
 • statystyki,
 • błyskawiczne metody płatności,
 • opcje personalizacji,
 • dostępność na systemach Android i iOS.

Wysokiej klasy aplikacja na urządzenia mobilne powinny również posiadać przyjazny interfejs oraz przyjemną dla oka szatę graficzną. Ważną rolę odgrywa również płynność działania, szybkość ładowania poszczególnych podstron oraz stabilność tego oprogramowania. Warto w tym celu zasięgnąć recenzji w Internecie. Niestety, oceny większej grupy użytkowników można znaleźć jedynie w przypadku wersji na urządzenia z systemem iOS, ponieważ polityka Google nie pozwala na publikację aplikacji bukmacherskich w sklepie Play.

W przypadku tego punktu nie byliśmy w stanie jednoznacznie wskazać najlepszego bukmachera. Na największe słowa uznania zasłużyli jednak Superbet, STS i Fortuna, których aplikacje były najbardziej zaawansowane technicznie i wyjątkowo stabilne. To właśnie tych trzech bukmacherów wyróżniamy w kategorii mobilność.

6) Obsługa klienta – jakość i godziny pracy

W przypadku zakładów bukmacherskich, w których gra odbywa się za nasze ciężkie zarobione pieniądze, możliwość szybkiego wyjaśnienia problematycznych kwestii jest czymś niezwykle ważnym. Istotne jest, by konsultanci biura obsługi klienta byli kompetentni, a czas na uzyskanie z nimi połączenia wynosił maksymalnie kilka minut. Równie ważnym punktem są godziny pracy – najlepiej, by pracownicy BOK byli dostępni całodobowo przez 7 dni w tygodniu.

Należy również zwrócić uwagę na dostępne formy kontaktu. Wśród możliwych opcji kontaktu u poszczególnych bukmacherów, możemy znaleźć m. in:

 • czat na żywo,
 • kontakt przez formularz,
 • kontakt przez e-mail,
 • kontakt listowny,
 • infolinia telefoniczna.

Wreszcie, warto, by dany bukmacher posiadał rozbudowany dział pomocy, tzw. FAQ, w którym znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ważne, by był od odpowiednio przejrzyście skonstruowany i pozwalał szybko znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania.

Bukmacherem, którego obsługa klienta stoi naszym zdaniem na najwyższym poziomie jest LVBET. Jego konsultanci są świetnie wyszkoleni i kulturalni, a przy tym dostępni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Czas oczekiwania na połączenie jest u nich wyjątkowo krótki i rzadko kiedy przekracza kilkadziesiąt sekund.

7) Funkcje dodatkowe

Poszczególni gracze mogą mieć również określone wymagania dotyczące funkcji dodatkowych. Poszczególni bukmacherzy potrafią w tym wypadku różnić się między sobą i to znacznie. Poniżej zamieściliśmy listę funkcji, które naszym zdaniem mogą najbardziej wpłynąć na wrażenia z korzystania z usług danego buka.

 • transmisje meczowe,
 • statystyki,
 • sporty wirtualne,
 • gry karciane,
 • możliwość tworzenia własnych zakładów,
 • rozbudowane sekcje esportowe i rozrywkowe,
 • typy bukmacherskie od ekspertów,
 • blog,
 • tutoriale,
 • kanały w mediach społecznościowych.

To oczywiście tylko te najbardziej oczywiste funkcje i warto dowiedzieć się, czy interesujący nas bukmacher nie posiada w ofercie jakichś perełek, które mogą znacznie poprawić nasze wrażenia z korzystania z jego usług.

Po raz kolejny na nasze słowa uznania zasłużyli bukmacherzy z największym zapleczem finansowym, a więc Superbet, STS i Fortuna. To właśnie oni są liderami innowacji na polskim rynku, a przy tym nie mają oporów przed korzystaniem z pomysłów konkurencji, dzięki czemu ich funkcjonalności należą do najbardziej rozbudowanych.

Jak wybrać bukmachera?

Gdy poznaliśmy już kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze buka, warto poznać kilka kroków, które nam ten wybór ułatwią.

Określ czego właściwie szukasz

Poszczególni bukmacherzy w mniej lub bardziej jasny sposób określają swój target. Kluczowym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przy wyborze buka jest więc to czego właściwie szukamy. Oto, co warto wziąć pod uwagę:

 • Czy masz się za gracza początkującego, czy zaawansowanego?
 • Czy to twój pierwszy bukmacher online?
 • Czy obstawiasz zakłady przedmeczowe czy live?
 • Czy stawiasz na wysokie kursy, czy raczej wolisz, jak bukmacher ma dużo promocji?
 • Czy grasz dla zabawy, czy raczej traktujesz zakłady jako źródło dochodu?
 • Czy obstawiasz zakłady singlowe czy preferujesz zakłady akumulacyjne? Czy obstawiasz zakłady przedmeczowe, czy live’y?
 • Czy obstawiasz mobilnie, czy wolisz typować sprzed ekranu swojego komputera?
 • Z jakich metod płatności jesteś w stanie korzystać?
 • Czy masz dostęp do transmisji z meczów z innych źródeł, czy raczej liczysz na to, że obejrzysz sobie mecze u bukmachera?
 • Czy lubisz obstawiać egzotyczne ligi piłkarskie lub dyscypliny uznawane za mocno niszowe?

Są to wyłącznie podstawowe kwestie, które każdorazowo powinniśmy uwzględnić przy dokonywaniu wyboru. Pamiętaj, że im jaśniej określisz swoje kryteria, tym skuteczniej będziesz mógł wskazać operatora, który spełni twoje oczekiwania.

Skróć listę możliwych opcji

Gdy już określiłeś swoje wymagania, przychodzi czas do zawężenia listy dostępnych bukmacherów do kilku najbardziej interesujących opcji, dajmy na to 3-4 buków. Uwzględnij wszystkie kluczowe dla ciebie elementy z ofert poszczególnych operatorów. Jednocześnie, nie polecamy skupiać się na pierwszym wrażeniu – atrakcyjność szaty graficznej nie powinna być decydująca. Zamiast tego sprawdź wartość kursów, ofertę zakładów, bonusy na start czy liczbę dostępnych rynków, a więc wszystkie kryteria, które opisaliśmy w naszym artykule. Warto również zasięgnąć informacji na stronach i forach internetowych. Opinie innych użytkowników danych operatorów mogą znacznie ułatwić ci wybór.

Dokonaj wyboru bukmachera!

Wybierz bukmachera, który w największym stopniu spełnia Twoje oczekiwania. Dokonaj depozytu i zacznij obstawiać swoje ulubione dyscypliny. Jeśli jednak w dalszym ciągu nie jesteś w stanie podjąć decyzji, to zawsze możesz przeczytać recenzje poszczególnych legalnych bukmacherów w naszym serwisie.

Podsumowanie

W obecnych czasach, gracze mają naprawdę szeroki wybór opcji przy wyborze bukmacherów i szczerze powiedziawszy grzechem jest ograniczać się wyłącznie do usług jednego z nich. Niemniej, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z obstawianiem online lub po prostu chcesz posiadać konto wyłącznie u jednego bukmachera, to przy dokonywaniu wyboru powinieneś wziąć pod uwagę możliwie jak największą liczbę zmiennych. Dzięki temu, wybierzesz bukmachera, który w największym stopniu spełni Twoje wymagania i zaspokoi twoje potrzeby. Jest jednak jeden element, który powinieneś wziąć pod uwagę za każdym razem, mianowicie, czy twój przyszły buk jest legalny, to jest czy posiada licencję od polskiego Ministerstwa Finansów. W ten sposób, unikniesz wysokich kar i innych ewentualnych nieprzyjemności wynikającego z zapisów kodeksu karnego skarbowego, a przy okazji zadbasz o bezpieczeństwo swoich pieniędzy i danych osobowych.