Ustawa hazardowa aktualne

Ustawa hazardowa 2022

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(31 głosów)

Słysząc o „nowej ustawie hazardowej” większość z nas ma na myśli nowelizację ustawy z 2009 roku. Została podpisana przez prezydenta pod koniec roku 2016, która weszła w życie od kwietnia 2017 roku. Głównym powodem dlaczego ustawa hazardowa została wdrożona, była próba podjęcia skutecznej walki z narastającym w Polsce problemem uzależnienia od hazardu. Czy zatem znaczny wpływ na taki stan rzeczy miały zakłady bukmacherskie online?

Co to jest ustawa hazardowa i dlaczego została wprowadzona?

Niepokojące statystyki były efektem głównie automatów do gier, których nie dotyczyły w zasadzie żadne ograniczenia. Mini salony gier lub kawiarenki z automatami były wszechobecne nawet w średniej wielkości miasteczkach. Ówczesny obóz rządzący podjął zatem decyzję, że trzeba podjąć pewne działania, które rozwiążą lub przynajmniej zminimalizują problem. Zdecydowano, że tym co odpowiednio wyreguluje tę sytuację będzie ustawa hazardowa – bukmacherzy mieli się o tym niebawem przekonać.

Ustawa od samego początku budziła wiele kontrowersji. Największą była jej wątpliwa zgodność z prawem Unii Europejskiej, choć niewiele mniejszy sprzeciw wyrażano wobec delegalizacji działalności bukmacherów online. Przez lata toczyła się dyskusja nie na temat tego czy powinno się opracować nowelizację ustawy. Szybko stało się jasne, że jest ona niezbędna, ale problem stanowiło to, jakie zapisy powinny się w niej znaleźć.

Jakie zmiany przyniosła nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 roku?

Ustawa hazardowa w znaczący sposób wpłynęła na kilka kwestii. Najmniej zadowoleni z wprowadzonych korekt byli miłośnicy pokera. Do 2017 roku partia w tą najsłynniejszą na świecie grę karcianą była surowo zabroniona poza budynkiem kasyna. Nowelizacja ustawy umożliwiła grę w oficjalnych turniejach pokerowych, jednak pula nagród w takich zawodach nie może przekraczać 2000 złotych.

Ustawa hazardowa 2021

Organizacja pokera ze znajomymi w domowym zaciszu nadal jest wykroczeniem. W razie złamania przepisów wciąż grożą więc dotkliwe kary. Z zapisami, jakie niesie ze sobą ustawa hazardowa w ciekawy sposób poradziły sobie zakłady bukmacherskie STS. Wobec ustawowych zapisów, w myśl których niedozwolona jest rywalizacja nie polegająca wyłącznie na losowości, STS proponuje aby jako widz wziąć udział w symulacji rozgrywki w pokera. Gracze mogą jedynie obstawiać zwycięzców partii, a nie bezpośrednio uczestniczyć w rozgrywce. Pozwala to więc spełnić warunek stuprocentowej losowości. Ta alternatywa dla kasyna online nosi nazwę BetGames.

Ustawa hazardowa – bukmacherzy ponownie legalni

Zmiany z roku 2017 okazały się przełomowe dla bukmacherów internetowych. Po kilku latach,  Polacy znów odzyskali możliwość gry w zakładach bukmacherskich online. Nie znaczy to, że sytuacja wróciła do tej sprzed roku 2009. Od tego momentu na polskim rynku znów mogą funkcjonować bukmacherzy Internetowi, ale potrzebują do tego uzyskać zezwolenie wydawane przez Ministra Finansów. Takie posunięcie poskutkowało większymi wpływami do Skarbu Państwa z racji kosztów pozyskania licencji. Dało też kolejne źródło w postaci podatków.  Jak to wygląda w praktyce?

Podatki w zakładach bukmacherskich po 2017 roku

Bukmacherzy Internetowi są zobowiązani do odprowadzania 12% podatku od obrotu. Stałą praktyką jest jednak pomniejszanie wniesionej stawki na zakłady o 12%, a kwota ta zostaje przeznaczona na poczet podatku bukmacherskiego. Tak naprawdę bukmacherzy przerzucają zatem ciężar podatku na gracza, zmniejszając przy tym swoje koszty.

Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyny podatek bukmacherski, jaki ma zastosowanie w zakładach bukmacherskich. W myśl ustawy o podatku dochodowym, każda wygrana jest obciążona dodatkowym podatkiem w wysokości 10% wygranej, ale tylko wówczas gdy jej wartość przekracza jednorazowo 2280 złotych. 

Zezwolenia dla zakładów wzajemnych a nowa ustawa hazardowa – bukmacherzy

Sama procedura otrzymania zezwolenia na organizowanie zakładów wzajemnych nie należy do łatwych i przyjemnych. Podmiot zainteresowany prowadzeniem działalności o takim profilu jest zobligowany nie tylko do złożenia specjalnego wniosku, ale i do załączenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej firmy i planu działania zakładów.  Każde z wydanych zezwoleń jest ważne 6 lat. Na jego długość nie wpływa to czy zakłady bukmacherskie będą zarówno internetowe jak i naziemne czy lub będą korzystały tylko z jednej z tych opcji. Na jego wydanie nierzadko trzeba czekać nawet blisko sześć miesięcy.

Według tego, co reguluje ustawa hazardowa bukmacherzy dostali wytyczne i ramy tego, w jaki sposób mogą się reklamować, a w jaki sposób robić tego nie mogą.

Ustawa hazardowa dopuszcza:

  1. Reklamę na własnej stronie internetowej
  2. Promocję zakładów w punktach ich przyjmowania
  3. Umieszczenie reklam na budynku, w którym są przyjmowane zakłady
  4. Reklamowanie bukmachera podczas imprez sportowych, których jest sponsorem
  5. Prowadzenie promocji podczas imprez sportowych, w których udział bierze drużyna sponsorowana przez bukmachera.

Ustawa hazardowa zabrania:

  1. Prowadzenia reklamy w kierunku nieletnich bądź przy użyciu wizerunku osób niepełnoletnich
  2. Insynuować, że zawieranie zakładów to sposób na relaks
  3. Zachęcania do uiszczania wysokich stawek
  4. Sugerowania, że zakłady bukmacherskie mają związek z ze sprawnością fizyczną lub intelektualną
  5. Sugerowania, że wygraną jest łatwo uzyskać
  6. Emitowania reklam w telewizji i radiu w godzinach 6:00-22:00
  7. Wywoływania skojarzeń z atrakcyjnością seksualną

Konsekwencje za złamanie ustawy hazardowej

Kary za nieprzestrzeganie przepisów znajdujących się w nowelizacji zostały złagodzone w stosunku do tych, jakie przewidywała ustawa hazardowa w pierwotnej wersji z 2009 roku. W dużym uproszeniu można powiedzieć, że od kwietnia 2017 roku, kary za łamanie prawa (artykuł 107 § 2 i 109 kodeksu karno-skarbowego (KKS)) są mniej więcej sześciokrotnie niższe niż przed nowelizacją.

Ustawa hazardowa bukmacherzy

W okresie obowiązywania pierwotnej wersji ustawy hazardowej, graczom korzystającym z usług bukmacherów nieposiadających licencji Ministerstwa Finansów na działanie na polskim rynku, groziła kara do 720 stawek dziennych i nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Obecnie typerzy korzystający z zagranicznych bukmacherów musza się liczyć z karą 120 stawek dziennych.

Jedynym legalnym kasynem internetowym w Polsce zostało Total Casino, którego właścicielem jest Totalizator Sportowy. Możemy w nim także zagrać na automatach, w ruletkę, Jackpota i karty. Prym wiedzie tutaj Black Jack, ponieważ w myśl ustawy hazardowej w ofercie kasyna nie ma pokera.

Regulamin odpowiedzialnej gry

Ważną kwestią, jaką porusza ustawa hazardowa jest regulamin odpowiedzialnej gry. Każdy podmiot, który chce uzyskać od Ministerstwa Finansów zgodę na prowadzenie zakładów bukmacherskich jest także zobowiązany przedstawić własny projekt regulaminu. Czyli jest to de facto zbiór procedur weryfikacji oraz kontroli poczynań gracza. Jest on opracowywany w celach prewencyjnych, zatem ma uchronić gracza przed przeznaczaniem na grę zbyt dużych środków w niekontrolowany sposób. Zakłady bukmacherskie są zobowiązane do zamieszczenia wspomnianego regulaminu na swojej stronie internetowej.

Najważniejsze funkcje, jakie spełnia poprawnie wdrożony regulamin odpowiedzialnej gry:

  1. Zapobieganie grze przez osoby niepełnoletnie.
  2. Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia oszustw na etapie rejestracji indywidualnych kont.
  3. Umożliwienie graczom kontroli swojej gry poprzez:
    – ustawienie limitów czasu i stawek (zarówno dziennych jak i w skali miesiąca),
    – możliwość skorzystania z opcji zawieszenia lub całkowitego zablokowania swojego konta,
    – umieszczenie na stronie zegara informującego o czasie spędzonym w serwisie (ułatwia samokontrolę).
  4. Blokada możliwości dalszej gry w przypadku wyczerpania się środków na koncie gracza.
  5. Podanie do powszechnej wiadomości informacji na temat:
    – danych zezwolenia wydanego przez ministerstwo Finansów,
    – danych organizatora zakładów,
    – sposobów kontaktu z podmiotem organizującym zakłady,
    – zakazu gry przez osoby niepełnoletnie,
    – groźby uzależniania się od gry i wskazanie kanałów pomocy,
    – konieczności zapoznania się z całością regulaminu.

Weryfikacja konta tymczasowego w zakładach bukmacherskich online

Abstrahując od  regulaminu odpowiedzialnej gry, ustawa hazardowa sama w sobie realizuje politykę ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu ustanawiając zakaz gry osób niepełnoletnich. Dzieje się to bez względu na to czy są to zakłady online czy w punktach stacjonarnych. W klarowny sposób precyzuje również, że osoba, która nie ukończyła jeszcze osiemnastego roku życia, nie ma prawa nawet przebywać w punkcie zawierania zakładów. Na organizatora nakłada obowiązek zażądania okazania dowodu tożsamości w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do pełnoletniości gracza.

W przypadku zakładów bukmacherskich online, w myśl ustawy hazardowej zawieranie zakładów jest możliwe dopiero po potwierdzeniu pełnoletniości gracza poprzez przesłanie skanu/ fotokopii dowodu osobistego lub paszportu. Do momentu przesłania dokumentów konto winno zatem mieć status tymczasowego, z którego nie jest możliwa wypłata jakichkolwiek wygranych. 

Czym jest rejestr domen zakazanych? 

„Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą” potocznie nazywany Rejestrem Domen Zakazanych to nic innego jak prowadzony przez Ministra Finansów jawny, dostępny dla wszystkich wykaz operatorów gier lub zakładów hazardowych, które działają bez zezwolenia. Ministerstwo Finansów podaje w nim również powody, dla których dany podmiot został ujęty na liście. Najczęściej spotykane to reklamowanie się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz urządzanie gier hazardowych bez koncesji lub zgłoszenia działalności.

Ustawa hazard

To szczególnie istotne zestawienie np. dla dostawców Internetu. Dlaczego? Bo to właśnie na nich ciąży obowiązek blokowania stron, które znalazły się we wspomnianym rejestrze. Jak to działa w praktyce? Firma, która dostarcza łącze internetowe blokuje  klientowi możliwość wejścia na określoną stronę, a przez co zamiast interfejsu na stronie głównej widoczny jest komunikat: „witryna jest nieosiągalna”. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia czy jest to firma o zasięgu zaledwie lokalnym czy ogólnopolska. Grono tych, którzy są zainteresowani zawartością rejestru jest jeszcze szersze. Banki, a także dostawcy usług płatniczych (nie wyłączając portfeli internetowych) również są zobligowane do blokowania płatności na rzecz firm ujętych w omawianym zestawieniu.

Skutki wprowadzenia znowelizowanej ustawy hazardowej

Wielu graczy wciąż ubolewa, że na skutek wprowadzenia nowych przepisów, z polskiego rynku zniknął bukmacher bet365, który w naszym kraju cieszył się niemałą popularnością. Nie ma jednak wątpliwości, że uszczelnienie szarej strefy i wpływy z podatków, w pozytywny sposób wpłynęły na kondycję Skarbu Państwa. Nastąpiła też migracja typerów korzystających do tej pory z zagranicznych serwisów bukmacherskich do bukmacherów mogących się pochwalić polską licencją.

W korzystny sposób wpłynęło to na kondycję licencjonowanych podmiotów, dzięki czemu są w stanie angażować się w sponsoring polskiego sportu. Wiele Ekstraklasowych drużyn ma obecnie na swoich koszulkach loga bukmacherów – Legię Warszawa kojarzymy z bukmacherem Fortuna, Lecha Poznań z STS, Piasta Gliwice z Betclic, zaś logo LV BET widnieje na koszulkach piłkarzy Wisły Kraków czy Śląska Wrocław. Warta Poznań ma koszulki okraszone logotypem TOTALbet, zaś do niedawna grający w Ekstraklasie ŁKS Łódź współpracuje z Forbetem. To najlepszy dowód na to, że kondycja bukmacherów jest dobra.