Kursy bukmacherskie

Kursy bukmacherskie

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(32 głosów)

Dlaczego pierwszoklasiści nie rozwiązują równań z dwoma niewiadomymi? Odpowiedź jest prosta: muszą najpierw nauczyć się tabliczki mnożenia. Równie prosta zależność dotyczy także typerów. W jaki sposób mieliby bowiem skutecznie grać w zakładach bukmacherskich, nie wiedząc czym są kursy bukmacherskie i związane z nim zagadnienia? 

Wbrew pozorom, nie każdy z miłośników zakładów bukmacherskich online wie czym są kursy bukmacherskie i jakie niosą ze sobą informacje. Ponieważ absolutnie każdy bukmacher wyraża swoją ofertę za pomocą kursów, niezwykle ważne jest, aby zapoznać się z podstawową terminologią w tym zakresie. Poniżej przedstawimy jak czytać kursy bukmacherskie i co oznaczają.

Co oznaczają kursy bukmacherskie?

Najprostsza, ale zarazem najbardziej trafna definicja kursu bukmacherskiego mówi, że kursy bukmacherskie to określenie na wyrażone liczbowo prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia.

Tworzą one nierozerwalne połączenie z oznaczeniami: „1” (zwycięstwo gospodarzy), „X” (remis) oraz „2” (zwycięstwo gości). Należy mieć świadomość, że przypisane w tym przypadku opcje dotyczą najprostszych zakładów trzydrogowych. W przypadku tenisa, siatkówki i wielu innych dyscyplin, gdzie nie występują remisy, używa się tylko oznaczeń 1 i 2. Za ich pomocą określa się również zakłady typu poniżej/powyżej i wiele innych. 

Rodzaje kursów bukmacherskich

W świecie zakładów wzajemnych istnieje kilka typów kursów bukmacherskich: dziesiętne, ułamkowe, amerykańskie, indonezyjskie i malezyjskie. Korzystając z usług legalnych polskich bukmacherów jest zatem w zasadzie pewne, że wystarczająca z Twojego punktu widzenia wiedza będzie się ograniczać do kursów dziesiętnych i ułamkowych (są one popularne głównie w Wielkiej Brytanii).

Kursy dziesiętne – jak liczyć kursy bukmacherskie?

To zdecydowanie najpopularniejszy w Polsce rodzaj kursów bukmacherskich. Załóżmy, że w pojedynku tenisowym spotykają się dwaj zawodnicy o bardzo zbliżonych umiejętnościach. Prawdopodobieństwo zwycięstwa każdego z nich wynosi 50%. Jak obliczyć kurs dziesiętny dla takiego zdarzenia? Dokonujemy tego poprzez bardzo proste działanie matematyczne:

100% : prawdopodobieństwo zdarzenia

Kurs na wygraną każdego z tenisistów powinien zatem wynosić 2.0 (100% / 50% = 2.0). Trzeba jednak pamiętać o tym, że bukmacher, jak każda inna firma, musi w jakiś sposób zarabiać, dlatego nakłada pewną prowizję. Przyjmijmy zatem, że ustalił ją na poziomie 8%. Na jakie najwyższe kursy bukmacherskie możemy w takim razie liczyć?

(100% – 8%) : 50% = 1,84

Za pomocą nieskomplikowanych działań matematycznych i przekształcenia jednego prostego wzoru, możemy więc uzyskać pierwszą interesującą informację. Jest to wysokość prowizji jaką na dane zdarzenie nałożył bukmacher.

Okazuje się, że pod kursami kryją się jeszcze ciekawsze dane. Chcąc je zaprezentować, posłużymy się kursami na mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Lazio Rzym i Borussią Dortmund:

Zwycięstwo Lazio 3,00
Remis – 3,75
Zwycięstwo Borussii – 2,25

Dzieląc 100% przez kurs wystawiony na dane zdarzenie, otrzymamy prawdopodobieństwo jego wystąpienia:

Zwycięstwo Lazio – 100% : 3,00= ≈33,33%
Remis – 100% : 3,75= ≈26,66%
Zwycięstwo Borussii – 100% : 2,25= ≈44,44%

Sumując procentowe wartości prawdopodobieństwa na poszczególne opcje, uzyskamy wartość powyżej 100%. Nadwyżka to prowizja (marża) jaką ustalił bukmacher:

(33,33% + 26,66% + 44,44%) – 100% = 4,43%

Czytając dalszą część niniejszego artykułu dojdziesz do wniosku, że bukmacher ustalił zatem stosunkowo niską prowizję na to zdarzenie.

Błędy w kursach bukmacherskich

Pewnie nie raz zdarza Ci się słyszeć, że także bukmacherzy popełniają błędy przy wystawianiu kursów. Faktycznie, te sytuacje również mają miejsce i są to momenty, na które gracze czekają szczególnie. Z kolei bardzo często powielanym błędem, w szczególności w gronie niedoświadczonych graczy, jest postrzeganie kursu dziesiętnego jako kursu w nieistniejącym ujęciu walutowym. 2,00 nie oznacza bowiem, że kurs wynosi 2,00 PLN. Taka pomyłka może skutkować nie tylko rozczarowaniem wysokością wygranej, ale ma również destrukcyjny wpływ na naszą strategię gry.

Kursy ułamkowe

Zdarza się, że w sieci znajdujemy informację o kursach na pewne zdarzenie wyrażonych w ułamkach.  W punktu widzenia polskiego gracza, korzystającego tylko z usług podmiotów, które uzyskały pozwolenie od Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych, interesuje nas głównie zamiana takiego kursu na powszechnie używany w naszym kraju kurs dziesiętny. Jak liczyć kursy bukmacherskie? Sprawa jest banalnie prosta.

Załóżmy, że naszym celem jest uzyskanie dziesiętnego odpowiednika dla kursu ułamkowego 7/4.
Potrzebny nam będzie wzór (a+b)/b gdzie a=7, zaś b=4

(7+4) : 4 = 2,75

Posiadanie umiejętności jak liczyć kursy bukmacherskie bywa przydatna. Nierzadko chcemy poznać zdanie brytyjskich ekspertów na temat danego spotkania, a na Wyspach, szanse poszczególnych zespołów wyrażane są kursami ułamkowymi. Dzięki konwersji na dziesiętne, uzyskujemy jednolite dane, będące doskonałą bazą porównawczą. 

Podatek w kursach bukmacherskich

Sytuacja polskich graczy byłaby lepsza, gdyby nie obowiązywał podatek w wysokości 12% od stawki. Oznacza to, że:

stawiając 100 PLN na wygraną tenisisty X po kursie 1.82, nie możesz liczyć na 82 PLN zysku
((100 x 1.82) – 100 = 82 PLN)
lecz nieco ponad 60 PLN
((182 PLN x 0,88) – 100 = 60,16 PLN).

Na polskim rynku są jednak bukmacherzy, którzy na drodze promocji biorą na siebie ciężar podatku przy spełnieniu odpowiednich warunków w zakładach akumulowanych, o czym piszemy więcej w artykule na temat podatków bukmacherskich i kiedy dotyczą graczy.

Prowizja bukmacherska a najlepsze kursy bukmacherskie

Wspominana i obliczana już przez nas prowizja nosi fachową nazwę marży bukmacherskiej. Zakłady sportowe są firmą jak każda inna – chcą zarabiać. Następstwem tego są różnice między kursami rzeczywistymi czyli prawdopodobnymi, a kursami jakie zostały wystawione przez bukmacherów.

Co oznaczają kursy bukmacherskie?

Na początku ustalane są zatem kursy bukmacherskie, które odzwierciedlają faktyczne prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. W kolejnym kroku, kursy te są obniżane, aby firma mogła wygenerować zysk za wytworzenie usługi, jaką w naszym przypadku jest możliwość zawarcia zakładu.

Posłużmy się zatem przykładem meczu Real Madryt – FC Barcelona.

KROK 1 – ustalenie prawdopodobieństwa wystąpienia określonego zdarzenia w ujęciu procentowym

Zwycięstwo Realu Madryt – 45%
Remis – 27%
Zwycięstwo FC Barcelony – 28%

KROK 2 – określenie kursów odzwierciedlających faktyczne prawdopodobieństwo

Zwycięstwo Realu Madryt – 100% : 45% = 2.22
Remis – 100% : 27% = 3.70
Zwycięstwo FC Barcelony – 100% : 28% = 3.57

KROK 3 – podjęcie decyzji o wysokości marży na dane zdarzenie (np. 5%) i ponowne przeliczenie kursów

Zwycięstwo Realu Madryt – (100%-5%) : 45% = 2.11
Remis – (100%-5%) : 27% = 3.52
Zwycięstwo FC Barcelony – (100%-5%) : 28% = 3.39

Co wpływa na wysokość marży bukmacherskiej?

Prześledźmy teraz jakie czynniki decydują o tym czy kursy bukmacherskie są wysokie czy niskie. Są bowiem pewne aspekty, które wpływają na to czy bukmacher uznaje spotkanie czy zakład za bardziej lub mniej atrakcyjny dla graczy.

Popularność zakładu

Najchętniej obstawiane rynki są obarczone najniższą marżą. Bez większego trudu możemy znaleźć zakłady na popularne mecze tenisowe z prowizją na poziomie 3%. W przypadku medialnych spotkań piłki nożnej możemy liczyć na stosunkowo niską marżę na poziomie około 5%. Na przykład na mecze Ligi Mistrzów, Premier League czy spotkania reprezentacyjne na turniejach mistrzowskich.

Obstawiając mało popularne ligi musimy zaakceptować marżę o wartości nawet powyżej 10%. Rzecz jasna wartości procentowe są różne, w zależności od tego z usług jakiego bukmachera korzystamy. To kolejny powód, dla którego posiadanie kont u wielu bukmacherów jest w zasadzi obowiązkiem szanującego się typera.

Dwudrogowość lub trzydrogowość zakładu

Niemal regułą jest, że na zdarzenia trzydrogowe nakładana jest wyższa marża. Eksperci specjalizujący się w obstawianiu piłki nożnej nie mogą być z tego faktu zadowoleni.

Ilość zakładów na kuponie

W przypadku zakładów akumulowanych, całkowita marża obliczana jest jako średnia arytmetyczna z wartości procentowych dla każdego ze zdarzeń.

Przykład na trzy zdarzenia:

A – marża 7,5%
B – marża 6,5%
C – marża 4,0%
(7,5% + 6,5% + 4,0%) : 3 = 6% 

Kto ustala najwyższe kursy bukmacherskie?

Wśród słabiej zorientowanych w bukmacherskich realiach panuje przekonanie, że stanowisko osoby odpowiadającej za wystawianie kursów w zakładach wzajemnych jest spełnieniem marzeń. Praca oddsmakera, czyli analityka sportowego, któremu przydziela się takie zadania, nie należy do prostych i śmiało można ją określić niezwykle wymagającej. Co do jednego można mieć pewność – znakomite grono tych fachowców ma za sobą przeszłość typerską, choć nie brakuje wyjątków. 

Sami oddsmakerzy jako cechy niezbędne do podjęcia pracy na tym stanowisku wymieniają kilka. Ogromną wiedzę sportową w danej dyscyplinie, umiejętność szybkiej analizy oraz korzystania z zagadnień matematycznych (głównie rachunku prawdopodobieństwa). Oddsmakerzy muszą też być odporni na stres.

Ich głównym zadaniem jest ustalenie kursów na takim poziomie, przy którym bukmacher czerpie zyski, a gracz uznaje kursy bukmacherskie za wciąż atrakcyjne. Do ważnych zadań można też zaliczyć kontrolę kursów u innych bukmacherów celem uniknięcia dużych różnic kursowych (ryzyko występowania surebetów). We wszystkim pomaga oczywiście zaawansowane oprogramowanie.

Jak wyliczane są kursy bukmacherskie?

Gracze od lat zadają sobie pytanie, na jakiej podstawie wystawiane są najwyższe kursy bukmacherskie. Czynników jest wiele, ale wiodącą rolę odgrywa oczywiście rachunek prawdopodobieństwa określany na podstawie danych statystycznych. W dalszym szeregu stoi wiele innych, takich jak: 

  • Aktualna forma w jakiej znajduje się zawodnik lub drużyna
  • Informacje o urazach i absencjach związanych np. z żółtymi kartkami 
  • Bezpośredni bilans spotkań między zawodnikami lub zespołami
  • Porównanie potencjału kadrowego
  • Taktyka/strategia rozgrywania spotkań
  • Motywacja do osiągnięcia wyniku (występowanie sytuacji, w których np. jedna z drużyn walczy o utrzymanie, podczas gdy przeciwnik już zapewnił sobie ligowy byt) 
  • Na mniej popularnych rynkach, duże znaczenie ma wysokość stawek wniesionych na dany zakład. 

Spadki i wzrosty kursów bukmacherskich

Naturalnym następstwem wpływu wymienionych aspektów są spadki lub wzrosty kursów bukmacherskich. Niosą one ze sobą kluczową informację: im niższy jest kurs, tym większe jest prawdopodobieństwo wygranej. 

Nie można przejść obojętnie wobec faktu, że zdecydowana większość graczy w Polsce zawiera zakłady akumulowane. Zdarzenia zawarte na jednym kuponie działają wspólnie. W przypadku dwóch lub większej liczby zdarzeń, kursy są mnożone, dając kurs całkowity.

Przykład – 3 zdarzenia AKO:

1: kurs 2.05
2: kurs 1.55
3: kurs 1.75

Kurs łączny wynosi: 2.05 x 1.55 x 1.75 = 5.56
Zakładana wygrana przy stawce 100 PLN: (100 x 0,88) x 5.56 = 489,33 PLN

Spadające kursy bukmacherskie

Obserwowanie tego jak zmieniają się kursy na dane zdarzenia jest bardzo ważnym elementem gry, choć często zaniedbywanym przez polskich graczy. Spadające kursy bukmacherskie na określoną opcję pomagają wysnuć wniosek o wystąpieniu pewnych zdarzeń, które wpływają na zwiększenie szans na jej zaistnienie.

Zakłady bukmacherskie można nazwać systemem naczyń połączonych. Jeśli spada kurs na murowanego faworyta w meczu piłki nożnej, możemy być niemal pewni, że spadków należy się również spodziewać w zakładach na zwycięstwo z handicapem. 

Public bet i insider – co to jest?

Aby lepiej zrozumieć jak przebiega proces zmiany kursów, sugerujemy zapoznanie się z dwoma pojęciami: public bet (potocznie zwany w Polsce „masówka”) oraz insider.

Jak działają kursy bukmacherskie?

Public bet, czyli populara „masówka” to zakład, w którym jedna z opcji jest obstawiana na ogromną skalę. Efektem tego kurs bukmacherski spada, a w skrajnych przypadkach, mecz/pojedynek jest wycofywany z oferty. Najczęstszą przyczyną na spadające kursy bukmacherskie jest rozprzestrzeniająca się plotka na temat danego meczu. Przykładowo, na forum internetowym sympatyków jednego z klubów II ligi pojawia się informacja, że gospodarze zagrają w składzie złożonym wyłącznie z juniorów, aby walczyć o dodatkowe środki z klasyfikacji Pro Junior System.

Pod nazwą „insider” kryje się zaś kluczowa informacja, pochodząca od osoby, która jest bezpośrednio powiązana z meczem (np. od zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, arbitra). Przykładem może być informacja od jednego z zawodników, że cała drużyna przeszła w tygodniu zatrucie pokarmowe. Jeżeli źródło takiej informacji jest sprawdzone, może się okazać, że ma ona ogromną wartość.

Zmiany kursów a duże stawki

Czy bukmacher za każdym razem zmienia wysokość kursów, jeśli jeden z graczy wniesie zakład za dużą stawkę na określoną opcję? Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. 

Powiedzmy, że gracz, który specjalizuje się w typowaniu rozstrzygnięć w II lidze polskiej zagra za kilka tysięcy złotych na wygraną jednego z zespołów. Bukmacher z pewnością skoryguje kursy w taki sposób, aby w przypadku powodzenia wspomnianego typera, zminimalizować swoją stratę. Może też postąpić inaczej przypadku typera, który postawił znaczną sumę pieniędzy, ale zazwyczaj jego zakłady nie okazują się być wygrane. W takiej sytuacji bukmacher może podjąć decyzję o utrzymaniu kursów licząc na to, że typujący po raz kolejny podjął złą decyzję. 

Czy warto grać wysokie kursy bukmacherskie?

Jedyna słuszna w tym przypadku odpowiedź jest twierdząca. Dlaczego? Żeby lepiej to zrozumieć poznajmy kilka faktów związanych z ich przeciwieństwem – niskimi kursami.

W jakimś sensie jest to oczywiście pojęcie subiektywne. Dla pewnego grona typerów niskie kursy bukmacherskie to 1.30 i niższe. Są tacy, którzy granicę tę przesuwają na 1.5, a nie brakuje i takich, którzy nie widzą większego sensu w typowaniu zdarzeń o kursie mniejszym niż 1.70! 

Niskie kursy bukmacherskie, czyli pewniaki

W żargonie bukmacherskim, niskie kursy nazywane są „pewniakami”. To domena głównie rozpoczynających zabawę z zakładami bukmacherskimi. Niestety są i tacy, którzy nigdy nie wychodzą z tej strefy, a tym samym poważnie ograniczają swoje szanse zarobienia poważniejszych pieniędzy. Umieszczanie na swoim kuponie niewysokich kursów związane jest niemal z koniecznością angażowania znacznych środków pieniężnych, aby ewentualna wygrana była dla nas satysfakcjonująca i warta podejmowanego ryzyka.

Jak zwykle, posłużmy się prostym przykładem.

Postawmy 100 PLN na wygraną PSG z Angers w lidze francuskiej po kursie 1.28. Jeśli paryżanie poradzą sobie ze swoim przeciwnikiem, jaka będzie nasza wygrana?

(100 PLN x 0,88) x 1.28 = 112,64 PLN

Zysk na takim zakładzie może wynieść… 12,64 PLN (112,64 – 100 PLN czyli nasza stawka).

Czy Twoim zdaniem warto ryzykować taką kwotę dla tak nikłych profitów? Odpowiedź wydaje się jasna. 

Kolejnym powodem, dla którego powinniśmy omijać niskie kursy szerokim łukiem jest fakt, że mimowolnie nasza analiza w przypadku takich zdarzeń jest niedbała. Wierzymy, że skoro kurs nie jest wygórowany, szansa na wygraną jest bardzo duża. Takie myślenie bywa pułapką.

Gra na wysokie kursy bukmacherskie

Przejdźmy do meritum, czyli gry na wysokie kursy bukmacherskie. Mają one kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim nie musimy się wykazywać genialną skutecznością, aby na dłuższym dystansie czasowym wykazywać zysk ze swojej gry. Jeżeli czterokrotnie za tę samą stawkę postawisz zakłady typu single na zdarzenia z kursem co najmniej 4.0, to już jeden trafiony kupon da Ci zysk! Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Możesz dążyć do maksymalizacji swoich zysków. Zrobisz to zakładając konta u wielu bukmacherów i grając na wybraną przez Ciebie opcję u tej firmy, która w swojej ofercie wystawiła najwyższy kurs. 

Strategia gry na zdarzenia o wysokich kursach daje możliwość gry na różnorodnych rynkach. Możemy korzystać z handicapów, bardzo popularnych zakładach typu poniżej/powyżej X bramek czy na strzelca jednego z goli w meczu. Spectrum możliwości u najlepszych w Polsce bukmacherów przyprawia o zawrót głowy. Nie jest sytuacją odosobnioną gdy do wyboru w ramach jednego meczu mamy nawet 300 selekcji!

Wysokie i niskie kursy bukmacherskie – wnioski

Jak wspominaliśmy, pojęcie niskich i wysokich kursów jest pojęciem subiektywnym. Większość z Was zgodzi się jednak z nami, że zdarzenia o kursach 25.00 czy 40.00 to te pozycje, które z pewnością są godne uwagi. Gdzie możemy takie znaleźć? Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą sie tzw. „łamaki”. To zakłady na prowadzenie jednej z drużyn do przerwy, ale końcowe zwycięstwo rywala. W Sieci aż roi się od społeczności, które z pasją wyszukują zespoły szczególnie często biorące udział w spotkaniach o podobnym scenariuszu.

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Wiesz już, że wygranie znaczących pieniędzy w przypadku gry na niskie kursy bukmacherskie wymaga podjęcia sporego ryzyka i zaangażowania niemałej kwoty. Jeśli naszym celem jest co najmniej 100 PLN zysku, to aby to osiągnąć musimy np. zaryzykować utratę 300 PLN na zagraniu opcji z kursem 1.52. Podobną kwotę możemy zarobić stawiając kilkukrotnie mniej na zakład o wysokim kursie. Nieco ponad 100 PLN zysku może stać się faktem jeśli postawimy 50 PLN na selekcję z kursem 3,45. Ewentualne niepowodzenie zaboli nas wtedy znacznie mniej. 

Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że w teorii trafianie kursów rzędu 3.00 czy 4.00 nie jest zadaniem prostym. Praktyka jednak pokazuje, że przy coraz bardziej wyrównanym poziomie i mnogości niespodzianek w sporcie zawodowym, jest to jeden z niewielu słusznych kierunków.

Gdzie są najwyższe kursy bukmacherskie?

Polskiego gracza jest bardzo trudno zadowolić. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku konieczność zapłaty 12% podatku, który w znaczący sposób obniża wysokość wygranych. Gdyby nie ograniczenia nałożone przez rządzących, polscy bukmacherzy mogliby chwalić się kursami tak wysokimi, jakie w swojej ofercie maja giganci europejskiego rynku zakładów bukmacherskich. Zatem biorąc pod uwagę konieczny podatek, gdzie są najwyższe kursy bukmacherskie? STS bardzo korzystnie wypada na tle bet365 czy Unibet. Najlepsze kursy bukmacherskie znajdziemy również w Fortunie, Totolotku czy forBET.

Czy warto poszerzać swoją wiedzę dotyczącą kursów bukmacherskich?

Znajomość mechanizmów kierujących wysokością kursów, tego jak czytać kursy bukmacherskie i umiejętność wyciągania wniosków na podstawie ich wartości może dostarczyć cennej wiedzy, która pomoże w osiąganiu regularnych wygranych. Pamiętaj, że obstawianie zakładów bukmacherskich to przede wszystkim dobra zabawa, ale skoro angażujesz do niej swoje pieniądze zrób wszystko, aby posiąść wiedzę, która da Ci sukces. Zagadnienie kursów bukmacherskich wydaje się być z tego punktu widzenia kluczowe. 

Jeśli szukasz średnich wysokości prowizji u poszczególnych bukmacherów odwiedź naszą zakładkę bukmacherzy online, gdzie w każdej recenzji umieszczamy takie informacje w odniesieniu do najważniejszych dyscyplin sportowych.