Zakłady na strzelców bramek

Zakłady na strzelców bramek – poradnik bukmacherski

Oceń artykuł:
4.9(55 głosów)
Zaktualizowano:

Żeby osiągać sukcesy w zakładach bukmacherskich nie wystarczy typować podstawowych rynków, takich jak 1X2 czy zakłady na liczbę bramek w formie under/over. Faktem jest, że najpopularniejsze rynki mogą okazać się dochodowe jednak, żeby zmaksymalizować swoje szanse na zyski warto zawsze dokładniej zgłębić ofertę swojego bukmachera i zobaczyć jakie rodzaje zakładów bukmacherskich oferuje. Jednym z ciekawszych rynków do obstawiania są zakłady na strzelców bramek w spotkaniu. Specjalnie dla Was przyjrzeliśmy się mu nieco bliżej, by dowiedzieć się jak skutecznie je typować i co oferują najlepsi bukmacherzy w Polsce w tym temacie.

Zakłady na strzelców bramek – typy

Zakłady na strzelców bramek nie ograniczają się do pojedynczego rynku. Oferty poszczególnych bukmacherów bywają znacznie bardziej rozbudowane, co daje nam większe pole manewru. Poniżej opisaliśmy wszystkie najpopularniejsze zakłady na autorów goli, dostępne u legalnych operatorów.

Zawodnik strzeli bramkę w meczu

Najbardziej podstawowy rynek na strzelców bramek. Gracz ma jedno proste zadanie – prawidłowo wytypować czy dany zawodnik strzeli gola w meczu. Z reguły kursy na ten zakład nie są najwyższe, szczególnie jeśli obstawiamy najskuteczniejszych napastników, takich jak Lionel Messi, Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. W zależności od ofert bukmacherów zakłady tego typu mogą być rozliczane na różnych zasadach, z reguły jednak obstawiany zawodnik musi wystąpić od początku meczu, w przeciwnym razie zakład zostanie rozliczony po kursie 1,0. Ponadto, część operatorów umożliwia typowanie tego zakładu w formie dwudrogowej, jako TAK lub NIE.

Zawodnik strzeli 2 lub więcej bramek w meczu

W tym wypadku mamy za zadanie wytypować, że dany zawodnik strzeli co najmniej 2 gole w spotkaniu. Kursy na ten zakład są oczywiście wyższe niż w przypadku strzelca pojedynczego gola. Typując ten zakład warto wziąć pod uwagę czy dany zawodnik wykonuje również stałe fragmenty gry, w tym rzuty karne oraz czy akurat znajduje się w wysokiej formie.

Zawodnik zdobędzie 3 lub więcej bramek

zakłady na strzelców goli

Czyli zakład na hattricka. Z oczywistych przyczyn zakład ten polecamy obstawiać na absolutnych super-snajperów, takich jak wspomniani powyżej Messi, CR7 czy „Lewy”, najlepiej ze znacznie słabszym rywalem. Konieczne jest również uwzględnienie aktualnej formy zawodnika oraz jego skuteczności w meczach przeciwko danemu rywalowi. Kursy na ten rynek są z reguły bardzo wysokie.

Zawodnik strzeli pierwszą bramkę w meczu

Kolejny zakład, który gwarantuje wyższe kursy w porównaniu do podstawowego zakładu na strzelca bramki. Gracz ma za zadanie wytypować zawodnika, który jako pierwszy strzeli bramkę w danym spotkaniu.

Zawodnik strzeli pierwszą bramkę swojego zespołu

Podobny typ zakładu do opisanego powyżej, z tą różnicą, że nie musi być to koniecznie pierwsza bramka w meczu, a pierwszy gol strzelony dla swojego zespołu. Co oczywiste kursy są nieco niższe, ale i szanse na jego trafienie wyraźnie większe.

Zawodnik strzeli ostatnią bramkę w meczu

Zakład na strzelców bramek stosunkowo rzadko oferowany przez bukmacherów, a celem gracza, jak sama nazwa wskazuje, jest prawidłowe wytypowanie strzelca ostatniego gola w meczu. Kursy na ten rynek są z reguły wysokie.

Strzelec pierwszego i ostatniego gola w meczu

Zakłady na gole

Jeśli szukasz zakładu z naprawdę wysokimi kursami, to jest to opcja dla ciebie. Zadaniem gracza jest wytypowanie zawodnika, który strzeli zarówno pierwszą, jak i ostatnią bramkę w meczu. Wbrew pozorom, nie musi być to zakład trudny do trafienia, gdyż żeby został rozliczony pozytywnie wystarczy na dobrą sprawę wynik 1-0, o ile oczywiście wskazany przez nas piłkarzy strzeli jedynego gola w meczu.

Zawodnik strzeli i jego zespół wygra

Wartość naszego zakładu na strzelca można zwiększyć przez połączenie go z wygraną jego zespołu. Jest to jeden z popularniejszych rynków, który warto wziąć pod uwagę szczególnie, jeśli obstawiamy bramkę zawodnika mocnego zespołu.

Najlepsi strzelcy w topowych ligach europejskich 

Poniżej znajdziecie zestawienie czołowych strzelców w topowych ligach europejskich, a więc angielskiej Premier League, hiszpańskiej La Ligi, włoskiej Serie A, niemieckiej Bundesligi oraz francuskiej Ligue 1.

Premier League

Najbogatsze i zdaniem wielu najsilniejsze rozgrywki piłkarskie w Europie. Nie powinno więc dziwić, że w składach topowych zespołów zobaczymy jednych z najlepszych i najskuteczniejszych przedstawicieli piłkarskiego fachu. Czołowymi strzelcami tej ligi są piłkarze tacy jak Pierre Emerick Aubameyang (po 22 bramki w sezonie 2018/2019 i 2019/2020), Mohamed Salah z Liverpoolu (22+19); supersniper Leicesteru City Jaime Vardy (18+23); Saido Mane (22+18) z Liverpoolu; napastnik Manchesteru City – Sergio Aguero (21+16) i z tym samym wynikiem końcowym bramek za sezony 18/19 i 19/20 Raheem Sterling (17+20).

Do najlepszych strzelców bramek zaliczyć także trzeba piłkarzy takich jak Harry Kane z Tottenhamu (17+18) i Raul Jimenez z Wolverhampton Wanderers (13+17). W przypadku Premier League warto również typować bramki obrońców, z racji tego, że kluby brytyjskie świetnie radzą sobie w stałych fragmentach gry. Do najskuteczniejszych defensorów Premier Leauge należą Virgil Van Dijk, Trent Alexander-Arnold i Andrew Robertson z Liverpoolu oraz defensorzy Leiceseter City – Caglar Soyuncu i Ricardo Pereira.

ZawodnikBramki 2018/19Bramki 2019/20Bramki razem1 poł.U siebie
Pierre Emerick Aubameyang22224436%59%
Mohamed Salah22194146%68%
Jamie Vardy18234122%49%
Sadio Mane22184055%73%
Sergio Aguero21163754%62%
Raheem Sterling17203746%49%
Harry Kane17183551%43%
Raul Jimenez13173020%53%
Najlepsi strzelcy Premier League 2018-2020

La Liga

W tych rozgrywkach, co dość oczywiste, brylują piłkarze FC Barcelony i Realu Madryt. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o najskuteczniejszym piłkarzu w historii La Liga, Lionelu Messim. Argentyńczyk w trakcie swojej kariery pobił liczne rekordy ligi hiszpańskiej i w dalszym ciągu śrubuje swoje osiągnięcia – w ciągu ostatnich dwóch sezonów strzelił 61 bramek (36 w sezonie 2018/2018 i 25 w 2019/2020). Bardzo skuteczny jest również jego partner w linii ataku Blaugrany, Luis Suarez (21+16) oraz Antoine Griezmann (15+9). Z kolei w Realu Madryt, po odejściu Cristiano Ronaldo, najlepszym strzelcem został Francuz Karim Benzema (21+21). Warto w tym miejscu również wspomnieć o innym piłkarzu Królewskich, Sergio Ramosie, który w ostatnich latach dorobił się opinii najskuteczniejszego defensora na świecie – strzela on bramki głównie po dośrodkowaniach z rzutów rożnych oraz jest jednym z głównych egzekutorów rzutów karnych.

Mimo wszystko Barcelona i Real nie mają monopolu na najlepszych strzelców bramek. Niedaleko Suareza uplasował się Iago Aspas z Celta Vigo (20+14). Wynik poniżej 30 bramek w dwóch ostatnich sezonach zanotowali topowi piłkarze tacy jak Gerard Moreno (8+18), Jaime Mata z Getafe (14+11) i zawodnik Levante – Roger Marti (13+11).

ZawodnikBramki 2018/19Bramki 2019/20Bramki razem1 poł.U siebie
Lionel Messi36256141%62%
Karim Benzema21214243%55%
Luis Suarez21163735%49%
Iago Aspas20143429%68%
Gerard Moreno8182650%50%
Jaime Mata14112556%56%
Roger13112463%75%
Antoine Griezmann1592458%67%
Najlepsi strzelcy La Liga 2018-2020

Serie A

Liga włoska, poza najwyższej klasy obrońcami, zawsze miała również wybitnych napastników i w tej materii w ostatnich latach nie za wiele się zmieniło. Jednym z najskuteczniejszych piłkarzy Serie A jest oczywiście Cristiano Ronaldo, który jednak jeszcze nie miał okazji zostać królem strzelców tych rozgrywek – strzelił 21 bramek w sezonie 2018/2019 i dołożył do tego 31 goli w sezonie 2019/20. Świetną skuteczność od lat utrzymuje również Ciro Immobile z Lazio, który w ciągu ostatnich dwóch sezonów strzelił 51 goli (aż 36 w sezonie 2019/2020).

Z Premium WIĘCEJ Dostaniesz bilety na mecz, freebety i wiele WIĘCEJ!

Do grona najgroźniejszych napastników Serie A zaliczyć należy również Duvana Zapata z Atalanty (23+18), Fabio Quagliarella (21+11) i Fancesco Caputo (16+21, który obecnie gra w Sassuolo. Szczyt tabeli Serie A dla najlepszych strzelców bramek zajmuje także Andrea Belotti z wynikiem 31 bramek za dwa ostatnie sezony oraz nasz rodak Arkadiusz Milik z Napoli SSC (17+11). Najbardziej bramkostrzelnymi defensorami tej ligi są Leonardo Bonucci z Juventusu, Milan Skriniar z Interu Mediolan oraz klubowy kolega Milika i Piotra Zielińskiego, Kalidou Koulibaly.

ZawodnikBramki 2018/19Bramki 2019/20Bramki razem1 poł.U siebie
Cristiano Ronaldo21315231%62%
Ciro Immobile15365145%55%
Duvan Zapata23184144%34%
Fabio Quagliarella26113738%49%
Francesco Caputo16213751%70%
Andrea Belotti15163145%52%
Arkadiusz Milik17112843%61%
Andrea Petagna16122843%46%
Najlepsi strzelcy Serie A 2018-2020

Bundesliga

Rozgrywki niemieckie od lat mają swojego dominatora. Mowa oczywiście o naszym rodaku, Robercie Lewandowskim z Bayernu Monachium, który triumfował w wyścigu o armatkę dla najlepszego strzelca Bundesligi już 5-krotnie, w tym w trzech ostatnich sezonach. Lewy już zdążył zapisać się w historii ligi niemieckiej jako najskuteczniejszy zagraniczny piłkarz w jej historii. Na pewno powinien się znaleźć na liście typowanych na zakłady na strzelców bramek. Polak jednak nie spoczywa na laurach i próbuje gonić rekord Gerda Muellera, do którego jednak jeszcze sporo mu brakuje. Niemniej, nie należy skreślać jego szans, tym bardziej, że w ostatnich dwóch sezonach zdobył łącznie 56 bramek.

Największym rywalem Lewandowskiego w ostatnich latach był Timo Werner z RB Lipsk, który w latach 2018-2020 zdobył w Bundeslidze 44 bramki. Wiadomo jednak, że niemiecki napastnik od obecnego sezonu gra w Premier League. Niemniej, w Bundeslidze już pojawiają się kolejni super-strzelcy, tacy jak Wout Weghorst z Wolfsburga i Jadon Sancho z Borussii Dortmund. Inni skuteczni piłkarze tych rozgrywek to pomocnicy Kai Havertz (Bayer Leverkusen) i Marco Reus (Borussia Dortmund). Wśród defensorów warto wymienić obrońcę RB Lipsk Marcel Halstenberg. Niewykluczone, że w przyszłym sezonie do wyścigu o koronę króla strzelców włączy się wracający do wysokiej dyspozycji Krzysztof Piątek z Herthy Berlin.

ZawodnikBramki 2018/19Bramki 2019/20Bramki razem1 poł.U siebie
Robert Lewandowski22345648%54%
Timo Werner16284443%50%
Wout Weghorst17163336%45%
Kai Havertz17122962%41%
Andrej Kramaric17122948%52%
Jadon Sancho12172941%59%
Marco Reus17112836%71%
Kevin Volland14102458%50%
Najlepsi strzelcy Bundesliga 2018-2020

Ligue 1

W lidze francuskiej od lat wśród najskuteczniejszych strzelców bramek są zawodnicy Paris Saint-Germain, czyli klubu, który od lat dominuje w tamtejszych rozgrywkach za sprawą olbrzymich pieniędzy pompowanych przez katarskich szejków. Mowa tu oczywiście o niesamowitym Kylianie Mbappe, Neymarze, Edsonie Cavanim i Angelu Di Maria. Zawodnicy ci grają praktycznie we własnej lidze i strzelają łącznie co sezon po kilkadziesiąt bramek – Mbappe w dwóch ostatnich sezonach zdobył łącznie 51 gole, Cavani 22, Di Maria 20, a Neymar – 27 bramek.

Regułą we Francji jest, że jeśli już jakiś młody piłkarz zbliży się do nich liczbą strzelonych goli, najpewniej po sezonie zasili szeregi ich drużyny lub zostanie wytransferowany za ogromne pieniądze do jednej z wymienionych powyżej lig europejskich. Teorię tę potwierdza przypadek Nicolasa Pepe, który w sezonie 2018/19 strzelił aż 22 bramki, po czym przeszedł do Arsenalu. Mimo tego, że nie zaliczył w Ligue 1 żadnego gola, wciąż znajduje się w topie najlepszych strzelców bramek tej ligi.

ZawodnikBramki 2018/19Bramki 2019/20Bramki razem1 poł.U siebie
Kylian Mbappe33185127%63%
Moussa Dembele15163145%42%
Neymar15122744%52%
Andy Delort1492348%57%
Edinson Cavani1842245%68%
Nicolas Pepe2202236%45%
M’Baye Niang11102143%62%
Angel Di Maria1282060%50%
Najlepsi strzelcy League 1 2018-2020

Top 3 strzelców bramek

Dla wielbicieli zakładów na strzelców bramek przygotowaliśmy także top 3 ostatnich dwóch sezonów wiodących lig europejskich. Zobaczmy więc jacy piłkarze strzelili najwięcej goli w sezonach 2018/19 i 2019/20 oraz która liga wiedzie prym w kategorii strzelców bramek.

Najlepsi strzelcy bramek 2018/19

ZawodnikLigaBramki
Lionel MessiLa Liga36
Kylian MbappeLigue 133
Fabio QuagliarellaSerie A26
Top 3 – strzelcy bramek2018/19

Najlepszym strzelcem bramek w sezonie 2018/19 był zdecydowanie Lionel Messi, który zdobył aż 36 gole. Nieco mniej uzbierał Kylian Mbappe zasilający szeregi Ligue 1. Zdecydowanie dalej, bo o ok 20% mniej goli, choć mimo tego na trzecim miejscu znalazł Fabio Quagliarella z Serie A.

Top 3 strzelców bramek 2019/20

ZawodnikLigaBramki
Ciro ImmobileSerie A36
Robert LewandowskiBundesliga34
Cristiano RonaldoSerie A31
Top 3 strzelców bramek 2019/20

Ostatni zakończony w całości sezon, czyli 2019/20 przyniósł w tym wymiarze spore zmiany. Na prowadzenie zdecydowanie wysunęła się Serie A z takimi gwiazdami jak Ciro Immobile (36 bramek w sezonie) oraz dobrze wszystkim znany Cristiano Ronaldo, który zdobył 31 goli dla ligi włoskiej. Pomiędzy nimi uplasował się Robert Lewandowski, który w 2019/20 zajął drugie miejsce w kategorii najlepszych strzelców zdobywając aż 34 bramki. 

2018-2020 top strzelców bramek

ZawodnikLigaBramki
Lionel MessiLa Liga61
Robert LewandowskiBundesliga56
Cristiano RonaldoSerie A52
Najlepsi strzelcy bramek 2018-2020

Gdyby połączyć dwa ostatnie sezony najlepszych lig europejskich w zakresie sumy strzelonych bramek przedstawia się naszym oczom bardzo ciekawa tabela. Pomimo tego, że Messi nie znalazł się wsród top 3 piłkarzy o największej liczbie strzelonych bramek to łącząc oba sezony zajmuje w tej kategorii pierwszej miejsce. Jego łączny rezultat to 61 goli. Drugie miejsce zajął nasz rodak Robert Lewandowski z wynikiem 56 bramek. Jest to kolejne potwierdzenie, że jest to piłkarz totalnie najlepszy i wszystkie zakłady na strzelców bramek można spokojnie mu powierzać. Trzecia lokata to Cristiano Ronaldo z wynikiem 53 goli w Serie A. 

Jak obstawiać zakłady na strzelców bramek – porady typerów

Teraz, gdy znamy poznaliśmy już najpopularniejsze rynki i topowych strzelców najsilniejszych ligi i w jakich ligach warto stawiać zakłady na strzelców bramek, pora poznać garść porad od najskuteczniejszych typerów.

Wybierz dobrego bukmachera

Żeby zwiększyć swoje szanse w typowaniu strzelców bramek, warto wybrać bukmachera, który nie tylko oferuje wysokie kursy na tego typu zakłady, ale posiada również dużą liczbę rynków, jak na przykład Betclic czy eWinner. Należy również wziąć pod uwagę to, jak zakłady te są u niego rozliczane. Przykładowo warto, by w przypadku, gdy obstawiany przez nas zawodnik nie wystąpił od początku spotkaniu, zakład był rozliczany jako nieodbyty.

Sprawdź formę zawodnika

Wybieraj zawodników będących aktualnie w wysokiej dyspozycji i regularnie strzelających bramki w ostatnich 5-6 meczach. Zawodnik, który w ostatnim czasie błyszczał skutecznością ma większe szanse na to niż strzeli, nawet jeśli kursy na niego są wyższe niż na etatowych strzelców danego zespołu. Kluczowe jest również sprawdzenie czy typowany przez nas zawodnik nie zmagał się w ostatnim czasie z urazami oraz czy wystąpi od pierwszych minut w spotkania. 

Sprawdź skuteczność zawodników w bezpośrednich pojedynkach

Często bywa tak, że dany zawodnik jest wyjątkowo skuteczny w meczach przeciwko danemu zespołowi, albo dla odmiany, nie radzi sobie z nim najlepiej. Przykładowo, Robert Lewandowski jest prawdziwym katem VfL Wolfsburg czy Borussii Dortmund, a Lionel Messi – Realu Madryt. Na specjalną uwagę w tym wypadku spotkania z podtekstami, np. przeciwko byłemu klubowi danego piłkarza czy mecze derbowe. 

Uwzględnij styl gry obydwu drużyn

Warto również uwzględnić styl gry i taktykę danego zespołu oraz warunki fizyczne obrońców – przykładowo, rośli defensorzy mogą skutecznie uprzykrzyć życie piłkarzom specjalizujących się w wykańczaniu akcji głową. Wysocy obrońcy będą mieli z kolei problem w starciu z niższymi i bardziej zwrotnymi piłkarzami, takimi jak Lionel Messi czy Sergio Aguero.

Jak obstawiać zakłady na strzelców bramek?

Nie ograniczaj się do obstawiania napastników

Zakłady na to, że bramkę strzeli któryś z obrońców lub pomocników danego zespołu to często prawdziwe kursowe perełki. Warto więc od czasu do czasu obstawić jednego z bramkostrzelnych zawodników spoza linii ataku. Duże zyski mogą zapewnić nam tacy piłkarze jak Virgil Van Dijk z Liverpoolu, Sergio Ramos z Realu Madryt czy Grzegorz Krychowiak z Lokomotivu Moskwa, a więc piłkarze specjalizujący się w wykańczaniu stałych fragmentów gry i mający mocne uderzenie.

Dowiedz się, kto wykonuje rzuty karne

W tym przypadku zakłady na strzelców bramek ważne jest również to, czy dany zawodnik jest też etatowym egzekutorem rzutów karnych. Zdarza się, że trenerzy pozwalają wykonywać ten element gry zawodnikom z linii defensywnej – przykładowo, w Realu Madryt do jedenastek często podchodzi wspominany wcześniej Sergio Ramos. Będąc wyposażonym w tę wiedzę mamy większe szanse na trafienie lepszego kursu, a co za tym idzie możemy liczyć na wyższe wygrane. 

Uwzględnij motywację zawodników

Istnieje wiele czynników, które wpływają na motywację piłkarzy w danym dniu. Przykładowo, jeśli dany zawodnik był wcześniej piłkarzem drużyny rywali, możemy być niemal pewni, że podejdzie do tego spotkania maksymalnie zmotywowany. Piłkarze, którzy akurat rozgrywają akurat jubileuszowe spotkanie, lub którym urodziło się dziecko, również będą chcieli dać z siebie wszystko, żeby uczcić ważne dla siebie wydarzenie bramką. Odwrotny wpływ na dyspozycję piłkarza mogą mieć z kolei problemy w życiu prywatnym czy rozrywkowy styl życia.

Typowanie zakładów na strzelców bramek w zakładach bukmacherskich

Dzięki garści porad, jakie dla Was przygotowaliśmy z pewnością obstawiane zakłady na strzelców bramek będzie skuteczniejsze. Zawsze warto sprawdzić ostatnie statystyki piłkarzy, które często dostępne są także bezpośrednio u bukmacherów w zakładkach dotyczących analiz. Możliwość weryfikacji danych statystycznych oferowana jest także poprzez najlepsze aplikacje mobilne bukmacherów, takich jak na przykład STS, TOTALbet, Noblebet czy Superbet. Jedną z najlepszych aplikacji bukmacherskich oferuje Fortuna. Dostęp do tych danych możemy zatem uzyskać niemal zawsze i gdziekolwiek jesteśmy. Warto także sprawdzić u jakiego bukmachera najlepiej grać zakłady na strzelców – sprawdź ofertę na dane wydarzenie pod względem kursów oraz zasad rozliczania zakładu albo zajrzyj do rankingów bukmacherów. Przy odrobinie szczęścia wygrana może być w zasięgu ręki!