Esport zakłady bukmacherskie

Esport zakłady bukmacherskie

Aleksander Klasa
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(31 głosów)

Wraz z rozwojem technologicznym i cywilizacyjnym ludzkości, powstaje wiele nowych dziedzin. Często takich, o których nie pisali nawet twórcy powieści Sci-Fi. Jedną z nich mogą być sporty elektroniczne, czyli esport. Zakłady bukmacherskie na esport od lat odnotowują ogromny wzrost popularności, który wyrażony jest w stale rosnącej liczbie widzów oraz coraz wyższych przychodach. Wielkie marki widząc potencjał marketingowy rynku esportowego, coraz chętniej inwestują w niego swoje środki.

Esport wciąż budzi wiele kontrowersji. Wraz z rosnącą popularnością sportów elektronicznych, coraz częściej można spotkać podzielone opinie na temat zasadności postrzegania jej jako pełnoprawnej dyscypliny sportowej. Wielu ludzi zastanawia się, jak to jest możliwe, że gry komputerowe mogą być tak intrygujące i dostarczać rozrywki z samego ich oglądania. Czy jest to jedynie substytut sportów tradycyjnych, a może przyszłość, która wchodzi w nasze życie wielkimi krokami.

Pomimo wszelkich wątpliwości, esport już na dobre zagościł w zakładach bukmacherskich online. Zdaniem wielu osób zajmujących się na co dzień hazardem online, stawką w tym wyścigu może być pozycja na rynku, a co za tym idzie to realnie zwiększenie przychodów i możliwości dla firm zakładów wzajemnych. W dzisiejszej analizie skupimy się na wszystkim co jest związane z zakładami bukmacherskimi na esport, dlatego postanowiliśmy sprawdzić oferty polskich operatorów, bonusy, kursy bukmacherskie, rynki zdarzeń i wszystko to co ułatwi Ci wybór bukmachera pod kątem obstawiania esportu.

Esport w zakładach bukmacherskich

Nie wszyscy podzielają entuzjazm dotyczący tego sektora rynku bukmacherskiego, a widać to przede wszystkim po tym ile uwagi spółki obecne na polskim rynku poświęcają esportowi. Niektóre z nich zdecydowały się utworzyć specjalne sekcje, w których znajdziesz rynki zakładów jedynie na gry wchodzące do katalogu esportów, a niektóre pozostały przy tradycyjnym umieszczeniu esportów w panelu bocznym wraz z innymi zakładami. Ponadto warto zwrócić uwagę, że kilka firm zdecydowało się prowadzić specjalne kanały społecznościowe, w których przekaz skierowany jest jedynie do osób obstawiających esport. Sprawdźmy więc jak to wygląda u wszystkich bukmacherów na polskim rynku.

BukmacherEsport w Menu GłównymEsport w panelu bocznymFacebook poświęcony esportomTwitter poświęcony esportom
STStaktaktak (4,6 tys osób obserwujących)tak (2,0 tys osób obserwujących)
forBETnietaktak (1,6 osób obserwujących)tak (181 osób obserwujących)
Totalbettaktaktak (blisko 1 tys osób obserwujących 934)tak (275 osób obserwujących)
LV BETtaktaktak (1,3 tys osób obserwujących)tak (171 osób obserwujących)
FORTUNAnietaknienie
PZBuknietaknienie
BetClicnietaknienie
Totoloteknietaknienie
eWinnernietaknienie
Noblebetnietaknienie
SuperBetnietaknienie
BetXnietaknienie
etotonietaknienie
BetFantaktaknienie
Esport w zakładach bukmacherskich

Jak można zauważyć, obecnie jedynie czterech operatorów postawiło odważnie na esport, co wiąże się również z uruchomieniem oddzielnych kanałów komunikacji. Być może nie są to oszałamiające liczby pod względem wielkości grup, ale z pewnością jest to baza wokół której w przyszłości można budować społeczność.

Gdzie najlepiej obstawiać esport?

Już sam fakt, że w STS, forBET, Totalbet i LVBET więcej uwagi poświęcają zakładom na ten segment, może nie oznaczać, że akurat u tych bukmacherów znajdziesz najwyższe kursy oraz najwięcej opcji zakładów. Oczywiście pokusiliśmy się również na sprawdzenie tego gdzie obstawianie esportu jest najbardziej opłacalne oraz w którym serwisie będziesz miał możliwość skorzystania z największej liczby opcji zakładów. 

BukmacherDostępne gry
STSCounter Strike,Dota 2, League of Legends,StarCraft 2,StarCraft Broodwar,King od Glory,Overwatch,Rainbow 6, Rocket League.
forBETCounter Strike,League of Legends,Dota 2, Arena of Valor,King od Glory,Overwatch,StarCraft 2,Rainbow 6,Rocket League.
TotalbetCounter Strike,Dota 2,King of Glory,League of Legends,StarCraft.
LVBETCounterStrike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,StarCraft,King od Glory,Rocket League,Valorant.
FortunaCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,Overwatch,Rainbow 6,King of Glory,Rocket League,StarCraft Broodwar,Valorant Versus.
PZBukCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,King of Glory,Rocket League,StarCraft Broodwar,Valorant Versus, WarCraft.
BetclicCounter Strike,League of Legends,Dota 2.
TotolotekCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,Rainbow 6,King of Glory,Rocket League.
eWinnerCounter StrikeLeague of Legends,Dota 2,King of Glory.
NoblebetCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,King of Glory,Valorant Versus.
SuperBetCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,King of Glory.
BetXCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,King of Glory.
etotoCounter Strike,League of Legends,Dota 2,Rocket League.
BetfanCounter Strike,League of Legends,Dota 2,StarCraft 2,Rainbow 6.
Zakłady na esport

Analizy dokonywaliśmy w czasie, w którym trwał IEM w Pekinie i na tej podstawie sprawdziliśmy liczbę rynków zdarzeń dostępnych u poszczególnych bukmacherów. Pod lupę wzięliśmy mecz Evil Geniuses vs Rebirth na godzinę przed rozpoczęciem pojedynku. Przy okazji sprawdziliśmy rynki na DOTA2 w czasie rozgrywek EPIC League na pojedynek Team Liquid z Vikin.gg na 10 godzin przez rozpoczęciem meczu. Trzecim esportem, który wzięliśmy pod lupę było League of Legend, a dokładnie turniej NEST i rozgrywany tam pojedynek Rogue Warriors z Suning Gaming.

Esport najlepszy bukmacher

Zdecydowanym liderem pod względem uruchomionych rynków zakładów w przypadku CS:GO jest forBET, który przygotował ofertę składającą się ze 174 różnych opcji obstawienia esportu, a dokładnie CS:GO na poziomie IEM. iforBET jest też jedynym bukmacherem, u którego mogliśmy obstawić dokładną liczbę zabójstw wykonanych przez poszczególnych zawodników. Właściwie możemy napisać, że oferta forBET nie odbiega od tego co możemy spotkać w zakładach bukmacherskich w przypadku obstawiania szlagierowych meczów piłki nożnej. Typerzy mają okazję przewidzieć liczbę rund, mapy na jakich będzie toczyć się rozgrywka, dokładny wynik rywalizacji, czy też zwycięzców rund pistoletowych.

forBET był też najlepszym bukmacherem w zakresie udostępnionych rynków na DOTA 2. Użytkownicy mieli możliwość skorzystania z takich opcji obstawiania jak: kto wygra pierwszą mapę, sumę zabójstw w formule poniżej/powyżej, handicapy zabójstw, pierwsze koszary piechurów, czy też kto zabije Roshana i zniszczy koszary piechurów.

Z kolei w rynkach zakładów na LoL najlepszy okazał się w naszej analizie LVBET, u którego można było obstawiać 16 różnych tematów kombinacji zakładów, na który przede wszystkim składały się handicapy zabójstw.

Esport – zakłady bukmacherskie a kursy

Sprawdzając rynki zakładów na wyżej wymienione gry esportowe, wykonaliśmy również podstawową analizę kursów na zwycięzcę pojedynku, której celem było prześwietlenie polityki prowizyjnej prowadzonej przez legalnych bukmacherów w Polsce. Niestety nie mamy w tym zakresie dobrych informacji dla graczy, ponieważ kursy w zakładach bukmacherskich na esport są bardzo zbliżone i zazwyczaj oscylują wokół 7-procentowej marży. Dlatego nie wskazujemy jednego bukmachera z najlepszymi kursami na esport, a jedynie przedstawiamy poniżej tabelę w podziale na gry i bukmacherów obecnych na polskim rynku. Im niższa wartość w poszczególnych komórkach tym wyższe kursy na stronie zakładów wzajemnych. 

BukmacherCS:GODota2LoL
STS5,278,748,84
forBET7,297,14
Totalbet8,708,586,67
LV BET4,709,279,31
FORTUNA5,258,758,65
PZBuk7,926,9411,74
BetClic6,213,29
Totolotek9,289,359,22
eWinner7,798,98
Noblebet8,118,23
SuperBet8,018,248,33
BetX7,797,958,03
etoto8,016,177,71
BetFan6,9610,218,98
Wysokość prowizji na esport u bukmacherów

Bonusy na esport – zakłady bukmacherskie

Serwisy zakładów wzajemnych online często stosują akcje promocyjne, których celem jest wypromowanie danego produktu. W związku z tym, że esport wciąż jest stosunkowo młodym produktem to w polskich legalnych zakładach bukmacherskich nie brakuje tego typu rozwiązań marketingowych. Dlatego w tym akapicie sprawdzamy i dokładnie opisujemy bonusy bukmacherskie na esport. 

STS – Bezpieczne 25 złotych na esport zakłady bukmacherskie

Esport zakłady

Zaczynamy od największego polskiego operatora, czyli firmy STS. Zanim przejdziemy do samego bonusu warto podkreślić, że STS ma podpisane dwie umowy sponsorskie z jednym z najlepszych graczy CS:GO w Polsce – Pawłem ‘innocentem’ Mockiem, a także z Damianem „Nervariena” Ziają, jednym z najpopularniejszych influencerów polskiej sceny League of Legends. To właśnie oni są twarzami akcji 25 złotych na esport. Aby móc odebrać bonus należy zalogować się na konto STS, przejść do podstrony akcji, którą znajdziesz w zakładce esport i kliknąć „weź udział”. Do bonusu wliczać się będzie każdy Twój kupon SOLO postawiony na wydarzenie esportowe, którego kurs minimalny wyniesie 1,85. W momencie, w którym zakład okaże się przegrany STS zwróci na Twoje konto 10% wartości stawki zakładu. Akcja trwa cały tydzień, a każda przegrana doliczana jest sumowana. W ten sposób na koniec tygodnia maksymalnie możesz odzyskać 25 złotych. 

Nie można zapominać, że pozostałe bonusy wchodzące w skład pakietu powitalnego, a przyznawane w STS za założenie konta również można wykorzystać w STS. Dodatkowo promocje takie jak codzienne 20 zł na zakłady akumulowane również udostępnione są na obstawiane sportów. 

forBET – ranking esportowy

Główną akcją promocyjną stosowaną do zachęcenia do stawiania zakładów bukmacherskich na esport w forBET jest ranking esportowy. W tym konkursie główną nagrodą jest najnowszy Xbox Series S, a pozostałymi nagrodami między innymi profesjonalne słuchawki, fotele gamerskie, pro klawiatura oraz bonusy pieniężne. Aby wziąć udział w rywalizacji o te rarytasy należy postawić kupon AKO z minimum trzema zdarzeniami i każde pojedyncze zdarzenie a kuponie nie może mieć kursu niższego niż 1,30. Następnie zdobywa się punkty za wygrane i przegrane przewidywania. Przy jednej postawionej złotówce na przegranym kuponie gracz otrzymuje 1 punkt, a przy takiej samej stawce lecz wygranym kuponie na koncie gracza pojawia się 1,2 punktu. 20 najlepszych użytkowników dopisywanych jest to listy nagród.

Totalbet – Gwarancja najwyższego kursu

Totalbet proponuje jeden z najciekawszych bonusów związanych z esportami. Co prawda nie otrzymujesz dodatkowej kasy na zakłady, ale bukmacher zapewnia, że na jego stronie znajdziesz najwyższe kursy na zdarzenia związane z esportem, a jeśli konkurencja wystawiła lepszą ofertę to Totalbet gwarantuje, że w jego serwisie będziesz mógł obstawić esport po najwyższym kursie na rynku. Do akcji wliczają się tylko zakłady główne, czyli te w których musisz wytypować zwycięzcę meczu. Jeśli Totalbet nie wystawił najbardziej atrakcyjnego kursu to możesz zgłosić to do Biura Obsługi Klienta i za sprawą linka bądź zrzutu ekranu przedstawić ofertę konkurencji. Jeśli Twoje dowody okażą się prawdziwe to reakcją pracowników tego bukmachera będzie podniesienie kursów na interesujące Cię wydarzenie.

LVBET – Operacja e-sport

W LVBET ciągłą promocją jest akcja, w której można co tydzień uzyskać 100 zł bonusu. Jeśli w ciągu tygodnia (od czwartku 00:00 do środy 23:59) obrócisz kwotę minimum 500 zł tylko na zakładach bukmacherskich na esport to w czwartek LVBET zasili Twoje konto kwotą 100 zł. Jednak należy pamiętać o tym, że regulamin promocji zaliczane będą jedynie zakłady zawierające na kuponie więcej niż jedno zdarzenie. Dodatkowo zaznaczono, że kurs łączny na kuponie nie może być niższy niż 1,75. Musisz również pamiętać o tym, że jeśli skorzystasz w trakcie z opcji cash-out to bukmacher nie zaliczy stawki zakładu do wymogów obrotu w tej promocji.

Ponadto środki przyznane przez LVBET przed wypłatą podlegają obowiązkowi obrotu i nie będziemy ukrywać, że nie jest on przyjazny dla gracza, ponieważ będziesz musiał wspomniane 100 zł obrócić 5-krotnie po kursie minimalnym 1,75, a dodatkową trudność sprawi to, że będziesz miał na to 30 dni od momentu dodania środków na konto gracza. Gry, na których wynik rywalizacji możesz przewidzieć w ramach Operacja e-sport to Counter-Strike:GO, Dota 2, Starcraft, Starcraft 2, FIFA, King of Glory, Rainbow Six, Call of Duty, Overwatch oraz League of Legends.

eWinner – esport defuse

Akcja promocyjna, która obowiązuje w każdą środę oraz czwartek. Polega on na obstawieniu esportu na kuponie złożonym z minimum dwóch zdarzeń z kursem łączonym wynoszącym 2,20. Dzięki temu otrzymasz od eWinner równowartość postawionej do siebie stawki do maksymalnie 25 złotych. Przyznany freebet musisz wykorzystać w ciągu 24 godzin stawiając kupon na dowolny zakład z oferty esportowej tego bukmachera, którego kurs jest wyższy bądź równy 1,50. Pieniądze z wygranej nie podlegają obowiązkowi obrotu, więc od razu możesz je wypłacić w przypadku powodzenia. Musisz pamiętać jedynie o tym, że do promocji zaliczany będzie tylko pierwszy zakład spełniający wyżej wymienione warunki i postawiony w środę lub czwartek.

NOBLEBET – 25 zł za esporty

Ten bukmacher proponuje promocje, w której w trakcie tygodnia możesz uzyskać specjalne środki na zakłady związane z esportem, a ich wysokość została ustalona na 25 złotych. Aby odebrać bonus w Noblebet należy od piątku do czwartku obrócić minimum 150 złotych na wybrane wydarzenia z sekcji esport z kursem minimalnym 1,75. Spełnienie tych warunków otrzymasz 25 zł i będziesz miał 30 dni na ich wykorzystanie. Środki bonusowe podlegają 3-krotnemu wymogowi obrotu po kursie nie mniejszym nić 1,85.

Popularność esportu

W ostatnich latach nastąpił wzrost popularności liczby widzów esportu. Jak pokazują badania Newzoo od 2016 roku obserwuje się wzrost zainteresowania turniejami esportowymi i to zarówno wśród widzą okazjonalnych jak i pasjonatów. Szacuje się, żę w 2019 roku łącznie rozgrywki esportowe śledziło 443 widzów. Przewidywanie mówią o tym, że roczna stopa wzrostu wyniesie około 10 procent i przełoży się na 646 milionów widzów do 2023 roku. 

Dużą zasługę w rozwoju popularności esportu mają platformy streamingowe, które zaczynają być coraz bardziej costępne. Szacuje się, że większość streamerów wciąż do transmitowania swoich rozgrywek używa Twitcha (91,1 procent udziału w rynku). Platforma ta w ostatnich miesiącach odnotowała wzrost liczby kanałów transmitujących na żywo. W 2020 r. wzrost w tej kategorii wyniósł 69 procent, przy średniej liczbie 83 900 kanałów na żywo. Oznacza to, że fani eSportu są bardzo aktywni i zaangażowani w treści. Na żywo Zmagania esportu można również śledzić w serwisach bukmacherskich obecnych na polskim rynku. Streaming online z wydarzeń oferują między innymi: STS, forBET, LV BET, Totalbet, PZBuk i FORTUNA.

Esport w zakładach bukmacherskich online

Badania wskazują, że wzrost zainteresowania esportem widać również w zakładach bukmacherskich. Agencja badawcza 2CV przekonuje, że przychody z hazardu e-sportowego na świecie podwoją się z 7 mln dolarów w 2019 r. do 14 miliardów dolarów w 2020 r. Motorem napędowym zainteresowania sportami elektronicznymi była epidemia koronawirusa, która spowodowała, że większość tradycyjnych sportów musiało zostać zamkniętych, a część osób przeniosła swoją aktywność do sieci. Według badań 2CV aż 30 procent osób, które stawiają zakłady na esporty zaczęło to robić w ciągu ostatnich miesięcy. Na ten moment największą barierą rozwoju dla tego segmentu jest mała wiedza użytkowników na temat obstawiania esportu. We wspomnianym badaniu 62 procent respondentów stwierdziło, że potrzebuje więcej informacji na temat sektora, zanim zacznie grać w e-sporcie

Esport na dobre zagościł w pierwszej dziesiątce dyscyplin najchętniej obstawianych przez naszych graczy i cały czas zyskuje na popularności. Dlatego inwestujemy w budowę jeszcze większej rozpoznawalności wśród fanów esportu – nieustannie rozwijamy ofertę, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom graczy – Mateusz Juroszek, prezes STS.

Jak obstawiać esport – zakłady bukmacherskie porady

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, większość osób obawia się obstawiać esport ze względu na fakt, że słabo zna rynek. Chcąc ułatwić nieco zadanie przygotowaliśmy listę najważniejszych turniejów esportowych, na których zawsze występują najlepsze organizacje na świecie, a dzięki temu w trakcie ich trwania możesz znaleźć dużo pomocnych opracowań i zapowiedzi. Przyda Ci się to w zrozumieniu specyfiki obstawiania esportu w zakładach bukmacherskich.

  • The International Dota2 Championships
  • ELEAGUE
  • Capcom Pro Tour
  • Call of Duty Championship
  • eGames
  • Evolution Championship Series
  • Major League Gaming
  • Intel Extreme Masters
  • Battle.net World Championship Series
  • Halo World Championships
  • League of Legends World Championships
  • World Electronic Sports Games

Mogłeś zauważyć, że rynki zakładów towarzyszących wydarzeniom nie są jeszcze zbyt rozbudowane, dlatego nie będziemy ukrywać, że ciężko może być ustrzelić dobry kurs w zakładach na esport. Jeśli jesteś początkującym graczem to polecamy spróbowanie swoich sił w zakładach długoterminowych, ponieważ w czasie największych turniejów światowa czołówka jest mniej więcej taka sama, a o wygranej decydują detale. W rynki zakładów dotyczące wygranych na poszczególnych mapach, liczby zabójstw w grze zalecamy zostawić profesjonalistom. Najwięcej funu sprawia obstawianie esportu w formule na żywo. Oferta polskich zakładów bukmacherskich jest pod tym względem bogata, a Ty jako gracz możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i obserwując rywalizację będziesz w stanie pojąć zasady obstawiania esportów. 

Esport zakłady bukmacherskie w Polsce i ich zaangażowanie

Esport bukmacher

Firmy bukmacherskie starają się pozyskać fanów esportu między innymi poprzez podpisywanie umów sponsoringowych. Przykładem tego typu działań jest wspomniana wcześniej umowa pomiędzy STS, a Pawłem ‘innocentem’ Mockiem i Damianem „Nervariena” Ziają. Wizerunek obu gamerów wykorzystywany jest przy akcjach promocyjnych i klipach reklamowych. forBET poszedł w nieco inną stronę i postanowił zostać głównym sponsorem polskiej organizacji esportowej x-kom AGO. eWinner jest natomiast sponsorem strategicznym Polskiej Ligi Esportowej. Były zawodnik organizacji Virtus.pro Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski jest natomiast ambasadorem bukmachera LV BET.

Polish Esport Cup 2020

Counter Strike: Global Offensive pozostaje najczęściej wybieraną grą w polskich zakładach bukmacherskich. Dlatego też sekcja z zakładami na CSa jest najbardziej rozbudowana i też najwięcej wydarzeń towarzyszy tej grze. Jednym z ważniejszych eventów polskiej branży esportowej jest Polish Esport Cup. W ostatnim czasie organizatorzy zmienili formułę i kilkutygodniowe ligi zostały zastąpione przez trzy krótkie cykle turniejowe. Każda z edycji jest tworzy niezależny turniej skierowany zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych graczy. O tym jak popularnych formatem stał się Polish Esport Cup najlepiej świadczą liczby. Relacje i transmisje z pierwszej edycji PEC, rozegranej w kwietniu i czerwcu 2020, obejrzało ponad 1 300 000 unikalnych użytkowników, a zasięg postów w kanałach social media przekroczył 1 250 000 wyświetleń. Udział w turnieju wzięło aż 7 tysięcy graczy, a w puli nagród znalazło się 50 000 zł. Oczywiście każdy z turniejów Polish Esport Cup można obstawiać w polskich legalnych zakładach bukmacherskich online.

Historia esportu

Jeszcze nie tak dawno „esport” brzmiał w Polsce bardzo egzotycznie, a sama dyscyplina kojarzyła się raczej z państwami Azji. Jednak kolebki esportu należy szukać znacznie bliżej znanej nam kultury. Okazuje się, że pierwsze w historii kompetycje esportowe rozegrano w USA, na terenie Uniwersytetu Standford, w 1972 roku. Uczestnicy tamtejszych potyczek swoje umiejętności testowali w grze o nazwie Spacewar wyprodukowanej w 1961 roku. Zasady rozgrywki były proste – gracz wcielał się w pilota statku kosmicznego a jego zadaniem, było zestrzelenie statku przeciwnika.

Jednakże dopiero 9 lat później, w 1981 roku miało miejsce wydarzenie, które wyryło się głęboko w sercach fanów gier i jest uznawane za pierwsze zawody esportowe o tak dużej skali. Wówczas, w USA, firma Atari zorganizowała „The Space Invaders Championship”. Był to turniej, w którym gracze rywalizowali w grze The Space Invaders, a ich zadaniem było osiągnięcie jak najwyższego wyniku. Wydarzenie to przyciągnęło blisko 10 tysięcy graczy z całego kraju.

The Space Invaders Championship E-sport class=
Źródło: reddit.com

Esport w liczbach

Sporty elektroniczne na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskały wiele na popularności. Niewątpliwy wpływ na taki stan rzeczy miały ogólna dostępność do komputerów i konsol oraz dostęp do szybkiego internetu. Pokolenie Z, które wychowało się na grach, dzisiaj zaczyna uwydatniać swoje potrzeby rynkowe. Jedną z nich są kompetycje w grach online. W związku z tym widzów rozgrywek esportowych wciąż przybywa.

Oglądalność esportu

Wyniki oglądalności spotkań esportowych na przestrzeni lat 2018-2023.

Na poniższym wykresie przedstawiono wyniki oglądalności poczynań esportowych w latach 2018-2023. Zaznaczyć trzeba, że rok 2023 ujęty został jako przewidywania co do wielkości zainteresowania widzów tą dyscypliną.

Esport zakłady bukmacherskie
Esport zakłady bukmacherskie

Widzów podzielono na dwie kategorie – entuzjastów sportów elektronicznych (kolor niebieski) – czyli takich, którzy systematycznie oglądają potyczki esportowe. A także na widzów okazjonalnych. Jak widać, na przestrzeni lat liczba widzów wzrastała i zgodnie z oczekiwaniami ma wzrosnąć do poziomu 646 milionów widzów w roku 2023. Co ciekawe, można zaobserwować szybsze tempo wzrostu widzów okazjonalnych w stosunku do entuzjastów. Może to być podstawą daleko idących wniosków jakoby esport, był odpowiedni dla szerszej gamy widzów.

Jednakże dane same w sobie niewiele nam ukażą, jeśli ich odpowiednio nie zestawimy. Zatem w celu uzyskania dokładniejszej perspektywy odnośnie do popularności sportów elektronicznych, wyniki porównano z popularnością 10 najchętniej oglądanych dyscyplin sportów tradycyjnych.

Dyscyplina sportowaSzacowana liczba widzów w 2020 roku
1.Piłka nożna3,5 mld
2.Krykiet2,5 mld
3.Koszykówka2,2 mld
4.Hokej na trawie2 mld
5.Tenis ziemny1 mld
6.Siatkówka900 mln
7.Tenis stołowy850 mln
8.Baseball500 mln
9.Esport495 mln
9.Futbol amerykański410 mln
10.Golf390 mln
Esport zakłady bukmacherskie

Zgodnie z oczekiwaniami, w 2020 roku esport ma przyciągnąć przed ekrany 495 milionów osób. Taki wynik zapewniłby sportom elektronicznym 9. lokatę tego zestawienia, pokonując takie dyscypliny jak golf czy futbol amerykański. Niewiele, bo jedynie 5 milionów, dzieliłoby go od 8. miejsca rankingu, które zajmuje baseball. Zatem gdyby traktować esport jako pełnoprawną dyscyplinę sportów tradycyjnych, z pewnością zająłby miejsce w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sportów świata.

Biorąc na wzgląd, iż esport jest stosunkowo młodą dyscypliną, rozsądnym byłoby zakładać, iż z upływem czasu będzie on zajmował coraz to wyższe lokaty wyżej podanego rankingu.

Przychody z rynku esportowego

Wraz z rozwojem branży esportowej wzrastają także przychody z tego rynku. Jak wynika z dostępnych danych, w 2020 roku przychody z ogólnoświatowego rynku esportowego mają wynieść 1059,3 milionów dolarów. W 2023 roku przewiduje się wzrost w porównaniu z rokiem bieżącym o ponad 500 milionów dolarów i końcowy przychód ma wynieść prawie 1,6 miliarda dolarów amerykańskich.

Przychody z rynku esportowego na przestrzeni lat 2018-2023

Przychody z rynku esport zakłady bukmacherskie
Esport zakłady bukmacherskie

Skąd jednak pochodzą te pieniądze?

Jak już ustalono, przychody z rynku esportowego na rok 2020, mają wynosić ponad 1 miliard dolarów amerykańskich. Warto zwrócić uwagę, iż lwią część tego tortu stanowią pieniądze od sponsorów (58% ogólnych przychodów). Nie bez przyczyny uważa się, że esport jest dziedziną, w którą obecnie głównie się inwestuje, by w późniejszym okresie móc zbierać owoce tych działań.

Przychody z rynku esportowego w 2020 roku według segmentów

Przychody z rynku esportowego w 2020 esport zakłady
Esport zakłady bukmacherskie

Skoro wiemy już, że esport prosperuje dobrze głównie za sprawą sponsorów, odpowiedzmy sobie na kolejne pytanie – jakie branże inwestują w esport.

Sponsoring w esporcie

Okazuje się, że markami, które głównie inwestują w esport, są te związane z dobrami konsumpcyjnymi, technologią oraz odzieżą. Łącznie wydatki sponsorów z tych branż stanowią aż 65% wydatków sponsorskich ogółem.

Wydatki sponsorskie na esport według branż w 2019 roku

esport - sponsoring
Esport zakłady bukmacherskie

Uzasadnieniem wysokich udziałów sponsorskich pochodzących od firm związanych z dobrami konsumpcyjnymi, może być fakt, iż dzisiejsza młodzież nie ogląda telewizji, nie czyta gazet oraz rzadko kiedy słucha radia. W związku z powyższym marki szukają nowych mediów poprzez które mogą dotrzeć do potencjalnych klientów. Rozgrywki esportowe mogą być odpowiednim miejscem na kampanie marketingowe.

Wysoki udział branży technologicznej w rynku esportowym ma niewątpliwy wpływ na rozwój akcesoriów dedykowanych do kompetycji esportowych. Nie trzeba śledzić rynku esportowego, by zauważyć, że w najpopularniejszych sieciach sklepów oferujących sprzęty elektroniczne, znajdziemy specjalnie oddzielone działy skierowane do graczy.

Przychody z esportu

W esporcie podobnie jak w dyscyplinach sportów tradycyjnych, fani, utożsamiają umiejętności poszczególnych zawodników ze sprzętem, jakim się posługują. Zatem skłonni są wydać spore pieniądze, żeby zwiększyć swoje umiejętności (np. poprzez zakup myszki z lepszym sensorem, klawiatury mechanicznej, czy monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania). Segment technologiczny zdecydowanie odnalazł niszę rynkową, którą stara się zaspokoić.

Wróćmy jednak na chwilę do historii sportów elektronicznych. Jak wiemy pierwsze kompetycje esportowe, rozegrano w USA w 1981 roku (The Space Invaders Championship). Czy kolebka esportu, jaką niewątpliwie są Stany Zjednoczone, jest realnym beneficjentem rynku esportowego prawie 30 lat później?

Udział w światowych przychodach z esportu według regionu w 2019 roku

Udział w światowych przychodach z esport zakłady bukmacherskie
Esport zakłady bukmacherskie

Jak wynika z załączonego wykresu, Ameryka Północna, na której kontynencie leżą Stany Zjednoczone, w 2019 osiągnęła 37% udziałów w przychodach z rynku esportowego. Jest to wynik, którego kolebka sportów elektronicznych nie może się powstydzić. Kraje Azji (Chiny oraz Korea Płd.), tak często kojarzone ze sportami elektronicznymi, w 2019 roku łącznie stanowiły 25% przychodów rynku sportów elektronicznych.

Ktoś jednak ten rynek musi napędzać – innymi słowy, żeby istniał rynek esportowy, muszą istnieć zawodnicy.

Gracze profesjonalni – czyli kiedy esport przestaje być tylko zabawą

Zarabianie z grania w gry może kojarzyć się z czymś wyjątkowo przyjemnym i mało angażującym. Prawda jest jednak nieco inna.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że grafik zawodników esportowych nie należy do sztywnych. W związku, z czym może się on różnić w zależności od podejmowanych danego dnia czynności (inaczej będzie wyglądał dzień, w którym drużyna rozgrywa tak zwane oficjalne spotkania, inaczej też będzie miał się harmonogram dnia, w którym przewidywany jest wyjazd na zawody). Suma summarum zawodnicy nie rzadko pracują 6-7 dni w tygodniu.

Treningi profesjonalnych graczy esportowych

Organizacje szczególny nacisk kładą na trening formacji. Dlatego też nieodłącznym elementem dnia każdego zawodnika jest podnoszenie swoich umiejętności. Wyróżniane są dwie formy treningu – indywidualny oraz zespołowy. W grafiku dziennym czas na trening zamyka się w przedziale od 5 do nawet 12 godzin. Z czego na trening indywidualny gracze poświęcają średnio od 2 do 3 godzin. Pozostały czas przeznaczony jest na trening zespołowy. Podczas dnia treningowego formacje m.in. obmyślają oraz ćwiczą taktyki, analizują popełniane w przeszłości błędy, analizują grę potencjalnego przeciwnika, grają spotkania sparringowe, a także ćwiczą komunikację.

W dniach, w których formacje rozgrywają spotkania o stawkę (nawet kilka spotkań w ciągu dnia), trening sprowadza się jedynie do tak zwanej „rozgrzewki” przed spotkaniem. Zawodnicy muszą jednak odpowiednio przygotować się mentalnie do takich potyczek, gdyż gra na najwyższym poziomie wymaga wysokiej koncentracji. Zawodnik esportowy musi utrzymać pełne skupienie przez co najmniej 3 godziny – bo tyle przeciętnie trwają spotkania finałowe rozgrywane w formacie BO3 (best of 3).

Życie zawodowego gracza poza turniejami

Po większych turniejach zawodnicy otrzymują kilka dni wolnych od pracy. Jednakże ci, którzy cieszą się większą popularnością, często takie dni spędzają na obcowaniu ze swoimi fanami. Najczęściej wówczas prowadzą transmisje na żywo na platformach streamingowych bądź kontaktują się poprzez media społecznościowe.

Przez ten cały czas zawodnicy narażeni są na różne kontuzje, w tym: kręgosłupa, nadgarstka, a nawet zmęczenie psychiczne. Dlatego też wiele topowych organizacji zatrudnia dietetyków, psychologów czy fizjoterapeutów, którzy są do codziennej dyspozycji zawodników. Ludzie Ci mają z jednej strony przeciwdziałać wystąpieniu potencjalnych komplikacji, ale także optymalizować formę zawodników.

Zakłady bukmacherskie Esport

Z rolą zawodnika esportowego wiąże się również wiele podróży. Mogą one nieść za sobą wiele pozytywnych doświadczeń. Z drugiej strony, częste wyjazdy mogą negatywnie wpływać na relacje rodzinne czy partnerskie graczy.

Jak ukazano wcześniej, firmy sponsorskie cechują się znacznymi udziałami w przychodach z rynku esportowego. Z tego powodu część czasu zawodnicy poświęcają na uregulowanie partnerskich zobowiązań. Gracze często wykorzystywani są w reklamach marki, która ich finansuje. Jednym z większych wydarzeń w komercyjnym posłużeniu się wizerunkiem gracza esportowego do celów reklamowych jest historia Jarosława „Pashy” Jarząbkowskiego. Ówczesny zawodnik formacji Virtus.pro wystąpił w reklamie rosyjskiego Media Expert. Innym przykładem może być Olof „olofmeister” Kajbjer, który wystąpił w spocie promującym jogurt.

Jak widać praca profesjonalnego gracza, to mało przyjemności i jeszcze więcej pracy. W związku z tym, czy warto poświęcać swoje życie dla gier? Czy to się opłaca?

Ile zarabiają zawodowi gracze w esporcie?

Otóż, jak pokazują statystyki, gracze esportowi zarabiają kwoty, o których przeciętny pracownik biurowy może co najwyżej pomarzyć. Wszyscy, spośród 10 najbogatszych zawodników sportów elektronicznych związani są z grą Dota 2. Najwięcej w historii, bo prawie 7 mln dolarów zarobił Johan „N0tail” Sundstein. Nieco mniejszym, bo zarobkiem oscylującym wokół 6,5 mln dolarów, mógł pochwalić się Jesse „JerAx” Vainikka. Ostatnie, bo 10. miejsce rankingu, zajął Lasse „Matumbaman” Urpalainen i zarobił 3,63 mln dolarów.

Wiodący zawodnicy esportowi według ogólnych zarobków w 2020 roku

zawodnicy esport zakłady bukmacherskie
Esport zakłady bukmacherskie

Turnieje i pule nagród

Każda z dyscyplin esportowych posiada jeden, najbardziej prestiżowy turniej. W przypadku Counter Strike: Global Offensive są to turnieje rangi major, których pula nagród sięga miliona dolarów. Dla League of Legends są to turnieje World Championship, natomiast dla Dota 2 są to turnieje The International.

W przypadku CS:GO sam udział w turnieju rangi major gwarantuje zawodnikom udział w zysku, z emitowanych przez producenta gry naklejek-autografów. Naklejki te sprzedawane są za pośrednictwem rynku Steam. Na turniej można dostać się poprzez przejście przez otwarte kwalifikacje lub za sprawą bezpośredniego zaproszenia od organizatora kompetycji. Na turniejach rangi Major organizacje walczą przede wszystkim o prestiż i wysokie nagrody związane ze zwyciężeniem w turnieju. Drużyna, która stanie na najwyższym podium zabiera do domu $500 000, za drugie miejsce przyznawane jest $150 000.

Rekordowe pule nagród osiągane są w przypadku turniejów z gry Dota 2. Wszystko to dzięki organizatorom eventu oraz społeczności gry. Otóż firma Valve, która jest twórcą gry, przeznacza na turniej określoną kwotę (w roku 2019 była to równowartość 1,6 miliona dolarów), natomiast pozostała część całkowitej puli pochodzi od społeczności gry. Gracze mają możliwość zakupu DLC do gry (tzw. Battle Pass), z którego 25% sumy z przychodów wchodzi do ogólnej puli nagród turnieju. Nagroda za pierwsze miejsce turnieju jest równowartością 45,5% z ogólnej puli nagród, drugie miejsce otrzymuje 13% natomiast dla trzeciego miejsca, przewidziano 9% z całkowitej kwoty. W ten sposób, w 2019 roku zwycięzca turnieju The International (OG esports) zgarnął ponad 15 mln dolarów. Aby wziąć udział w turnieju, należy przejść przez otwarte kwalifikacje bądź uzyskać zaproszenie od organizatora eventu.

Poniżej przedstawiono ranking turniejów esportowych rozegranych do 2019 roku, ze względu na pulę nagród.

Turnieje esport zakłady bukmacherskie
Esport zakłady bukmacherskie

Transmisje rozgrywek esportowych

Podobnie jak w przypadku sportów tradycyjnych, finały potyczek esportowych rozgrywane są w miejscach, które umożliwiają większej widowni czerpanie radości, z szansy dopingowania swoich ulubionych zawodników na żywo. Jako że rozgrywki esportowe odbywają się w różnych, niekiedy bardzo oddalonych od siebie miejscach na naszym globie – trudnym staje się uczestniczenie we wszystkich eventach osobiście.

Naprzeciw wychodzą platformy streamingowe, które prowadzą transmisje z takowych spotkań (np. Twitch.tv). Ostatnimi czasy również telewizja zainteresowała się dużym popytem na esport, w rezultacie czego wykupiła prawa do transmisji turniejów. Przykładem kanałów telewizyjnych, które transmitują rozgrywki esportowe, są: SkySports, FOX Sports, Polsat Games, Ginx, E-SportTV, TVP Sport, a także Gametoon.

Skoro telewizja zainwestowała pieniądze w esport, to intuicyjnym jest zapytać – jak wysoką oglądalnością cechują się turnieje esportowe.

Jak wynika z dostępnych danych, które ukazują najchętniej oglądane turnieje esportowe do 2018 roku, największą liczbą widzów mógł pochwalić się turniej Mid-Season Invitational (rozgrywki League of Legends). Event ten przyciągnął przed ekrany 60 milionów widzów. Drugie miejsce zajął turniej, który w 2017 roku odbył się na południu Polski – w Katowicach (Intel Extreme Masters Katowice 2017). Cieszył się on oglądalnością na poziomie 46 milionów widzów. Pomimo faktu, iż turnieje gry Dota 2 charakteryzują się bardzo wysokimi pulami nagród, to w zestawieniu 15 najchętniej oglądanych turniejów, zajęły dopiero 13. pozycję (The International 2014).

Najchętniej oglądane turnieje esportowe do 2018 roku

Najpopularniejsze turnieje esport zakłady bukmacherskie
Esport zakłady bukmacherskie

Esport fanbase

W sportach elektronicznych możemy spotkać się z organizacjami esportowymi. Organizacje te są czymś na wzór klubów sportowych, które wiążą kontraktem zawodników. W zamian oferują graczom stabilizacje poprzez wypłacane pensje, zapewniają zaplecze treningowe, prowadzą kampanie marketingowe, oferują dostęp do psychologów, dietetyków czy fizjoterapeutów oraz pokrywają wszystkie koszty związane z uczestnictwem w turniejach. Pokusiliśmy się sprawdzić, jaką popularnością cieszą się poszczególne organizacje. Fanbase oceniliśmy na podstawie ilości polubień klikniętych na fanpage tychże organizacji, na facebooku (wyniki zestawiono poniżej).

Organizacją esportową, która mogła cieszyć się największą liczbą fanów, była ta o nazwie Fnatic (ok. 2,5 mln polubień). Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, gdyż dywizje CS:GO oraz LoL tej organizacji osiągały liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, jeśli mielibyśmy porównać popularność organizacji Fnatic, z którąś z drużyn Bundesligi (piłka nożna), to byłoby jej najbliżej do FC Schalke 04 (ok. 2,8 mln polubień).

Liczba fanów poszczególnych organizacji esportowych na Facebooku w 2020 roku

Liczba fanów organizacji e-sport
Esport zakłady bukmacherskie

Esport w zakładach bukmacherskich – podsumowanie

Jak ukazano w powyższej analizie, esport po prawie 30 latach od pamiętnego turnieju „The Space Invaders Championship” ma się wyśmienicie. Jestem skłonny stwierdzić, iż nikt wówczas nie spodziewał się, do jakich rozmiarów może urosnąć rynek związany ze sportami elektronicznymi. Dzisiejszy esport to nie tylko granie w gry, to także profesjonalne podejście do potyczek, wielki rynek oraz rzesza fanów. Działania organizacji esportowych można porównać do tych związanych ze sportami tradycyjnymi. W końcu coraz częściej, osobistości związane ze sportami tradycyjnymi próbują swoich sił na rynku sportów elektronicznych. Przykładem może być były współwłaściciel Legii Warszawa, który swoje środki zainwestował w esportową formację AGO Gaming.

Esport jako dyscyplina może być dobrym substytutem dla sportów tradycyjnych, szczególnie jeśli mówimy o nim z perspektywy zawodnika. Dobrym przykładem może być przypadek Olofa „olofmeistera” Kajbjera, który w wyniku kontuzji zmuszony był zaprzestać uprawiania piłki nożnej. Jako że w każdym sportowcu drzemie potrzeba rywalizowania, Olof szybko uzupełnił tę lukę, odnajdując możliwość konkurowania w grach. Decyzja ta przyczyniła się do jego prężnego rozwoju na ścieżce zawodnika esportowego. Należy dodać, że nie jest to odosobniony przypadek. W związku z tym, zarówno sporty tradycyjne, jak i te elektroniczne zdają się posiadać wspólny mianownik, którym jest aspekt rywalizacji.