Co oceniać u bukmachera?

Jakie aspekty można ocenić pisząc recenzję bukmachera? Ten krótki poradnik podpowie kilka kategorii i wskazówek, które pomogą Ci wystawić odpowiednią opinię bukmacherowi.

Wysokość kursów / prowizji bukmachera

Wysokość kursów jest z pewnością jednym z najważniejszych aspektów oceny bukmachera. Najlepiej jest porównać te wartości do konkurencji, gdyż to właśnie w tego typu zestawieniu widoczne będą największe różnice. To, jakie warunki zakładów oferuje buk jest nierozłącznie powiązane z wysokością prowizji/marży, jaką sobie założył.

I tak można umownie przyjąć, że marża poniżej 5% daje wynik bardzo dobry, natomiast od 5% do 7% to wciąż wysokość akceptowalna. Jeśli mamy marżę na poziomie 7-10% to możemy powiedzieć, że taki zakład jest słaby, a powyżej 10% tragiczny, a marża zupełnie nieakceptowalna.

Oferta zakładów

Kolejną ważną cechą jest zasobność oferty zakładów, czyli de facto jak duży mamy wybór na postawienie typu. Liczy się tu zarówno liczba dostępnych sportów i lig, ale także różnorodności w rynkach bukmacherskich, czyli wariantach gry. Poza klasycznym 1×2 powinniśmy sprawdzić czy mamy jakieś inne ciekawe i oryginalne możliwości. Jeśli tak – dajmy ocenę wyżej.

Bonusy i dodatkowe oferty

Jak to bywa w biznesie, często wygrywa ten, kto da więcej gratisów. I tu bukmacherzy prześcigają się w ofertach specjalnych. Są dość dynamiczne, więc miejcie na uwadze, że coś, co jeszcze do niedawna obowiązywało może być już nieaktywne. Najpopularniejsze oferty to te powitalne, ponieważ to one sprowadzają nowego gracza. Oprócz tego są także promocje sezonowe i bardziej stałe (np punkty lojalnościowe), które mają za zadanie utrzymać gracza jak najdłużej u danego buka.

Warto przestudiować te oferty i wybrać coś, co będzie najkorzystniejsze w danym momencie oraz w najbliższej przyszłości. Pamiętajcie, aby za każdym razem sprawdzać warunki do otrzymania bonusu. Bywają podchwytliwe albo naprawdę wygórowane!

Zakłady i transmisje live

W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest stawianie zakładów na żywo. Szybka rozgrywka, bezzwłoczna informacja zwrotna – tego chcą dzisiejsi gracze. Grając live mogą być także bardziej impulsywni, podatni na chęć szybkiego rewanżu, co z kolei z pewnością cenią sobie bukmacherzy. Warto zatem sprawdzić co ciekawego oferuje w tej kategorii bukmacher – czy można za pośrednictwem jego kanału oglądać transmisje z wydarzeń na żywo czy mamy do dyspozycji tylko wizualizacje. W tym przypadku warto także ocenić zasobność oferty.

Proces rejestracji

Co do zasady zdecydowana większość procesów zakładania kont u bukmacherów odbywa się na identycznych zasadach. Różnica polega na tym czy mamy możliwość założenia konta tymczasowego, które – co prawda jest ograniczone pod względem funkcjonalności, ale nie wymaga udostępniania wszystkich danych (zwłaszcza skanu dowodu osobistego) przy pierwszej rejestracji. Jeśli zatem nie chcesz od razu przekazywać swoich wszystkich danych, opcja niepełnej rejestracji może być plusem, jaki możesz dodać do oceny bukmachera.

Obsługa klienta

Większość bukmacherów umożliwia graczom kontakt przez czat. Jest to dość wygodna forma komunikacji, którą dodatkowo można zarchiwizować na maila. Tu różnić się będą przede wszystkim godziny i dni funkcjonowania biura obsługi klienta oraz jakość świadczonych usług – kompetencje konsultantów oraz chęć pomocy.

To chyba jedna z najbardziej nieobiektywnych kategorii ze względu na obecność czynnika ludzkiego po obydwu stronach. Nie mniej jednak warto pochylić się nad jakością obsługi, ponieważ w wielu przypadkach pomoc, jaką otrzymujemy jako gracze, w dużej mierze zależy od poziomu zaangażowania osób znajdujących się po stronie reprezentującej bukmachera. 

Metody płatności

Wielu graczy bagatelizuje kwestię dostępnych metod płatności, lecz kończy się to najczęściej z czasem, kiedy musi z nich skorzystać. Tu zasada jest prosta – im większy wybór, tym lepiej. W sytuacjach, gdzie do akcji angażujemy swoje pieniądze musimy czuć się komfortowo. Duże poczucie bezpieczeństwa może sprawić, że gracz wpłaci większą sumę pieniędzy do bukmachera, bo nie będzie się obawiał, że jego depozyt nie trafi na konto.

Z kolei dla gracza bardziej istotna jest kwestia opcji wypłaty środków. U większości bukmacherów jedyną możliwą metodą jest wypłata na konto bankowe z zachowaniem standardowych terminów. W kilku miejscach dostępna jest możliwość szybkiej wypłaty. Komfort w korzystaniu z określonych metod płatności zależy zatem od ich dostępności u danego bukmachera – jeśli oferowane przez niego opcje finansowe są dla Ciebie korzystne (lub nie), możesz je ocenić. Kwestie wpłat i wypłat zaliczają się do tych najczęściej komentowanych i problematycznych. O tym, jakie jeszcze problemy z bukmacherem występują najczęściej, możesz przeczytać w poradniku TrustBet.

Strona internetowa i mobilna

Słaba strona internetowa, która jest brzydka, niefunkcjonalna lub awaryjna potrafi przegonić gracza nawet najbardziej zasobnego serwisu. Nikogo nie będą interesowały niskie marże, jeśli będzie miał problem z postawieniem zakładu. Dziś użytkownik nie czeka aż strona się załaduje, nie będzie szukał informacji, których nie może znaleźć w kilka sekund, nie będzie także funkcjonował w środowisku, które nie odpowiada mu wizualnie. 

To samo lub nawet w większym stopniu, dotyczy komórek. Zdecydowana większość z nas korzysta ze swoich smartfonów, gdzie tylko może – także i do obstawiania meczy. Wielu dużych bukmacherów posiada własną aplikację mobilną, co na pewno zasługuje na dodanie plusika przy ocenie. Jeśli nie możemy skorzystać z takiej opcji, na pewno responsywność strony pod komórki powinna być odpowiednio dopracowana, aby móc korzystać z serwisów bez problemów także na tych urządzeniach. W dzisiejszych czasach to absolutna podstawa!

Jeśli zatem strona podoba Ci się, dobrze działa, nie musisz niczego długo szukać i możesz swobodnie korzystać z niej przez komórkę – jak najbardziej uwzględnij to w swojej recenzji.

Ranking bukmacherów tworzony przez graczy

Mamy nadzieję, że powyższe kategorie okażą się dla Ciebie pomocne w napisaniu fajnej recenzji bukmachera i ocenić go biorąc pod uwagę wiele czynników. Zależy nam na tym, aby opinie dodawane przez użytkowników były jak najbardziej rzetelne, ponieważ to gracze tworzą ranking bukmacherów w TrustBet.