Valuebet jak znaleźć?

Jak znaleźć Value Bet?

Marietta Stachak
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(32 głosów)

„Value bet” w wolnym tłumaczeniu oznacza wartościowy zakład. Wielu początkujących typerów myli to pojęcie z sure betem, czyli popularnym „pewniakiem”. Chociaż rzeczywiście valuebet jest czymś bardzo pożądanym, tak naprawdę w większości przypadków nie zapewni nam niemal pewnego zarobku. W rzeczywistości value betting opiera się na umiejętności znalezienia zakładów o kursach mających wysoką wartość, a następnie odpowiednie operowanie stawkami, za jakie będziemy je obstawiać. Pokażemy Wam jak znaleźć valuebet, jak obliczyć valuebet i o co w tym wszystkim chodzi.

Umiejętność prawidłowego oszacowania wartości zakładu, czyli value bet jest kluczem do sukcesu w obstawianiu, a co za tym idzie, drogą do wysokich zysków z typowania. Jeśli więc chcesz zmaksymalizować swoje dochody z obstawiania meczów to trafiłeś w dobre miejsce. Przeczytaj nasz artykuł, by zgłębić tajniki obstawiania valuebet i wejść na wyższy poziom wtajemniczenia w zakładach bukmacherskich.

Jak obliczyć valuebet?

No dobra, zapytacie najpewniej, gdzie w tym wszystkim jest haczyk? Jak obliczyć valuebet? Niestety, sztuka prawidłowego szacowania value bet nie jest sama w sobie tak prosta jak brzmi samo założenie value bettingu. Niemniej, jeśli posiadasz odpowiednio dużą wiedzę na temat danej dyscypliny sportowej i wiesz w jaki sposób bukmacherzy ustalają kursy, to masz szanse na spore zyski.

Najczęściej stosowane równanie na obliczanie value bet przedstawia się następująco:

Wartość zakładu = (prawdopodobieństwo wygranej x kurs) – 1

Sprawdźmy jak teoria tego działania działa w praktyce na przykładzie zakładu dwudrogowego na zwycięzcę spotkania, znanego chociażby z meczów tenisowych. Dajmy na to, że w meczu biorą udział dwaj równi sobie zawodnicy. Ich szanse na wygraną wynoszą 50%. Załóżmy, że bukmacher oferuje na wygraną jednego z nich kurs w wysokości 2,20, a więc po przystawieniu do wzoru otrzymamy następujący wynik:

(50% x 2,20) – 1 = 1,10 – 1 = 0,10

Wynik tego równania jest dodatni, a więc mamy do czynienia z wartościowym zakładem valuebet. Jeśli jednak otrzymalibyśmy wynik ujemny, dany zakład miałby niską wartość, a co za tym idzie nie byłby opłacalny do obstawiania 

Żeby to potwierdzić, możemy również przeliczyć szanse jakie na wygraną ma dany zawodnik według bukmachera na procenty. Zdaniem bukmachera, szanse na wygraną gracza #1 wynoszą 45,45%, co obliczamy poprzez podzielenie kursu dziesiętnego przez 1, a więc: 

 1/2,20 = 45,45 (%)

Jasne staje się, że kurs na zwycięstwo tego zawodnika został przez bukmachera zawyżony. W praktyce opłaca się postawić na jego wygraną. Należy zauważyć, że im większa jest rozbieżność pomiędzy prawdopodobieństwem a kursem wystawionym przez bukmacherów, tym większe będzie value danego zakładu. 

Na czym polega value betting? 

Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku samo zrozumienie sensu zakładów bukmacherskich. Nie chodzi w nich wyłącznie o prawidłowe wytypowanie jak największej liczby spotkań, tylko przede wszystkim o maksymalizację naszych zysków. Obstawianie typów o niskich u kursach przy niezbyt atrakcyjnym yieldzie nie zagwarantuje nam na dłuższą metę satysfakcjonujących dochodów. Zapewni nam je za to value betting, zarówno w zakładach online, jak i stacjonarnych.

Kluczem do skutecznego obstawiania valuebet jest więc tak naprawdę wyszukiwanie niedoszacowanych kursów u bukmacherów. Jako wprawieni typerzy powinniśmy więc poddawać w wątpliwość oferty operatorów zakładów wzajemnych i wynajdywać perełki kursowe, które mogą zagwarantować nam wysoki zysk.

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to nierówny pojedynek – w końcu zatrudnieni przez bukmacherów analitycy wyposażeni są w potężne narzędzia – to wprawiony typer na pewno nie będzie na straconej pozycji. Bukmacherzy oferują do obstawiania tysiące zakładów praktycznie w każdym tygodniu. Zadaniem typera polującego na value bet będzie ograniczenie się do zaledwie kilku z nich. 

Valuebet – kilka praktycznych porad

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, których warto trzymać się podczas obstawiania valuebet.

Wylicz kursy samemu 

Najlepszym sposobem na obliczenie prawdopodobieństwa wystąpienia rezultatu zdarzenia jest samodzielne wyliczenie kursów na dany rynek. Należy to zrobić na podstawie wszystkich informacji jakie możemy na jego temat znaleźć.  Pozwoli to nam porównać je z ofertą bukmacherów i sprawdzić czy kurs na dany zakład został niedoszacowany czy przeszacowany. 

Skup się na prawdopodobieństwie, nie na faworytach i underdogach

Jak obliczyć valuebet?

Valuebet opiera się przede wszystkim na umiejętności oszacowania szans wystąpienie danego zdarzenia w sposób dokładniejszy od bukmacherów. Musimy więc skupić się na oszacowaniu prawdopodobieństwa, a nie na obstawianiu najpewniejszych zakładów. Jak wiadomo, faworyci nie zawsze wygrywają. Stąd nie powinieneś wahać się, czy obstawić wygraną teoretycznie słabszej drużyny, jeśli wyliczyłeś, że dany zakład posiada odpowiednio wysoką wartość. W value bettingu nie chodzi w końcu o obstawianie „pewniaków”, a wykorzystywanie błędów bukmacherów.

Wyliczaj i szacuj szanse

Wielu graczom do gustu przypaść może matematyczne podejście do obliczania prawdopodobieństwa. W teorii jest ono bardziej racjonalne niż bazowanie na metodzie jakościowej oraz własnych odczuciach co do wystąpienia danego rezultatu. Musimy jednak pamiętać o uwzględnieniu wielu zmiennych, takich jak kontuzje czy morale w zespole, które mogą mieć wpływ na wynik zakładu. 

Znajdź swoją niszę 

Kolejnym kluczem do sukcesu w valuebet jest wąska specjalizacja w niektórych rynkach i dokładne zrozumienie na czym polega ich obstawianie. Gdy już zgłębisz tajniki określonego typu zakładów, będziesz w stanie samodzielnie wynajdywać rynki mające kursy odbiegające od rzeczywistego prawdopodobieństwa na ich wystąpienie.

Kryterium Kelly’ego, czyli jak wyliczyć stawkę

Jak już wspomniałam, w przypadku określania wartości zakładu bardzo pomocne mogą okazać się działania matematyczne. Mogą one być również przydatne przy wyliczaniu stawki za jaką chcemy obstawić nasz zakład, tak żeby zmaksymalizować nasze zyski w dłuższym okresie czasu. Wzór na działanie, które pozwala nam prawidłowo określić wysokość stawki wygląda następująco:

B * (p * k – 1) / (k – 1) = stawka,

przy czym:

B – to nasz bankroll, a więc budżet jakim dysponujemy na zakłady

p – to prawdopodobieństwo na wystąpienie danego rezultatu wyliczone przez gracza i wyrażone w procenach

k – to kurs na dany zakład określony przez bukmachera

Równanie to znane jest jako „Kryterium Kelly’ego” od nazwiska jego autora, Johna Larry’ego Kelly’ego – badacza w Bell Labs. Zostało opracowane przez niego w 1956 roku. Sam Kelly posiadał tytuł doktora z fizyki. Rzekomo nigdy nie korzystał z opracowanego przez siebie systemu w praktyce, w przeciwieństwie do licznego grona miłośników hazardu. Wzór przez niego stosowany ma bowiem za zadanie maksymalizację współczynnika tempa wzrostu w dłuższym okresie czasu, w przypadku gier o określonym stopniu ryzyka mających dodatnią wartość oczekiwaną.

Z Premium WIĘCEJ Dostaniesz bilety na mecz, freebety i wiele WIĘCEJ!

Opracowana przez amerykańskiego naukowca formuła może być pomocna w określeniu jaki procent naszych funduszy powinien zostać postawiony na każdym z etapów naszej gry. Jednocześnie działanie to minimalizuje ryzyko straty. Mimo iż nie daje 100% gwarancji zysku, powinno uchronić nas przed całkowitą utratą środków, o ile dysponujemy odpowiednio wysokim budżetem.

Value Bet vs Sure Bet – porównanie

Wydaje się, że mimo iż value betting może być dość skomplikowany, to sprawniejsi typerzy będą w stanie zagwarantować sobie za pomocą tej metody obstawiania spore zyski. Z pewnością wyszukiwanie value bet ma pewną przewagę nad obstawianiem sure betów, czyli wspomnianych we wstępie pewniaków. Obstawianie value bet nastawione jest na długoterminową maksymalizację zysków na podstawie z reguły atrakcyjnych kursów, a nie na obstawianie kuponów o niskich kursach. W przypadku valuebet jest to po prostu nieopłacalne i nie znajduje większego zastosowania. 

Valuebet co to?

Poza tym, gracze typujący value są w mniejszym stopniu narażeni na nałożenie limitów przez bukmacherów. Wynika to z tego, że nie notują tak wysokiej skuteczności w obstawianych przez siebie zakładach. System ten ma jednak również swoje wady. Z pewnością, nie możemy być pewni zysku, tak jak jest w przypadku gry na arbitraż. Poza tym, podobnie jak niemal każda inna strategia obstawiania zakładów bukmacherskich, value betting wymaga od gracza sporego doświadczenia w obstawianiu i odpowiedniej wiedzy na temat typowanej dyscypliny.

Czy warto obstawiać value bet? 

Z pewnością tak. Jasne jest, że strategia valuebet wymaga wysokiego poziomu wiedzy na temat samego wydarzenia. Ważne są dane statystyczne, a także umiejętności analityczne ze strony typera. Niemniej, jeśli interesujesz się obstawianą przez siebie dyscypliną i masz dostęp do dobrych źródeł informacji, to value bet może znacznie zwiększyć twoje szanse w nierównej walce z bukmacherem.

Sama wiedza na temat danej dyscypliny/wydarzenia, to jednak nie wszystko. Bardzo przydatne okazują się wszelkiego rodzaju wzory matematyczne, które nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić czas, ale również zapewnią nam dostęp do dodatkowych danych, opartych na chłodnej kalkulacji, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko straty. Dzięki temu będzie lepiej wiadomo jak obliczyć valuebet.

Należy jednak pamiętać, by stale rozszerzać nasz arsenał narzędzi do typowania. Dlatego też, polecam również korzystać z kryterium Kelly’ego, które pozwoli zminimalizować straty i zyskać pełną kontrolę nad swoim budżetem. Pamiętaj, że najlepsi typerzy, to często jednocześnie genialni analitycy, którzy wzory matematyczne, dane statystyczne i swoją wiedzę o sporcie potrafią przekuć na maksymalny zysk, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka straty. Jeśli chcesz szukać valuebet u najlepszych bukmacherów w Polsce zobacz ranking bukmacherów według graczy i specjalistów TrustBet i typuj tylko najlepsze zakłady.