skoki narciarskie zakłady bukmacherskie

Skoki narciarskie zakłady bukmacherskie

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(31 głosów)

Włodzimierz Szaranowicz określił kiedyś Adama Małysza fenomenem społecznym i socjologicznym. Słynny polski komentator nie minął się z prawdą ani trochę. Dzięki efektowi małyszomanii na początku XXI wieku jednym z najbardziej popularnym sportem narodowym były skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie także zaczęły oferować coraz więcej opcji do typowania. Miłość do skoków została podtrzymana przez Kamila Stocha. Skoczek swoimi osiągnięciami przebił słynnego wiślanina trzykrotnie stając na najwyższym stopniu podium podczas Igrzysk Olimpijskich.

Apogeum potęgi polskich skoków narciarskich przypadło na okres pracy austriackiego trenera – Stefana Horngachera. To właśnie dzięki temu szkoleniowcowi, do światowej czołówki dostali się tacy skoczkowie jak Piotr Żyła, Dawid Kubacki czy Maciej Kot. Naturalnym następstwem tej sytuacji stało się duże zainteresowanie skokami narciarskimi polskich bukmacherów. Skoki narciarskie zakłady bukmacherskie to artykuł, dzięki któremu między innymi dowiesz się jak obstawiać skoki narciarskie i gdzie obstawiać skoki. Sprawdź rankingi bukmacherów i wybierz najpełniejszą ofertę na rynku.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o skokach narciarskich

Jeśli chcesz wiedzieć jak obstawiać skoki narciarskie i poprawnie wystawiać typy na skoki narciarskie, powinieneś znać najważniejsze zasady, jakimi rządzi się ten sport. Skoki narciarskie obstawianie nie to nie jest łatwy kawałek chleba. Poniżej przestawiamy 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o skokach narciarskich.

Rywalizacja w skokach narciarskich

W trakcie sezonu Pucharu Świata organizowane są konkursy indywidualne i drużynowe. Poprzedzane są treningami, a w przypadku konkursów indywidualnych – również kwalifikacjami, w których wyłanianych jest 50 najlepszych zawodników.

Do drugiej serii konkursu głównego awansuje „30” najlepszych, którzy zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. W konkursach drużynowych bierze udział po czterech skoczków w każdej drużynie. Osiem najlepszych ekip oddaje po dwie próby. Wyniki konkursów indywidualnych i drużynowych są wliczane do klasyfikacji Pucharu Narodów (Polacy dwukrotnie ją wygrali).

Rywalizacja w skokach toczy się na trzech rodzajach skoczni:

  • normalnych (gdzie rozmiar skoczni czyli Hill Size (HS) to 85-109 metrów)
  • dużych (HS: 110-184 metrów)
  • mamucich (HS: >185 metrów)

Rywalizacja w skokach narciarskich odbywa się na trzech szczeblach

  • Pucharze Świata – rywalizują w nim najlepsi skoczkowie na świecie
  • Pucharze Kontynentalnym – stanowiącym zmagania bezpośredniego zaplecza kadr A
  • FIS CUP – będącym przetarciem dla najmłodszych zawodników przed startami ze światową czołówką

Sposób oceniania skoków narciarskich

Skoki narciarskie bukmacher
  • Na końcową notę skoczka składają się punkty za odległość, styl oraz bonus.
  • Skoczkowie otrzymują 60 punktów za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego skoczni. Po jego przekroczeniu zyskują 2,0 pkt za każdy metr na skoczni normalnej, 1,8 pkt za metr na skoczni dużej i 1,2 pkt na skoczni mamuciej. Jeśli lądują przed punktem konstrukcyjnym, wartości te odejmowane są od 60.
  • Pięciu sędziów ocenia styl próby oddawanej przez skoczków. Biorą oni pod uwagę sylwetkę i zachowanie w locie, a także lądowanie (preferowane jest zakończenie skoku charakterystycznym wypadem, tzw. telemarkiem). Arbiter może przyznać notę w przedziale 0-20. Ostatecznie, pod uwagę brane są trzy noty. Odrzuca się najwyższą i najniższą spośród przyznanych ocen. 
  • Od kilku lat na końcową notę składa się również bonus. To odejmowane lub dodawane punkty za korzystny lub niekorzystny wiatr oraz ewentualną zmianę belki startowej podczas konkursu na wyższą lub niższą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest też przeprowadzenie zawodów mimo zmiany warunków pogodowych.

Klasyfikacje i nagrody w skokach narciarskich

  • W trakcie sezonu rozgrywanych jest kilka turniejów. Oprócz tego, że są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, mają również osobne klasyfikacje i nagrody. Najbardziej prestiżowym z nich jest Turniej Czterech Skoczni. Rozgrywany jest na dwóch skoczniach w Niemczech (Oberstdorf i Garmisch-Partenkirchen) oraz dwóch w Austrii (Innsbruck i Bischofshofen).
  • Zawodnicy rywalizują w nim w systemie KO. Oznacza to, że w pierwszej serii konkursowej są dobrani w pary. Zwycięzca kwalifikacji mierzy się ze skoczkiem, który zajął w nich ostatnie, premiowane awansem 50-te miejsce. Drugi skacze w parze z przedostatnim i tak dalej. Zwycięzcy par awansują do drugiej serii, razem z piątką przegranych w parach, którzy uzyskali najwyższe noty.  
  • Zwycięzca każdego konkursu otrzymuje 100 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Za drugie miejsce przyznaje się 80 punktów, za trzecie 60 oczek. Ostatnim skoczkiem, który otrzymuje punkty jest zawodnik sklasyfikowany na 30. pozycji (1 punkt).
  • Skoczkowie co dwa lata rywalizują na Mistrzostwach Świata (konkurs na skoczni normalnej i skoczni dużej). Rozgrywki odbywają się także w ramach Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich (konkurs na skoczni mamuciej). Co cztery lata startują również za Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Skoki narciarskie zakłady

Duże zainteresowanie Polaków tą dyscypliną sportu sprawiło, że legalni polscy bukmacherzy rozszerzyli swoje oferty zarówno jeśli chodzi o zakłady długoterminowe, przedkonkursowe, a nawet zakłady na żywo.

Skoki narciarskie – zakłady długoterminowe

  • „Kto wygra?” Na długo przed startem sezonu bukmacherzy wystawiają już kursy na to, który ze skoczków będzie zwycięzcą Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air, Willingen Five czy też Mistrzostw Świata lub Konkursu Olimpijskiego.
  • „Kto lepszy?” W odniesieniu do wyżej wymienionych imprez, możemy również obstawiać, który ze skoczków zajmie wyższą pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata spośród zaproponowanych przez bukmachera par.
  • Który skoczek najwięcej razy stanie na podium w Pucharze Świata?
  • Reprezentant jakiego kraju wywalczy Kryształową Kulę?
  • Ile punktów zdobędzie zwycięzca Pucharu Świata – to typowy zakład typu under/over. Poszczególni bukmacherzy w różny sposób ustalają wartość, do której mamy za zadanie się odnieść, np. 1600 punktów.

Zakłady przedkonkursowe skoki narciarskie

Poniżej prezentujemy listę zakładów na skoki narciarskie. Przed typowaniem warto zaznajomić się z zasadami każdego z nich.

Zwycięzca zawodów

Bukmacherzy przed każdym konkursem proponują zakłady na zwycięzcę konkursu. Kursy są wypadkową m.in. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i formy prezentowanej w treningach i kwalifikacjach.

1-3, 1-6, 1-10, 1-15

Popularne wśród polskich graczy „widełki” dają możliwość obstawienia, że dany zawodnik ukończy zawody w określonej części klasyfikacji. Oczywiście, im węższy jest jej zakres tym bardziej atrakcyjne są kursy.

Czy awansuje do drugiej serii

Interesujący zakład dotyczący skoczków, którzy ze zmiennym szczęściem pojawiają się na skoczni w serii finałowej. Jeżeli zauważamy wyraźnie lepsza dyspozycję naszego faworyta na konkretnym obiekcie, jest to typ zakładu, nad którym ewidentnie powinniśmy się zastanowić.

Jak obstawiać skoki narciarskie?

Czy awansuje do konkursu

W przypadku niektórych zawodów, bukmacherzy umożliwiają nawet zawieranie zakładów na to, czy dany skoczek zdoła awansować do głównego konkursu podczas kwalifikacji. To interesująca opcja w momencie, gdy do rywalizacji wkracza pula krajowa skoczków, którzy na co dzień nie mają miejsca w kadrze A, ale znajomość obiektu, na którym często trenują powoduje, że skaczą lepiej niż wielu zawodników, co weekend prezentujących się na skoczniach Pucharu Świata.

Ilu Polaków awansuje do drugiej serii?, Ilu Polaków zajmie miejsca w pierwszej dziesiątce?

Sukcesy Biało-Czerwonych w ostatnich latach zachęciły bukmacherów do wprowadzenia do swojej oferty również zakładów nawiązujących do postawy naszych skoczków. W sytuacji gdy występuje np. spora dysproporcja między naszymi czterema czołowymi zawodnikami, a resztą reprezentantów, jest to rodzaj zakładu, który winniśmy wziąć pod uwagę.

H2H (head to head)

Zdecydowanie najchętniej stawiany rodzaj zakładów. Analitycy polskich zakładów bukmacherskich zestawiają ze sobą skoczków o zbliżonych umiejętnościach i aktualnej formie, przez co kursy na te zdarzenia są dość atrakcyjne. Wnikliwa analiza ostatnich osiągnięć i indywidualnych predyspozycji co do rodzaju skoczni i preferowanych warunków pogodowych, pozwala jednak na zawieranie takich zakładów ze sporą skutecznością.

Czy zostanie pobity rekord skoczni?

Jeśli zauważamy wybitne dopasowanie zawodnika do profilu skoczni w połączeniu ze znakomitą formą – możemy postawić pewną sumę na tego typu zdarzenie. Naturalnie, należy wziąć pod uwagę prognozowane warunki atmosferyczne oraz skłonność jury do ustalania wysokiej belki startowej. Co ciekawe, rekordy skoczni są bite dość często po tym jak skocznia została przebudowana. 

Czy zwycięzca I serii wygra konkurs?, Czy zwycięzca wygra obie serie?

Rodzaj zakładu, który szczególnie polecamy w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stabilnymi warunkami pogodowymi i przynajmniej okresową dominacją w Pucharze Świata jednego zawodnika. Kursy na takie zdarzenia są zazwyczaj bardzo atrakcyjne. 

Zakłady na żywo skoki narciarskie

  • H2H – sprawnie działający bukmacherzy są w stanie w przerwie między pierwszą a drugą serią zaproponować kursy na to, kto ostatecznie zakończy konkurs na wyższej pozycji.
  • „Jaką osiągnie odległość?” – to szczególny rodzaj zakładu live, w którym mamy zdecydować czy skoczek osiągnie większą czy mniejszą odległość od zaproponowanej.  

Jak obstawiać skoki narciarskie? Praktyczne porady typerskie

Obstawianie skoków narciarskich to nie taka prosta sprawa. Jeśli znasz już zasady, jakimi rządzą się skoki narciarskie, bukmacher jest wybrany, zapoznaj się z poradami, dzięki którym obstawianie skoków narciarskich nie będzie miało przez Tobą tajemnic. Zakłady bukmacherskie skoki narciarskie lubią, dlatego przez graczem stoi zadanie, aby dowiedział się jak obstawiać skoki narciarskie.

Nie sugeruj się kursami

Bukmacherzy bardzo często sugerują się pozycją w klasyfikacji generalnej danego skoczka. Oczywiście wysoka lokata jest efektem dobrych pozycji zajmowanych w poprzednich konkursach, ale skoki narciarskie są sportem na tyle loteryjnym, że stawianie zdarzeń o kursach nie przekraczających 1.30 jest przez profesjonalistów stanowczo odradzane. Mając na uwadze właśnie pewien czynnik losowości, warto czasami zwrócić uwagę na zdarzenia o wyższych kursach, nawet kosztem zmniejszenia stawki na zakład.

Sprawdź warunki atmosferyczne

Pod naciskiem mediów i kibiców jakiś czas temu wprowadzono zmiany w skokach narciarskich mające przynajmniej częściowo złagodzić zgubny wpływ warunków atmosferycznych na wyniki konkursów. Stosowane są przeliczniki, które rekompensują zawodnikom niekorzystne warunki, natomiast tym, do których uśmiechnęło się szczęście punkty są odejmowane. Mimo wszystko nadal istnieje przekonanie, że wprowadzone rozwiązania nie dają wszystkim zawodnikom równych szans na sukces. W jaki sposób oddziałują poszczególne czynniki atmosferyczne?

Wiatr

Mimo powtarzanego jak mantra stwierdzenia, że „zawodnik w formie poradzi sobie w każdych warunkach”, praktyka pokazuje, że ma to niewielki związek z rzeczywistością. Dla fanów skoków narciarskich jest jasne, że wiatr „pod narty” sprzyja dalekim lotom, natomiast „wiatr w plecy” stanowczo utrudnia osiągnięcie dobrej odległości.

Należy pamiętać, że w stawce skoczków zawsze są zawodnicy, którzy na tle pozostałych lepiej prezentują się przy wiatrach tylnich, jak i tacy, którzy szczególnie dobrze wykorzystują wiatr z przodu. Prócz kierunku wiatru, niebagatelną rolę odgrywa też jego siła.

Jury konkursu ustala „korytarz powietrzny” czyli maksymalne wartości dla wiatru w plecy i pod narty. Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy cała stawka skoczków skacze z wiatrem pod narty, ale różnice w jego sile są bardzo znaczące. 

Opady  śniegu

W przypadku gęstych opadów śniegu, mogą mieć one gigantyczny wpływ na wyniki konkursu. Obsługa obiektu nie zawsze jest w stanie czyścić tory najazdowe odpowiednio szybko, co w niekorzystny sposób odbija się na prędkościach na rozbiegu.

Zawodnicy, którzy w danym momencie sezonu zmagają się z problemem słabszej pozycji najazdowej, mają wówczas niewielkie szanse na dobry wynik. Również Ci, którzy miewają problemy z lądowaniem mogą mieć dodatkowy kłopot. Miękki, świeży opad na zeskoku, może mieć wpływ na zachwiania, a nawet upadki mające bezpośredni wpływ na noty.

Temperatura

Konkurs przeprowadzany w mroźnej aurze niesie ze sobą dodatkowe trudności. Jeżeli skoczek z jakichś powodów zostanie przytrzymany przed skokiem, może dojść do wychłodzenia mięśni, a co za tym idzie ograniczenia możliwości ich pełnego wykorzystania. Ogromną rolę odgrywa wtedy doświadczenie skoczka, który dzięki umiejętnym ćwiczeniom i rozgrzewce utrzymuje optymalną temperaturę ciała.

Weź pod uwagę rozmiar skoczni

Pewne grono skoczków szczególnie dobrze czuje się na skoczniach normalnych. Są to zawodnicy, którzy charakteryzują się szczególnie silnym odbiciem. Skocznie mamucie premiują zaś tych, którzy świetnie czują się wykorzystując w locie ruchy powietrza. W kalendarzu Pucharu Świata wciąż najwięcej jest skoczni dużych, na których obie wspomniane umiejętności są w równym stopniu pożądane. 

Nie bagatelizuj miejsca rozgrywania konkursu

Dość często mamy do czynienia z sytuacją, gdy skoczkowie nawet mimo słabszej formy wyraźnie lepiej prezentują się przed własną publicznością. Doping i znajomość skoczni, na której nierzadko odbywa się setki treningów ma tutaj kapitalne znaczenie.

Posiądź wiedzę odnośnie ulubionych skoczni poszczególnych zawodników

Zdarza się, że niektórym zawodnikom ewidentnie dobrze skacze się na konkretnej skoczni i nie mamy tutaj na myśli obiektu, na którym najczęściej trenuje. Adam Małysz genialnie skakał w Oslo, dlatego był nazywany „Królem Holmenkollen”, zaś Gregor Schlierenzauer zawsze był szczególnie mocny w Zakopanem. Nieco starsi kibice mogą pamiętać, jak doskonale w konkursach japońskich prezentował się Roar Ljoekelsoey.

Trzeźwo oceniaj umiejętności zawodników

Jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że konkurs zostanie przeprowadzony w stabilnych warunkach, wielką rolę odegrają po prostu indywidualne umiejętności. Sytuacją, która w szczególności uwypukla różnice w klasie poszczególnych skoczków jest taka, gdy cała stawka startuje przy wietrze tylnim. Jeśli od lat oglądasz skoki narciarskie doskonale wiesz, że słabsi zawodnicy zazwyczaj słabo radzą sobie przy takich ruchach powietrza.

Obserwuj formę zawodników

Wielu zawodników przyznaje, że miewa problem z identyfikacją popełnianych błędów, jak również nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, skąd nagle bierze się u nich wysoka forma. Różnice w aktualnej dyspozycji potrafią zupełnie zacierać różnice w faktycznych umiejętnościach i sprawiać, że na niektórych etapach sezonu, zawodnicy zajmujący dotychczas dalsze pozycje w klasyfikacji generalnej zaczynają dobijać się do czołówki. Odpowiednio szybkie wyłapanie takich trendów pozwoli nam na zawieranie zakładów ze stosunkowo wysokimi kursami, a dużym prawdopodobieństwem wystąpienia.

Śledź doniesienia dotyczące nowinek technicznych

W niemal każdym sezonie zdarza się, że któraś z ekip skoczków wprowadza do użytku innowacyjne rozwiązanie, dające przynajmniej tymczasową przewagę nad konkurencją. Mogą to być np. nowe kombinezony czy wiązania. Historia nie raz i nie dwa pokazała, że może to mieć decydujący wpływ na wyniki konkursu.

Z rezerwą podchodź do rezultatów Letniego Grand Prix 

Pamiętaj, że w zasadzie wszystkie ekipy skoczków testują wówczas nowe rozwiązania sprzętowe, szlifują technikę i generalnie rzecz ujmując traktują letnie konkursy jako mocniejszą jednostkę treningową. Rzadko zdarza się, aby wyniki z lata znajdowały swoje odbicie podczas zimowego Pucharu Świata. 

Bądź konsekwentny

Po raz kolejny musimy się odnieść do czynnika losowości. Jeśli masz przekonanie co do słuszności swojej analizy i rosnącej formy Twojego faworyta, nie zrażaj się pojedynczym niepowodzeniem. Pamiętaj, że słabsza lokata w jednym z konkursów mogła być wypadkową słabszych warunków atmosferycznych, gorszym nasmarowaniem nart czy nieodpowiadającym zawodnikowi profilem skoczni. 

Chętnie stawiaj w konkursach drużynowych

Doświadczeni gracze zgodnie przyznają, że wnoszenie zakładów na konkursy drużynowe ma większe szanse powodzenia. Pojedyncza wpadka któregoś ze skoczków nie przekreśla od razu wysiłku całej drużyny, natomiast dwa genialne skoki jednego z zawodników nie muszą oznaczać wysokiej pozycji całego teamu. Takie uwarunkowania czynią „drużynówki” bardziej przewidywalnymi dla typerów. 

Poszerzaj wiedzę na temat skoków narciarskich

Systematyczna lektura informacji zamieszczanych w branżowych serwisach, pozwala na lepsze poznanie potencjału skoczków. W Polsce najlepszym źródłem wiedzy na temat obecnego układu sił w skokach jest portal skijumping.pl.

Odłóż na bok osobiste sympatie

Takiej porady można udzielić względem zakładów w każdym sporcie, ale w skokach narciarskich zdaje się być szczególnie istotna. Zazwyczaj pozytywni, uśmiechnięci skoczkowie wzbudzają naszą sympatię i zaburzają naszą zdolność oceny ich realnych umiejętności.  

Gdzie obstawiać skoki narciarskie?

Zakłady bukmacherskie skoki narciarskie

Oferty legalnych polskich bukmacherów są jakościowo bardzo podobne. Jeśli można kogoś wyróżnić na tle konkurencji to z pewnością jest to Fortuna zajmująca podium w rankingu bukmacherów. Sponsor polskich skoczków ma szeroką gamę zakładów, w tym liczne zakłady długoterminowe, które są dostępne na długo przed startem sezonu zimowego. Proponuje również promocje związane z obstawianiem tej dyscypliny jak choćby Happy Hours (wygrane są zwiększane o 14%), a niekiedy oferuje również zwrot za przegrane kupony.  Dyscyplinie, jaką są skoki narciarskie bukmacher Fortuna jest najbliższy.

Wysokie kursy na skoki narciarskie oferują Zakłady Bukmacherskie STS. Bukmacher ten dysponuje również bardzo ciekawą ofertą jeśli chodzi o zakłady na żywo. To zdecydowanie jedna z najchętniej wybieranych firm wśród graczy, którzy decydują się na obstawianie naszego zimowego sportu narodowego. Dla STS skoki narciarskie nie mają żadnych tajemnic.

Bukmacher skoki narciarskie

Obojętnie nie da się przejść również wobec ofert Totolotka, forBET i TOTALbet, które zaspokajają nawet najbardziej wybrednych typerów. Zakłady bukmacherskie skoki narciarskie cenią, jednak ci wyżej wymienieni to najlepsi, gdzie można obstawiać skoki.

Czy warto obstawiać skoki narciarskie?

Warto mieć świadomość tego, że popularność tego sportu w Polsce jest dużo większa niż w wielu innych krajach na świecie. Efektem tego, legalni polscy bukmacherzy dysponują dużo bogatszymi ofertami na skoki narciarskie niż zdecydowana większość bukmacherów zagranicznych.

Czy warto obstawiać skoki? Skala zainteresowania jest bardzo duża, dlatego wielu z graczy choćby w stopniu podstawowym orientuje się w realiach tego sportu. Jest to handicap, którego żal nie wykorzystać, szczególnie w okresie, kiedy piłkarska Europa odpoczywa podczas przerwy zimowej. Należy być jednak w pełni świadomym, że skoki narciarskie są sportem wybitnie loteryjnym i gra za duże stawki na niskie kursy jest niezwykle ryzykowna. Skoki narciarskie – obstawianie nie jest łatwe, ale na pewno przyjemne!