MMA zakłady bukmacherskie

MMA zakłady bukmacherskie

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(31 głosów)

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że decyzja o zaangażowaniu kapitału i czasu przez Macieja Kawulskiego i Martina Lewandowskiego w rozwój mieszanych sztuk walki w Polsce, była strzałem w dziesiątkę.  O tym, że to sport wyzwalający ogromne dawki adrenaliny wiadomo było od dawna, ale okazało się, że forma efektownych, niekiedy nieprzewidywalnych starć w ringu lub oktagonie, w szczególności przypadła do gustu Polakom, a zakłady na MMA zyskały na popularności.

Naturalną koleją rzeczy był więc rozwój KSW do rangi potentata na naszym kontynencie. Dzięki sukcesom Mameda Chalidowa, Joanny Jędrzejczyk, a w ostatnim czasie spektakularnym walkom Jana Błachowicza, popularność MMA w Polsce nie słabnie, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że przez długi czas będzie jeszcze rosła. Czy to nie wystarczający powód do tego, aby zainteresować się mieszanymi sztukami walki w ujęciu zakładów bukmacherskich?

MMA w Polsce i na Świecie

Chcąc z powodzeniem wejść w świat zakładów bukmacherskich na mieszane sztuki walki, musisz zapoznać się z kilkoma kluczowymi pojęciami.

MMA, KSW, UFC – różnice

Nierzadko daje się usłyszeć, że dla mniej zainteresowanych fanów sportu, MMA i KSW to pojęcia tożsame. Okazuje się, że nie tyle występują między nimi znaczne różnice, co znaczą zupełnie coś innego. MMA czyli Mixed Martial Arts (ang. „mieszane sztuki walki”) to de facto nazwa dyscypliny sportu, taka jak np. siatkówka czy baseball.

KSW czyli Konfrontacja Sztuk Walki to polska federacja MMA, która zyskała w Polsce popularność głównie dzięki osobom Mariusza Pudzianowskiego – naszego znakomitego strongmana i Mameda Chalidowa. KSW jest jedną z najsilniej obsadzonych federacji w Europie, ale nadal stanowi tylko przystanek w karierze dla zawodników, którzy chcą stanąć w szranki z najlepszymi fighterami na świecie w federacji UFC czyli Ultimate Fighting Championship (ang. „ostateczne mistrzostwa w walce).

Zarówno w zyskującym na sile KSW jak i UFC, walki toczone są na dystansie 3 rund po 5 minut, a w przypadku walk mistrzowskich – 5 rund po 5 minut z ewentualną, pięciominutową dogrywką. Jakie zatem różnice, prócz nieco niższego poziomu sportowego występują między tymi federacjami? Walki na galach KSW odbywają się jeszcze czasami w ringach, choć obecnie wyraźnie idzie się w kierunku pojedynków w oktagonie (ośmiokątnej klatce). We wspomnianych klatkach odbywają się walki federacji UFC i nie występują od tej reguły odstępstwa. 

Należy mieć świadomość, że KSW i UFC to nie jedyne szanowane na świecie organizacje. Bardzo wysoki poziom organizacyjny i sportowy prezentują choćby gale organizowane przez Bellator.

Co to jest MMA? Style MMA.

Widowiskowość MMA wynika głównie z możliwości stosowania przez zawodników wielu technik, chwytów i ciosów zaczerpniętych z rozmaitych sportów walki, takich jak choćby: boks, karate, judo, kung-fu, TaeKwonDo, zapasy, kickboxing, Jiu-Jitsu czy brazylijskie Jiu-Jitsu.

Wrestling, Striking, Grappling – co to jest?

Przyjęło się, że zawodnicy MMA prezentują jeden z trzech stylów. Wrestling to technika, w której dąży się do zwarcia z rywalem i doprowadzenia do walki w parterze. Preferują ją oczywiście zawodnicy z przeszłością w zapasach, więc starają się zakończyć walkę w dosiadzie.

MMA zakłady
MMA obstawianie

Striking czyli potocznie nazywana w Polsce „stójka” to bodaj najatrakcyjniejsza dla widowni forma prowadzenia walki. Co warte podkreślenia, każda walka MMA rozpoczyna się w pozycji stojącej, dlatego zawodnicy z przeszłością bokserską mają pewien handicap. Co w pełni zrozumiałe, Ci preferujący striking za wszelką cenę unikają obalenia i starają się wykorzystywać kopnięcia, uderzenia pięściami i łokciami.

Stylem, który w pewnym stopniu łączy dwa już wspomniane jest grappling. Na czym polega? Zawodnicy, którzy najlepiej czują się stosując tę technikę, dążą najczęściej do obalenia, celem podduszania lub założenia dźwigni. Istnieje grono fanów, dla których grappling jest najbardziej efektowną formą walki. 

Czynności zabronione i dozwolone w MMA

Nawet mając na uwadze różnorodność stylów i technik walki, należało określić pewne zasady, które pozwolą zachować bezpieczeństwo dla zdrowia i życia zawodników. Ustalono zatem, że nie wolno: 

 • Uderzać przeciwnika głową
 • Zadawać ciosów w krocze i tył głowy
 • Wkładać palców do oczu i uszu
 • Gryźć
 • Doprowadzać do złamań
 • Kopać leżącego

Dozwolone są natomiast:

 • rzuty
 • kopnięcia
 • ciosy kolanami i łokciami
 • dźwignie
 • duszenie

Największe gwiazdy MMA

Ronda Rousey – amerykańska judoczka, brązowa medalistka olimpijska, która została pierwszą mistrzynią UFC i dzierżyła ten tytuł w latach 2012-2015 w wadze koguciej.

Jessica Andrade – Brazylijka, która w 2019 roku zdobyła tytuł mistrzyni federacji UFC w wadze słomkowej po zwycięstwie nad Rose Namajunas (dwukrotną pogromczynią Joanny Jędrzejczyk).

Joanna Jędrzejczyk – amatorska Mistrzyni Świata w boksie tajskim, która w latach 2015-2017 była mistrzynią UFC w wadze słomkowej. 

Jan Błachowicz – „Cieszyński Książę” to od 27 września 2020 roku mistrz UFC w wadze półciężkiej po zwycięstwie nad Dominikiem Reyesem. Legitymuje się znakomitym bilansem 27 zwycięstw w 35 walkach zawodowych.

Conor Mcgregor – były mistrz UFC w wadze lekkiej i piórkowej, charakteryzujący się niezwykle efektownym i niekonwencjonalnym stylem prezentowanym w oktagonie. W 2017 roku stoczył zawodową walkę bokserską z Floydem Mayweather Jr. i przegrał przez techniczny nokaut w 10. rundzie. 

Chabib Nurmagomiedow – rosyjski mistrz UFC w wadze lekkiej, niepokonany w walkach zawodowych. Gwiazda pierwszej wielkości w mieszanych sztukach walki. 

MMA zakłady – co wybrać?

Jak wiadomo, bukmacherzy oferują różne rodzaje zakładów bukmacherskich. Zobaczmy jakie są najpopularniejsze zakłady na MMA, a także UFC i KSW.

Zakłady na zwycięstwo MMA

Przed walką możemy zawrzeć zakład dwudrogowy lub trzydrogowy. W przypadku mieszanych sztuk walki, w razie nierozstrzygnięcia jej na pełnym dystansie zarządzana jest dogrywka, która ma wyłonić zwycięzcę. Jeśli dochodzi do sytuacji, że pojedynek kończy się remisem, w zakładach dwudrogowych bukmacherzy rozliczają taki rezultat jako zwrot. Część graczy decyduje się zawierać zakłady trzydrogowe, aby skorzystać z wysokich kursów na remis. Mimo wszystko takie sytuacje są w oktagonie bardzo rzadkie

Zakłady na rundy MMA

 • W której rundzie zakończy się walka – to rodzaj zakładów przeznaczony głównie dla doświadczonych graczy. MMA będące dyscypliną mocno nieprzewidywalną i obfitującą w niespodzianki, mocno ogranicza szanse wskazania konkretnej rundy, w której zakończy się walka. Jest to jednak interesująca propozycja w sytuacji, kiedy kursy na faworytów starć są niskie i szukamy nieco bardziej atrakcyjnych.
 • Zawodnik wygra walkę w konkretnej rundzie – to nieco bardziej rozbudowana forma zakładu, w którym musimy zadecydować nie tylko o czasie zakończenia walki, ale i o tryumfatorze. To oczywiście trudniejsza opcja do wytypowania, ale co logiczne, zapewnia wyższe kursy.
 • Ile rund potrwa walka – mając wiedzę na temat preferowanych stylów walki obu fighterów, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć czy starcie skończy się szybko czy potrwa dłużej niż 1 lub 2 rundy. Zawodnicy o defensywnych stylach z reguły walczą trochę bardziej zachowawczo, obawiając się walki na warunkach przeciwnika. To właśnie wtedy wzrasta szansa na tzw. „overy” – zakłady na to, że dojdzie do drugiej czy trzeciej rundy.

W jaki sposób zakończy się walka? MMA obstawianie

To kolejny zakład, który daje nam możliwość znalezienia wyższego kursu. Prócz zwycięzcy walki, mamy za zadanie wytypować sposób w jaki ona się zakończy. Do wyboru mamy wygraną na punkty, przez nokaut (KO) lub techniczny nokaut (TKO) oraz przez poddanie.

Zakłady na żywo MMA

Coraz częściej mamy możliwość zawierania zakładów na rozstrzygnięcie walki już w czasie jej trwania. Oglądając transmisję interesującego nas starcia jesteśmy w stanie określić w jakiej dyspozycji dnia jest zawodnik oraz czy istnieje duże prawdopodobieństwo, że walka zakończy się przed czasem. Zakłady live w MMA stale zyskują na popularności.

Pozostałe zakłady dwudrogowe na MMA

 • Czy walka zakończy się przed czasem (TAK/NIE)
 • Zakończenie walki przez nokaut (TAK/NIE)
 • Czy walka zakończy się przez TKO/poddanie?
 • Czy walka zakończy się przed upływem 60 sekundy 1. Rundy?

Jak obstawiać MMA?

Obstawienie MMA rządzi się swoimi prawami, a im więcej poznasz zasad na zakłady MMA, tym łatwiej będzie Ci wygrać z bukmacherem. Zobacz na co powinieneś zwrócić uwagę obstawiając MMA.

Jak obstawiać MMA?

Najlepszy bukmacher MMA – jaki?

Każdy gracz ma w Polsce pewnego rodzaju luksus. Liczba legalnych polskich bukmacherów oferujących kursy na zakłady MMA powinna zadowolić nawet tych najbardziej wybrednych, a posiadanie kont u wszystkich bukmacherów lub przynajmniej u większości z nich, zapewnia możliwość obstawienia walki po najkorzystniejszych kursach. To bardzo ważny, ale często nadal lekceważony aspekt gry, który prowadzi do zmaksymalizowania naszych zysków, bowiem różnice w kursach są niekiedy dość znaczące.

Sprawdź, czy któryś z bukmacherów proponuje bonusy na KSW czy UFC

Bukmacherzy doskonale zdają sobie z rosnącej popularności MMA w Polsce. Coraz częściej bonusy w postaci cashbacku, podwyższonych kursów czy zakładów bez ryzyka stają się dla nich kartą przetargową na rynku, dzięki której gracz podejmuje grę właśnie u tego, a nie innego bukmachera. Zawsze warto sprawdzić kursy na KSW albo kursy na UFC – zależy jaka gala Cię interesuje i jakie zakłady na MMA będziesz obstawiał.

Sprawdź w jakiej formie są zawodnicy

To właściwie podstawa Twojej analizy. Jeśli chcesz się bawić w obstawianie MMA, jest to ważna kwestia, która winna mieć wpływ na nasze decyzje na co i na kogo typować, ale… czasami jest nieco przewartościowywana. Pamiętajmy, że zawodnicy z najwyższej półki nie walczą ani co tydzień, ani co dwa, skutkiem czego forma w ich przypadku może diametralnie zmienić się między jedną, a drugą walką.

Na dyspozycję zdecydowanie możemy zatem zwracać uwagę w przypadku zawodników walczących częściej, którzy starają się dopiero przebić na salony. Stanowczo odradzamy przywiązywanie wielkiej wagi do formy w przypadku rywalizacji kobiet. Zdaniem ekspertów do specyfiki walk pań należą znacznie większe wahania dyspozycji niż u panów, zatem obstawianie MMA w tej kwestii może być trudniejsze.

Przeanalizuj statystyki – MMA Zakłady

Pewien wpływ na Twoje typy powinna mieć analiza statystyk bukmacherskich. Czy przeszedłbyś obojętnie wobec faktu, że zawodnik, na którego chciałeś postawić swoje pieniądze, okazał się być w przeszłości dwukrotnie pokonany przez najbliższego przeciwnika? Oczywiście, że nie. Mogłoby to świadczyć choćby o tym, że styl walki oponenta wybitnie „nie leży” Twojemu faworytowi. Bardzo przydatne w tym zakresie są statystyki jakie można znaleźć np. na stronie UFC (liczba zwycięstw i porażek, wygrane przed czasem, średnia długość walki). Często także w przypadku MMA bukmacherzy na swoich stronach udostępniają przydatne dane.

Uwzględnij warunki fizyczne i wiek zawodnika

Analiza tych czynników może mieć kapitalne znaczenia dla powodzenia Twojego zakładu. Eksperci są zdania, że w świecie walk MMA można się doszukać kilku zależności. Zawodnicy starsi, mimo swojego doświadczenia są częściej nokautowani. Przyjmuje się też, że leworęczni są zazwyczaj niewygodnymi rywalami, a przygotowania do walki z mańkutem są znacznie trudniejsze.

Duże znaczenie ma oczywiście wzrost czy zasięg ramion. To dzięki takim cechom fizycznym, zawodnicy są w stanie narzucić swój styl walki. Jeżeli zawodnik preferujący walkę w parterze walczy z takim, który dysponuje znacznie większym zasięgiem ramion, trudno mu będzie doprowadzić do walki na macie, o ile jego przeciwnik sam do tego nie będzie dążył.

Określ stopień determinacji zawodników

Ta sama walka może mieć dla fighterów diametralnie różne znaczenie. Dla jednego jest to krok milowy w kierunku walki o pas mistrzowski, zaś dla innego, najwyraźniej schodzącego powoli ze sceny, ostatnia okazja na pokaźny zarobek. Chyba zdajesz sobie sprawę z tego jak wielką rolę we współczesnym sporcie odgrywa motywacja? Warto zwrócić uwagę również na ten szczegół.

Śledź social media swojego faworyta i jego oponenta

Jak już zapewne wiesz, w oktagonie spotykają się również youtuberzy, raperzy i inne osoby, które wyjątkowo aktywnie korzystają z kanałów w social mediach. Dzięki tym treściom możesz dowiedzieć się jak przebiegają ich przygotowania do walki MMA – czy wystąpiły jakieś kontuzje, jak Twój faworyt zaprezentował się w sparingu, a nawet w jakiej kondycji psychicznej jest dany zawodnik! Jeśli zdobędziesz taką wiedzę z pewnością zakłady na MMA będą dla Ciebie łatwiejsze do obstawienia.

Nie ograniczaj się tylko do zakładów na wygraną

Oferty legalnych polskich bukmacherów są naprawdę bogate i dają nam coraz większe możliwości. Kursy w przypadku zwycięstwa faworytów na najbardziej medialnych galach często nie wyglądają na zachęcające. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy korzystanie z innych opcji – np. z postawienia na zakończenie walki przed czasem lub w określonej rundzie. To wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie przy obstawianiu tzw. „freak fightów”, w których biorą udział celebryci. Dość często takie walki nie są toczone na pełnym dystansie.  

Odłóż sentymenty na bok

Osobista sympatia względem danego zawodnika/zawodniczki może się okazać zgubna. Status legendy w swojej federacji czy kategorii wagowej również nie sprawia, że rezultat walki jest przesądzony. Posłużmy się wyjątkowo jaskrawym przykładem z naszego podwórka.

Przez wiele lat, Mamed Chalidow uchodził w naszym kraju na niepokonanego. Pierwsza porażka z Tomaszem Narkunem była sensacją, ale druga wprawiła już polską publikę w totalne osłupienie. Podobnie myślano kiedyś o naszej mistrzyni – Joannie Jędrzejczyk. Po latach spektakularnych sukcesów jest ona nadal czołową zawodniczką w swojej kategorii wagowej, ale każda jej porażka nie jest już dla nas takim szokiem. Obstawianie MMA rządzi się swoimi prawami i tu nasze osobiste sympatie nie powinny mieć znaczenia – zakłady MMA należy poprzeć analizą pozbawioną sentymentów.

Upewnij się, że zawodnicy nie musieli zbijać wagi

KSW zakłady bukmacherskie
MMA bukmacherzy

Wyjątkowym smaczkiem MMA są ceremonie ważenia. Zazwyczaj nie są one znaczącą wskazówką na kogo powinniśmy postawić, ale czasem… wręcz przeciwnie! Chcąc ukryć podkrążone oczy, ktoś założył okulary przeciwsłoneczne zanim stanął na wagę? Ktoś wygląda nie niewyspanego lub zmęczonego? Może to świadczyć o tym, że w ostatniej chwili musiał zbijać wagę, aby walka mogła dojść do skutku. Takie sytuacje wymagają wypocenia w ciągu kilku lub kilkunastu godzin dodatkowych kilogramów i niewątpliwie zostawiają ślad na organizmie zawodnika. Poświęć kilka minut i obejrzyj jak spoglądają sobie w oczy. Warto!  

Dowiedz się czy walka odbędzie się w ringu czy klatce

Nie jest wielką tajemnicą, że walka w ringu z elastycznymi linami premiuje tych zawodników, dla których priorytetem jest walka w stójce. W okrągłych i wielokątnych klatkach lepiej walczą byli zapaśnicy i Ci, którzy pewniej czują się w parterze. Od walk w typowych ringach stopniowo się odchodzi, ale nadal powinno to stanowić element Twojej analizy.

Znajdź w sieci filmy z walkami Twojego faworyta i jego przeciwnika

Internet daje nam pod tym względem wielkie możliwości. To najprostszy, ale też i najlepszy i najprzyjemniejszy sposób na to, aby wywnioskować czy styl walki danego zawodnika będzie dla drugiego niewygodny i zwiększający szansę na zwycięstwo. Obstawianie MMA nie musi wiązać się z zatopieniem w statystykach.

Pamiętaj o zależnościach dla określonych kategorii wagowych

Siła ciosów w wyższych kategoriach wagowych bywa piorunująca i dość często bywa, że o zwycięstwie przez nokaut decyduje jedna akcja, jeden cios. Należy mieć również świadomość, że im niższa kategoria wagowa, tym mniejsza jest szansa na zakończenie walki przed czasem i rozstrzygnięcie na punkty przez sędziów.

Koniecznie sprawdź gdzie odbywa się walka

Pewne grono zawodników zdecydowanie zyskuje walcząc przed swoją publicznością, zaś innych paraliżuje presja fanów. Typerzy regularnie obstawiający zakłady MMA zwracają uwagę na walki w dwóch lokalizacjach.

Szczególnie specyficzne okazują się walki w Brazylii, gdzie strefa klimatyczna, lokalne jedzenie i fanatyczny doping miejscowych kibiców może decydować o wyniku walki. Niemniej ciekawy jest wpływ tego jak wysoko nad poziomem morza położone jest miasto Meksyk. Miejscowi zawodnicy, którzy są przyzwyczajeni do takich warunków, znacznie zyskują w starciach z przyjezdnymi, zszokowanymi wpływem otoczenia na ich kondycję. 

Gdzie obstawiać MMA – bukmacherzy

Legalni bukmacherzy bardzo poważnie podchodzą do tematu zakładów na MMA, dzięki czemu naprawdę mamy w czym wybierać. Poniżej prezentujemy gdzie obstawiać MMA oraz który bukmacher ma najlepsze kursy na MMA.

KSW zakłady
Zakłady na MMA

Najwyższe kursy na MMA proponuje STS, ale należy zaznaczyć, że nie jest to jedyne udogodnienie jakie jest w stanie zaoferować. STS proponuje ponadto podwyższony zakład bez ryzyka, a większość walk można obstawiać na żywo, co sprawia, że opinie o STS są bardzo pozytywne wśród graczy obstawiających zakłady MMA.

Wysoki poziom prezentuje oczywiście Fortuna, która jako jeden z pierwszych bukmacherów wprowadziła mieszane sztuki walki do swojej oferty. To co wyróżnia ją na tle konkurencji to z pewnością szczególnie szeroka gama rynków – mamy możliwość obstawiania nie tylko zwycięzcy, ale również jak długo potrwa walka lub tego w jaki sposób się ona zakończy. Ponadto, Fortuna zajmuje podium wśród najlepszych bukmacherów w Polsce, więc warto też sprawdzić inne kategorie, w których wiedzie prym. Można wiele zyskać!

Inną strategię przyciągania uwagi klientów zaimplementował LVBET. Charakterystyczną cechą zakładów na MMA w LVBET, są szczególnie wysokie kursy na zawodników nie będących faworytami swoich walk.

Obstawianie MMA – czy warto?   

Tak jak w przypadku  każdej dyscypliny sportowej, którą możemy obstawiać u legalnych polskich bukmacherów, ma ona z punktu widzenia typera kilka trudnych do zanegowania zalet, jak i niewątpliwych wad.

Z całą pewnością, obstawianie MMA dostarcza niemałej frajdy i niekiedy pokaźnego zastrzyku gotówki. Rynek zakładów MMA charakteryzuje się tym, że posiadanie fachowej wiedzy na temat zawodników, ich stylu walki i możliwości daje dużo większe szanse na wygraną, w porównaniu z innymi dyscyplinami, w których nawet mimo fantastycznej orientacji w temacie, czynnik losowości wciąż odgrywa znaczącą rolę.

Mieszane sztuki walki są niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem, co sprawia, że profesjonalni gracze dostrzegają szansę wygranych również w tego typu zakładach i poświęcają coraz więcej uwagi tej dyscyplinie. Nawet mimo świadomości dynamicznego jej rozwoju, nie sposób nie zauważyć, że jej popularność MMA nijak ma się obecnie np. do piłki nożnej.

Jakie są tego konsekwencje dla gracza? Barierą bywa dostępność wiedzy, którą należy przecież traktować jako fundament gry naznaczonej sukcesami. W sieci próżno szukać informacji na temat niektórych zawodników, którzy zaczynają swoją przygodę z MMA. Czynnikiem wpływającym na mniejsze zainteresowanie galami KSW czy UFC jest częstotliwość ich organizowania. Zestawiając mieszane sztuki walki z piłką nożną, szybko dojdziemy do wniosku, że futbol daje nam na ten moment dużo większy wybór zakładów każdego dnia, niż oferują obecnie zakłady na MMA. W przypadku braku danych zawsze można się kierować który bukmacher zajmuje wysokie pozycje w rankingu bukmacherów. Im więcej zyskał punktów, tym pewniej możemy go wybrać nawet w ciemno.