limity bukmacherskie

Limity bukmacherskie

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
4.9(31 głosów)

Budowanie romantycznej otoczki wokół zakładów bukmacherskich byłoby niezwykle naiwne. Tego typu działalność jest biznesem jak każdy inny, dlatego całkowicie zrozumiałe jest, że ich właściciele dbają o to, aby zabezpieczyć swoje interesy. Narzędziem pozwalającym im spać spokojnie są limity bukmacherskie, które mogą nakładać zarówno na gracza jak i na konkretne zakłady. Przybierają one różne formy, a wysokość, celowość nakładania i sposoby ich unikania poznasz czytając niniejszy artykuł. 

Jeżeli sporadycznie grywasz z powodzeniem lub rzadko angażujesz duże środki na zakłady – zagadnienie limitów wygranych czy stawek prawdopodobnie nie będzie Cię dotyczyć. To twardy orzech do zgryzienia dla tych, którzy często wygrywają duże kwoty przy grze za wysokie stawki. Jak wielu graczy dotyka ten problem? Praktyka pokazuje, że to niewielki procent ogółu i trzeba mieć naprawdę dobrą passę, żeby móc o sobie powiedzieć: „Jestem tak dobrym typerem, że bukmacher nałożył na mnie limity”.

Czym są limity bukmacherskie?

Rozwiejmy wszelkie wątpliwości czym są limity bukmacherskie podając jej najczęściej przytaczaną definicję w słowniku bukmacherskim. Przyjmuje się, że są to nakładane przez bukmachera ograniczenia na gracza lub zakład mające zabezpieczyć samo przedsiębiorstwo przed znacznymi stratami finansowymi

Każdy z bukmacherów we właściwy dla siebie sposób ustala limity bukmacherskie, bowiem kwestia ta nie jest w żaden sposób odgórnie regulowana. Co oczywiste, w Polsce nie funkcjonuje żaden bukmacher, który nie nakładałby limitów. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyjątkowo przystępne dla gracza wartości proponuje choćby Fortuna. To właśnie u tego bukmachera możemy sięgnąć po jedną z najwyższych możliwych wygranych, która w chwili obecnej wynosi 601 000 złotych. Po wyższą wygraną można sięgnąć tylko w zakładach bukmacherskich Betclic.

Co warte podkreślenia, limity bukmacherskie nie dotyczą wyłącznie zakładów internetowych. Można się z nimi spotkać również podczas obstawiania zakładów w punktach stacjonarnych. Jeśli chcemy wnieść zakład za wyjątkowo dużą kwotę, pracownik jest zmuszony wykonać telefon do centrali celem akceptacji lub odrzucenia takiego zakładu. Można zatem łatwo wysnuć wniosek, że obstawienie kilku takich samych kuponów za mniejsze kwoty, najlepiej w kilku różnych punktach, pozwoli nam uniknąć tego typu problemów. 

Rodzaje limitów bukmacherskich

W środowisku bukmacherskim wykrystalizował się jasny podział. Wyróżniamy limity nakładane na zdarzenia oraz limity nakładane na konto gracza (niekiedy określane mianem indywidualnych). Różnica między nimi jest dosyć oczywista. 

Limity na grę u bukmacherów

Limity indywidualne dotyczą poszczególnych graczy i są tym rodzajem ograniczeń, których typerzy starają się uniknąć za wszelką cenę. Pozbycie się limitów na konto gracza jest w zasadzie niemożliwe i najlepszym, na co możemy w tej sytuacji liczyć jest jedynie ich zmniejszenie (czyli de facto danie możliwości gry za większe stawki). Niestety, o nałożeniu takich limitów dowiadujemy się dopiero w momencie próby zawarcia zakładu. Bukmacherzy nie informują o nich we wcześniejszych komunikatach czy za pomocą wiadomości e-mail.

Limity bukmacherskie na zdarzenia dotyczą wszystkich graczy. Niezwykle rzadko zdarza się, aby były nakładane na chętnie obstawiane zdarzenia czy ligi – dotyczy to raczej spotkań zazwyczaj cieszących się niewielkim zainteresowaniem. Innymi słowy, bardziej prawdopodobne jest nałożenie przez bukmachera limitu stawek na spotkanie III ligi polskiej niż na spotkania Ekstraklasy. 

Ograniczenia w depozytach

Szczególnym rodzajem limitów są ograniczenia nakładane na konta tymczasowe. Większość legalnych bukmacherów umożliwia wpłatę środków i grę bez konieczności przesłania dokumentów. Konto uzyskuje wówczas status tymczasowego i dopiero uzupełnienie niezbędnych danych umożliwia wypłatę wygranych, a w niektórych przypadkach odblokowanie niedostępnych do tej pory funkcji serwisu. Zazwyczaj konto takie ma również swoją „datę ważności”, po upływie której gracz jest zobowiązany do przesłania dokumentów i przekształcenia konta w stałe.

Czołowi polscy bukmacherzy umożliwiają grę na koncie tymczasowym z limitem depozytu wynoszącym 5000 złotych (m.in. Fortuna, STS, Betclic, Totolotek, Winner czy Superbet). Na tym tle wyróżniają się LVBET i Noblebet, które dają możliwość depozytu na kwotę o 200 zł większą. W tym aspekcie na różnych biegunach są PZBuk oraz forBET i Etoto. Pierwszy z bukmacherów nie wprowadził żadnych ograniczeń związanych z depozytem na koncie tymczasowym, zaś pozostałe dwa nie dają w ogóle opcji utworzenia konta o takim statusie. 

Stawki maksymalne

Kwestię limitu stawek charakteryzuje bardzo duże zróżnicowanie. Co więcej, dotyczy ono nie tylko samej ich wysokości, ale przede wszystkim sposobu ich ustalania. Fortuna, STS i Superbet prezentują podejście, w myśl którego maksymalna stawka jaką można wnieść na dany zakład jest ustalana każdorazowo, w zależności od tego jakie zdarzenia znalazły się na kuponie.  Podobne do siebie wizje prezentuje LVBET i forBET. W ich przypadku limit stawki jest uzależniony od wysokości maksymalnej wygranej.

Co jasne, iloczyn kursu i stawki nie może tej wartości przekroczyć. Dosyć klarowne zasady prezentuje w tym względzie TOTALbet. Bukmacher ten ustalił maksymalną stawkę na poziomie 10 000 złotych. Asekuracyjne podejście do tematu maksymalnych stawek prezentują Betclic i Betfan, które w przypadku zakładów wnoszonych za większe kwoty przekazują sprawę do Działu Sportu, który podejmuje decyzję o jego akceptacji, bądź odrzuceniu. Grając w PZBuk możemy napotkać na limit maksymalnej stawki grając określone wydarzenia lub sporty (np. tenis stołowy). Etoto jako jeden z nielicznych bukmacherów pozostawia sobie zaś furtkę ograniczenia stawki w przypadku dużej liczby selekcji na kuponie bądź pokaźnego kursu. 

Górna granica wygranej

Jeżeli Twoim problemem jest limit wysokości wygranej, wypada nam tylko Ci pogratulować, bo tego typu kłopoty napotykają nieliczni. Jeżeli ten aspekt jest dla Ciebie szczególnie ważny, najkorzystniej będzie zagrać w PZBuk lub Noblebet, które oficjalnie nie mają żadnego limitu, choć należy pamiętać, że zawsze mogą ograniczyć Twoją fantazję limitem stawki.  Bardzo duże możliwości na tym polu, dają swoim graczom Betclic i Fortuna. U pierwszego z tych bukmacherów możesz sięgnąć jednorazowo po wygraną nawet 800 000 złotych, zaś u drugiego limit wynosi 601 000 złotych.

Najczęściej spotykaną wartością w tej kategorii ograniczeń jest 500 000 złotych. Taką kwotę możesz wygrać w STS, Totolotku, eWinner, Superbet, Etoto i Betfan. Półkę niżej plasuje się pod tym kątem LVBET i BetX, gdzie maksimum to 300 000 złotych. Najmniej korzystne limity na wygrane znajdziemy w forBET (200 000 złotych) i TOTALbet (150 000 złotych) choć ich wysokość i tak przyprawia przeciętnego gracza o zawrót głowy. 

Limity wypłaty

Każdemu graczowi życzymy, aby choć raz w jego życiu zaistniała uzasadniona konieczność zapoznania się z tego typu ograniczeniami. Po zgromadzeniu znacznej sumy na koncie gracza, następuje przyjemny moment, w którym chcemy przelać swoje środki na konto bankowe.

U wielu bukmacherów nie stanowi to żadnego problemu, bowiem STS, Fortuna, Totolotek, TOTALbet, Superbet i Etoto nie wprowadziły w tym zakresie żadnych ograniczeń. Bardzo wysokie kwoty możemy wypłacać również w Noblebet, gdzie 300 000 złotych nie stanowi żadnego problemu. 100 000 zł to górny pułap dla Betclic, LVBET oraz PZBuk, zaś o połowę mniejszą kwotę możemy jednorazowo wypłacać w forBET, Winner i Betfan. 

Zdarzenia na kuponie – ograniczenia

Miłośnicy szczególnego rodzaju zakładów akumulacyjnych, czyli popularnych „taśm” bywają od czasu do czasu zainteresowani limitem zdarzeń na kuponie. Taka kategoria limitów charakteryzuje się bodaj największym zróżnicowaniem spośród wszystkich ograniczeń.

Jakie są limity u bukmacherów?

Na najwięcej na tym polu pozwala STS, który umożliwia postawienie kuponu zawierającego nawet 100 zdarzeń. Daleko z tyłu, ale wciąż imponujące 50 selekcji proponuje Fortuna. Solidnie pod tym względem prezentują się forBET czy Totolotek, dające nam możliwość zawarcia zakładu z 32 zdarzeniami. Niewiele mniejsze możliwości stwarza Betfan – 30 selekcji. Na szarym końcu tej klasyfikacji znajdziemy Etoto (20 zdarzeń), LVBET (18) oraz PZBuk (15). 

Limity bukmacherskie wynikające z polityki odpowiedzialnej gry

O ile występowanie niektórych rodzajów limitów spotyka się ze sporą krytyką graczy, o tyle ograniczenia w ramach odpowiedzialnej gry są z pewnością zasadne i potrzebne. Wynikają one z zapisów w nowelizacji Ustawy Hazardowej z 2018 roku. Każdy gracz ustala sam swoje limity na etapie rejestracji konta.

Wartości odnoszą się do czasu spędzonego na platformie, jak również kwot zaangażowanych w grę. Ustala się je w ujęciu dziennym i miesięcznym. Domyślnie, większość bukmacherów ustala kwotowy limit miesięczny na grę na poziomie 10 000 000 złotych. W trosce o zdrowie psychiczne i budżet gracza, każde zmniejszenie limitu jest akceptowane automatycznie, zaś wniosek o zwiększenie jest akceptowany najczęściej po upływie kilku dni.   

Dlaczego na graczy nakładane są limity bukmacherskie?

Jak wspomniano już na wstępie, istnienie limitów jest działaniem koniecznym, aby zabezpieczyć działalność bukmacherów. Z punktu widzenia każdego gracza są one oczywiście zbędne. Zakłady bukmacherskie ustalają więc odpowiednie wartości na takim poziomie, aby wypracować z graczem pewnego rodzaju kompromis. Wprowadzanie ograniczeń kwotowych jest związane z konkretnymi działaniami jakie podejmują gracze. Jakie są najczęstsze powody nakładania limitów? 

Wysokie wygrane

Choć wydaje się to być niedorzeczne, z punktu widzenia zakładów bukmacherskich jest to jednak zupełnie logiczne. Ekspert wygrywający dużo i często nie jest najzwyczajniej dobrym klientem. Gracze z dobrą passą są tą grupą, na którą zwraca się szczególną uwagę i nakłada limity. 

Regularne zarabianie na zakładach dotyczących niższych lig

Jeżeli często wygrywasz obstawiając niszowe rozgrywki za duże kwoty, bukmacher z pewnością zainteresuje się Twoimi poczynaniami.

Obstawianie surebetów

Takie obstawianie spotkań, które bez względu na wynik da zysk typerowi z pewnością nie jest mile widziane przez zakłady bukmacherskie. Schemat działania zwany arbitrażem polega głównie na wyszukiwaniu różnic kursowych, poprzez porównywanie ofert bukmacherów. W  polskich realiach, gdzie od wygranej odprowadzane jest 12% podatku, wyszukanie surebetów stanowi nie lada wyzwanie. Nawet jeśli mamy szczęście i natrafimy na taki zakład, gra za wysokie stawki z pewnością zostanie prędzej czy później wykryta. Szczególnie narażamy się grając za bardzo nietypowe kwoty np. 547,45zł.

Polowanie na bonusy

limity u bukmacherów

Jjesteśmy nacją, która jest jedną z najczęściej obarczanych limitami ze względu na „wyłudzanie bonusów”. Teoretycznie nie jest zabronione, aby wędrować od jednego bukmachera do drugiego i korzystać z ich bonusów powitalnych. Niektórzy jednak nadużywają szczodrości zakładów bukmacherskich i zakładają fikcyjne konta na swoich znajomych czy członków rodziny.  To właśnie dlatego niektórzy bukmacherzy zablokowali możliwość korzystania z ofert powitalnych za pomocą Skrilla lub kart przedpłaconych. Dane dotyczące portfela internetowego są bowiem bardzo trudne do zweryfikowania. 

Wykorzystywanie błędów przy ustalaniu kursów

Bukmacherzy też są ludźmi i popełniają błędy. Jeśli wykorzystamy ewidentny błąd kursowy, ale zagramy go za skromną kwotę, jest duża szansa, że nie zostanie to zauważone lub firma bukmacherska puści nam to płazem. W przypadku gdy bezwzględnie wykorzystamy tę pomyłkę i postawimy pokaźną kwotę – musimy się liczyć z nałożeniem limitu.

Gra za wyłącznie wysokie stawki

Uwagę bukmacherów zawsze zwracają typerzy, których nie interesuje gra za niskie stawki, a dodatkowo od samego początku celują w wysokie wygrane. 

Jak unikać limitów bukmacherskich?

Fraza „jak unikać limitów u buka” jest jedną z najczęściej wpisywanych w Internecie sposób tych związanych z zakładami bukmacherskimi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale z pewnością można skorzystać z kilku wskazówek, które ryzyko nałożenia limitu znacząco zmniejszy lub nawet zniweluje do bliskiego zeru. 

Nie stawiaj wyłącznie zakładów, w których bukmacher popełnił błąd przy ustalaniu kursów

Jeżeli bukmacher uzna, że Twoje konto jest prowadzone tylko w tym celu, nie ujdzie to jego uwadze. 

Unikaj regularnej gry za wysokie stawki

Po pierwsze, nie rób tego ze względu na swoje finanse, po drugie – bukmacherzy bacznie przyglądają się takim osobom.

Nie obstawiaj za nieokrągłe kwoty

Gra za 20, 50, 100zł jest dla zakładów bukmacherskich zupełnie normalną. Podejrzenie grania surebetów zawsze pada na kupony grane za kwoty z „dziwnymi końcówkami” np. 115,23zł.

Graj czasem popularne zdarzenia

Nawet jeśli specjalizujesz się w niszowej dyscyplinie sportu lub doskonale orientujesz się w realiach rzadko granej przez typerów ligi, warto od czasu do czasu obstawić popularne spotkanie z niskim kursem. Stanowi to element kamuflażu Twoich umiejętności i wiedzy.

Ogranicz liczbę wypłat

Firmy bukmacherskie nie przepadają za sytuacją, kiedy muszą zlecać wiele wypłat na drobne kwoty.

Posiadaj konta u wielu bukmacherów i korzystaj z nich naprzemiennie

Nawet jeśli masz dobrą passę, częstotliwość Twojej gry decyduje o tym, że bukmacher postrzega Cię jako niegroźnego gracza rekreacyjnego, a nie profesjonalistę. 

Graj różnego typu kupony

Nie daj po sobie poznać, że myślisz strategicznie. Obstawiaj single, zakłady systemowe i akumulatory. Nawet jeśli czerpiesz zyski głównie z singli, od czasu do czasu zabaw się i zaangażuj kilka złotych w zakłady akumulacyjne.  Unikaj też gry za stałą stawkę – to również może świadczyć o posiadaniu przemyślanej strategii. Graj za podobne, ale nie takie same kwoty. Słabym kamuflażem będzie też obstawianie kuponów za stałą kwotę, przedzielane zakładami zawartymi za kilka złotych.

Jeżeli istnieje taka możliwość, graj w zakłady live

Limity na zdarzenia grane na żywo są często kilkukrotnie wyższe.

Nie graj za maksymalną dla Twojego konta stawkę

Staraj się nie przekraczać  25% wartości limitu stawki jaki Cię obowiązuje. Dorzucenie do kuponu zdarzenia o niskim kursie i utworzenie tym samym zakładu akumulacyjnego zazwyczaj pozwala wnieść wyższą stawkę na zakład. 

Limity u bukmacherów

Choć słowo „limit” nie budzi dobrych skojarzeń to trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są one niezbędne do tego, aby branża zakładów bukmacherskich funkcjonowała na zdrowych zasadach. Choć w niektórych przypadkach są powodem irytacji gracza, to trzeba pamiętać, że spełniają też kilka bardzo przydatnych funkcji.

Prócz zapewniania bezpieczeństwa finansowego firmom bukmacherskim, limity bukmacherskie są narzędziem przeciwdziałania praniu pieniędzy, a te które wynikają z polityki odpowiedzialnej gry, nie pozwalają na to, aby gracze stracili kontrolę nad swoimi finansami.