Liczba goli w meczu

Branża bukmacherska stale się rozwija, a gracze stawiają przed operatorami zakładów wzajemnych coraz wyższe wymagania. Ci z kolei, starając się im sprostać, opracowują swoją ofertę starannie, nie ograniczając jej wyłącznie do możliwości wytypowania bezpośrednich rozstrzygnięć. Popularne zakłady na żółte kartki albo rzuty rożne w zakładach bukmacherskich to nie wszystko, co oferują legalni bukmacherzy. Każde spotkanie można obstawiać na wiele różnych sposobów, a czynnikiem umożliwiającym zaimplementowanie do oferty jak największej liczby selekcji w ramach jednego wydarzenia jest liczba goli. 

Najpopularniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich w odniesieniu do liczby goli

Under/Over  (w spotkaniu) – zadaniem typera jest wytypowanie czy w spotkaniu padnie mniej lub więcej goli od zawartej w nazwie zdarzenia liczby (np. under 2,5 oznacza, że padną dwa gole, jeden lub mecz zakończy się bezbramkowym remisem, zaś over 2,5 oznacza, że piłka co najmniej 3 razy znajdzie drogę do siatki)

Under/Over (drużyny) – typujemy czy drużyna strzeli więcej czy mniej bramek niż podana wartość. Możemy odnosić się do całego spotkania lub tylko jednej jego odsłony. 

BTTS (Both Teams to Score) – popularny w środowisku typerskim skrót odnosi się do sytuacji, w której obie ekipy strzelają w spotkaniu bramkę. Naszym zdaniem jest stwierdzić czy taka sytuacja będzie miała miejsce lub nie. 

Strzeli/nie strzeli – przedmiotem naszego zainteresowania jest tylko jedna drużyna biorąca udział w spotkaniu. Typujemy czy zdoła strzelić choć jednego gola.

Wygra do zera – naszym zadaniem jest wytypowanie opcji TAK, oznaczającej tryumf danej drużyny do zera, bądź opcji NIE, oznaczającej zwycięstwo przy jednoczesnej utracie choćby jednego gola.

„2,5 gola? Co to znaczy, przecież nie można strzelić pół bramki”

To rozwiązanie, które bukmacherzy wprowadzili po to, aby uniknąć nieporozumień. W przypadku zakładu under 2,5 gola jest wtedy jasne, że wygrywasz, kiedy w meczu nie padną gole, bądź piłka zatrzepoce w siatce raz lub dwa razy. Jeśli w meczu padną 3 gole lub więcej, niestety, tym razem będziesz musiał obejść się smakiem. Czy tego typu zakłady odnoszą się tylko do piłki nożnej?

Absolutnie nie. Na stronie internetowej każdego bukmachera znajdziecie wiele zakładów under/over w odniesieniu do sumy punktów zdobytych w meczu koszykówki, siatkówki czy łącznej liczby bramek w spotkaniu szczypiornistów. Zakłady powyżej/poniżej znajdują zastosowanie również w sportach walki, gdzie naszym zadaniem jeszcze wytypowanie czy walka skończy się czy nie przed startem konkretnej rundy. Przedmiotem naszego zainteresowania jest jednak przede wszystkim liczba goli w piłce nożnej i to jej poświęcimy w tym artykule całość uwagi. 

Założenia:

  1. Pod uwagę wzięto statystyki z Ekstraklasy oraz pięciu najsilniejszych lig europejskich (Premier League, La liga, Serie A, Bundesliga oraz Ligue 1)
  2. Posługiwano się statystykami odnoszącymi się do sezonów 2018/2019 oraz 2019/2020
  3. Z analizy wykluczono zespoły, które nie zaliczyły dwóch pełnych sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej
  4. W przypadku Ekstraklasy brano pod uwagę tylko rundę zasadniczą obejmującą 30 spotkań.
  5. Sugerowane typy nie uwzględniają innych zmiennych i są wyłącznym rezultatem analizy danych statystycznych.

Ekstraklasa liczba goli

Jeżeli szukamy spotkania, w którym istnieje największa szansa na znaczną liczbę goli, powinniśmy spojrzeć przychylnym okiem na Wisłę Kraków. Piłkarze spod Wawelu rozpieszczają postronnego kibica, bowiem bazując na danych z ostatnich dwóch sezonów można obliczyć, że średnio w spotkaniach „Białej Gwiazdy” padają więcej niż trzy gole. Barierę średniej trzech bramek na mecz udało się również przekroczyć Zagłębiu Lubin.

SUGEROWANY TYP: Więcej niż 2,5 bramki w spotkaniu Wisły Kraków lub Zagłębia Lubin.

Ekstraklasa poniżej powyżej statystyki
Ekstraklasa liczba goli w meczu

W sezonach 2018/2019 i 2019/2020 najmniej goli padało w meczach Korony Kielce, ale ekipy z województwa świętokrzyskiego nie ma już w elicie. Według statystyk, pułapu średniej 2,5 bramki na spotkanie nie przekroczyły również: Piast Gliwice, Cracovia, Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław.

SUGEROWANY TYP: Mniej niż 2,5 bramki w spotkaniach ww. drużyn.

Do ciekawych wniosków można dojść na drodze analizy porównawczej liczby goli strzelanych w pierwszej i drugiej połowie spotkania przez poszczególne zespoły. Lechia Gdańsk mocno dąży do objęcia prowadzenia w pierwszej połowie, zaś w drugiej skupia się na ewentualnej obronie pozytywnego z jej punktu widzenia rezultatu. Następstwem tego jest zajmowanie czołowej lokaty wśród najczęściej strzelających drużyn w pierwszej połowie i najrzadziej trafiających do siatki w drugiej odsłonie.

SUGEROWANY TYP: Lechia strzeli w pierwszej połowie – TAK

Na przeciwnym biegunie jest Cracovia. „Pasy” rozpoczynają spotkania ostrożnie, rzadko angażując znaczne siły ofensywne, czego odzwierciedleniem jest średnia zaledwie 0,43 bramki w pierwszych połowach. Piłkarze z Krakowa ruszają jednak do ataku po przerwie i zajmują 4. lokatę wśród drużyn strzelających największą liczbę goli w drugiej połowie (0,87 bramki).

SUGEROWANY TYP: Cracovia strzeli w pierwszej połowie – NIE

Ekstraklasa liczba goli w meczu
Ekstraklasa Poniżej Powyżej – statystyki

Pewne grono typerów lubuje się w typowaniu dokładnych wyników spotkań. Poprawne wytypowanie rezultatu 0:0 z pewnością w wydatny sposób zwielokrotni nasz kurs całkowity. Takiego rozstrzygnięcia warto szukać obecnie w meczach Lechii Gdańsk i Pogoni Szczecin, które w minionych dwóch sezonach bezbramkowo remisowały odpowiednio siedem i sześć razy.

SUGEROWANY TYP: 0:0 w meczu Lechii Gdańsk lub Pogoni Szczecin

Linia 1,5 bramki daje nam możliwość zagrania atrakcyjnych kursów w wariancie under. O ile Wisła Kraków, w ujęciu całościowym jest niemal gwarantem bramek, o tyle bardzo często przy jej udziale jesteśmy świadkami widowiska, w którym pada maksimum jedna bramka. Tym bardziej interesujący zdaje się być fakt, że wśród ekip w meczach, których padają co najmniej 3 gole, krakowska Wisła plasuje się już wysoko. Oznacza to, że w jej spotkaniach dość często padają dokładnie 3 bramki (9 takich przypadków). Przy udziale piłkarzy z Reymonta najczęściej oglądamy mecze w których padają 4 lub więcej bramek.

SUGEROWANY TYP: Dokładnie 3 gole w meczu Wisły Kraków / over 3,5 lub 4,5 gola w meczu „Białej Gwiazdy”

Warunek co najmniej 3 goli w meczu najczęściej spełnia Legia Warszawa (w ponad 60% spotkań z jej udziałem dobrym pomysłem okazywało się obstawienie zakładu over 2,5 gola w meczu).

SUGEROWANY TYP:  over 2,5 bramki w spotkaniu Legii Warszawa

Ekstraklasa under over statystyki
Ekstraklasa Under Over – statystyki

Zdecydowanym liderem klasyfikacji drużyn, w których spotkaniach obie ekipy trafiały do siatki jest Wisła Płock. Takie rozstrzygniecie miało miejsce w aż 39 spośród 60 spotkań z minionych dwóch sezonów. Tego samego nie można z pewnością powiedzieć o Piaście Gliwice, w którego meczach  najczęściej dochodziło do sytuacji, że jedna z drużyn schodziła z boiska bez zdobyczy bramkowej.

SUGEROWANY TYP: Obie drużyny strzelą w meczu Wisły Płock – TAK / Obie drużyny strzelą w meczu Piasta Gliwice – NIE

„Najważniejsze zagrać na 0 z tyłu, a z przodu zawsze coś wpadnie” – ta zasada najwyraźniej przyświeca Piastowi Gliwice. Piłkarze ze Śląska 24-krotnie nie pozwolili rywalom zdobyć bramki, co przekuli na 20 zwycięstw. Imponujący wynik! Powody do zmartwień mieli za to często fani Śląska Wrocław, których pupile aż 22 razy nie zdołali pokonać bramkarza rywali. Kolejne miejsca w tej klasyfikacji okupuje Korona Kielce i Arka Gdynia, nie mających już miejsca w Ekstraklasie. To pokazuje jak wielki wpływ na degradację miały ich problemy w ofensywie.

SUGEROWANY TYP: Śląsk Wrocław strzeli – NIE / Piast Gliwice wygra do zera – TAK

Jeżeli uznaliśmy, że Wisła Kraków przegra w obstawianym przez nas spotkaniu, warto się zastanowić czy nie zawrzeć zakładu na jej porażkę do zera. Krakowianie schodzili z boiska na tarczy 16 razy nie pokonując bramkarza rywali.

SUGEROWANY TYP: Wisła Kraków przegra do zera

Premier League liczba goli

Nawet osoba średnio orientująca się w realiach angielskiego futbolu byłaby w stanie wymienić drużyny, w spotkaniach których pada największa liczba goli. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wskazałaby bowiem na Manchester City i Liverpool i miałaby oczywiście rację. W aż 52 meczach „the Citizens” został spełniony warunek minimum 3 goli. Stanowi to aż 68,42% wszystkich ligowych starć podopiecznych Guardioli w minionych dwóch sezonach.

SUGEROWANY TYP: powyżej 2,5 gola w meczu Manchesteru City

Premier League liczba goli w meczu analiza
Premier League Under Over – statystyki

Dwie ekipy wyraźnie wyróżniają się w klasyfikacji tych, przy których udziale padają maksimum dwa gole w meczu. W tylko 28 spotkaniach Wolverhampton i Crystal Palace kibice mogli oglądać co najmniej 3 gole co czyni je drużynami „wybitnie underowymi”.

SUGEROWANY TYP: mniej niż 2,5 bramki w meczu Wolverhampton lub Crystal Palace

Przyglądając się tabelom bramek strzelanych w pierwszej i drugiej połowie możemy zauważyć kilka prawidłowości. Wolverhampton zajmuje przedostatnie miejsce wśród drużyn strzelających największą liczbę goli w pierwszej odsłonie, ale jednocześnie należy do niego 6. lokata, wśród ekip najskuteczniejszych w drugich połowach. Podobną dysproporcję mamy w przypadku Leicester, zaś zupełnie odmiennie rozkładają się te akcenty w przypadku Evertonu. O ile „the Toffies” należą do szerokiej czołówki najczęściej strzelających przed gwizdkiem oznajmiającym przerwę, o tyle należą do grona najrzadziej uszczęśliwiających swoich fanów w drugich połowach.

SUGEROWANY TYP: Everton strzeli w pierwszej połowie – TAK/ Leicester strzeli w drugiej połowie – TAK

Premier League under over statystyki analiza
Premier League liczba goli w meczu

W spotkaniach którego zespołu Premier League najlepiej szukać zakładu under 1,5 gola w meczu? Jeżeli nie zachodzą szczególne okoliczności, dobrym wyborem może się okazać Newcastle United. Ponad 30% spotkań Srok kończy się wynikami 0:0, 0:1 lub 1:0.

SUGEROWANY TYP: Poniżej 1,5 gola w meczu Newcastle United.

Niewielu typerów ma odwagę często stawiać zakłady na powyżej 3,5 lub 4,5 gola. Z racji częstych popisów strzeleckich, naturalną kandydaturą są oczywiście mecze Manchesteru City, ale jest też inna drużyna, która znajduje się w czubie tabeli uwzględniających spotkania z co najmniej 4 lub 5 golami. To Arsenal Londyn, który dużo bramek strzela, ale i wiele traci. W 30 starciach z udziałem „Kanonierów” padały minimum 4 gole, a jeśli za kryterium weźmiemy 5 trafień, okaże się, że w ostatnich dwóch sezonach, Arsenal brał udział w 12 takich spotkaniach.

SUGEROWANY TYP: więcej niż 3,5 bramki w meczu Arsenalu

Jak nietrudno się domyślić, tak częsty udział Arsenalu w piłkarskich kanonadach znajduje logiczne odzwierciedlenie w klasyfikacji drużyn, w meczach których obie ekipy strzelają bramkę. „The Gunners” zaliczyli 49 takich spotkań (na 76 możliwych), a tylko jedno mniej zanotował Southampton.

SUGEROWANY TYP: obie drużyny strzelą w meczu Arsenalu lub Southampton

Premier League ponizej powyzej statystyki analiza
Premier League Poniżej Powyżej – statystyki

Manchester City i Liverpool są zespołami, które zdecydowanie górują nad resztą stawki w rankingu tych, które najczęściej wygrywają do zera. Ci pierwsi zdołali to zrobić 36 razy, zaś drudzy – 32. O tym jak wielka jest przepaść pod tym względem nad resztą stawki, świadczą liczby trzeciej w tej klasyfikacji Chelsea. „The Blues” wygrywali do zera „zaledwie” 21 razy. Jeśli przewidujemy zwycięstwo City lub Liverpoolu, warto rozważyć rozszerzenie zakładu i postawienie na zwycięstwo do zera.

SUGEROWANY TYP: Manchester City lub Liverpool wygra do zera.

Duże problemy ze strzelaniem goli ma West Ham United. W sezonach 2018/2019 oraz 2019/2020, aż 26 razy zdarzyło się, że koledzy Łukasza Fabiańskiego nie byli w stanie umieścić piłki w bramce rywala. Wobec niemocy pod bramką przeciwnika, zdołali oni tylko dwukrotnie bezbramkowo zremisować, resztę spotkań przegrywając.

SUGEROWANY TYP: West Ham przegra do zera 

Z Premium WIĘCEJ Dostaniesz bilety na mecz, freebety i wiele WIĘCEJ!

La Liga liczba goli

Nieco zaskoczony może być ten, kto wskazałby Barcelonę i Real Madryt jako dwie drużyny, w meczach których pada największa liczba goli. Blaugrana pod tym względem góruje nad resztą stawki, ale za jej plecami czają się nie „Królewscy” lecz Levante. W spotkaniach zespołu z siedzibą w Walencji pada średnio 2,96 bramki. Najmniej goli oglądamy rzecz jasna w starciach z udziałem Atletico Madryt, choć trzeba przyznać, że Getafe i Athletic Bilbao ustępują pod tym względem bardzo nieznacznie.

SUGEROWANY TYP: poniżej 2,5 bramki w meczu Atletico, Getafe lub Athleticu Bilbao

Ekstraklasa poniżej powyżej statystyki
La Liga liczba goli w meczu

Swoich kibiców nie rozpieszczają od dwóch sezonów piłkarze Alaves. Bardzo rzadko zdarza się, że trafiają do bramki rywala podczas pierwszej połowy (średnia liczba goli to zaledwie 0,3). Olbrzymią dysproporcją w liczbie bramek zdobywanych w pierwszej i drugiej odsłonie charakteryzuje się Athletic Bilbao. Jest trzecim najwięcej strzelającym zespołem La Liga w pierwszej połowie, a zarazem najrzadziej trafiającym do siatki po przerwie!

SUGEROWANY TYP: Athletic Bilbao strzeli bramkę przed przerwą

W 53 spotkaniach Atletico Madryt padły minimum 2 gole, zaś w 26 meczach minimum 3 bramki. Co to oznacza? W 27 starciach na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów mecze „Los Colchoneros” kończyły się rezultatami 2:0, 0:2 lub 1:1. Wobec takiej statystyki nie sposób przejść obojętnie!

SUGEROWANY TYP: Dokładnie 2 gole w meczu Atletico Madryt

La liga liczba goli w meczu
La Liga Poniżej Powyżej – statystyki

Największą szansę na obejrzenie trzech bramek mamy oglądając spotkanie Villarealu. 61,84% wszystkich meczów z ubiegłych dwóch kampanii ligowych obfitowało w co najmniej 3 trafienia. Niewiele mniejszym odsetkiem mogą się pod tym względem pochwalić Levante i Barcelona. 

SUGEROWANY TYP: powyżej 2,5 bramki w meczu Villarealu

Interesującym przypadkiem jest statystyka dotycząca Celty Vigo. W klasyfikacji drużyn, w której spotkaniach padają minimum 3 gole, Celta zajmuje 8. miejsce. Gdyby brać pod uwagę mecze z 4 i większą liczbą bramek, „Celestes” byliby już trzeci, natomiast tylko Barcelonie ustępują w rankingu drużyn z meczami obfitującymi w co najmniej 5 goli. Jak to interpretować? Jeżeli w meczu Celty padają 3 gole, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że na tych 3 trafieniach się nie skończy.

SUGEROWANY TYP: powyżej 3,5 lub 4,5 bramki w meczu Celty (live)

Prócz wspomnianego Levante i Villarealu, ekipą w której spotkaniach szczególnie często padają gole dla obu drużyn jest Real Sociedad. W 45 z 76 gier, Baskowie pokonywali bramkarza rywali, ale jednocześnie tracili choć jednego gola.

SUGEROWANY TYP: obie drużyny strzelą w meczu Levante, Villarealu lub Realu Sociedad

La Liga under over statystyki
La Liga Under Over – statystyki

Zdecydowanie najczęściej wygrywającą do zera drużyną w La Liga jest Atletico Madryt. Podopieczni Diego Simeone uczynili to aż 31 razy, co oznacza, że ponad 40% wszystkich spotkań ligowych z ostatnich dwóch sezonów, kończyła się ich zwycięstwem i czystym kontem.

SUGEROWANY TYP: Atletico Madryt wygra do zera

Choć Getafe dobrze radziło sobie w minionych dwóch sezonach (5 i 8. miejsce w La Liga) to z pewnością nie można ich określić mianem ofensywnie grającej drużyny. Mimo wysokich miejsc w tabeli, aż 25 razy nie potrafili choć raz umieścić piłki w bramce rywala.

SUGEROWANY TYP: Getafe strzeli gola – NIE

Serie A liczba goli

Mistrzostwo Włoch w ostatnich dwóch sezonach zdobywał Juventus, ale to Atalanta góruje w wielu ofensywnych statystykach. Strzeliła 29 goli więcej od „Juve” i to w jej spotkaniach pada ich najwięcej. Piłkarze z Bergamo są najskuteczniejsi zarówno w pierwszych jak i drugich połowach. W 52 starciach z ich udziałem padły 3 gole, w 38 minimum 4, zaś w 22 meczach – 5 goli i więcej! Jedno jest pewne: Grasz mecz Atalanty? Unikaj opcji under.

SUGEROWANY TYP: Powyżej 3,5 gola w meczu Atalanty

Serie A poniżej powyżej statystyki
Serie A liczba goli w meczu

Dużo bardziej przychylnie na zakłady „underowe” możemy spoglądać w kontekście spotkań Udinese. W meczach piłkarzy ze Stadio Friuli pada najmniejsza liczba goli. Są oni również wyjątkowo nieskutecznym zespołem w drugich połowach, a także tą ekipą, która zaliczyła najmniej starć obfitujących w 2, 3 i 4 bramki.  Dodatkowo, tylko w 35 ich meczach nastąpiła sytuacja, gdy zarówno Udinese jak i ich rywale trafiali do siatki.

SUGEROWANY TYP: Obie drużyny strzelą w meczu Udinese – NIE

Serie A liczba goli w meczu
Serie A Poniżej Powyżej – statystyki

Czyim udziałem była największa liczba wyników bezbramkowych w Serie A? Taki wynik aż 11 razy w 76 grach uzyskała Fiorentina. Można ją śmiało uważać za drużynę „underową” i pokusić się przy odpowiednich okolicznościach o wytypowanie bezbramkowego remisu.

SUGEROWANY TYP: Dokładny wynik w meczu Fiorentiny: 0:0

Łukasz Skorupski z pewnością nie ma w Bolonii łatwego życia. W ostatnich dwóch sezonach tylko 12 razy zachował czyste konto i choć niniejsza analiza opiera się na danych wyłącznie z rozegranych już sezonów 2018/2019 oraz 2019/2020, nie sposób nie wspomnieć, że meczem z Crotone (29.11.2020) , Rossoblù przerwali serię… 41(!) kolejnych meczów ze straconą bramką. Wnioski nasuwają się same:

SUGEROWANY TYP: Rywal Bolonii strzeli – TAK

Serie A under over statystyki
Serie A Under Over – statystyki

Dobra postawa defensywy (czyste konto w 31 spotkaniach) to fundament statystyki, w myśl której tylko w co drugim spotkaniu Interu Mediolan obie drużyny strzelają bramkę. Jeszcze rzadziej dzieje się to w meczach Udinese, lecz powody ku temu są zgoła inne. „Zebrette” sami bowiem nie byli w stanie umieścić piłki w siatce w 18 spotkaniach.

SUGEROWANY TYP: Obie drużyny strzelą w meczu Interu – NIE

Podobnie jak w przypadku innych lig europejskich, we włoskiej Serie A również mamy ekipy, które szczególnie często wygrywają do zera. Są to naturalnie Juventus i Inter Mediolan, które kończyły swoje spotkania z takim rozstrzygnięciem odpowiednio 27 i 26 razy. W przypadku, kiedy jesteśmy przekonaniu o ich zwycięstwie, warto rozważyć zakład „wygrana do zera”.

SUGEROWANY TYP: Juventus lub Inter Mediolan wygra do zera

Bundesliga liczba goli

Nie ma w Bundeslidze drużyny, której średnia liczba goli na mecz z ostatnich dwóch sezonów byłaby niższa niż 2,50. Ba, zdecydowanie odstające od reszty stawki Schalke, legitymuje się średnią na poziomie 2,76. Taki stan rzeczy powoduje, że w przeciwieństwie do pozostałych omawianych lig, obstawiając Bundesligę możemy się skupić na poszukiwaniu overów bramkowych, gdzie punktem odniesienia nie jest 2,5, lecz 3,5! W spotkaniach Bayernu i Borussii Dortmund średnio pada odpowiednio 3,71 i 3,68 gola na spotkanie. Blisko granicy 3,5 jest również Augsburg ze średnią 3,38.

SUGEROWANY TYP: powyżej 3,5 gola w meczu Bayernu Monachium lub Borussi Dortmund

Bundesliga poniżej powyżej statystyki
Bundesliga liczba goli w meczu

Wyśmienite średnie bramek strzelonych w pierwszej połowie ma kilka klubów niemieckich. Bayern Leverkusen czy RB Lipsk ze wskaźnikami 1,04 i 1,01 są pod tym względem lepsze od Juventusu czy Realu Madryt. Uwagę zwracają dane dotyczące Borussii Dortmund. W pierwszej połowie strzela ona średnio 0,87 gola, natomiast w drugiej aż 1,56 bramki na mecz! Ustępuje zatem tylko PSG biorąc pod uwagę pięć najsilniejszych lig europejskich. Dużej różnicy można się dopatrzeć również w przypadku Hoffenheim, które może pochwalić się średnią 0,66 bramki w pierwszej połowie oraz 1,15 w drugiej odsłonie.

SUGEROWANY TYP: Borussia lub Hoffenheim strzeli więcej bramek w drugiej połowie

Bundesliga zdecydowanie nie jest dobrą ligą do poszukiwania bezbramkowych remisów. Jeśli jednak chcielibyśmy koniecznie szukać ich w lidze naszych zachodnich sąsiadów, pierwszym wyborem powinno być Schalke, które w ciągu dwóch ostatnich sezonów zanotowało osiem takich rezultatów. Aż siedem zespołów Bundesligi remisowało maksimum dwa razy w spotkaniach sezonów 2018/2019 i 2019/2020. Warto więc zwrócić uwagę na ekipy, które są niemal gwarantem dwóch bramek w meczu. Do takich z pewnością możemy zaliczyć Hoffenheim, w spotkaniach którego tylko sześciokrotnie odnotowywano wynik 0:0, 0:1 lub 1:0. Siedem razy takie wyniki padały w meczach Bayernu, Eintrachtu i Fortuny Dusseldorf.

SUGEROWANY TYP: W meczach Hoffenheim, Bayernu i Eintrachtu padną co najmniej 2 bramki (zbiorczo z racji niskich kursów) .

Bundesliga liczba goli w meczu
Bundesliga Poniżej Powyżej – statystyki

Jeżeli zależy nam na wysokim kursie, możemy się pokusić o wytypowanie spotkania, w którym padnie przynajmniej 5 goli. Wydaje się, że może to być trudne do osiągnięcia, ale Bundesliga w tej kwestii jest dla nas wyjątkowo łaskawa.  W częściej niż co czwartym spotkaniu, 5 goli pada w meczach z udziałem Bayernu Monachium, Borussi Dortmund, Augsburga i Bayeru Leverkusen. Kursy na takie zdarzenia są zachęcające i od czasu do czasu warto zaryzykować.

SUGEROWANY TYP: over 4,5 gola w meczu Augsburga lub Bayeru Leverkusen 

Mimo, że wymieniono już nazwy kilku klubów, które wyróżniają się pod kątem liczby bramek strzelanych w ich spotkaniach, jak do tej pory nie wspomniano o Werderze Brema. To właśnie ta ekipa, wespół z Hoffenheim jest liderem rankingu drużyn, w meczach których oba zespoły strzelają minimum jednego gola. Do takiego rozstrzygnięcia dochodziło w 47 grach „Grün-Weißen” i Wieśniaków co stanowi aż 69,12% wszystkich rozegranych spotkań w ostatnich dwóch sezonach. 

SUGEROWANY TYP: oba zespoły strzelą w meczu Werderu lub Hoffenheim

Bundesliga under over statystyki analiza
Bundesliga Under Over – statystyki

Fortunie Dusseldorf nie udało się obronić ligowego bytu i spadła do 2. Bundesligi. Klub Dawida Kownackiego wyróżniał się na tle pozostałych tym, że w 59 z 68 spotkań tracił co najmniej jednego gola! Równie katastrofalnie pod tym względem prezentuje się Werder Brema.

SUGEROWANY TYP: Przeciwnik Werderu Brema strzeli przynajmniej jedną bramkę

Gigantyczne problemy ze skutecznością ma od dłuższego czasu Schalke. 26 spotkań z 68 kończyło z zerem po stronie zdobyczy. Jak wspomniano wcześniej, 8-krotnie udało się mimo tego zdobyć punkt, ale jednocześnie przełożyło się to też na 18 porażek do zera. Bardzo słabo radzi sobie również FSV Mainz. Ekipa z Moguncji poniosła 19 porażek w wyniku 22 spotkań, w których nie potrafiła umieścić futbolówki w bramce rywala

SUGEROWANY TYP: Schalke lub FSV Mainz przegra do zera

Ligue 1 liczba goli

Liga francuska uchodzi za rozgrywki, w których pada niewiele bramek i jest w tym sporo prawdy. Oczywiście w spotkaniach tamtejszych potentatów takich jak PSG czy Lyon, średnia liczba goli na mecz jest imponująca, ale już wskaźniki obliczone dla klubów z dolnych rejonów tabeli pokazują, że znacznie odstają od wartości, jakimi legitymują się w tej kategorii najsłabsze kluby pozostałych lig poddanych analizie. Uwagę zwraca przede wszystkim Reims. W jego spotkaniach strzela się jedynie 1,94 gola, a ponad 75%(!) meczów obfituje w co najwyżej 2 gole. Niemal dokładnie odwrotna sytuacja dotyczy PSG, które jest w zasadzie gwarantem kilku goli.

SUGEROWANY TYP: Powyżej 2,5 gola w meczu PSG lub poniżej 2,5 bramki w meczu Reims

Ligue 1 liczba goli w meczu
Ligue 1 liczba goli w meczu

Tylko 57 goli w ostatnich dwóch sezonach strzeliła Tuluza. W pierwszych połowach swoich spotkań trafia rzadziej niż w co trzecim meczu, a średnia 0,52 gola w drugich połowach dopełnia obrazu drużyny, która zwyczajnie nie może przy takich wskaźnikach walczyć o coś więcej niż utrzymanie w Ligue 1.

SUGEROWANY TYP: Tuluza nie strzeli gola w pierwszej połowie

Nieprawdopodobnego wyczynu dokonało Dijon. 34 spotkania stanowiące ponad połowę wszystkich rozegranych w ostatnich dwóch sezonach, kończyło z zerem po stronie zdobyczy bramkowych. Mimo tak druzgocącej statystyki zdołało utrzymać się w elicie! Dijon dzieli od drugiego w tej klasyfikacji Amiens prawdziwa przepaść, bowiem były już klub Rafała Kurzawy nie strzelał choć jednego gola w „zaledwie” 25 grach. Takiego uczucia w zasadzie nie znają piłkarze PSG, którzy w sezonie 2018/2019 i 2019/2020 tylko raz schodzili z boiska nie strzelając przynajmniej jednej bramki.

SUGEROWANY TYP: Dijon strzeli gola – NIE

Ligue 1 poniżej powyżej statystyki
Ligue 1 Poniżej Powyżej – statystyki

Postronny kibic chcący obejrzeć ciekawe spotkanie winien wybrać spotkania Monaco lub Rennes. To właśnie te kluby najczęściej rozgrywają mecze, w których obie drużyny zdobywają bramkę. Monaco zanotowało 38 takich przypadków zaś Rennes 37.

SUGEROWANY TYP: W meczu Monaco lub Rennes obie drużyny strzelą bramkę. 

Ligue 1 under over statystyki
Ligue 1 Under Over – statystyki

Logiczną konsekwencją niskiego wskaźnika bramek na mecz Reims, jest bardzo wysoki odsetek spotkań, które ta drużyna kończyła z czystym kontem. Nie należący wszak do elity francuskiego futbolu team, dokonał rzeczonej sztuki 26 razy, co plasuje go tylko za plecami PSG i Lille. Zaledwie jeden taki przypadek mniej zanotowało również Angers. Warto też wspomnieć, że częściej niż co szósty mecz tych klubów kończy się bezbramkowym remisem. Niespodzianką może być statystyka, mówiąca o tym, że tylko 15 spotkań AS Monaco z ostatnich dwóch kampanii kończyło się z zerem po stronie strat piłkarzy z Księstwa. 

SUGEROWANY TYP: Przeciwnik Reims lub Angers nie strzeli gola

Liczba goli w meczu – podsumowanie analizy

Na wykresie uwzględniono po trzy drużyny z każdej z analizowanych lig, które charakteryzował największy odsetek spotkań, w których obie ekipy strzelały bramki. Zgodnie z przewidywaniami, okazało się, że najwięcej spotkań obfitujących w gole z obu stron można spotkać w lidze niemieckiej, natomiast zdecydowanie najmniej jest takich starć jest w lidze francuskiej. Pod koniec stawki znalazły się również dwa kluby z Ekstraklasy. Mająca niegdyś opinię brzydkiej, obarczonej defensywnym stylem gry Serie A prezentuje się nieźle i cała trójka reprezentantów ligi włoskiej znajduje się w pierwszej połowie stawki.

Procentowy udział spotkań zakończonych strzeleniem bramki przez obie drużyny w całkowitej liczbie meczów ligowych rozegranych na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów:

Spotkania zakończone strzeleniem bramki przez obie drużyny

Procentowy udział spotkań z minimum 3 bramkami w całkowitej liczbie meczów ligowych rozegranych na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów:

Mecze z minimum 3 bramkami w całkowitej liczbie meczów

Na wykresie uwzględniono po trzy drużyny z każdej z analizowanych lig, które charakteryzował największy odsetek spotkań, w których padł over 2,5 bramki. Potwierdza on, że określanie Bundesligi mianem rozgrywek overowych jest w pełni uzasadnione, natomiast ligi francuskiej jako ligi underowej. Przypadek PSG, w meczach którego pada najwięcej tego typu rozstrzygnięć jest jedynie odstępstwem od reguły. Nimes i Olympique Lyon zajmują już dwa ostatnie miejsca w tej klasyfikacji obejmującej 18 drużyn. 

Czy warto stawiać zakłady typu powyżej poniżej (under over)?

Gracze nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że stawianie zakładów akumulacyjnych z niskimi kursami, na zwycięstwa faworytów, jest obarczone dużym ryzykiem w relacji do wysokości ewentualnej wygranej. Dobrym sposobem, aby zbudować zadowalający nas kurs całkowity jest korzystanie z zakładów typu under/over oraz innych, które bazują na liczbie zdobywanych bramek. Przykład mogą stanowić też zakłady na 1 połowa wynik końcowy. Bukmacherzy prześcigają się w opracowywaniu nowych, nierzadko skomplikowanych, ale zarazem ciekawych zakładów, których poprawne wytypowanie w znacznym stopniu zależy od umiejętności analizy dostępnych danych. Jeśli interesują Cię rzuty karne w zakładach bukmacherskich, powinieneś także sięgnąć po statystyki, które pomogą Ci określić możliwy wynik. Niniejszy artykuł powinien być dla Ciebie drogowskazem, jakich prawidłowości w spotkaniach piłki nożnej należy szukać, aby jak najczęściej sięgać po wysokie wygrane.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że bukmacherzy również popełniają błędy i czasami wystawiają nieadekwatne kursy na zdarzenia typu under/over. W przypadku błędów przy zakładach na bezpośrednie rozstrzygniecie, do korekty często dochodzi bardzo szybko. Zakłady poniżej/powyżej są mimo wszystko mniej popularne, więc wykrycie pomyłki zajmuje relatywnie więcej czasu. 

Zakładamy, że każdy z Was gra odpowiedzialnie i na grę poświęca rozsądną kwotę. Gra w zakładach bukmacherskich powinna być przyjemnością, dlatego jeśli w Twoją grę wkradła się rutyna, zakłady na konkretną liczbę bramek, przedziały bramkowe czy selekcje typu under/over mogą być jej istotnym urozmaiceniem. Chyba przyznasz, że oglądanie spotkania, w którym grają drużyny zupełnie Ci obojętne nabiera innego smaku, jeśli na Twoim kuponie widnieje zdarzenie over 2,5 gola? Spięcia pod obiema bramkami stają się elektryzujące.