Faworyci underdogi

Faworyci i underdogi – poradnik typera

Marietta Stachak
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
5(32 głosów)

Świat sportu pełen jest niesamowitych historii, w których zawodnik lub drużyna będąca przed spotkaniem skazywana na pożarcie (tzw. outsiderów lub underdogów), niespodziewanie pokonał zespół znacznie wyżej notowany lub zdobył niezwykle cenne trofeum. Faworyci i underdogi. Zjawisko to doskonale obrazują przykłady drużyn, które na przestrzeni lat osiągały sukces, chociaż tak naprawdę nikt w nich nie wierzył. Mowa tu m. in. o reprezentacji Grecji, która w 2004 roku zdobyła Mistrzostwo Europy czy o Leicester City, które w sezonie 2015/2016 wygrało piłkarską Premier League.

Faktem jest jednak, że z reguły to zespoły dysponujące największymi środkami i mający największą renomę osiągają największe sukcesy. W naszym poradniku przyjrzymy się z bliska pojęciom faworytów i outsiderów. Dowiemy się także w jaki sposób obstawiać ich spotkania, by zmaksymalizować swoje zyski z zakładów bukmacherskich.

Czy warto obstawiać faworytów?

Obstawianie faworytów to bardzo popularna strategia wśród fanów typowania. Jej głównymi zaletami jest to, że jest wyjątkowo prosta i może zapewnić dużą liczbę wygranych zakładów. Faktem jest, że strategia ta wydaje się najbardziej logiczna ze wszystkich, jednak czy rzeczywiście może zapewnić nam wysokie zyski?

Z Premium WIĘCEJ Dostaniesz bilety na mecz, freebety i wiele WIĘCEJ!

Gdyby obstawianie faworytów było rzeczywiście takie proste, najpewniej wszyscy notowaliby wysokie zyski, a bukmacherzy już dawno zostaliby puszczeni z torbami. Niemniej, jasne jest, że wielcy faworyci poszczególnych spotkań z reguły je wygrywają. Jednocześnie, kursy na tego typu zakłady są wyraźnie niższe, przez co i trudniej jest wypracować z ich pomocą duży zysk. W poszukiwaniu najlepszych kursów na pewno warto sprawdzić jaki bukmacher jest najlepszy w Polsce w rankingu bukmacherów.

Naturalną strategią w przypadku obstawiania faworytów jest więc granie kuponów akumulacyjnych z większą liczbą zdarzeń. Co oczywiste, każde dodatkowe zdarzenie na naszym kuponie zmniejsza nasze szansę na wygraną, niezależnie od kursu na jaki został wyceniony. W zawodowym sporcie niespodzianki są na porządku dziennym.

Czy faworyci wygrywają częściej?

Faworyci i underdogi zakłady

Dlatego też warto zastanowić się czy zdecydowani faworyci wygrywają na tyle często, by rzeczywiście zapewnić nam wysokie profity i uczynić tę strategię opłacalną. Odpowiedzieć na to pytanie nie jest łatwo, tym bardziej, że już sam termin „zdecydowany faworyt” jest pojęciem co najmniej względnym.

Podstawowym założeniem tej strategii jest to, że zdecydowani faworyci, tacy jak Real Madryt i FC Barcelona w Hiszpanii, Liverpool i Manchester City w Anglii, czy Bayern w Niemczech, rzeczywiście z reguły wygrywają swoje mecze, co czyni zakłady na nich interesującymi dla typerów. Postanowiliśmy sprawdzić prawidłowość tego założenia na podstawie przykładu.

Przyjrzyjmy się więc statystykom wygranych spotkań trzech czołowych zespołów hiszpańskiej La Liga w trzech poprzednich sezonach:

Miejsce2017/2018
% wygranych spotkań
2018/2019
% wygranych spotkań
2019/2020
% wygranych spotkań
1.73,7%68,4%68,4%
2.60,5%57,9%65,8%
3.57,9%55,3%47,4%
Średnia top 364%60,5%60,6%
Statystyki wygranych spotkań faworytów La Liga (Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt) w sezonach 2017-2020.

Jak widać, czołowe 3 zespoły La Liga wygrywały średnio ponad 60% swoich spotkań. W teorii przełożyłoby się to na całkiem sporą liczbę wygranych kuponów, jeśli zdecydowalibyśmy się ich obstawiać.

Faworyci i underdogi a czynniki wpływające na zysk

Niemniej, mimo iż dane te w istocie potwierdzają, że faworyci rzeczywiście najczęściej wygrywają, niekoniecznie daje nam to gwarancję zysków. Wiele zależy również od innych czynników, takich jak rozgrywki, które akurat obstawiamy. W przypadku niektórych lig niespodzianki zdarzają się znacznie częściej. Przed rozpoczęciem sezonu nie mamy gwarancji czy zespoły, które rok wcześniej osiągały sukcesy, tym razem nie zawiodą.

Warto jednak zauważyć, że strategia ta jest znacznie prostsza niż np. obstawianie value betów. Z pewnością nie wymaga od typerów aż tak wysokiego poziomu doświadczenia, co czyni ją atrakcyjną dla graczy obstawiających mecze od czasu do czasu. Jest to bardzo dużą zaletą obstawiania faworytów, jednak raczej nie zadowoli to fanów obstawiania ukierunkowanych na wysokie zyski.

Wady obstawiania faworytów

To właśnie stosunkowo niskie wygrane w stosunku do postawionej stawki, wynikające z niewysokich kursów, są największą wadą obstawiania faworytów. W poniższej tabeli zamieściliśmy uśrednione kursy na 3 najmocniejsze drużyny La Liga sezonu 2019/2020, z wyłączeniem bezpośrednich pojedynków pomiędzy nimi:

Miejsce sezon 2019/2020KlubŚredni kurs na mecz 2019/2020
1.Real Madryt1,51
2.FC Barcelona1,41
3.Atletico Madryt1,81
Średnia:1,58
Uśrednione kursy na faworytów La Liga sezonu 2019/2020

Faworyci i unerdogi: wnioski

Oto co możemy wywnioskować w oparciu o zgromadzone do tej pory dane:

  1. Trzy czołowe zespoły La Liga sezonu 2019/2020, a więc Real Madryt, FC Barcelona i Atletico Madryt, wygrały łącznie 60,52% spotkań z pozostałymi zespołami tej ligi.
  2. Każda z tych drużyn rozegrała łącznie 34 spotkania z zespołami spoza pierwszej trójki.
  3. Obstawienie każdego spotkania tych drużyn w sezonie na kuponie singlowym dałoby nam łącznie 102 zakłady, zakładając, że każdy z zespołów z top 3 rozegra 34 mecze z pozostałymi zespołami.
  4. Przy 60,52% wygranych ze 102 spotkań, faworyci wygraliby łącznie 59 meczów.
  5. Zakładając, że każdy zakład obstawiliśmy za 100 PLN, dałoby to inwestycję na poziomie 10200 PLN.
  6. Pojedynczy zakład za 100 PLN po uśrednionym kursie 1,58 dałby zysk na poziomie 158 PLN – 12% podatku, co daje zysk na poziomie 139,04 PLN.
  7. Zakładając, że 59 kuponów okaże się trafionych, na naszych kuponach wygralibyśmy 8203,36 PLN.
  8. Poziom wygranych byłby niestety wyraźnie niższy od inwestycji – stracilibyśmy łącznie 1996,64 PLN (10200 – 8203,36).

Okazuje się więc, że obstawianie pewniaków wcale nie musi zagwarantować nam pewnego zysku. Mimo to, nie przekreślałbym tej strategii, szczególnie jeśli obstawiasz głównie dla zabawy i za niezbyt wysokie stawki. Co więcej, obstawianie faworytów może również okazać się zyskowne nawet przy większych inwestycjach, o ile zdecydujesz się nieco zoptymalizować swoją strategię.

Faworyci i outsiderzy

Podstawową rzeczą, na którą powinieneś w tym wypadku postawić jest sprawdzanie statystyk i danych dotyczących meczów zespołów faworyzowanych. We wcześniejszym modelu oparliśmy się bowiem na bardzo podstawowych informacjach. Mimo to udało nam się wytypować teoretycznie trzy najmocniejsze drużyny w rozgrywkach i potwierdzić, że faworyci wygrywają większość swoich pojedynków.

Warto zauważyć, że zakłady na faworytów mogą się okazać znacznie bardziej opłacalne, jeśli zdecydujemy się grać je na kuponach akumulacyjnych. Faktem jest, że z każdym kolejnym spotkaniem nasze szanse na wygrane maleją. Przy stosunkowo wysokim wskaźniku wygranych szanse na to, że nasz kupon okaże się trafiony będą znacznie większe niż w przypadku obstawiania zespołów ze środka i dołu tabeli. 

Zalety obstawiania faworytów:

  1. Wysokie szanse na wygraną. Bez wątpienia największa zaleta tego typu zakładów. Faworyci mają to do siebie, że najczęściej wygrywają i jednocześnie stosunkowo często kupony na nich obstawiane okazują się wygrane.
  2. Prostota tej strategii. Strategia obstawiania faworytów nie wymaga dużej wiedzy na temat filozofii obstawiania i samej dyscypliny sportowej. Wybieramy po prostu zespoły z góry tabeli, które z reguły mają największy budżet i najlepszych piłkarzy w lidze.

Wady obstawiania faworytów:

  1. Niskie kursy. Niestety, obstawianie faworytów na ogół wiąże się z niskimi wygranymi, wynikającymi z niewysokich kursów. Tego typu zakłady znacznie bardziej opłaca się obstawiać w zakładach akumulacyjnych. Jednak te z kolei wiążą się z wyższym poziomem ryzyka.

Kiedy obstawiać outsiderów? Porady typerów

Co to jest outsider / underdog u bukmachera? Underdog (outsider) to słowo w bukmacherskim żargonie określające zawodnika albo drużynę, która w opinii zakładów bukmacherskich ma zdecydowanie mniejsze szanse na zwycięstwo w meczu, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Kiedy obstawiać outsiderów?

Obstawianie outsiderów może okazać się znakomitą alternatywą dla obstawiania faworytów. Oczywiście z jasnych przyczyn, szanse na prawidłowo wytypowanie wygranej „underdoga” są w teorii znacznie mniejsze. Przydatna w przypadku tego typu zakładów jest umiejętność prawidłowego określenia value danego zakładu. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych tekstów. 

Kiedy najbardziej opłaca się obstawiać outsiderów? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Tego typu strategia wymaga od gracza odpowiedniego poziomu wiedzy nie tylko na temat danego wydarzenia, ale również na temat samej sztuki obstawiania zakładów bukmacherskich live. Opisaliśmy kilka sytuacji, w których warto postawić swoje ciężko zarobione pieniądze na wygraną zespołu stawianego na pierwszy rzut oka na straconej pozycji.

 Gdy faworyci są przeceniani

Jedną z przyczyn, dla których doświadczeni typerzy lubią obstawiać outsiderów jest fakt, że dani zawodnicy lub zespoły są często niedoceniani przez opinię publiczną. Dla graczy tego typu, outsiderzy są gwarancją wysokiego value zakładu, a więc i wysokiego zysku.

Kluczową sprawą jest w tym wypadku umiejętność odpowiedniego oszacowania poziomu ryzyka danego zakładu. W wielu przypadkach, faworyci będą mogli liczyć na znacznie większą uwagę ze strony mediów i fanów. Może to mieć wpływ na wzrost wartości kursów na ewentualną wygraną outsiderów, którzy z reguły nie mogą liczyć na dużą atencję. Duże zainteresowanie na zakłady na daną opcję powodują bowiem spadek kursów na ich ewentualną wygraną i vice versa.

Gdy faworyci nie są w formie, a outsiderzy są na fali

Jak już wspomniałem, kursy często określane są w oparciu o ogólne postrzeganie zespołów. Jeśli zdaniem większości fanów danej dyscypliny/ligi wybrany zespół/zawodnik ma bardzo wysoką renomę, najpewniej będzie wymieniany jako faworyt do wygranej. Niemniej, w niektórych przypadkach faworyt może akurat zmagać się z problemami mogącymi wpłynąć na jego aktualną formę. Zadaniem sprawnego typera jest więc odnalezienie tego typu niuansów. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego researchu przed każdym meczem.

Należy sprawdzić czy kluczowi zawodnicy danej drużyny nie pauzują akurat z powodu kontuzji lub kartek. Wpływ na formę zawodników może mieć również konflikt z trenerem albo kiepska atmosfera w szatni po przegranym spotkaniu. Zawsze warto również prześledzić kalendarz spotkań. Wysoko notowane zespoły często grają na wielu frontach i rozgrywają po dwa mecze w tygodniu. Może to mieć negatywny wpływ na ich aktualną dyspozycję. Należy pamiętać, że kursy nie zawsze prawidłowo oddają aktualną formę zespołu. Jeśli jesteśmy wyposażeni w informację, które mogą zapewnić nam wygraną, nie powinniśmy zbytnio wahać się przed postawieniem zakładu na outsidera.

Gdy są duże różnice w poziomie motywacji obydwu zespołów

W sporcie zawodowym motywacja jest jednym z najważniejszych czynników mogących zadecydować o rezultacie spotkania. Dobry typer jest w stanie prawidłowo określić poziom motywacji poszczególnych zespołów i przekuć tę wiedzę w zysk. Motywacja z pewnością nie należy do czynników, które są brane pod uwagę przy okazji szacowania wartości kursów bukmacherskich. Daje to duże pole do popisu dla wprawionych typerów, którzy potrafią określić czy dany mecz rzeczywiście ma jakieś znaczenie dla danego zespołu. Mecze towarzyskie, spotkania końcowych kolejcej danego sezonu, gdy już praktycznie wszystko zostało rozstrzygnięte, pojedynki rewanżowe w europejskich pucharach, w których faworyt jest praktycznie pewny awansu – wszystkie te mecze mają z reguły ukrytą wartość. W takich przypadkach obstawianie outsiderów może okazać się wysoce dochodowe. Brak motywacji u faworyzowanego zespołu, szczególnie jeśli outsider w dalszym ciągu walczy o utrzymanie lub o awans do europejskich pucharów, może sprawić, że będziemy świadkami niespodzianki.

Kiedy outsider ma przewagę psychologiczną

Co to jest outsider bukmacher

W sporcie często dzieje się tak, że wysoko notowany zespół lub zawodnik z nie do końca jasnej przyczyny kiepsko radzi sobie w spotkaniach przeciwko niżej notowanemu rywalowi, często na przestrzeni wielu lat. W tym wypadku bardzo ważne znaczenie ma aspekt psychologiczny. Do tego typu spotkań faworyzowane drużyny podchodzą mając z tyłu głowy świadomość, że nie byli w stanie pokonać swoich rywali w ostatnich starciach. Outsiderzy z kolei podejdą do meczu z większą pewnością siebie i zrobią wszystko, by po raz kolejny utrzeć nosa wyżej notowanym przeciwnikom. 

Podsumowując, obstawianie outsiderów (lub jak to woli underdogów) może okazać się bardzo opłacalne, jednak musi być to poprzedzone zgromadzeniem odpowiedniej ilości danych na temat określonego spotkania oraz niuansów, które rzeczywiście mogą zadecydować o korzystnym dla nas przebiegu spotkania. Dlatego też zakłady tego typu polecam przede wszystkim doświadczonym typerom, którzy są zawsze na bieżąco z informacjami sportowymi.

Zalety obstawiania outsiderów: 

  1. Kilka zakładów może przynieść wysoki zysk. Zakłady na outsiderów ze względu na wysokie kursy, mogą okazać się opłacalne nawet przy niewielkiej liczbie trafionych kuponów. Co więcej, w przypadku sporej niespodzianki zyski mogą okazać się niezwykle wysokie.
  2. Otoczka medialna może mieć wpływ na wysokość kursów. Każda ewentualna wygrana outsidera, to również porażka faworyta. Kursy na wygraną underdoga mogą być jeszcze wyższe, jeśli dany zawodnik będzie faworytem w mediach i wśród jego fanów. W efekcie zyski po wygranej underdoga mogą być naprawdę duże.

Wady obstawiania outsiderów:

  1. Strategia wymagająca wiedzy i doświadczenia. Niestety, obstawiania outsiderów nie możemy polecić graczom niemającym odpowiedniego poziomu doświadczeniu. Z reguły skuteczny zakład na underdoga wymaga dużej wiedzy na temat danego wydarzenia i bardzo dobrej intuicji, którą gracze nabywają z każdym kolejnym obstawionym zakładem.

Faworyci i underdogi – którą strategię wybrać?

Która z tych strategii bardziej się opłaca? Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Typowanie faworytów powinno przypaść do gustu graczom, którzy nie są na bieżąco z wydarzeniami sportowymi i grają od czasu do czasu. Z kolei obstawianie outsiderów sprawdzi się wśród bardziej doświadczonych typerów, dla których sport i obstawianie jest pasją. Niemniej, w obydwu przypadkach polecamy zawsze zrobić dokładny research na temat zawartych na kuponie spotkań, co pozwoli zminimalizować ryzyko przegrania zakładu. Ważne jest też wybranie odpowiedniego bukmachera pod względem oferty na zakłady, co można sprawdzić w rankingach bukmacherów na TrustBet.

Niezależnie, więc od tego czy stawiasz faworytów czy outsiderów, jeśli chcesz zarobić na swoich zakładach, powinieneś poświęcić trochę czasu na zgromadzenie możliwie jak największej ilości danych, dzięki czemu zyskasz handicap w nierównej walce z bukmacherem.