Boks zakłady bukmacherskie

Boks zakłady bukmacherskie

Adrian Kwiecień
Zaktualizowano:
Oceń artykuł:
4.9(32 głosów)

Na pewno zdarzyło Ci się oglądać film, którego fabuła toczy się w okresie międzywojennym lub tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Przewijał się w nim wątek walk bokserskich? Dotyczył może męża i ojca, który dzięki walkom utrzymywał swoją rodzinę? A może chłopaka ze slumsów, któremu boks odmienił życie? W takim razie nie umknęło Twojej uwadze, że pięściarstwo już wtedy nierozerwalnie połączone było z zakładami bukmacherskimi. Ludzie od zawsze uwielbiali emocje, a dynamika „szermierki na pięści” tylko podsycała pragnienie postawienia kilku groszy na swojego faworyta. Boks zakłady bukmacherskie – o tym można pisać w nieskończoność.

Boks jest nadal gigantycznym w swojej skali biznesem, choć jego udział w rynku stale zmniejsza się kosztem MMA i UFC.  To bowiem jedna z najbardziej prestiżowych dyscyplin sportu, wybitnie indywidualna. W naszym kraju nie cieszy się tak dużą popularnością jak w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale za sprawą kilku bokserów, którzy swoje walki toczą głównie za oceanem, zwraca jednak uwagę kibiców tego sportu, a co za tym idzie, również typerów. Legalni bukmacherzy oferują coraz szerszą gamę zakładów w ramach walk bokserskich, a wzrastająca świadomość graczy o niewielkiej liczbie niespodzianek w pięściarstwie powoduje, że cieszą się one także coraz większą popularnością.

Boks zakłady bukmacherskie – o czym MUSISZ wiedzieć

Jeżeli do tej pory nie interesowałeś się boksem, ale chcesz z powodzeniem wkroczyć w świat zakładów bukmacherskich w tym sporcie, należy przyswoić sobie kilka podstawowych informacji.

Kategorie wagowe w boksie

Celem wprowadzenia kategorii wagowych było zapobiegnięcie sytuacji, w której warunki fizyczne są głównym czynnikiem decydującym o zwycięstwie danego boksera. Oczywiście, nawet w ramach określonej kategorii zachodzą spore różnice w wartości niektórych parametrów, ale utworzenie 18 klas wagowych w dużym stopniu taką sytuację ograniczyło.

Nazwa kategorii Waga do [kg] Najwyżej sklasyfikowani pięściarze w rankingu
słomkowa  47,627 Wanheng Menayothin  Knockout CP Freshmart  Wilfredo Mendez
junior musza/lekko musza  48,998 Kenshiro Teraji  Hiroto Kyoguchi  Felix Alvarado
musza  50,820 Kosei Tanaka  Moruti Mthalane Julio Cesar Martinez
junior kogucia/supermusza 52,163 Juan Francisco Estrada Srisaket Sor Rungvisai Roman Gonzalez
kogucia  52,524 Naoya Inoue  Luis Nery  Guillermo Rigondeaux 
junior piórkowa/superkogucia  55,338 Rey Vargas Murodjon Akhmadaliev Danny Roman
piórkowa  57,153 Josh Warrington Gary Russell Jr. Shakur Stevenson
junior lekka/superpiórkowa  58,967 Miguel Berchelt Joseph Diaz Jr. Tevin Farmer 
lekka  61,235 Wasilij Łomaczenko Teofimo Lopez  Luke Campbell 
junior półśrednia/lekkopółśrednia   63,503 Jose Ramirez Josh Taylor Regis Prograis
półśrednia  66,678 Errol Spence Jr.  Manny Pacquiao  Terence Crawford
junior średnia/superpółśrednia   69,853 Jermell Charlo  Jeison Rosario  Julian Williams
średnia (Middleweight)  72,575 Canelo Alvarez Gennady Golovkin Demetrius Andrade
superśrednia  76,204 Callum Smith  Caleb Plant David Benavidez
półciężka  79,379 Artur Beterbiev Dmitry Bivol  Canelo Alvarez
junior ciężka/lekkociężka  90,719 Yunier Dorticos Mairis Briedis Ilunga Makabu
ciężka  > 90.719 Tyson Fury Anthony Joshua Deontay Wilder
Najwyżej sklasyfikowani pięściarze w rankingu wg kategorii wagowej, aktualne na dzień 05.09.2020

Istnieje wiele federacji bokserskich, ale cztery z nich uważa się za wyjątkowo prestiżowe:

 • WBC – World Boxing Council
 • WBA – World Boxing Association
 • WBO – World Boxing Organization
 • IBF – International Boxing Federation

Najbardziej rozpoznawalni, aktywni polscy bokserzy zawodowi

 1. Krzysztof Głowacki – w 2015 roku zdobył pas Mistrza Świata federacji WBO w kategorii junior ciężkiej po zwycięstwie nad Niemcem Marco Huckiem. W chwili obecnej zajmuje bardzo wysokie, 4. miejsce w rankingu kategorii junior ciężkiej. W 2019 roku głośno było o jego walce z Łotyszem Mairisem Breidisem, której sędziowanie zgodnie uznano za kontrowersyjne. Jeszcze w 2020 lub 2021 roku Polak na pewno powalczy o jeden z pasów mistrzowskich w swojej kategorii.
 2. Adam Kownacki – popularność zyskał zwycięstwem w 2017 roku nad Arturem Szpilką. W pokonanym polu zostawił m.in. Chrisa Arreolę, Geralda Washingtona czy Iago Kiladze. Na drodze do walki o mistrzostwo wagi ciężkiej stanęła zaskakująca porażka z Robertem Heleniusem. Kibice boksu w Polsce nadal liczą, że „Baby Face” powalczy jeszcze o spełnienie swoich marzeń – pas mistrzowski.  
 3. Maciej Sulęcki – celem ambitnego Polaka jest kolejna walka o mistrzostwo wagi średniej. Taka okazja nadarzyła się już w 2019 roku, ale „Striczu” przegrał wyraźnie z hegemonem w tej kategorii wagowej – Amerykaninem Demetriusem Andrade. 
 4. Michał Cieślak – rywalizujący w kategorii junior ciężkiej bokser miał już sposobność walki o pas WBC, jednak przegrał z Ilungą Makabu. 31-latek z pewnością otrzyma jeszcze szansę walki mistrzowskiej, a eksperci nie mają złudzeń, że nie będzie w niej bez szans. 

Legendy boksu

 1. Mike Tyson – nazwisko znane każdemu fanowi sportu, nawet temu, który sporadycznie ogląda zmagania pięściarzy. Nieobliczalny Amerykanin bez wątpienia dysponował jednym z najsilniejszych ciosów w historii boksu, a epizod z odgryzieniem kawałka ucha Evanderowi Holyfieldowi na stałe zapisze się z annałach boksu.
 2. Muhammad Ali – istnieje powszechne przekonanie, że to najwybitniejszy przedstawiciel boksu w całej jego historii. Niezwykle sprawny w ringu, charyzmatyczny Cassius Clay (Muhammad Ali to personalia przyjęte po przejściu na islam) stał się symbolem walki z rasizmem. Jego pojedynek z Georgem Foremanem jest uznawany za jeden z najsłynniejszych w historii dyscypliny. 
 3. Lennox Lewis – walka Brytyjczyka z Mike’em Tysonem była jedną z najbardziej spektakularnych w XXI wieku. Zysk wygenerowany z tego wielkiego show oszacowano na zawrotne wówczas niemal 107 milionów dolarów. Lewis wygrał posyłając Amerykanina na deski. To także właśnie w tamtym momencie padły jedne z najsłynniejszych słów z kabiny komentatorskiej Andrzeja Kostyry:
  „Jeśli Tyson podniesie się po tym ciosie, to będzie największy cud od zmartwychwstania Łazarza”
 4. Manny Pacquiao – popularny „Pac Man” jest najsłynniejszym sportowcem na Filipinach. Wyjątkowo zwinny były Mistrz Świata w wadze muszej, junior piórkowej, junior lekkiej, lekkiej, półśredniej i lekkośredniej. Jego walka z Floydem Mayweather Jr została określona jako „walka stulecia” ze względu na jej gigantyczną medialność.
 5. Witalij Kliczko – ukraiński Mistrz Świata wagi ciężkiej, który nigdy nie był nawet liczony. W trakcie całej swojej kariery przegrał tylko dwukrotnie, z powodu odniesionych podczas starcia urazów. Dwukrotnie walczył z Polakami: Albertem Sosnowskim oraz Tomaszem Adamkiem i obie te walki wygrał przed czasem. Obecnie angażuje się politycznie. 

 Trzy sposoby na wygraną w boksie

 1. Jeżeli walka toczy się na pełnym dystansie czasowym o jej wyniku w boksie zawodowym decyduje trzech sędziów (w boksie amatorskim pięciu). Na punkty można wygrać jednogłośnie lub niejednogłośnie, kiedy dwóch z sędziów jako zwycięzcę wskazuje tego samego boksera, a trzeci z nich jest innego zdania.
 2. Nokaut (KO) ma miejsce wówczas, gdy z powodu utraty przytomności, zamroczenia lub wyczerpania, pięściarz nie jest w stanie w ciągu 10 sekund podjąć dalszej walki.
 3. Zdarza się, że zwycięstwo jest ogłaszane przez techniczny nokaut (TKO). Występuje on wtedy, kiedy sędzia przerywa walkę na skutek znacznej przewagi jednego z bokserów lub na prośbę trenera przegrywającego pięściarza (poprzez słynne rzucenie ręcznika na ring). 

Rodzaje zakładów w boksie

Nie jest żadną tajemnicą, że liczba rynków zakładów sportowych w boksie jest dość mocno ograniczona, jeśli porównamy ją choćby z tą dostępną w przypadku spotkań piłki nożnej.  Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani tylko na zakłady na to czyim zwycięstwem zakończy się walka. Mimo wszystko różnorodność zakładów bukmacherskich jest ta tyle duża, że dla przeciętnego gracza stanowi w pełni zadowalającą ofertę. Prześledźmy zatem jakie zakłady można zawierać na pojedynki bokserskie u legalnych polskich bukmacherów.

Rodzaje zakładów w boksie

Zakłady na zwycięstwo

Jest to najmniej skomplikowany rodzaj zakładu, w którym naszym zadaniem jest wytypowanie pięściarza, który wygra pojedynek. W przeważającej części przypadków, polscy bukmacherzy oferują w boksie zakłady dwudrogowe, a jeśli zdarza się, że decydują się na zakłady trzydrogowe, kursy na rzadko występujące w tej dyscyplinie remisy są bardzo wysokie. 

Sposób zakończenia walki

Jak już także wiecie, walka bokserska może zakończyć się na kilka sposobów. Najczęściej zdarza się, że pięściarze walczą na pełnym dystansie, dlatego kursy na rozstrzygnięcie walki na punkty są najniższe, o ile w pojedynku nie ma bardzo zdecydowanego faworyta. Bukmacherzy dają nam również możliwość obstawienia, że pojedynek zakończy się poprzez nokaut lub nokaut techniczny. Tego typu zakłady cieszą się wśród graczy dużą popularnością.

Walka na pełnym dystansie

Jest to typowy zakład dwudrogowy, w którym typujemy czy walka zostanie rozstrzygnięta na punkty, czy któryś z bokserów zostanie znokautowany (ewentualnie odniesie kontuzję lub zostanie zdyskwalifikowany). W przypadku takich rynków zakładów, bardzo istotne jest zaznajomienie się z historią walk obu pięściarzy i sprawdzenie czy obaj mają, posługując się żargonem bokserskim, „twardą szczękę”.

W której rundzie zakończy się walka

Selekcje tego typu są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy. Kursy oferowane na takie zdarzenia są wysokie, ale prawdopodobieństwo poprawnego wytypowania jest stosunkowo niskie. Gracze decydują się na zawieranie zakładów na koniec walki w konkretnej rundzie wówczas, gdy pojedynek ma zdecydowanego faworyta. Ci z bukmacherów, którzy oferują szerszą ofertę w zakresie walk bokserskich, dają również możliwość wytypowania grupy rund. Co to więc oznacza? Obstawiając np. rundy 4-6 dajemy do zrozumienia, że naszym zdaniem walka zakończy się w czwartej, piątej lub szóstej rundzie. Kursy są wtedy rzecz jasna niższe niż w przypadku zakładów na koniec walki w konkretnej rundzie, ale prawdopodobieństwo trafienia jest zdecydowanie większe.

Ile rund – mniej/więcej

Jeżeli naszym zdaniem, obaj pięściarze będą za wszelką cenę dążyć do zakończenia walki przed czasem, dobrą opcją może się okazać zakład typu „Ile rund potrwa walka”. Wówczas oddajemy np. typ na „poniżej 7,5” spodziewając się nokautu ze strony któregoś z bokserów przed 8 rundą.

Zakłady łączone w boksie

Ciekawym urozmaiceniem naszej gry, sprawiającym, że emocjonujemy się także walkami mającymi niemal murowanego faworyta są zakłady łączone. Uważasz, że Anthony Joshua wygra przez nokaut przed 5 rundą? Takie rynki zakładów są w takim razie stworzone specjalnie dla Ciebie, a kursy na nie są naprawdę zachęcające. 

Jak zwiększyć swoje szanse na dobre typowanie boksu?

Przygotowaliśmy dla Was garść porad jak typować boks – zakłady bukmacherskie z pewnością dobrze znają te zasady. Tych kilka niezbędnych wskazówek na pewno podniesie szanse na skuteczniejsze typowanie zakładów bukmacherskich. Zaczynamy!

Jak obstawiać boks?

Zgromadź jak najwięcej informacji

Posiadanie jak największej wiedzy w zakresie danego zakładu determinuje sukces w każdej dyscyplinie, w boksie również. Zwróć zatem uwagę na to jak przebiegały przygotowania do walki Twojego faworyta. Czy nie zostały zakłócone przez kontuzję? Do poszukiwań na tym polu doskonale nadają także się media społecznościowe. Jak pięściarz, na którego zamierzasz postawić radził sobie w walkach o dużą stawkę? Jak radzi sobie z presją? Istotne może się na przykład okazać, że leworęczni bokserzy są dla niego wyjątkowo niewygodni. 

Nie daj się zwieść medialnym spekulacjom

Media zawsze będą gonić za sensacją. Czy jesteś jednak w stanie zweryfikować wiarygodność informacji o tym, jakoby pretendent do tytułu był widziany nad ranem w stanie wskazującym, wytaczając się z dyskoteki? Nie bagatelizuj takich newsów, ale staraj się nie przeceniać ich wartości. Może się bowiem zawsze okazać, że doniesienia różnych kanałów informacyjnych stoją ze sobą w sprzeczności!

Weź pod uwagę klasę poprzednich przeciwników

Pięściarz z bilansem 15-0 ku Twojemu wielkiemu zaskoczeniu przegrał przez nokaut w drugiej rundzie? Być może nie zwróciłeś uwagi na fakt, że poziom sportowy zawodników, z którymi w przeszłości mierzył się Twój faworyt pozostawiał wiele do życzenia i żaden z nich nie zbliżył się jednak nigdy do walki mistrzowskiej? Niejednokrotnie zdarza się, że bokserzy mający kilka porażek na koncie, ale regularnie rywalizujący z najlepszymi, swoim doświadczeniem sprawiają wielkie problemy wschodzącym gwiazdom ringu. 

Skorzystaj z Youtube’a

Całe walki lub obszerne ich fragmenty są niekiedy dostępne na platformie Youtube. Obejrzenie kilku walk pomaga w wychwyceniu charakterystycznych zachowań i tendencji boksera, które mogą być także kluczowe przy wyborze odpowiednich rynków zakładów. 

Nie bój się stawiać na zwycięstwa przez nokaut

Boks zawodowy wbrew obiegowej opinii nie jest bogaty w niespodzianki. O ile w przypadku najcięższych kategorii wagowych zdarzają się pojedynki, w których wyraźnie przegrywający na punkty pięściarz wyprowadza jeden, nokautujący cios, o tyle w niższych kategoriach wagowych tego typu sytuacje zdarzają się rzadko. Zdecydowani faworyci dążą do zwycięstwa przed czasem ze względu na korzystne dla nich zapisy kontraktowe. 

Jeśli to możliwe, korzystaj z zakładów na koniec walki w grupie rund

Wskazanie dokładnej rundy, w której zakończy się walka jest niezwykle trudne i nawet najdokładniejsza analiza statystyk nie daje większej pewności co do poprawności typu. Z uwagi na to, ciekawszym rozwiązaniem wydaje się więc na przykład zakład na nokaut w jednej z pierwszych trzech rund.

Nie przeceniaj znaczenia formy zawodnika

Miej świadomość tego, że zawodowi bokserzy nie walczą co weekend, a do pojedynków przygotowują się miesiącami. Ich dyspozycja w ciągu dystansie kilku miesięcy może się diametralnie zmienić!

Weź pod uwagę warunki fizyczne rywala

Zdarza się, że Twój faworyt może zostać po raz pierwszy w karierze zweryfikowany przez rywala o większym wzroście i zasięgu ramion. Czy masz pewność, że jego zwinność wystarczy do tego aby przeciwstawić się oponentowi o ogromnych gabarytach? Ten czynnik jest przez typerów bardzo często pomijany, a bez wątpienia ma ogromny wpływ na to jak przebiega walka.

Sprawdź czy nie zaszła zmiana trenera

To również niezwykle ważny aspekt Twojej analizy. Zmiana trenera może skutkować próbą zmiany stylu boksowania, przez co pięściarz nie ma wielkiej pewności siebie, która w boksie odgrywa znaczącą rolę

Typowanie boksu – co jeszcze warto sprawdzić

 1. Gdzie odbywa się walka?
  Niektórzy bokserzy szczególnie dobrze czują się walcząc przed własną publicznością lub odczuwają duży dyskomfort walcząc poza granicami swojego kraju.
 2. Który z zawodników jest cięższy?
  Nierzadko różnica kilograma lub dwóch ma fundamentalne znaczenie dla wyniku walki.
 3. Czy któryś z pięściarzy musiał schudnąć przed walką?
  Zmuszanie organizmu do gwałtownego obniżenia wagi może także pozostawić ślad na dyspozycji zawodnika.

Gdzie obstawiać boks – zakłady bukmacherskie 

Legalni polscy bukmacherzy cały czas pracują nad tym, aby spełniać wymagania nawet najbardziej wybrednych klientów typujących boks -zakłady bukmacherskie zabiegają o fanów także tej dyscypliny.

Boks zakłady

Wśród tych bukmacherów, którzy najwięcej uwagi poświęcają tej dyscyplinie jest z pewnością STS. Jeden z liderów na polskim rynku i wśród rankingów najlepszych legalnych bukmacherów oferuje także szereg udogodnień związanych z zakładami na boks w STS. Jako jeden z niewielu daje opcję live streamingu, dzięki czemu zakłady na żywo stają się dla nas jeszcze bardziej atrakcyjne. Z uwagi na różnorodność rynków jest najczęściej wybieranym bukmacherem wśród typujących boks – Zakłady Bukmacherskie STS wiodą zatem prym na rynku legalnych bukmacherów pod tym względem. Warto podkreślić, że w przypadku hitowo zapowiadających się walk, STS daje możliwość ich obstawienia nawet 3 miesiące wcześniej!

Powody do dumy mogą mieć również Zakłady Bukmacherskie Fortuna. Oprócz możliwości oglądania gal bokserskich jej ofertę charakteryzują też wyjątkowo wysokie kursy na outsiderów. To nie lada gratka dla tych, którzy jednak poszukują niespodzianek! Identycznym atutem może się pochwalić LV BET.

W inny sposób zdecydował się wyróżnić forBET. Na tle takich gigantów jak STS czy Fortuna dysponuje znakomitymi kursami na walki bokserskie i z pewnością stanowi dla nich w tej kategorii poważną konkurencję. 

Czy warto obstawiać boks – zakłady bukmacherskie?

Reasumując, opcja obstawiania walk bokserskich wydaje się niezwykle interesująca. Pasjonaci tego sportu mogą liczyć na stosunkowo wysokie kursy, szczególnie w zakładach łączonych. Rzadkość występowania remisów czyni z boksu dyscyplinę obstawianą w zasadzie dwudrogowo, co stanowi ciekawą alternatywę dla osób lubujących się np. w typowaniu tenisa.