Bartosz
user avatar
Betclic
Problem odrzucony

Betclic – Błędnie rozliczone zdarzenie i anulowanie kuponu

Betclic anulował cały mój kupon, stwierdzając że udostępnione przez bukmachera warunki zawarcia jednego z zakładów (które były takie od co najmniej miesiąca) były błędne.

Zakład czyli nazwijmy to cały „kupon” został zawarty dnia 26 maja 2021 r. o godzinie 10:19, numer zakładu „Ref 105E3202525627511”

Chodzi konkretnie o zdarzenie meczu tenisa z dnia 26 maja 2021 r., pomiędzy Lorenzo Musettim a Yoshihito Nishioką rozgrywanym na turnieju ATP w Parmie. Postawiłem, iż w meczu rozegranych zostanie powyżej 17.5 gema, co zgodnie z zasadami zakładu (w momencie jego zawarcia) oznaczało – zgodnie z informacją udostępnioną przez bukmachera na jego stronie, że zawodnicy musieli rozegrać co najmniej 17 gemów. Mecz zakończył się zwycięstwem Nishioki 2 do 0 w setach, zaś sety przebiegały kolejno 6:3 (set pierwszy) 6:2 (set drugi) co daje sumę 17 rozegranych gemów – zgodnie z obstawionym przeze mnie zakładałem. Powyższy wynik jest wynikiem oficjalnym przedstawionym we wszystkich oficjalnych statystykach oraz protokole meczowym.

Dodam, że Betclic od co najmniej miesiąca wstecz udostępniał na swojej witrynie informację, (która zawsze widnieje po najechaniu kursorem na ikonkę (?) przy każdej jednej możliwej konfiguracji obstawienia danego zdarzenia), że w tenisie przy obstawianiu „Łącznej liczby gemów” liczba gemów jest rozliczana w sposób:
„- Dwa możliwe wyniki (przykład z 28,5 gemami):
powyżej 28,5 gemów: w meczu zostanie rozegranych 28 lub więcej gemów”

Taka informacja widniała na stronie w dniu zawarcia przeze mnie zakładu i taką informację przeczytałem bezpośrednio przed jego zawarciem, a ponadto w ten sam sposób rozliczania łącznej liczby gemów „powyżej”, to jest powyżej 28,5 gema oznacza, że w meczu zostanie rozegranych 28 gemów lub więcej, obstawiłem łącznie kilkadziesiąt zakładów od początku maja. Od początku maja ponieważ dopiero z początkiem maja zacząłem obstawiać tenisa jako dyscyplinę. Odkąd zawarłem pierwszy zakład na początku maja, zasady rozliczania łącznej liczby gemów były przez bukmachera przedstawiane tak jak opisałem powyżej.

W dniu 26 maja doszło do sytuacji gdy w 1 z 7 zdarzeń (same mecze tenisa) na zawartym przeze mnie zakładzie „kuponie” dotyczącym overu gemów, czyli łącznej liczby gemów powyżej 17.5, w meczu rozegrano dokładnie 17 gemów: set pierwszy 6:3, set drugi 6:2, a więc tyle ile wedle zasad przedstawianych i udostępnianych przez bukmachera w dniu zawarcia zakładu, a także na długo przed jego zawarciem powinno być conajmniej rozegranych, aby zakład rozliczyć poprawnie. Niestety algorytm rozliczył cały kupon jako przegrany, właśnie przez opisane powyżej zdarzenie dotyczące łącznej liczby gemów w meczu powyżej 17.5. Dodam, że zdarzenie to miało najniższy kurs z całego kuponu, bo tylko 1,22. Łączny kurs wszystkich 7 zdarzeń wynosił 7.02 .

Kilkukrotnie kontaktowałem się z bukmacherem za pośrednictwem czatu, początkowo mnie zwodzono, że dostanę odpowiedź „jutro”, za „dwa dni” itd. W końcu udało mi się nawiązać merytoryczną dyskusję. Podczas rozmowy z jedną z agentek – Oliwią, wobec tego, że nie dowierzała że warunki zawarcia zakładu łącznej liczby gemów powyżej 17.5 oznaczają że w meczu musi zostać rozegranych co najmniej 17 gemów, a nie 18, poleciłem jej sprawdzić w momencie gdy rozmawialiśmy (a więc w czasie rzeczywistym naszej rozmowy), zasady rozliczania przez bukmachera zdarzeń łącznej liczby gemów w tenisie, poprzez najechanie kursorem na ikonkę (?) przy dowolnym meczu tenisa. Agentka sprawdziła powyższe informacje po czym mnie przeprosiła przyznając rację oraz potwierdzając, że wedle zasad zawarcia zakładu łącznej liczby gemów oraz przedstawianego przez bukmachera przykłady łącznej liczby gemów powyżej 28.5, oznacza że w meczu musi zostać rozegranych co najmniej 28 gemów. Agentka stwierdziła jednocześnie, że jej zdaniem może to być błąd opisu, co w mojej ocenie niczego nie zmienia, nawet jeśli bukmacher miał inne intencje, a ponadto takie zasady rozliczania łącznej liczby gemów w tenisie Betclic przedstawiał graczom przez CO NAJMNIEJ miesiąc odkąd zacząłem obstawiać tenis, a być może nawet przez dużo dłuższy okres.

Odtworzenie tej rozmowy (w trakcie kolejnej rozmowy z innym agentem Betclica) zostało przeze mnie zapisane na screenach.

Podczas kolejnych rozmów oraz mojego stanowczego stanowiska i zagrożenia dochodzenia roszczenia na drodze sądowej oraz zawiadomienia odpowiednich organów, bukmacher zwrócił mi włożony wkład w zakład czyli 100 zł anulując CAŁY KUPON, powołując się przy tym na punkt 9.9 Regulaminu: „9.9. BEM zastrzega sobie prawo do unieważnienia Zakładu, który został wygrany przez Użytkownika w następstwie awarii technicznej lub błędu, w tym również błędu transmisji.”

Wobec powyższych okoliczności, nawet w świetle treści punktu 9.9 regulaminu Betclic postąpił niezgodnie z prawem oraz w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, a także wbrew zasadom zawierania umów cywilnoprawnych.

Otóż, w mojej ocenie, nawet jeśli Betclic popełnił błąd przy opisie warunków rozliczania danego zdarzenia, czyli łączna liczna gemów powyżej 28.5 oznacza, że musi zostać rozgranych przynajmniej 28 gemów, to na podstawie swojego regulaminu mają prawo anulować JEDNO ZDARZENIE objęte powyższym „błędem”, a nie cały KUPON na który było również 6 innych zakładów, które rozstały poprawnie rozliczone i zakończyły się zgodnie z tym co obstawiłem. Wobec powyższego, łączny kurs całego kuponu powinien być pomniejszony o „sporne” zdarzenie czyli: 7,02 : 1,22 = ~5,75.

W ramach dalece idącej wyrozumiałości oraz w geście dobrej woli, mógłbym zaakceptować anulowanie spornego zdarzenia z mojego kuponu oraz rozliczenie go po kursie ~5,75, natomiast anulowanie całego kuponu, mimo zawarcia zakładu zgodnie z zasadami i informacjami udostępnianymi przez bukmachera przez okres co najmniej miesięczny uważam za naruszenie prawa, naruszenie praw konsumenta oraz czynienie ze swego prawa użytku niezgodnego z zasadami współżycia społecznego.

Na marginesie dodam, że to co Betclic uważa za „błąd”umożliwiający mu anulowanie NAWET TEGO JEDNEGO SPORNEGO ZDARZENIA, jest bardzo wątpliwe i dyskusyjne na kanwie polskiego kodeksu cywilnego, ponieważ skąd konsument mógłby wiedzieć, że rozliczanie łącznej liczby gemów powyżej 28.5 oznacza, że rozegranych musi być co najmniej 28 gemów jest błędem, a nie świadomą intencją bukmachera?

Taka praktyka prowadziła by również do takich patologii jak możliwość anulowania przez Betclic każdego jednego wygranego kuponu oraz każdego zdarzenia, ponieważ bukmacher zmienia warunki rozliczania danego zakładu PO JEGO ZAWARCIU NA NIEKORZYŚĆ KONSUMENTA.

Proszę o interwencję i pomoc w odzyskaniu należnych środków.